Gönderen Konu: Asker Üretme  (Okunma sayısı 3380 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
Asker Üretme
« : 11 Haziran 2010, 16:42:06 »
Asker nasıl üretiliyor?
Sadece Mobilization yaparak mı?
Ve gemi üretimi nasıl bir adaya gitmek için her seferinde paramı ödemem gerek?
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Asker Üretme
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2010, 16:52:00 »
Asker nasıl üretiliyor?
Sadece Mobilization yaparak mı?
Ve gemi üretimi nasıl bir adaya gitmek için her seferinde paramı ödemem gerek?

Asker sayısı nüfusa göre çıkıyor. Nüfusta hangi sınıfın yetkisini artırırsanız o sınıfın birlikleri çok oluyor. Mesela nobility'ye yetki fazla verirseniz zırhlı şövalye çok oluyor. Peasant'a verirseniz hafif piyade çok oluyor. Ama yetki olayını iyi ayarlayın ki isyan çıkmasın.

Gemi olayına gelirsek, ortaçağda donanma kavramı bugünkü gibi olmadığından oyun onu yansıtmış. O dönem sefere giden ordu gemisi olan bir tüccara para verip o gemilerle sefere giderdi. Oyunda da her denizaşırı sefer için para ödemeniz lazım.
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
Norðhymbriscra Ealdgesege
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Haziran 2010, 16:55:06 »
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2010, 16:55:30 »
Daemon tools hata vermese torrentini çektim kurucam hemen ama >:(

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Haziran 2010, 22:33:18 »
Bi' şey sormak istiyorum, benim asker sayım 150 civarında falan. Bana bağlı lordların asker sayısı 50 falan yani 200 kişilik çok küçük bir ordum oluyor. Ama bakıyorum Müslümanlarda 600 kişilik ordular var her beyde. Nasıl arttıracağım asker sayımı.
Ve hızlı para kazanmanın yolları neler?
ticaret nasıl yapılır.

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Haziran 2010, 23:07:21 »
Bi' şey sormak istiyorum, benim asker sayım 150 civarında falan. Bana bağlı lordların asker sayısı 50 falan yani 200 kişilik çok küçük bir ordum oluyor. Ama bakıyorum Müslümanlarda 600 kişilik ordular var her beyde. Nasıl arttıracağım asker sayımı.
Ve hızlı para kazanmanın yolları neler?
ticaret nasıl yapılır.

Müslümanlara bakmayın siz. Oyunda çok eleştirilen bir şey bu. Müslüman orduları çok kalabalık ama kalitesi düşük. 500 kişilik orduyla 2000 kişilik müslüman ordusunu yenmişliğim vardır. Provinceinizi geliştirdikçe nüfus artıyor. Nüfus arttıkça da daha çok asker çıkıyor.

Hızlı para kazanmanın yolu yok. Sadece forestry, fishery, tile factory falan yapıp ekstra altın geliriniz oluyor. Küçük bir kontluk veya dükalıksanız zaten düzenli geliriniz en fazla 3-4 altın. Bazen güzel eventler geliyor. Büyük paralar kazanıyorsunuz.

EDİT: Para konusunda steward'ı unutmuşum. Çok önemli. Stewardship yüksek oldukça income artıyor.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2010, 00:10:21 Gönderen: fatih pasha »
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2010, 23:41:46 »
Armeniakon prensliğiyle başladım. Tahttaki adam öldü. oğlu kendi kontluğuyla birlikte prensliğe katılınca iki şehirli oldum. Ama başka kontlukalrı falan nasıl ele geçirebilirim?

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Haziran 2010, 00:07:31 »
Armeniakon prensliğiyle başladım. Tahttaki adam öldü. oğlu kendi kontluğuyla birlikte prensliğe katılınca iki şehirli oldum. Ama başka kontlukalrı falan nasıl ele geçirebilirim?

Başka kontluğun veya dükalığın ünvanına "lay claim" yapıp, güçsüz bir anlarında saldırarak.
U-38'in Harp Ceridesi

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Haziran 2010, 01:31:05 »
Sevdim bu oyunu yav. :D Çok güzelmiş. Bir sürü ünvan falan. Özellikle Bulgaristan ve Kudüs çok ilgimi çekti.

Haçlı nasıl düzenleniyor?

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Haziran 2010, 09:49:28 »
Sevdim bu oyunu yav. :D Çok güzelmiş. Bir sürü ünvan falan. Özellikle Bulgaristan ve Kudüs çok ilgimi çekti.

Haçlı nasıl düzenleniyor?

Haçlı Seferi'ni Papa düzenliyor. Sen de davete icabet ediyorsun. Yanlız çok ama çok maliyetli bir iş. Getirisi de sadece "crusader" traiti. İyi bir trait ama o kadar paraya değer mi bilmiyorum.

Onun yerine davete icabet et. Haçlı seferi düzenlenen müslüman devlete savaş ilan et. Asker gönderme. En azından piety kaybetmezsin.
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Haziran 2010, 12:16:29 »
Başka kontluğun veya dükalığın ünvanına "lay claim" yapıp, güçsüz bir anlarında saldırarak.
Evlilikle yapamazmıyız bunu savaşsız?

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Haziran 2010, 13:06:39 »
Evlilikle yapamazmıyız bunu savaşsız?

Yaparsınız. Eğer hedef seçtiğiniz ünvanın varisi yoksa (çok düşük bir ihtimal) veya varisi bir kız ise, onunla evlenebilirsiniz. (Female inheritance modunu kurmanız lazım. Çünkü oyunda kız çocuklarına toprak bırakılmıyor.)

Bir oyunumda, 1300'lere geldiğimde doğu avrupa'da sırf evliliklerle gelen akrabalıklar yüzünden bir kaç kontluğun ünvanı bana geçmişti.

Ama dediğim gibi AI ne yapıp edip çocuk sahibi oluyor. O yüzden evlilikle ünvan kazanma kısa vadede nadiren fayda veriyor.

En garanti yol askeri gücünüzü sağlayıp, bad boyu göze alıp zayıf bir anlarında saldırmak
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 12 Haziran 2010, 15:00:31 »
1338'de osmanlıyla başladım. Abdyos'u ilhak ettim önce. Oğlum Murat'a Nikomedia beyliğini verdim. Karamanoğullarına saldırdım kendime bağladım karamanoğlu beyini seleukia beyi oldu bana bağlı olarak. Sonra saruhanoğullarına saldırıp ilhak ettim. Artuk diy bi oğlu oldu. Azcık büyüsün ona da beylik vericem evil*

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #13 : 12 Haziran 2010, 15:05:05 »
1338'de osmanlıyla başladım. Abdyos'u ilhak ettim önce. Oğlum Murat'a Nikomedia beyliğini verdim. Karamanoğullarına saldırdım kendime bağladım karamanoğlu beyini seleukia beyi oldu bana bağlı olarak. Sonra saruhanoğullarına saldırıp ilhak ettim. Artuk diy bi oğlu oldu. Azcık büyüsün ona da beylik vericem evil*
:D
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Ernst Gatza

• (Luftwaffle)
  • Sipahi
  • *
  • Better dead than orangered!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 19 Haziran 2010, 10:10:06 »
Oyunun indirme linkini özelden verebilecek olan var mı?
eh neyse hilesiz oynarım artık ne yapıyım

Çevrimdışı Dadakoğlu

• The show must go on
  • Nizam-ı Cedid
  • *
  • Dadak Paşa
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 19 Haziran 2010, 23:10:03 »
Oyunda Osmanlı Hanedanı var mıydı? Yoksa mod filan mı?

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 19 Haziran 2010, 23:17:23 »
Son senaryo var. Orhan Gazi osmanlının başında. Osman Gazi'yi bile koymuşlar.

Çevrimdışı Dadakoğlu

• The show must go on
  • Nizam-ı Cedid
  • *
  • Dadak Paşa
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 19 Haziran 2010, 23:29:48 »
Bildiğim kadarıyla Müslümanlar seçilmiyordu. O sebeple nasıl Osmanlı olduğunu merak etmiştim.
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2010, 23:30:01 Gönderen: Dadakoğlu »

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 19 Haziran 2010, 23:30:11 »
Müslüman moduyla.

Çevrimdışı Destroyer

• Paşa
  • *