Gönderen Konu: Taht Oyunları Yaparak Nasıl Taht Ele Geçirilir?  (Okunma sayısı 967 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MelaRossa

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 531
 • The Emperor
  • Profili Görüntüle
Aslında biraz bu soru EU4'de nasıl diplomasi yapılır demek gibi oldu farkındayım oyunun ana teması bu çünkü. Ama gene de ana hatlarıyla bahsederseniz sevinirim.

Ne kast ettim taht oyunları derken? Mesela oyunda ilerlemek için claim atıp topraklara çökmek lazım. Ama bunun dışında evlilikler yoluyla nasıl iddia kurulur, bunun esasları nedir falan. Evlilikler yoluyla genişleme opsiyonları nedir kısaca? Mesela arada sırada weak claim diye bir şey çıkıyor. Ben bundan yararlanıp saldırdım. Bana geçecek toprak ne güzel diye düşünürken bir değişim olmadı o kadar asker ve para boşa gitti. Sonra Sussex ile oynarken mercia tahtında kraliçe vardı. Başka bir dükle mi ne evlenmişti. Seduce focusu aldım, kraliçeyi sevgilim olarak aldımi kocasına kopmlo kurup öldürdüm. Ama evlilik teklifimi kabul etmedi. Political concern mi ne öyle bir şeyden dolayı. Çocuklarını teker teker öldürdüm gene bir şey çıkmadı. Gerçi benle evlense ve çocuk olsa benim çocuğum geçer mi tahta emin de değilim açıkçası. Matriellened yapayım dedim yok gene olmuyor. Bu sayede ilk eu4 usulü değil de CK2 usuülü ilerleme çabam ve onca kişiye dağıtılan rüşvet hali hazırda karımı boşamak için verdiğim para falan boşa gitti hepsi.

Birde şöyle bir olayda oldu, benim adam öldü yerine varis geçti. Ama ben yokken naptıysa mal mal traitler almış herkes bundan nefret ediyor. Kendisine fıstık gibi genius karı bulmuştuk onu aldatmış mal ilişkiyi -100 yapmış. Üstelik işin garibi erkek varis de yok. Sadece bir piç var. Hiçbir şekilde oğlan doğmadı da. Benim adamda yaşlandı artık olmaz o saatten sonra sanırım. Neyse dedim bir süre daha bekleyim olmadı ölüme yakın bizim piçi meşru yaparım. Hatta iş garanti olsun diye piçi gene güzel özellikli bir karıyla evereyim dedim bir baktım evlendirme seçeneği yok. Lan nasıl olur derken adam meğerse benim Kent earlinin sarayındaymış. Kendi Courtuma davet edemiyorum daha yaşı olmadığı için. Neyse dedim bir süre daha bekleyim büyüyünce davet ederim lan bir baktım gelmiyor. Çocuğu meşru yaptım. Gene gelmiyor üstelik varis de olmadı. Ayrıca gene ilginç biçimde benim büyük kızın ilk evlendiği kocası öldü başka biriyle mi ne evlendi ama varislikten düştü. Neden böyle oldu bir anlamadım neticede varislik ikinci kızıma geçti. Tabi bu daha iyi oldu ikinci kızın traitler daha iyiydi ama ona matrianel married yapmamıştık, onun yerine çıkarlar için Fransa kralının oğluna mı ne göndermiştik. Hem çocuklar Lannister değil(evet hanedan adını Lannister olarak değiştirdim, nasıl süper değil mi?) hem de adamın traitler dandik. Mecbur komplo kurup öldürdük adamı. Sonrasında varisi Genius arkadaş ile everdik ama bu sefer de şöyle garip bir durum var, kızımın iki çocouğu var, biri 2 biri 1 yaşında. Evendirdiğim daha doğrusu nişanladığım çocuk 4 yaşında. Şimdi düşünün eve geliyor 15 yaşında çocuk bizimki 13 yaşındayken, çocuk senin ananı dıddırı yapacağım hahaha diyor gerçekten de öyle oluyor falan. Her ne kadar Lannister olsak da kaldıramadık kapattık efenim böyle saçma şeyler yaptırıyor bu oyun işte. Ama her şey güçlü ve birleşmiş bir İngiltere için. Varsın biz ensest, çocuk katili, pedofili olalım.

Ülkenin veraset yasası agnatic-cagnatic primogature.
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2017, 03:05:42 Gönderen: MelaRossa »
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimdışı Mdmusti

 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 256
  • Profili Görüntüle
Ynt: Taht Oyunları Yaparak Nasıl Taht Ele Geçirilir?
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2017, 20:39:28 »
hocam bütün sorularına şuradan cevap alabilirsin.

http://www.ckiiwiki.com/Guide_overview

ilk paragrafı okudum, claimi olan sen ya da baban annen falan değil claim kiminse o başa geçer. senin gücün de o kraliçenin mazotuna yetmiyormuş o yüzden senle evlenmemiş sanırım. kral olmak için en kestirme yol faction, kral olduktan sonra toprak genişletmek için en kestirme yol yabancı bir düklükte claimi olan adamı saraya getirip ona kontluk vermen, sonra da adamın hakkı olan topraklar için savaşman.

Bir anımı anlatayım, kıbrıs dükasıydım, annem 2 önceki imparatorun kızıydı. 70 yaşını geçmişti, tahta yeni çıkan genç imparatoru devirmek için iç savaş çıkardım, sürekli müslümanlara saldırdığım için dinibütün ve sevilen biri olarak bir çok düka da yanımda saf tuttu, yüce efendimizin takdiri, isa mesihimizin isteğiyle imparatoriçe annem oldu. lakin güzeller güzeli validem istanbulun tadını çıkartamadan, bir sene içinde vefat etti (tanrı onu kutsasın). bu durumda onun yasal ve meşru oğlu olan ben, I. Makarios 'the Blessed' olarak tahta çıktım. ilk icraat olarak din kardeşlerimiz arasındaki ayrıma son vermek için roma'ya yürüdüm, avrupa kitleler halinde doğru yolu buldu, bulmayanlar kılıcımız ile doğru yola geldi. Bu sayede isa mesih'ten 375 yıl sonra ikiye ayrılan imparatorluğumuzu birleştirme işi oğlum Makarios junior'a kaldı. 
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2017, 20:56:20 Gönderen: Mdmusti »