Gönderen Konu: Günlük CK2 Geliştirici Günlüğü #88 - Kendi İnancım  (Okunma sayısı 199 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hynkel

CK2 Geliştirici Günlüğü #88 - Kendi İnancım
« : 24 Haziran 2018, 01:14:41 »
Selamlar!

Bu geliştirici günlüğü biraz sürpriz oldu çünkü İsveç'te Yazortası kutlamaları var. Yarın salamura ringa balığı yemekle ve yağmur altında kalmakla meşgul olacağımızdan bugün sizlerle bu günlüğü paylaşmaya karar verdik.

Holy Fury paketinin Katoliklik ve Paganizm üzerine olduğu malumunuz. İster kurallara uyarak veya uymayarak da olsa Katolik olarak oyunu oynamak oyunun özüdür. Pagan olarak oynamak ise tam tersine katı Hıristiyan inançlara göre daha dinamik olduğu için Katolik olarak oynamaya göre daha tatmin edicidir. Daha da fazla ilerlemeden belirtmeliyim ki Pagan inanç grupları artık Holy Fury paketi sayesinde oynanabilir olacak.

Holy Fury paketi ile bir Pagan inancını reforme etmek artık tek tuş ile yapılabilecek bir iş değil. Yeni reform arayüzü ile artık kendi pagan inancınızı bir terzi gibi ilmik ilmik siz inşa edeceksiniz.  

Bu arayüzü reforme olmamışken görüntüleyebilirsiniz ki ileride seçeceğiniz özellikleri önceden planlayabilesiniz. Bu özelliği ayrıca Bön dinine de koyduk, böylece doğu Paganları da aynı fırsatlara sahip olacak.

Belirleyeceğiniz 3 slot olacak, Dininizin Doğası, Doktrini ve Liderliği. Dinin başta gelen özellikleri halihazırdaki dininizin özellikleri ile aynı olacak ama ileride birbirinden çok ayrı özellikleri seçebilirsiniz, mesela Cermen dini ile barışsever bir doğaya sahip olabilirsiniz (Çevirirken Vikingleri böyle düşündüm ve güldüm :) )

Bu özellikler her pagan dini için geçerli olacak. Ancak hepsi sadece kendilerinin seçebileceği bir doktrine sahip olacak. Bunu dinler arasındaki ayrımı güçlendirmek için yaptık. Örneğin Cermen dini gemicilik ve denizötesi yağmaları diğerleri iki slot ile beraber seçerken tek slot ile seçme şansına sahip olacak.

Reform olanakları neredeyse sınırsız olduğu için kendi dininizi kendi ihtiyaçlarınıza göre yaratabilirsiniz. Örneğin diğer dinler arasında mahsur kalmışsanız (Bön ve Zun dinini seçen ülkeler arasında yaygındır) Kozmopolit Doğa seçeneğini öneririz, çünkü bu seçenek ile dinler arası evlilik yapıp saldırmazlık paktı imzalayabilirsiniz. Eğer İbrahimi dinlerden ve bitmek bilmeyen haçlı seferlerinden bıktıysanız Savaş Kışkırtıcısı Doğası ve Kanasusamış Tanrılar doktrini ile onların dini ile ilgili neler düşündüğünüzü gösterebilirsiniz.

Daha anlatacak çok özellik olduğu için onları gelecek bir Geliştirici Günlüğüne saklıyorum. Yine de şu özelliği aktarmadan geçmeyeceğim. Farklı doktrinler farklı eventler getirecek. Böylece tek bir pagan dini ile birden fazla oynama fırsatı bulacaksınız.

Geliştirici günlüğü olarak en sevdiğimiz reform düzeninlerini ise aşağı bırakıyorum.  

Kendi tercihlerim ile başlıyorum. Kaos yaratmaktan hoşlanırım ve bunu yaratmanın en iyi yolu akraba evliliğini ve harem kurmayı insanlara aşılamaktır. Bir ekip multiplayer oyununda ekibin çoğunun dinini kendi dinime benzer bir hale getirdim ve çocukları birbirleri ile evlenmeye başladığında şaşırdılar.

-[member=13]Snow[/member] Crystal- Elimin herşeye yetişebilecek kadar uzun olmasını seviyorum. Bu yüzden kimin vasi olacağını ve popülerlik seviyesini ayarlayabilmeyi amaçlıyorum. Bana ne yapacağımı söyleyen bir dini lider istemiyorum. Bu nedenle başsız bir din oluşturuyorum. Dinimi kendi sınırlarım dışına yaymayı sevmiyorum ki kafirler ile çarpışmam daha zorlayıcı olsun!

-@Silfae- Genellikle reform ile birlikte hanedanım kafirlerin arasında yapayalnız kalıyor. Böyle bir durumda dinimi yaymak için en uygun yol savaşlar. Bu yüzden Savaş Kışkırtıcı doğasını seçiyorum. Astroloji Doktrini bana çeşitli özellikler veriyorken Haruspicy Doktrini ise ordumun moralini daha iyi veya kötü olarak değiştiren etkiler veriyor. Dahası Astroloji ve Haruspicy doktrinleri uyum içinde oldukları için normalde alamayacağım ek özellikler alıyorum.

-@Tuscany- En sevdiğim reform kombinasyonlarından birisi de Kanasusamış Tanrılar ve Haruspicy doktrini. Tanrılara insan kurman etmek ve bundan eğlenmekle kalmayıp Haruspicy doktrini sayesinde bu insanların iç organlarına bakarak gelecekte ne olduğunu görebileceksiniz. Bu kombinasyon ile kendi tutsaklarınızı keserek eşikteki savaşta şansın yanınızda olup olmadığını öğrenebileceksiniz. Temporal Liderliği seçerek kendimi Tanrı ve İnsanlar arasındaki bağ olarak seçiyorum. Ayrıca sakinliğin en iyi strateji olduğunu bildiğim için Barışçıl Doğayı seçiyorum.  
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2018, 01:20:43 Gönderen: Hynkel »
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet
Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar
Uyan ey yâreli şîr-i jeyân bu hâb-ı gafletten

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: kerem1249

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • Beğenildi: 28 kere
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
    • Profili Görüntüle
Ynt: CK2 Geliştirici Günlüğü #88 - Kendi İnancım
« Yanıtla #1 : 24 Haziran 2018, 01:33:10 »
Adam Lennister çıktı ya la :d

Eline sağlık. Paganlarla oynamak aşırı zevkli olacak.

Çevrimdışı kerem1249

« Yanıtla #2 : 24 Haziran 2018, 08:38:56 »
Yeni günlük modeli çok güzel olmuş. İçerikleri de beğendim, helal Paradox.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı vakanüvis

« Yanıtla #3 : 24 Haziran 2018, 09:41:44 »
DLC'nin en çok beklediğim özelliklerindendi. Teşekkürler hynkel
Savaş, sonsuz yaptırım ister
-Cicero

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör