Gönderen Konu: Düşmanlarımın ittifakları ve Bakanlar sorunu  (Okunma sayısı 1066 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kronos

• Misyoner
  • *
Düşmanlarımın ittifakları ve Bakanlar sorunu
« : 07 Kasım 2016, 11:46:27 »
 Arkadaşlar selam,

Uzun süre ck1 oynadıktan sonra, 2'yi steam üzerinden uzun süre önce almıştım ancak son zamanlarda yoğun bir şekilde oynamaya başladım. 2. oyun bire göre daha oturaklı olmuş. &)

Yanlız birkaç konuyu çözemedim...

1) Şimdi ben bakanlarımı en yüksek deneyime göre yerleştirmek istiyorum ancak, bakanı değiştir butonuna basınca, sadece düşük seviyeli adamlar gözüküyor. Person Search kısmından, bakanlıkların istediği özelliklere göre en yüksek seviyeli kişileri saraya davet ediyorum. Gelmeyenlere hediye gönderiyorum vs geliyorlar. Ancak o kişiyi bakan yapamıyorum? o kişinin illa soylu mu olması gerekiyor? Öyleyse kabinede sadece courtier olan kişiler de var. Bunu çözsem üff :))

2)Şimdi ben iskoçyaya saldırmak istiyorum. Ancak Fransa ile olan ittifak anlaşması yüzünden Fransa yardıma geliyor ve ikisi birleşince yeniliyorum. Bu İskoçya ve Fransa arasındaki anlaşmayı bozabilme şansım varmı? Ya da ben Fransa ile aramı baya iyi yaparsam(100) kişinin yardım çağrısını kabul etmeme gibi bi durum olur mu?

3)Ben vassalları mutlu edecem, bir yandan da diplomatı casus belli çıkartıcı-ilişki düzenleyici olarak kullanacam diye oğullarıma ve kızlarıma doğru düzgün eş bulma işlerini yapamıyorum. Yani zaten zibilyon tane çocuk falan var otomatik en yüksek mevkideki kişilerle evlendir falan diye birşey yok mu ya?? Yani bunu da sormamın nedeni evlilik yapamadığım için antlaşmalar düzenleyemiyorum, kimse ile allianca olamıyorum bunu nasıl düzeltebilirim? Alliance kısmında genel olarak yardım edebilecek varmı?

4)Teknoloji kafasını anlamadım desem yeridir.. Her şehrin belli bir teknoloji ilerleme seviyesi var. Hangi teknolojiyi geliştirmek istiyorsam, o şehre mi gönderecem?

Elimdeki oyunda bir tek, viking invasion'du sanırım DLC var. Varsa şunu yükle daha düzenli düzgün olur oynun dediğiniz DLC önerilerine açığım. :)

Herkese iyi oyunlar, iyi fetihler...

Not: Doğrulama yerindeki hesaplama işlemi kolay olmuş, İntegral falan sorsaydınız keşke...
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2016, 11:50:27 Gönderen: kronos »

Çevrimdışı krall1

• Mülkiyetçi
  • *
1. sorunun cevabı konseye alacağın kişiler ya direk vassalın olmalı yada senin court'unda olmalı.
http://www.ckiiwiki.com/Council#Requirements
Burada daha ayrıntılı görebilirsin, ingilizce biliyorsan ama dediklerim dışında istisnaları vs. yazmış.

2. soruna cevap olarak müttefiklikler karaktere bağlıdır. Yani eğer iskoç kralı yada fransız kralı ölürse bozulur. Onun dışında dediğin işe yarayabilir çünkü "i like your enemy more than you" gibi bir faktör sayesinde savaşa katılmayı istemeyebilir ama en son güncelleme ile birlikte savaşa katılmamak büyük prestij kaybına yol açıyor o yüzden katılır diye düşünüyorum.

3. sorunu tam anlayamamakla birlikte ( çocuklarınla nasıl vassalarının ilişkisini yükseltiyorsun) cevap vereyim; otomatik evlendirme diye bir şey yok ama bence gerekte yok o kadar sıkıntı olmaz diye tahmin ediyorum doğru eş bulmak. Müttefik9 olmak için senin 1.derece akrabalarınla (çocuklar yada sen, kardeşlerinden emin değilim) karşındaki kralla ( örneğin fransa kralı 1.derece akrabası evlenmeli, evlendikten sonra fransa kralıyla senin aranda non-aggression pact oluşur. Müttefik olmak için fransız kralıyla form alliance yapman lazım. (Hani send gift vs. nin olduğu karakter iletişim sekmesinden.) Kabul ederse müttefik olursun ve savaşlarına çağırabilirsin.
http://www.ckiiwiki.com/Alliances

4. Seni genellikle ilgilendiren başkentinin teknolojisidir. Legalism ve majesty teknolojileri yeni yasaları açmanı sağlarken ekonomi sekmesindekiler binaların üst seviyelerini yapmanı sağlar. Askeri sekmesinde en yararlılar genelde siege ability ve military organization diyebiliriz. Ama üstteki askerlerin özelliklerini geliştirenler de her zaman yararlıdır. Kültürel kısmını başkentin belirlerken askeri ve ekonommik kısımları bölgelere göre değişir ama Military Organization, Siege Technology, ve Construction teknolojileri istisna olarak başkentine göre belirlenir bölgelerin için.
http://www.ckiiwiki.com/Technology
"You always were an unruly child. I adored that about you."

Çevrimdışı kronos

• Misyoner
  • *
Öncelikle cevaplar ve ilgin için teşekkür ederim.

1. soruda courtumda olmayan kişiyi kortuma davet ediyorum, ancak yine de değiştirmeye çalıştığımda gözükmüyor. Attığın linke akşam işten sonra bakacağım belki orada yazıyordur:)

3. soruda aslında şunu sormak istedim karıştırmışım biraz.. İttifak olmak sadece evlilik yolu ile mi olur. Ben hediye  veya şansölye göndererek bunu başarabilir miyim?

4.de hangi teknolojinin hangisine yaradığını biliyorum ancak benim başkentimde atıyorum light army teknolojisi çubuğu daha ileride gözükürken, başka şehirde daha az gözüküyor fazla olana mı koymam lazım araştırmacıları?

Çevrimdışı krall1

• Mülkiyetçi
  • *
Öncelikle iletilerine bak oradan dlc sorununu çözmen için bir link attım.  ;D

1 ilginç, daha önce hiç öyle bir sorun yaşamadım. Adamı davet ederim ardından 10 gün gibi bir süre geçer kabul eder ve sonrasında değiştirmek istediğimde görürüm, adamın o listede olmamasının başka nedeni aklıma gelmiyor şahsen. Belki senin court'a geldiğinde sen "shut down the gates" decision'ını seçmişsindir diyeceğim ama başka bir şey gelmedi aklıma maalesef. Resmini alıp atarsan belki biraz daha yardımcı olabilirim.

3. Başlamadan önce aynı aileden olan karakterler ile otomatik non-aggression pact'a sahip oluyorsun söylemeyi unutmuşum. Random eventler sayesinde non-aggression pact yapabiliyorsun ama tamamen random olduğu için güvenilmez. Onun dışında birde komşularınla non-aggression pact kurulabilirmiş, ondan sonra da kabul ederse müttefiklik yapabilirsin. Hediye ve şansölye sadece ilişkiyi yükseltir. Ama bahsettiğim random eventlere katkısı var mıdır bir fikrim yok. Şahsi gözlemlerim olmadığı yönünde.

4. Şimdi bende çok hakim değilim konuya ama özetlersem; her bölgedeki teknoloji oradan çıkan orduları etkiliyor, bu cepte. Buna göre orduların özellikleri etkileniyor ama senin sorun konseyindekileri görevlendirmek. ;D Birde teknolojiyi bölgelere yaymak sanırım.

Eğer konseyini teknolojide ilerlemek için kullanmak istiyorsan yapman gereken en önemli şeylerden biri spymaster'ını senden daha yüksek teknolojideki bölgelere stuy tech. görevi ile yollamak. Diğer konsey üyeleri genelde tech puanı kazanma yüzdeni arttırıyor ama yeterli bir artış olmadığından dolayı tavsiye edilmiyor. Tavsiye edilen tek bir sebep var oda; eğer teknoloji sekmesini incelersen bazı teknolojilerin yanında % görürsün, onların anlamı her ay (zaman aralığından emmin değilim, yıl da olabilir.) o teknolojide 1 tık ilerleme kazanma şansı, konsey üyelerini o % deyi arttırmak için kullanmak. Bunun dışında çok kullanılmıyor.

Teknolojileri yaymak içinde yine konsey üyeleri tavsiye edilmiyor ama yayma hızını arttırdıkları bir gerçek. Yani sen başkentinden bir komşu bölgeye o teknolojiyi yaymak istiyorsan o bölgeye koyarsın adamı. Genelde onların vergi toplama, levy size arttırma tarzı görevlerde kullanılması tavsiye ediliyor, sadece üstte belirtiğim neden istisna.

Düzeltme: teknoloji ve konsey üyelerini yerleştirme ile ilgili burayı okuyabilirsin.
https://www.reddit.com/r/CrusaderKings/comments/3bk7bf/research_militaryeconomiccultural_tech_doesnt/
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2016, 02:34:22 Gönderen: krall1 »
"You always were an unruly child. I adored that about you."

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.