Gönderen Konu: "Çalışmayı Durdurdu" Hatasına Çözüm  (Okunma sayısı 4227 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fakeswift

  • Senyör
  • *
  • İleti: 456
"Çalışmayı Durdurdu" Hatasına Çözüm
« : 16 Mayıs 2015, 19:38:56 »
Bir çok Paradox Interactive oyununda genellikle oyunun orta yerinde veya sıklıkla kayıt ederken bu program çalışmayı durdurdu veya yanıt vermiyor benzeri hatalar alıyor olabilirsiniz. Bunun sebebi RAM'in yetersiz kalması ve bilgisayarın harddiski kullanmaya çalışması fakat Paradox oyunlarının bu optimizasyona sahip olmaması. Benim de sıklıkla karşılaştığım bu tarz hatalar için bir çözüm hazırlamaya çalıştım, umarım yararlı olur.

İlk önce bilgisayarınızın (aslında işlemcinin) kaç bit olduğunu bilmeniz gerekiyor. Eğer bilmiyorsanız, Bilgisayarım >> Özellikler kısmından öğrenebilirsiniz. (Windows 7'de başlat menüsünden Bilgisayar >> Özellikler yapın)

Eğer 32 bit ve Windows Vista/7 ise:
Başlangıç Ekranında, Komut İstemcisi yazın arama sonuçlarında çıkan Komut İstemcisi'ne sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine tıklayın. bcdedit /set increaseuserva 3072 yazın ve enter'a basın.

Eğer 32 bit ve Windows Vista/7 ise:
Başlat>>cmd yazın>>Sol tarafta çıkan cmd'ye sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır"a tıklayın.>>açılan ekrana aynen bcdedit /set increaseuserva 3072 yazın ve enter'a basın.

Eğer Windows XP ise:(32 bit olmak zorundadır zaten, eğer işlemciniz destekliyorsa 64 bit Windows Vista ve 7'ye geçmelisiniz.)

1) boot.ini dosyasını açın.
2) Aşağıdaki yazıların veya bu yazıların benzerinin bulunduğu satıra gelin.

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

3) O satırı veya o satırın benzerinin bulunduğu kodu bu kod ile değiştirin;

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 3GB" /3GB /fastdetect

32 ve 64 bitler için:
Bu noktadan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve aşağıdaki linkteki yazılımı indirip *.rar dosyasının içindeki yazılımı çalıştırın.
http://www.ntcore.com/4gb_patch.php

Ardından program açılınca dosya seçmenizi isteyecektir. Açılan yerden oyunun kurulu olduğu klasöre gelin (genellikle C:\Program Files\Steam\steamapps\Common\Crusader Kings II\ veya C:\Program Files\Paradox Interactive\Crusader Kings II veya buna benzer adresler olur) orada ck2game.exe (veya ck2game) isimli dosyayı seçin ve Aç'a tıklayın.

Genellikle 64 bit bilgisayarlarda bu tarz sorunlar nadir olarak görülür ama bazı oyunlarda olabiliyor. Tüm bunlara rağmen yine hata veriyorsa ve eğer Bilgisayarım >> Özellikler'de RAM: 4 GB (3 GB Kullanılabilir) tarzı bir ifade görüyorsanız o zaman işletim sisteminizin versiyonunu yükseltmeniz gerekebilir. (Mesela Windows 7 Starter Edition'dan Ultimate'ye) Fakat yükseltmek istemiyorsanız internetten başka çözümler de bulabilirsiniz. Yine hatalara çözüm olmuyorsa google'da herhangi bir oyun için yapılmış oyundan atmalara çözüm rehberindeki adımları uygulayabilirsiniz. (sanal bellek atamak veyahut işlem önceliği vermek gibi...)

Kolay gelsin.

« Son Düzenleme: 15 Haziran 2015, 23:58:23 Gönderen: fakeswift »
 

Çevrimdışı mert4222

  • Burjuva
  • *
  • İleti: 19
Windows 8 e ne yapıcaz
 

Çevrimdışı fakeswift

  • Senyör
  • *
  • İleti: 456
Windows 8 e ne yapıcaz
Şimdi ekledim ama aşağı yukarı aynı zaten.
 

Çevrimdışı Probang

Aynısını yap.
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.