Gönderen Konu: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 77514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
  • Beğenildi: 6 kere
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #720 : 01 Eylül 2017, 00:25:17 »
Elindeki toprak Viceroyalty mi ? Ayrıca Conclave dlcsine sahip misin ? Ve Bizans'ın otorite kanunu nedir ? (Authority)

Dindar bir karakterse çocuğunun kendisi istiyor diye biliyorum.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2017, 00:29:25 Gönderen: Heinz Guderian »

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #721 : 01 Eylül 2017, 15:09:38 »
Teşekkürler. Viceroyalty değil, dlc yok, low crown auth'de daha (mediuma geçiş oylanıyor şu an). Bunu yükseltmek için faction başlatmak lazım sanırım lakin yükselten yok daha da düşüren fact seçeneği var. Yeri gelmişken, vassalarımız arasında savaşı engelleyen kanun hangisiydi?
"Power resides where men believe it resides."

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #722 : 01 Eylül 2017, 19:15:01 »
Aynı kanun medium'da içte savaşmak yasaklanıyor.
Kronoloji, Aptallar tarihi.

Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.

[KAYNAK]

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #723 : 02 Eylül 2017, 10:24:21 »
Teşekkürler. Viceroyalty değil, dlc yok, low crown auth'de daha (mediuma geçiş oylanıyor şu an). Bunu yükseltmek için faction başlatmak lazım sanırım lakin yükselten yok daha da düşüren fact seçeneği var. Yeri gelmişken, vassalarımız arasında savaşı engelleyen kanun hangisiydi?

Rica ederim, DLC'ye sahip olmadığın için o veraset kanununu uygulayamıyorsun.

Konsül kısmına girip Enforce Realm Peace yapacaksın. Böylece vassalların arasında savaş çıkması engellenir.

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #724 : 02 Eylül 2017, 11:39:26 »
@Heinz Guderian Adamda Conclave yok.

Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.

[KAYNAK]

Çevrimdışı Hynkel

« Yanıtla #725 : 02 Eylül 2017, 14:42:38 »
Asker yetiştirme veya çağırma sistemini anlayamadım. Elinde bir rehber olan varsa atabilir mi?
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet
Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar
Uyan ey yâreli şîr-i jeyân bu hâb-ı gafletten

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #726 : 03 Eylül 2017, 11:04:38 »
@Heinz Guderian Adamda Conclave yok.

Kusura bakma dalmışım.

Asker yetiştirme veya çağırma sistemini anlayamadım. Elinde bir rehber olan varsa atabilir mi?

Sol üstteki mavi tuşlardan kılıç olana tıkla, karşına asker çağırma butonları çıkacak, üstteki senin, alttaki ise sana bağlı olanların askerleri.

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #727 : 03 Eylül 2017, 12:59:52 »
Arkadaşlar cevaplar için sağolun.

Şu görevde ne istiyor?

(aç/kapa)

Bir de oyunun en başında vikinglerden hangisini önerirsiniz? Amacım zamanının Jorvik'i misali başka diyarlar gidip orada devlet kurmak veyhaut en azından dükalık kazanmak. Sizce buna en uygun karakterler hangileri?

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #728 : 03 Eylül 2017, 15:03:54 »
Klasik Ragnar'ın babası.
Görevi anlamadım sanırım çevrenden herhangibirini tarikata kat diyor.

[KAYNAK]

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #729 : 04 Eylül 2017, 09:12:25 »
Arkadaşlar cevaplar için sağolun.

Şu görevde ne istiyor?

(aç/kapa)

Bir de oyunun en başında vikinglerden hangisini önerirsiniz? Amacım zamanının Jorvik'i misali başka diyarlar gidip orada devlet kurmak veyhaut en azından dükalık kazanmak. Sizce buna en uygun karakterler hangileri?

Intrigue ekranında bulabilirsin.

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #730 : 04 Eylül 2017, 11:44:25 »
Teşekkürler arkadaşlar.

Münso Hanedanı sanırım Ragnar'ın peder? Bizans'a gidip Varangian vb olabiliyor muyuz? Event geldi ama sanırım sadece haber amaçlı.

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #731 : 04 Eylül 2017, 11:54:49 »
sadece haber amaçlı.
Doğru

Münso hanedanı evet.

[KAYNAK]

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #732 : 04 Eylül 2017, 12:10:39 »
Tüh keşke olsaymış varangian guard opsiyonu. Böyle taksit taksit oluyor kusura bakmayın ama Conclave dlc'sine baktım bizim siteden "•Müslümanlar'da ve Hint dinlerinde seçimle veraset." demiş Norse'lardaki Elective Gavelkind'a mı denk geliyor bu, bir de yakın zamanda dlc'ler indirime girer mi sizce (tahmini ne zaman)?

Çevrimdışı mosta13

• Führer und Reichskanzler
  • Sekban
  • *
  • Beğenildi: 2 kere
  • Sen kalk forum için o kadar çalış...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #733 : 04 Eylül 2017, 17:05:35 »
Şu oyunda işkence çektirince serbest bırakmak saçma değil mi?

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • Beğenildi: 28 kere
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #734 : 04 Eylül 2017, 17:07:54 »
Ayarlardan kapatabilirsin. Ben kapattım. Kolunu, bacağını, yüzünü, hayalarını, gözünü kesip öyle serbest bırakıyorum :D

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #735 : 05 Eylül 2017, 18:28:20 »
Şu oyunda işkence çektirince serbest bırakmak saçma değil mi?

Campaign başlamadan önceki ekranda kapatabilirsin.

Çevrimdışı boltux

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #736 : 06 Eylül 2017, 01:39:06 »
    Merhaba arkadaşlar. Vassal seçme ve yönetme hakkında kafamda bir kaç soru var. Onları sormak istedim. Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. Moderatörler gerekli düzenlemeyi yapacaktır. Çok uzun olmasa da belli bir süre oynadım, ckiiwiki sitesinden de elimden geldiğince bazı şeyleri okudum, fakat bazı şeyleri çözemedim. Bu oyun hep gözüme karışık gelmiştir. Hoi 3, Arsenal of Darkness, Darkest Hours, Eu4, Victoria 2, Stellaris gibi oyunlarda 1000'lerce saat geçirmiş biriyimdir. Fakat bu oyundaki karakter ve vassal sistemini çözememiştim bir ara denediğimde. Hepimizin Paradox'u bildiği gibi uzun seneler geçip yeni güncellemeler ve 8-9 tane Dlc çıktıktan sonra, oyunları çıktığında olması gereken seviyeye geliyor ve sonraki güncellemeler ve Dlc'ler hep üstüne koymaya başlıyor. Şuan Hoi 4'ün yaşadığı en büyük sıkıntı da zaten bu, oyunda olması gereken çok eksik var, eski oyunlarında kullandıkları fuel-crude oil bile yok, hele casusluk gibi olmazsa olmaz bir özellik yok ve eminim bu ikisi de ileride farklı dlc'ler ile birlikte gelecek. Neyse, bu oyuna bu kadar güncelleme çıkmışken, bu kadar özellik eklenmişken artık güzel bir seviyede olduğunu düşündüm ve çok sayıda kişinin oynadığı ve oyuna bir şans daha vermek istedim, çözmeye uğraşıyorum. Sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim.

1. Vassal seçerken hangi Trait'lerin olmasına ve olmamasına dikkat etmeliyiz? Ben ambitious olanı asla seçmemeye çalışıyorum. Bazen holdings'lere yeni bir vassal yaratmaya çalışırken oyun kendi başına atıyor ambitious karakter, onu engelleme yolu var mı? Court'a çağırdığım adamlardan atıyor sanırım o holdings'lere vassal, onu da çözemedim. Yedi günah, stubborn ve craven gibi trait'lerden uzak durmaya çalışıyorum. Benim asıl sormak istediğim bir vassal'ınızda hangi özelliklerin olmasını istersiniz? Content, trusting ve yedi sevaptaki diligent, charitable ve temperate gibi trait'lere bakınıyorum. Başka hangi trait'ler onların bize bağlı olmasını ve konseyde oy kullanırken bizim leyhimize yardımcı olabilir?

2. Örnek vererek anlatayım. Dört topraklı de jure duchy hakkı olan bir alanı ele geçirdik diyelim. Her county veya province'in de iki tane daha holdings'i olduğunu düşünelim. Bunların hepsi de direk olarak bize bağlandı. Şimdi elimizde çok fazla duchy title tutmamak ve vassal'larımızla aramızı bozmamak için bunu yeni bir vassala vermemiz lazım. Tek tek holdings'leri create vassal ile yeni vassal'lara verdik. Sonra asıl soracağım soru, şimdi bu düklüğü vereceğimiz herife illa ki o düklük sınırı içinde bir toprağı da vermemiz lazım ya, bu herife bir toprak vermek mi mantıklı yoksa dört toprağı farklı farklı vassal'lara vermek mi mantıklı? Çok fazla düklük olunca, bu toprakların hepsini ayrı ayrı herife vermek istesem de güvenebileceğim ve yukarıda sorduğum trait'lere sahip olan herifleri bulmak gerçekten zor oluyor. Ayrıca Empire seviyesine ulaşıp çok fazla düklüğe sahip olunca, düklük verdiğim adamların hepsi konseyde yer istiyor, bunu engellemenin bir yolu var mı? Bunu konseydeki bir düke, diğer kızgın dükleri kapsayan bir kingdom vererek mi çözmeliyim? Deneyemedim daha bunu ama belli bir seviyeden sonra bunu yapmak zorunlu sanırım.

3. Bir de dört toprağı farklı vasallara verdik diyelim, sonrasında bunlardan birine de duchy title'ımızı vereceğiz. Bu herife bu title'ı verirken İnclude All Lower Title butonunu seçmek ve seçmemek arasında ne fark var? Ben ikisini de denedim, bu düklük sınırları içindeki atadığım diğer vasalların da hepsi, bu duchy title'ı verdiğim herife gidiyor. Aslında bu butonu seçince gitmesi lazım değil mi?

4. Başladığınız küçük veya custom bir ülke ile Empire seviyesine ulaştıktan sonra, çok genişledikten sonra yani Titular De Jure Empire oluşturduktan sonra yaklaşık bir 100 yıl sonra (İlk girişte bunun ayarını değiştirebiliyoruz sanırım.) yeni bir imparatorluk olarak De Jure Empire bölümünde ortaya çıkıyor sanırım. Aynı zamanda Persian Empire gibi zaten olan De Jure'ları da oluşturabiliyoruz ya. Eğer bizim yeni Titular Empire'ımız De Jure seviyesine ulaşmasını istiyorsak, bu Persian Empire gibi eski De Jure'ları kurmamalı mıyız? Ben öyle anladım ama doğru mu diye sormak istedim 100 sene beklemeden önce. Yani kendi başımıza decision ile imparatorluk seviyesine çıktıktan sonra, eski De Jure Empire'ları kurmak mantıklı mı? Sanırım bunları kurunca sadece o De Jure Empire'da olup da bizim imparatorluğumuzda olmayan topraklara saldırı hakkımız oluyor.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2017, 01:45:02 Gönderen: boltux »

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #737 : 06 Eylül 2017, 11:44:58 »
1-Ambitious'dan uzak dur.Baronluklar önemli değil diğer trait seçimleri doğru.

2-Ya kimseye 1 düklükten fazlasını verme ya da hep konutluk ver ya da bütün krallıkları ver.Herlese kontluk verirsen hiç biri güçlü lord olmaz istediğini seçersin.Ama kontrol zor olur.Krallık'da zaten konsey dolar.Ama başka nedenle kızarlarsa çok güçlü olurlar.1 düklük orta yoldur şahsi tavsiyemdir.Ne kontrolü zordur ne de çok güçlü olurlar

3-Anlamadım

4-Kurarsan De jure olamazlar.Haklısın.Yardımcı olmuşumdur umarım.

[KAYNAK]

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #738 : 06 Eylül 2017, 11:52:15 »
2 ve 3'e bir ekleme yapayım.

2-İmparatorluk olarak en iyi yöntem krallıklar kurarak onu o bölgedeki bir düke vermektir, merkezi yönetim güçlenir ve böylece 12 dük konseyde yer isteyecekken 4 tane kral konseyde yer ister.

3-Böylece o bölgedeki tüm vergiler ve bölgeler onun kontrolüne giriyor, onu yapmazsan o bölgedeki vergilerin yarısını alabiliyor. Ayrıca o holdinglerde inşa faaliyetlerine de giremiyorsun işaretlediğin zaman.

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • Beğenildi: 28 kere
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #739 : 06 Eylül 2017, 11:52:41 »
3- Hayır. Onu seçersen kontluktaki ve düklükteki ufak şehirler de ona gider diye biliyorum. Ayrıca bir sen kralsan ve düklükleri vasalına verirsen kontluklar dükün vasalı olur.