Gönderen Konu: CKII - Hanedanınızı Yollayın!  (Okunma sayısı 380447 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bersun

İlk oyunum ve şu an tek oyunum.

Gaskonya, Akitanya ve Puvatya dükü olan VIII Guilhem de Poitou ile başladım. Para biriktirir biriktirmez Bourbon ve Auvergen dükalıklarını da kurup sağlam prestij yaptım. Bu sırada zaten Fransa'nın yarısı benim hükmümdeydi. Fransa Kralı'nın yaptığı Barselona Seferi'ne mareşali olarak giden düküm hayata gözlerini yumdu. Yerine en büyük oğlu olan 3 yaşındaki I. Louis de Poitou geçti. 13 yıllık naiplik döneminde ekonomik yatırımlar yaptıktan sonra dükümüz 16 yaşına basar basmaz o kadar vakit içinde biriktirdiği piety'i kullanarak Navar Krallığı için Papa'dan işgal izni aldım ve hemen savaş ilan ettim. Zaten 3 şehirleri vardı, hızla ele geçirip kendimi Navar Kralı ilan ettim. Genç Louis, daha 17 yaşında "Fatih" olmuştu. En önemlisi de sessiz sedasız Fransa'dan ayrılmıştım. Ülkenin yarısıyla birlikte.  evil*

Bu sırada Fransızlar İspanya'dan tamamıyla atıldı. Katalunya'nın tamamı Müslümanlar'ın eline geçti. Ben de bir sefer yapıp Barselona Dükalığı'nı kurdum ve o bölgede iyice güçlendim. Ayrıca Balear Adaları ve Kuzey Sardinya da elime geçmişti.

Hızını alamayan Fransa'da iki dük isyan etti ve ülkenin üçte ikisi krallıktan ayrıldı. Ben de fırsat bu fırsat deyip bastım düğmeye. Fransa Krallığı ünvanını da kısa sürede ele geçirip isyankar dükleri itaat ettirdik. Bundan sonraki 5 yıl, vasallarımı memnun edip dükalık ünvanları düzenleyip güçlü lordlara neşter vurmakla geçti. 3-4 tane isyan çıktı, birçok lordun ünvanı elinden alındı; eski Fransız kralı Filip Capet önce mahkum, sonra idam edildi. Yerine geçen Hugues Capet'nin de akıbeti aynı oldu. Bu sırada ellerinde kontluklar hariç Valois Dükalığından başka bir şey yoktu.

Ünvan dağıtma işini yaparken farklı bir yöntem uyguladım. Bir nevi kral kontolünde üreme diyebiliriz. Courtuma bir soylu ve bir leydi davet edip evlenme ambitionu almalarını bekliyor, sonra onları everiyordum. Böylece ortaya yeni ama sadık hanedanlar çıkıyordu. Birçok hanedana böylece en üst düzey ünvanları verdim. Allah'a şükür bu güne kadar da hiçbiri bana yamuk yapmadı. ;D

Fransa'da düzeni oturttuktan sonra bir kontumun Bretonya Dükalığı üzerindeki hak iddiasından faydalanarak savaş açtım. Savaş kısa sürede bitti ve Fransa'da HRE toprakları hariç düzeni kurmuş oldum. Sırada Müslümanlar vardı.

İlk önce haçlı seferi ilan edilmiş olan Sardinya'nın geri kalanını da ele geçirip Sardinya Dükalığı'nı kurdum ve en büyük oğluma verdim. Daha sonra bir Katalunya ve Aragon seferine çıktım. Sonuçta Barcelona Dükalığı'nın tamamı ile, Aragon Krallığı ünvanı benim oldu.

Bu sırada vasallarımın arasındaki savaşlar dengenin ciddi şekilde bozulmasına neden oluyordu. Ben de Otoritemi düşükten orta seviyeye yükselttim. Hemen ardından Valois, Flanders, Gaskonya, Auvergne ve Barcelona dükleri bana isyan etti. Neredeyse 2 yıl kadar süren isyandan sonra hepsinin düklüklerini ellerinden alıp onların vasalı olan sadık kontlarıma verdim.

Bu sırada Eşelon'a haçlı ilan edildi. Aldım Tapınakçıları, öbürünü 14.000 Kutsal Savaçı'yı yolladım Filistine. Ortalık mahşer yeri. Bizim Fatih orada, Salianlar orada, Hırvat Kralı orada, İngilizler orada. Şiilerin iki ayağı bir pabuca girmiş. Kısa sürede tüm savaşçıları eridi neredeyse. Ülkemden asker taşımaya mecalim kalmadığından hazinemin son kırıntılarını da kullanarak paralı asker yürüttüm. Darum'u ele geçirip sağlam Şii kestikten sonra Darum kontluğunu alarak barış yaptım. Daha sonra Eşelon Hırvat Kralı'nın eline geçerken, Eşelon'un şehri ve kilisesi benim vasallarıma kaldı.

Bundan sonra Aragon'dan arta kalan son kent olan Alto Aragon'un üzerine yürüdüm. Aragon Dükü olan vasalıma tabii olmasını sağladım.

Diğer yandan Capet - De Poitou savaşı sırasında bağımsız olan Macon ve Chalons kontluklarını ele geçirdim. Birini damadım Burgund düküne tabii ettim, diğerini oğullarımdan birine verdim. Sıradaki hedef İspanyol Müslümanları. Bu sırada I. Louis 51 yaşında öldü ve yerine 35 yaşındaki Ferrand de Poitou geçti. Zaten oturmuş bir sisteme sahip olduğumdan çalkantı yaşamadım. Hemen büyük bir turnuva tertip ettim.

Valecia emiri'ne Aragon Dükü'nün istediği Calatayud için savaş açtım ve kısa sürede ele geçirdim. Bundan faydalanan Leon Kralı da tamı tamına üç şehri beleşe aldı. Halihazırda zaten İspanya'nın yarısını ve İngiltere'nin güneyini elinde tutan Leon ile aramızda büyük savaşlar geçecek gibi. Valencia ile barış yaptıktan sonra truce'un bitmesini bekleyeyim dedim. Artık nasıl bir refleks olmuşsa, elim bir anda savaş tuşuna gitti. Kuzenim olan Toulon Dükü'nün sınırları içinde kalmasına rağmen KRC'ye bağlı olan Vivarais Piskoposluğu için bağımsızlık savaşlarıyla mücadele eden KRC'ye savaş açtım. Neredeyse 30 sene aradan sonra ilk defa tüm realm ordularını çıkardım. Yanına 12.000 civarı paralı asker de koydum ve 30.000 civarı asker ile KRC topraklarına girdim. Guerre éclair ile tüm sınırdan ilerleyişimi Hainaut'da durdurdular ve geri çekildim. Daha sonra Lille'de KRC ordularını mağlup ederek kuzeyde kesin üstünlüğü sağladım. Provence'de ise henüz birliklerim tam olarak yerleşmemişken 7.000 mevcutlu Alman ordusu, 600 kadar askerime saldırdı. Tam askerlerimin moralleri tükenmişken, son gün paralı askerleri yetiştirdim. Alman ordusu yok edildi. Bu mağlubiyetten sonra da isteklerimi dikte ettirdim.

Sıradaki hedefim İspanya'dan Müslümanlar'ı atmak. Daha sonra Hristiyan krallıkları da hükmüm altına almayı düşünüyorum. Hatırlamadığım bir vakitte de Yezidi olduğu için sırt çevrilen Malta emirini yenip Malta'ya hakim oldum.

Da ist drei Bilden: 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.