Gönderen Konu: Geniş Kapsamlı Crusader Kings II Rehberi || Feodal Yapı Rehberi Çıktı!  (Okunma sayısı 5794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2016, 21:48:44 Gönderen: Rapper »
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
Geniş Kapsamlı Crusader Kings II Rehberi || Arayüz
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2016, 15:51:32 »
Geniş Kapsamlı Crusader Kings II Rehberi : Arayüz


Pratik versiyon
(Tıkla büyült yada yeni sekmede aç)(1920x1080)Ayrıntılı versiyon

Oyunu açtığımız anda karşımıza gelen görüntüde neyin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini anlatacağım bölüme hoş geldiniz. Bu rehberde King Murchad of Mumu karakterini seçtim, haydi başlayalım o zaman rehberimize!

- Ekranın en sol ve en üst köşesinde o anda kontrolümüzde olan karakterin portresi yer alır.


- Portenin hemen sol altındaki amblem gözünüzden kaçmadığından eminim. Bu amblem/sembol o anda sahip olduğu en büyük unvanın sembolüdür. Bu sembolün üst kısmında bir taç görüyorsunuz, bu taç unvanınızın büyüklüğüne göre değişmektedir. Eh haliyle kontun tacı ile imparatorun tacı bir olmasın dimi.  :yes:


- Hemen karakterimizin sağında yer alan 7 adet buton bulunmaktadır, bunlar sırasıyla; Konsey(Council), Yasa (Law), Teknoloji (Technology), Ordu (Military), Entrika (Intrigue), Gruplaşma (Faction) ve Din (Religion). Tamam her şey hoş isimlerini öğrendik şimdi ise ne işe yaradıklarından bahsedelim.  :)


Konsey: Bu bölüm dörde ayrılmış durumda, sırasıyla; Mevki (Position), Küçük Unvanlar (Minor Titles), Konseyim (My Council) ve Derebeyinin Konseyi (Liege Council).

 • Mevki bölümünde 5 adet pozisyon vardır, istediğinize göre 5 danışman atayabilirsiniz ve bu danışmanlara çeşitli görevler verebilirsiniz. Görüntü için tıklayın
 • Küçük Unvanlar kısmında ise ordularını yönetecek komutanlar atayabilir, 16 yaşından küçük bir yönetici zamanında ona yol gösterecek naip(regent) atayabilir ve kişilerle ilişkilerinizi geliştirmek için diğer ünvanları kullanabilirsiniz. Görüntü için tıklayın
 • Konseyim kısmında ise danışmanlarınız ile ilişkilerinizi görebilirsiniz ve Enforce Realm Peace seçeneği ile vassallarınız arasındaki savaşları beyaz barışla sonlandırabilirsiniz. Görüntü için tıklayınız
 • Derebeyinin Konseyi ise bir derebeyiniz var ise görebileceğiniz alandır.
Yasa: Bu bölüm de dörde ayrılmış durumda, sırasıyla; Veraset (Inheritance), Ülke (Realm), Yükümlülük (Obligations) ve Konsey (Council). Tamam isimlerini öğrendik şimdi ise ne işe yaradıklarından bahsedelim.

 • Veraset Yasası kısmında en üst tarafta ülkenin lideri öldükten sonra yerini geçecek isimleri görebilirsiniz. Bu bölümün hemen altında iki bölüm var. Cinsiyet Yasası (Gender Laws) bu bölümde tahta hangi cinsin geçebileceğini belirleyebilirsiniz. Cinsiyet Yasası bölümün hemen sağında ise Veraset Yasası (Succession Laws) bulunmaktadır, bu bölümdeki yasalarla mesela Elective Monarchy ile varisinizi kendiniz seçebilirsiniz. Görüntü için tıklayınız
 • Ülke Yasaları kısmında ülkeniz içinde çeşitli reformlar yapabilirsiniz. Bu bölümü geçiştirdiğimi sanabilirsiniz, evet tam da öyle yaptım ama üşengeçlikten değil pek gerekli olmadığından.  >:( Görüntüyü görmek için tıklayınız
 • Yükümlülük kısmında ise vassallarınızın türüne göre onlardan daha fazla asker isteyebilir yada tam tersi olarak daha fazla vergi isteyebilirsiniz. Görüntüyü görmek için tıklayınız
 • Konsey Yasaları bu bölümde baş belamız konsey üyelerinin yetkileri konusundaki yasaları görebilirsiniz. Şunu unutmayın konseyin reddettiği bir şeyi yaparsanız tiran olarak görülür ve sevilmezsiniz bu da bir sürü bela. http://i.hizliresim.com/9Ggo8N.jpg
Teknoloji: Bu bölümde ülkenizi askeri, ekonomik ve kültürel alanda geliştirebilirsiniz. Biliyorum çok basit gibi duruyor ve evet gerçekten de öyle.  :P Görüntüyü görmek için tıklayınız


Ordu: Bu bölüm altıya ayrılmış durumda, sırasıyla: Kral Korumaları (Retinues), Ordu (Army Levies) ve Donanma (Flet Levies). Alt kısımda ise Vassallarınız (Vassals), Paralı Askerler (Mercenaries) ve Kutsal Birlikler (Holy Orders)

Entrika: Bu bölümde üst kısımda bir komplo ayarlayabilirsiniz. Bu bölümün hemen altında ikiye ayrılmış bir bölüm var sol tarafında desteklediğiniz komploları görebilirsiniz (Backed Plots) bu bölümün hemen sağında ise kararlar (Decisions) bölümü yer alıyor. Burada size bazı geçici ya da kalıcı özellikler sağlayacak kararlar yer alıyor mesela salgın hastalık anında saray kapılarını kapattırabilirsiniz yada sarayınıza bir soylu davet edebilirsiniz. Bu iki bölümün hemen altında üç bölüm yer almakta, ilk bölümde size karşı olan tehditleri (Threats) görebilirsiniz, ikinci bölümde ise hapse attığınız kişileri (Prisoners) görebilirsiniz ve üçüncü bölümde ise sizin dışınızda gelişen ve öğrendiğiniz komplolar (Known Plots) yer alır.


Gruplaşma: Bu bölümde bazı vassallarınızın bir amaç için size karşı bir gruplaşma başlattıklarını görebilirsiniz.


Din: Bu bölüm ikiye ayrılmış bir vaziyette, en üst kısımda o anki Papa'nın potresi yer almakta. Ekranın altında ise sizin vassalaınız olan piskoposlar (Vassal Bishops) yer almakta.


- Ekranın en sağ ve en üst köşesinde bulunan 7 bölme ise istatistiklerin gösterildiği alandır. Bunlar sırasıyla; o an içinde sahip olduğunuz para (Wealth), karakterinizin sahip olduğu Prestij (Prestige), karakterinizin sahip olduğu din puanı (Piety), karakterinizin sahip olduğu toprak sayısı (Demesne Size), sahip olduğunuz vassal sayısı (Vassal Limit), ülkenizdeki toplam toprak sayısı (Realm Size) ve skorunuz (Score). Bunların altında oyun tarihi, oyun hızını görüyorsunuz. Bunların altında iki zarftan var açık renkte olanı yüksek öneme sahip mesajları, koyu  renkte olanı düşük öneme sahip olan mesajları gösteriyor. Bunların altındaki ise açılır kapanır bir ekran bulunmakta, size genel bilgileri özet halinde sunuyor.


- En sağ ve en alt köşede haritanız bulunuyor. Bu haritanın üst kısmında 17 seçenek bulunuyor bunlar harita modlarımız. Haritanın hemen altında 6 buton bulunmakta. Sırasıyla; kronolojik yazılmış tarih (Open Chronicle), Ana Münü (Main Menu), Ledger sizi oyundaki tüm bilgileri detaylı olarak aktaran bir ekran, ev işareti (Go to home province) sizi tek tıkla ana bölgenize götürüyor. Onun sağında yer alan buton ise bir ünvanı yada bölgeyi arayıp bulmanıza olanak sağlıyor (Find Title or Region). Onun yanında ise her hangi bir özelliğe göre karakter aramıza olanak sağlayan asrın buluşu yer alıyor (Find Character).


- Ekranın en üst ve en ortasında ise acil mesajların (Alert Zone) yer aldığı bölüm bulunmakta. Bilmeniz gereken önemli hususlar burada yer alır, örneğin varisiniz evlenmemiş burada uyarı olarak görürsünüz yada hastalı ksırasında kapıların kapıtalabileceği uyarısını yine buradan görebilirsiniz.
Arayüz Rehberi burada son bulmuştur, anlamadığınız noktalar olabilir en temel şekilde arayüzü anlatmaya çalıştım sonraki rehberlerde detaya inip en ince ayrıntısına kadar anlatacağım için merak etmenize gerek yok. Bir sonraki rehbere kadar görüşürüz, esen kalın. :)

Not: Gregory Bey ücretimi yatırır ise rehberler daha kısa zamanda gelecektir vesselam :p
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2016, 15:12:57 Gönderen: Gregory »
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
Geniş Kapsamlı Crusader Kings II Rehberi : Feodal Yapı

   Oyunumuz açıldıktan sonra ilk yapılması gerekenlerden biri kuşkusuz harita modunu değiştirmek, harita modumuzu “Realms” olarak seçin. Bu harita modu ile her bir ülkeyi daha iyi ayırt edebiliyoruz böylelikle karışıklıkların meydana gelmesinin önüne geçiyoruz. Bu harita modunda gördüklerimizi size anlatmaya çalışacağım.

Yerleşim yerleri
   Öncelikle şunu bilmeniz gereken şey imparatorlukları krallıklar oluşturur, krallıkları ise düklükler, düklükleri ise kontluklar, kontlukları ise holdingsler(küçük yerleşim birimleri)  oluşturur. Bu kapsamda sizlere bu yerleşim yerlerini küçükten büyüğe doğru tanıtacağım.
 • Holdings (küçük yerleşim birimleri): Bu yerleşim birimleri kontlukların içinde kurulabilirler.

  Oyunda üç çeşit holdings bulunmaktadır; Churches (Kliseler), Cities (Şehriler) ve Castles (Kaleler).  Harita üzerinde ismi gözüken kontluklardan herhangi birine sol tıkladığımız zaman açılan sayfada holdingsleri görebilirsiniz. Bu açılan pencerede kontluğu yöneten kişinin potresinin yanındaki holdings ise ana holdings oluyor.

  Bu portrenin en altında kalan kısımda ise diğer holdgins'ler bulunmakta, bu holdinglerin üstünde görmüş olduğunuz üzere 2 adet bayrak bulunmakta. Bu bayraklardan soldaki o holdings'i yöneten hanedanın bayrağı sağdaki bayrak ise tahmin de edebileceğiniz gibi holding'in bağlı bulunduğu bölgenin bayrağı oluyor. Bazı durumlarda bu iki bayrakta aynı olabilmektedir.
 • County (Demesne): "Realm" harita modunda zoom ettiğiniz zaman haritada görmüş olduğunuz isimlerin hepsi birer kontluk yani demesne.

  Hatırlarsanız arayüz rehberinde demesne size hakkında bir şeyler söylemiştik işte (hatırlamıyor iseniz bir zahmet okuyun) bu countrylerin her biri 1 demesne ediyor. Her bir kontluğun içinde en azından bir holdings bulunur, tribal yönetimdeyseniz hristiyan iseniz bu tek holdings Churches (Kliseler).
 • Duchy: Düklükler genellikle birden fazla kontluğun bir araya gelmesi ile oluşan alandır. Harita modunu “De Jure Duchies” yaptığınız anda faklı renklerde alanlar çıktığını göreceksiniz bu alanların her biri birer düklüktür. Aşağıda gördüğünüz resimde fıstık yeşili renginde ve etrafı sarı ile belirtilmiş alan Leinster düklüğüdür ve bu düklüğe bağlı lan kontluklar ise; Osraige ve Laigin.
 • Kingdom: Krallıklar genellikle birden fazla düklüğün bir araya gelmesi ile oluşan yapıdır.  Harita modunu “De Jure Kingdoms” yaptığınız anda faklı renklerde alanlar çıktığını göreceksiniz bu alanların her biri birer krallıktır.
 • Empire: Birden fazla krallığın bir araya gelmesi ile oluşturulan yapılardır. Yukarıda gördüğünüz krallıklar; Ireland, England, Wales ve Scotland bir araya gelerek Britania imparatorluğunu oluşturur. Oyundaki en üst nokta imparatorluktur, nirvanadır. Oyun başlangıçında iki adet imparatorluk bulunmakta birisi Kutsal Roma İmparatorluğu diğeri ise Bizans İmparatorluğu'dur.


Yerleşim yerleri bu şekildeydi arkadaşlar şimdi sırada ünvanlar ve bölgeler.

Ünvanlar
   Yukarıda size yerleşim yerlerinin hiyerarşisinden bahsetmiştim aynı durum ünvanlarda da var efenim, bitmeyen rehber yapıyoruz maşallah diyin.  :drunk:

- Holdingler
   Holdinglerin önemli olan kısmı başkent olanlardır buna göre kontlukta değişiklik olabiliyor. Kontluğun başkent holdingi bir şehir ise o zaman kontluğun yöneticisi burgher(Şehirli), kale ise feodal lord, kilise ise prince-piskopos oluyor. Kontluğun derecesine göre vermiş olduğu vergi ve size gönderdiği ordu miktarı değişmekte ama bu kısmı daha sonra detaylı anlatacağım. Holdingi yöneten kişinin de unvanı holdingin kuruluş şekline göre belirleniyor. Bunlar:
 • Bishops, Priests, Shamans, Muftis, Mullahs: Holdinginiz bir dini yapı ise orayı yöneten kişiler dinlerine göre piskopos, rahip, şaman (pagan dinleri için), müftü veya molla unvanlarını alırlar.
 • Mayors: Holdinginiz bir şehir ise orayı yöneten kişiler belediye başkanı ünvanını alırlar.
 • Barons, Baronesses: Holdinginiz bir kale ise orayı yöneten kişiler cinsiyetlerine göre baron (erkek) ya da barones (bayan) unvanını alırlar.
Holdingler başkent olmasa da yukarıdaki gibi ünvan alırlar yöneticileri.

- Kontluklar
   Kontluklar hakkında yukarı bir kaç şey söylemiştik yine de hatırlatalım çünkü önemli, kontluk dediğimiz şey bir demesne yada haritada ismi yazan bölgeler. Kontluk dediğimiz şey aslında küçük bir krallık, her ne kadar üstü olan bir dükü, kralı olsada kendi içinde konseyi, ordusu ve vergi kazancı vardır. Kontluk olarak iç içlerinize üstünüz karışamaz ama dışarda bağlı bulunduğunuz üstünüze bağlısınızdır. Bu bölgenin yöneticileri de holdinglerde olduğu gibi o toprakta başkent olan holdingin yapısına göre farklı unvanlar alır. Bunlar:
 • Prince-Bishops, Metropolitans, High Priests, Seidhs, Shieks, Ayatollahs: Kontluğunuzun başkenti olan holdinginiz bir dini yapı ise kontluğu yöneten kişiler  Prens-piskopos, metropollere, yüksek rahip, seid, şıh ve ayetullah unvanını alırlar.
 • Lord Mayor: Kontluğunuzun başkenti olan holdinginiz bir kale ise kontluğu yöneten kişiler kont veya earl (erkek), konti veya kontes (bayan) unvanını alırlar.
 • Counts, Earls, Countessas: Kontluğunuzun başkenti olan holdinginiz bir şehir ise kontluğu yöneten kişiler Lord Mayor unvanını alırlar.

- Düklükler
   İki yada daha fazla kontluğun bir araya gelmesi ile oluşan yapıya düklük denir. Dikkat ettiyseniz her düklüğün başında birileri olmayabiliyor bu durumda direk olarak krala bağlı oluyorlar. Düklekler de tıpkı kontlar gibi kendi iç işlerinde bağımsızdırlar. Düklüklerin de kendi sınırları içinde bir başkenti bulunur ve bu başkent yine aynı sınırlar içindeki kontluklardan seçilir. Düklüklerin liderleri bu başkentleri kontrolü altındaki kontluklardan o düklüğün sınırları içindeki bir kontuk ile değiştirebilir. Bu bölgenin yöneticileri de yine aynı holding mantığı ile başkenti olan kontluğun yönetici holdingi hangi tarzda bir yapıya sahipse ona göre şu unvanları alırlar:
 • Prince-Archbishops, Patriarchs, Archpriests, Grand Mufits, Grand Ayatollahs: Dini yapıya sahip düklüklerin yöneticileri prens-başpiskopos, patrik, başrahip, büyük müftü ve büyük Ayetullah unvanlarını alırlar.
 • Doges: Şehirli yapıya sahip düklüklerin yöneticileri Doges unvanlarını alırlar.
 • Dukes, Doux, Emirs, Beylorbeys, Duchesses: Kaleli yapıya sahip düklüklerin yöneticileri bu unvanları alırlar.

   Daha önce belirttiğim gibi bazı düklüklerin yöneticileri var iken bazıları yok, bu yöneticileri olmayan düklükler için o düklüğün içinde yer alan kontluklar bu makamı ele geçirebilmek için bir birleri ile savaşırlar. Yani kontlar düklerin, dükler kralların, krallar imparatorlukların ünvanını ele geçirip besin zincirinin en üst halkası olmak için çabalarlar. Aynı sizin bildiğiniz aşçı uşağa, uçak bahçıvana muhabbeti.

- Krallıklar
   Düklerin bir araya gelmesi ile oluşan yapının adıdır krallık.
 • Kings, Queens: Bu ikilinin ne yaptığını anlatmama gerek yok galiba. Krallıkların yöneticilerine bu unvan verilir.
 • Pope, Ecumenical Patriarchs, Caliph: Dinlerde ki en büyük yöneticiye verilen unvanlar bunlardır.
 • Serene Doges: Bu karakterler büyük şehir devletlerinin yöneticileridir. Bunlar yüksek duka unvanını alırlar.

- İmparatorluk
   Birden fazla krallığın bir araya gelmesi ile meydana gelen müthiş bir şey! Oyunda ulaşabileceğiniz son noktadır, bundan sonrası tabanraydır.
 • Emperors, Empresses: Cinsiyetine göre imparator yada imparatoriçe unvanını alır.

   Rehberimiz burada son bulunuyor bazı konular üstünde durmak istiyorum yeniden. Yerleşim alanlarının küçükten büyüğe sıralanışı şu şekildedir; Holdings, Country, Duchy, Kingdoms, Empire. Ünvanların ise küçükten büyüğe sıralanı şu şekilde; Barons, Count, Duke, King, Emperor.

   Bir karakter elinde birden fazla kontluk, düklük yada krallık bulundurabilir bu sizi şaşırtmasın bu durumun size hem artı hemde eksi yönleri vardır. Elinde çok fazla ünvan tutmak derebeylerniz ile aranızı açacaktır buna dikkat edin. Bunun yanı sıra demesne size limitinizi açtığınız için kazandığınız altın ve asker sayısı konusunda muazzam penaltılar yersiniz. O yüzden yapmanız gereken şey demesne size değerini açmamak, fazla olan kontlukları ve düklükleri dağıtmak mümkünse çocuklarınıza verin. Tabi bunları yaparken bu kişilerin powerful vassal olacaklarını unutmayın bu insanlar pisliktir konseyinizde yer vermezseniz size artistlik yapacaklardır. Sakin olun "sen kim köpeksin ?" çekmeyin sonunuz hiç ama hiç iyi olmaz. Bu nedenlerden ötürü nitelikli yada sizi seven insanlara ünvan verin sonra tadınız kaçmasın.

   Karakterlerin portrelerine tıkladığımız zaman sizinle olan ilişkileri gözünüze illa çarpmıştır. Bu ilişki değeri üzerine fare imlecini getirip bir süre bekledikten sonra ilişkinize katkıda bulunan artıları ve eksileri görebilirsiniz. Bu eksilerden birisi sizin elinizden tutmuş olduğunuz düklüğü istemesi olabilir bunları gözden kaçırmayın.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2016, 21:47:42 Gönderen: Rapper »
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
Geniş Kapsamlı Crusader Kings II Rehberi : Ekonomi
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
Geniş Kapsamlı Crusader Kings II Rehberi : Karakterler
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
Geniş Kapsamlı Crusader Kings II Rehberi : Butonlar
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2016, 18:14:30 Gönderen: Rapper »
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
Geniş Kapsamlı Crusader Kings II Rehberi : Entrika
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
Geniş Kapsamlı Crusader Kings II Rehberi : Savaş
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#1
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#2
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#3
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#4
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#5
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#6
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#7
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#8
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#9
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#10
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#11
 
 

Çevrimdışı Rapper

 • forever_ducale
 • Global Moderatör
 • *
 • İleti: 1306
  • Profili Görüntüle
  • İletişim
reserve#12