Gönderen Konu: Pentarşi ve İşlevi Üzerine  (Okunma sayısı 2577 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lordlombak

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 126
  • Profili Görüntüle
Pentarşi ve İşlevi Üzerine
« : 08 Aralık 2012, 07:01:22 »
Malumunuz yeni güncellemeler ve legacy of rome ile birlikte 5 tane patrik ile beraber pentarşi denilen bir "durumu"  kurmanız amaç ediniliyor (eğer bizans iseniz).

Nedir bu pentarşi ? Oyunda ki işlevi nedir ? Bizans ile oynarken ne avantaj sağlar ? Tüm bunları  cevaplamaya çalışacağım. Pentarşi 5 piskopos tarafından tüm hristiyan dünyasının yönetilmesini amaçlayan ideolojidir. Bunlar sırasıyla istanbul, antakya, kudüs, iskenderiye ve roma piskoposluklarıdır. Bildiğiniz üzere Hristiyan dünyasında  İkinci İznik Konsili ve sonrasında derin ayrımlar başladı. Bu konsillerin temel amacı aslında Hristiyan dünyasını birleştirmekti ki bu yüzden bir çok hristiyanlık düşüncesi "kafirlik" olarak ele alındı ve belli kiliselerin otoriteleri ağır bastı daha sonra da kiliseler kendi etki alanlarına göre ayrıldılar.

İşte pentarşi'de ki amaç bütünlüğü sağlamak ve dini birleştirmek olarak ele alınabilir. Bunun için yukarıda bahsettiğim 5 noktayı ele geçirmeniz gerekiyor. Peki ele geçirince ne oluyor ? Size ne yararı var ?

- orthodoxluk harici diğer hristiyanlık mezhepleri "kafirlik" olarak kabul ediliyor ve orthodox olmak tek geçerli hristiyanlık emaresi oluyor.

Bu resim mesela pentarşi kurulmadan önce haritanın dini yapısı.

(aç/kapa)

Bu resimde pentarşi sonrası temsili bir görünüm

(aç/kapa)

Peki bunun din yayılımı dışında ne yararı var ?

- en başlarda ki muhtemel 10 - 30 yıl arası sürecek bir süreç içerisinde bir çok hükümdar katolik olarak yollarına devam edeceği için "holy war" açabiliyoruz yani casus belli'ye ihtiyaç kalmıyor.

- ele geçirdiğimiz yerlerde hızla orthodox olacağı için din eksenli ayaklanmalar büyük ölçü de azalıyor.

- katolik liderler bir nevi kafir olarak kalıyor

- müslüman ve pagan devletlerle savaşınız da herkes tek din ekseninde olacağı için müttefik bulmakta pekte sıkıntı çekmiyorsunuz.

bunun temsili resmi için

(aç/kapa)

görüldüğü üzere altta da "holy war" seçenekleri açıkça görülüyor.

Ancak belli bir süre bu etki devam ediyor yani 1453'e kadar devam eden bir süreç değil bunu da hatırlatmam  gerek. Orthodox olduktan sonra bu krallıklar ve imparatorluklar kendi otonom patriklerini atıyorlar ve bu yüzden bu kralları patrik vasıtası ile dinden çıkartamıyoruz. Bir süre sonra liste de otonom patriklerin sayısı bir hayli çoğalıyor, her krallığın otonom bir patrik'i kesinlikle oluyor. Bunu gözden çıkarmamak gerek.
Ancak bu süreç içerisinde zaten bir çok devlet kafir olarak kaldığı için zaten size yeterli imkan sağlanıyor.
 

Çevrimdışı assasin987

 • Müsellem
 • *
 • İleti: 99
 • Smaug!!!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Pentarşi ve İşlevi Üzerine
« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2012, 08:50:34 »
Güzel anlatım.