Gönderen Konu: CKII - Odak Rehberi  (Okunma sayısı 3440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

 • Paşa
 • *
 • İleti: 5478
  • Profili Görüntüle
CKII - Odak Rehberi
« : 10 Ekim 2016, 23:57:25 »Merhabalar, bu ilk CKII rehberim olacak o yüzden bazı kusurlarım olabilir dememek için rehberi oyunu bilen birisi ile hazırlayayım dedim. Dolayısıyla rehberi hazırlarken özellikle izlenecek stratejiler konusunda krall1'den yardım aldım. Hatta stratejiler kısmı ona ait diyebiliriz. Umarım bu yeni tarzımızı beğenirsiniz.

Odak (Focus), sahip olduğunuz karakterin genel gelişim hedefini tarif eder. Way of Life DLC'si ile yetişkin karakterler yaşam tarzlarını mevcut olan 10 odak arasından seçebilirler. (Her nitelik için 2 farklı odak)

Bir hükümdar odak seçerek:
  • Seçtiği odağın etkilediği niteliğine anında bonus kazanır.
  • Seçtiği odağa ait event'ler, decision'lar ve diplomatik seçeneklere sahip olur.
  • Ömürboyu trait (kalıcı etki) elde edebilir.
  • İlgili niteliği eğer 8'in altında ise bu niteliği yükseltmek için rastgele eventler alır.

Başlamadan önce nitelikleri şu isimler altında Türkçeleştirdim:
  • Diplomacy -> Diplomasi
  • Martial -> Savaşçı
  • Stewardship -> İdare (İdarecelik/Yöneticilik)
  • Intrigue -> Entrika
  • Learning -> Öğrenme
  • Health -> Sağlık
  • Fertility -> Doğurganlık


Tüm oynanabilir karakterler yetişkin olmaları ve kabiliyetsiz (embesil de diyebiliriz :) -Greg) olmamaları durumunda bir odağa sahip olabilirler. Hapishanedeki karakterler sadece Seduction, Scholarship, veya Theology'yi seçebilirler. Diğer kısıtlamalar ise aşağıda yazılılar.

Bir odağı seçtikten 5 yıl sonra bu odak değiştirilebilir. Bu seçtiğiniz odağın artık daha fazla yarar sağlamayacağına kanaat getirdiğinizde yada pozitif trait'ler ve birçok odağın sağladığı kalıcı etkileri toplama amacı taşıdığınızda kullanışlı olabilir. Bu ne demek, mesela istediğiniz bir kalıcı etki mevcut (listesi aşağıda, 2. tablo) Bunu kazanmak için ona ait odağı seçmeniz gerekmekte ve bir süre sonra o kalıcı etkiyi (ömürlük trait'de denebilir) kazandığınızda artık gerekli olmadığını düşünebilirsiniz ve odağınızı değiştirirsiniz. Aşağıda hangi odağın hangi amaçlar için kullanıldığının listesini vereceğim fakat en altta strateji kısmına da bakabilirsiniz.

AI karakterler odaklarını isteklerinden ziyade, sahip oldukları traitlere ve yönetim biçimine göre seçerler. Genelde seçtikleri odağı hiç değiştirmezler. (Bende oyuna ilk başladığımda uzunca bir süre odağımı hiç değiştirmedim ben de mi AI'yim acaba ? -Greg)


(Tıkla büyült yada yeni sekmede aç)

Oyunda sadece tek bir kalıcı etkiye (=ömürboyu traiti, lifestyle trait) sahip olabilirsiniz. Kişisel Traitler (Personal Traits) genelde en fazla 6 tane olurlar. 6'dan fazla olduklarında gelecek eventler ile bu trait'lerden bazılarını kaybederler (Mesela bir event'te artık yeterince gururlu (proud) hissediyorum diyor ve o trait'i kaybediyor, bunun gibi -Krall). Adulteress, hunting dog, ill treatment gibi karakter etkileri (Character Modifiers) ise sınırsız sayıda olabilirler.


(Tıkla büyült yada yeni sekmede aç)
Genel Stratejiler;
 • Müslümansanız, scholarship sayesinde zealous kazanıp ardından war focusu seçip decadent akrabalarınızı hizaya sokabilirsiniz.
 • Önce seduction seçip, yeterince ilerledikten sonra family focusunu seçerseniz karınızla ilgili daha çok event kazanırsınız.
 • Seduction ile yeterince düşman kazandıktan sonra (Adamların karısınıyla birlite oluğ yakalanırsanız dirak düşmanınız oluyor.) war focus ile strong traiti kazanmak için hepsiyle tek tek düello yapabilirsiniz. Tabi koca kıskanç olmalı, yoksa geri tepebilir.
 • Karakteriniz yeni kral olduktan sonra business focusu ile (Yeterince paranız da varsa.) labirent event zincirini bekleyip gereklı şeyleri yaparsanız hem +1 diplomacy ve +1 stewardship hem pavilion (+3 herkesin olumlu düşüncesi.) modifierlarını kazanabilirsiniz.
 • Eğer seducer modifieri kazanmışsanız (ömür-boyu traiti de olur) ve karınızla bol bol çocuğunuz olsun/yüksek ilişkiniz olsun istiyorsanız family focusu birbirinize aşık olmanızı sağlayabilir.
 • Savaş durumunu dikkate alın; carousing, düello, business eventleri, ava çıkmak ve hristiyanların haccı savaş sırasında aktif olmaz, ertelenir.
 • Durumunuza göre focus seçimini kombinasyonlar şeklinde kullanın. Mesela sağlığınızı arttırmak istiyorsanız war focusu seçip, yeterince düello yapıp strong traiti kazanın ardından family/hunting/theology seçin.


Hükümdarlık
RulerShip


Genelde çok kullanılmaz diyebilirim. Ama eventleri sayesinde diligent, just ve ambitious kazanma şansınız var. Dezavantajı ise eventlerin random olarak geliyor olması; bazen seçtiğiniz gün gelir bazense hiç gelmez. Bunların yanında stressed ve depressed kazanma ihtimaliniz var ki karakterinizi öldürmek istiyorsanız önce depressed kazanıp ardından intihar edebilirsiniz.  evil* Bunlar dışında çok kullanılan bir focus değil. Tabi stewardship arttırarak vergi gelirlerinizi arttırmak isterseniz de tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra 400 altına kale yaptırma eventi de gelebilir ama sırf onun için alınmaz kanaatindeyim.

İşletme
Business


Architect ömür-boyu traiti kullanılabilir kuşatma bonusu sayesinde. Ama gelmesi için tower event zincirine ihtiyaç var. yani architect diye seçip gardening'e razı olabilirsiniz. :) Nedenine gelince business seçtikten sonra 2 yıl içinde (Eğer ordu komutanı değilseniz.) 3 event zincirinden 1i geliyor. Eğer daha önceden ömür-boyu trait kazanmışsanız sadece ticaret event zinciri geliyor, ama kazanmamışsanız kule, ticaret ve labirent event zincirlerinden biri geliyor. Bunlar arasında en iyisi (Bence tabii) labirent. Çünkü getirdiği modifier'ler daha kullanışlı ve bence daha güzel bir ilerleyişi var. Tabii bu 3 zincir de fazlaca para istiyor ona göre girişin derim. 600 civarı altın gerekebilir ne kadar harcamak isterseniz değişir. (Mesela ticaret zincirinde gemiye binmeniz lazım ve 200altınlık tüccar gemisi veya 80 altınlık korsan gemisi tercih edebilirsiniz)
Kule ve labirent eventleri ise binlerce altın istiyor. ;D ;D

Sonuç olarak gayet kullanışlı bir focus, işinize yarar ama iyi bir bütçeniz olması lazım. Event zincirlerinden sadece ticaret aldığını geri çıkarıyor. Eğer ömür-boyu trait kazanmışsanız bile sırf ticaret event zinciri için bile alınabilir.

Tanrıbilim
Theology


Hristiyanlar hışında pek kullanım alanı yok. Hristiyanlarda da tek eklenilen şey 'go on a pilgrimage' (hacca gitme) decision'u. Hacca gideceğiniz kutsal şehri seçtikten sonra yolda ve şehire varınca farklı farklı eventler ile karşılaşıyorsunuz. Eventlere göre farklı traitler kazanma şansınız var. Ayrıca traitlerinize göre farklı eventler de gelebilir. Eğer possessed traitine sahipseniz kendinizi mesih ilan edebilirsiniz mesela. Eve dönünce de pilgrim traiti kazanırsınız.

Hristiyanlara özel hac seçeneği dışında kötü traitlerinizden kurtulmanız için rastgele eventler de gelebilir. Ama çok kullanılmayan bir focus olduğunu söyleyebilirim. Şahsen ben sadece pilgrim için kullanıyorum, oda kullanırsam.

İlim
Scholarship


Benim en sevdiğim focuslardan biri diyebilirim. En önemli sebebi çıkacak bir event beklemeden decision sekmesindeki 'Build an observatory' seçeneği sayesinde direk başlayabilmek. Toplamda 55 altın ödeyerek 230 military tech points, 2 kere gelen %30luk diligent kazanma şansı, +1 ve +2 learning veren modifier'lar ve sizin seçeneğinize göre zealous/paranoid/cynical traitleri gerçekten kullanışlı.

Ama bunun dışında maalesef başka bir özelliği yok. Ama bence gayet kullanışlı, eğer ne istediğinizi biliyorsanız.

Savaş
War


Kesinlikle yararlı ama tek dezavantajı düello yapacak kişi bulmakta zorlanmak. Ama bulabilirseniz, yeterince düellodan sonra strong genetik traiti kazanabiliyorsunuz ki, mükemmel. Müslümansanız ve zealous traitine sahipseniz decadent akrabalarınızı düelloya davet edebiliyorsunuz. Sırf strong kazanmak için bile bir ton düşman yapmaya değer. Bunun yanında brave traitini de kazanmanız zor değil. Yeterince düşmanınız varsa düello yapmak için seçebilirsiniz.

Baştan Çıkarma
Seduction


Aslında en eğlenceli diyebileceğimiz focus. Baştan çıkarmak istediğiniz karaktere sağ tıklayıp oradan seduce seçeneğini seçiyorsunuz. Ardından eventler geliyor ve hedefinizi ayartmaya çalışıyorsunuz.
Olay basit önce kolay hedeflerden başlayıp (+40 ilişki, lustful, shy vs.) seduction seviyemizi arttırıyoruz ve sonunda master seduction ömür-boyu traitini kazanıyoruz. Doğurganlığınız her seviyede artıyor ona göre hedef belirleyin, hamileler ve yaşlılar hamile kalamazlar. ;D Eğer kind/diligent sevgiliye sahipseniz stressed veya depressed traitlerinizi kaybetmenize yardım eder.

Ana strateji birlikte olmaya çalıştığınız karakterin traitlerine göre cevabınızı seçmek. Eğer karınız ile aranız kötüyse veya çocuğunuz yoksa bu şekilde şansınızı deneyebilirsiniz. En büyük dezavantajı sadece kendi realm'ınız içindeki kişilere karşı kullanabiliyorsunuz.

Entrika
Intrigue


Gayet kullanışlı bir focus. Vassallarınız üzerinde 'Spy on' seçeneğini kullanarak haklarında birçok şey öğrenebilirsiniz. Hedefleriniz düşük intrigue değerine sahipse başarı şansınız daha yüksek oluyor. Hedefleriniz hakkında bulabileceğiniz şeyler çoğu zaman size onları hapse atmak için sebep verir, yada herhangi bir faction'dan uzak durmaları için tehtit etmenize yarayabilir. Bir başka önemli ama çok az gerçekleşen özelliği ise; izlediğiniz kişiyi öldürmek veya kaçırmak için adam tutmanızı sağlayan bir event gelebilir. Ama dediğim gibi çok nadir çıkıyor bu eventler.

Bunun yanı sıra eğer hapiste bir vassalınız veya yakınınız varsa onları hapishaneden kaçırma seçeneğini de aktif hale getiriyor.

Alem
Carousing


Eğer büyük bir imparatorluğunuz var ve vassallarınızın size bağlı olmasını istiyorsanız kesinlikle kullanmanız gereken bir focus. Müslümanlar için drunkard/hedonist/decadent traitleri olmadan aktif olmamasını ve sadece bu traitlerden birine sahipse sizin davetinizi kabuledeceklerini göz önünde bulundurun.

Davetinizi kabul etmeleri, büyük çoğunlukla traitlere bağlı. -25 ilişkiniz olanlar reddeder, bunun dışında daveti kabul etmeleri için sizinle olan ilişkileri 2. planda kalır. Lustful, Gregarious, Gluttonous kabul etmeye meyilliyken; Stressed, Chaste, Celibate, Paranoid kabul etmemeye ve Depressed, Temperate, Shy, salgın hastalık durumunda çok büyük ihtimalle reddeder.

Davetliler gelip parti başlayınca (Birden fazla kişiyi davet edebilirsiniz.) bir event galir ve arkadaş olabilirsiniz, oyun oynayabilirsiniz, birlikte olabilirsiniz vs. Parti bitince de davetli ile +10 ilişki kazanırsınız.

Genelde güçlü vassallarınızla, konseyinizdekiler ile arkadaşlık kurmak sizin elinizi güçlendirir. bunun için sürekli arkadaş olmaya çalışın. Hem size karşı bir faction oluşturmaz veya katılmazlar, hem de konseydekiler loyalist olur ve sizin verdiğiniz oyu verirler.

Eğer game master ömür-boyu traitini kazanmak isterseniz başka bir game master'ı davet ederseniz oyun oynama eventinin çıkma şansı artar. Socializer ömür-boyu traitini kazanmak içinse oyun oynamadan devam edebilirsiniz.

Bence her iki ömür-boyu traiti de kullanışlı, diplomacy skilliniz yüksekse game master tercih edilebilir. Ama ben hedonist tercih etmem. Ama eğer genetik traitlerinizi geçirmek istiyorsanız ve çocuk yapmak istiyorsanız hedonist tercih edilmeli.

Aile
Family


Doğrusunu söylemek gerekirse wiki de ne kadar çok özel eventi var gözükse de bunlar çok az çıkıyor. Genel olarak büyük aileniz varsa ve çoğu ünvan sahibiyse ilişkinizi geliştirebilirsiniz, hatta arkadaş olabilirsiniz. Bunların yanında çocuklarınız ve karınız içinde aynısı geçerli. Eğer seducer modifier'i veya ömür-boyu traitini almışsanız karınızla birbirinize aşık olma şansını arttırıyor. Bunların hepsi event olarak karşımıza geliyor ve başarılı olursak arkadaş olabiliyoruz. Kind traitine sahip olmak bu eventlerde başarıyı arttırıyor.

Bunların dışında +%25 doğurganlık ve +1 sağlık da epey güzel.

Ana Kaynak: http://www.ckiiwiki.com/Focus
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2016, 02:30:45 Gönderen: Gregory »


 

Çevrimdışı Domuz

 • (Patlican)
 • Sipahi
 • *
 • İleti: 807
 • BONGO BONGO
  • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Odak Rehberi
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2016, 00:05:53 »
millet eu4 rom ile ilgili bir şeyler beklerken kaptan gregory yine ters köşe yaptı. :D
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?
 

Çevrimdışı Ralpakin

 • Stellaris
 • Sipahi
 • *
 • İleti: 573
 • You Know Nothing Jon Snow.
  • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Odak Rehberi
« Yanıtla #2 : 11 Ekim 2016, 00:22:01 »
Yeni başlayanlar için faydalı bir rehber olmuş.
 

Çevrimdışı krall1

 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 447
  • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Odak Rehberi
« Yanıtla #3 : 11 Ekim 2016, 00:31:56 »
Gregory ve krall1 yapım gururla sunar. ;D

Aslında focus rehberi olarak bakmamak lazım sadece, karakter geliştirme açısından da çok önemli bilgiler var. Birde wiki sayfasında alt taraflarda hangi focus ile hangi traitleri kazanabileceğiniz ile ilgili kısa bir yazı var, özet olarak görebilirsiniz. ingilizce ama anlarsınız diye düşünüyorum.
(aç/kapa)

Son olarak her türlü öneriyi esirgemeyin. :)
"You always were an unruly child. I adored that about you."
 

Çevrimdışı Heinz Guderian

 • Achtung,Panzer! | CKII
 • Moderatör
 • *
 • İleti: 1697
 • Beğenildi: 5 kere
 • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
  • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Odak Rehberi
« Yanıtla #4 : 11 Ekim 2016, 16:00:57 »
Elinize sağlık.
 

Çevrimdışı Yesjulz

 • Azab
 • *
 • İleti: 42
 • Yeni üye oldum.
  • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Odak Rehberi
« Yanıtla #5 : 11 Ekim 2016, 16:35:09 »
Oyunu pek oynamıyorum ama rehber görsellik babında çok hoş olmuş.
 

Çevrimdışı Sezar

 • The Great Khan
 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 323
 • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
  • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Odak Rehberi
« Yanıtla #6 : 11 Ekim 2016, 20:58:05 »
Harika bir rehber.Diger CK2 rehberlerinden cok daha guzel olmus.Wikiyi moda moda cevirmek yerine kisisel deneyimlerini aktarmissin ki bunu harika yapiyor.Lutfen daha fazla rehber yazin.BIr claim rehberi harika olurdu.
 

Çevrimdışı Elessar

Ynt: CKII - Odak Rehberi
« Yanıtla #7 : 11 Ekim 2016, 21:28:05 »
Ya abi ne zaman bu sefer kesin rehber yazıcam desem bi uyku bastırıyor töbe töbe.
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Kronoloji, Aptallar tarihi.
Osmanlı kurabilirsiniz yor muyuz kuruyosak nasıl kuruyoruz
 

Çevrimdışı Domuz

 • (Patlican)
 • Sipahi
 • *
 • İleti: 807
 • BONGO BONGO
  • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Odak Rehberi
« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2017, 22:31:25 »
edtör olduğuna göre bi dene rehberde sen yazarsın artık cıks cıks :D
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?
 

Çevrimdışı Elessar

Ynt: CKII - Odak Rehberi
« Yanıtla #9 : 10 Ocak 2017, 00:35:24 »
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Kronoloji, Aptallar tarihi.
Osmanlı kurabilirsiniz yor muyuz kuruyosak nasıl kuruyoruz