Paradox Interactive Türkiye

Paradox Development Studio => Crusader Kings II => Crusader Kings II - Hikaye ve AAR => Konuyu başlatan: Darkrad - 08 Eylül 2014, 16:26:16

Başlık: The Viking Saga : Legend of Ivar V
Gönderen: Darkrad - 08 Eylül 2014, 16:26:16
The Viking Saga : Legend of Ivar V
Bu mini-hikaye, Ragnarr Lodbrok ve Kemiksiz Ivar'ın soyundan gelen Ivar V'in yaşadıklarını konu alacak.

(http://i.imgur.com/2C5jw3H.jpg)

Beşinci Ivar, annesinin doğum yaptığı gün hastalanıp zatürreden yaşamını yitirmesi sonucu Britanya'yı hakimiyetleri altında tutan Vikinglerin başına geçti. Kendisi Danelaw İmparatorluğunda Üçüncü Ivar olarak taç giyse de, Danelaw'ı kuran Sudreyjar Vikingleri arasında Beşinci Ivar olarak sayılıyordu.


(http://i.imgur.com/oHriQ7D.jpg)


Sudreyjar Krallığının kurucusu Kemiksiz Ivar, Ragnar Lodbrok'un oğullarından biriydi ve Ragnar Lodbrok'un intikamını almak için Britanya'ya Viking seferi düzenlemişti. Kemiksiz Ivar döneminde yine Viking klanı olan Jorvik Krallığı ile ortaklaşa hareket edilmiş, Britanya'daki Anglosakson Krallıkları yenilgiye uğratılmıştı.


(http://i.imgur.com/rryagSA.jpg)


Ancak Britanya'daki Vikingler adına asıl gelişme 2. Ivar döneminde yaşandı. Büyük Ivar olarak tanınan acımasız Viking lideri, Wessex Krallığına istila düzenledi ve Wessex Krallığını ele geçirdi. Ardından Katoliklere tavizler verip Katolik kontlar atayan Jorvik Krallığını Sudreyjar hakimiyeti altına alan Büyük Ivar, Britanya'da Vikinglerin tek kalesinin Sudreyjar olduğunu ilan etti. Artık ülke Güney Adaları olarak bilinen (Sudreyjar) ibaret olmadığı için Büyük Ivar döneminde ilk defa Danelaw terimi kullanılmaya başlandı.


(http://i.imgur.com/jcVarCM.jpg)


Ancak Büyük Ivar'ın dönemi zannedildiği kadar da parlak değildi. Büyük Ivar, Kemiksiz Ivar'ın soyundan gelen diğer aile üyelerinin tahtı ele geçirmeye çalışabileceğinden şüpheleniyordu. Tahta çıktığı dönem hali hazırda 3 amcası daha önce isyan etmelerinden ötürü zindana atılmışlardı. Büyük Ivar, ilk iş olarak 3 amcasını da Tanrılara kurban olarak sunmuştu. Büyük Ivar'ın sadece 3 amcasıyla yetinmediği, kendi soyu dışındaki tüm erkek aile üyelerini öldürttüğü söylenir.


(http://i.imgur.com/9vgmTfE.jpg)


Bu iddialar doğruysa eğer Tanrılar Büyük Ivar'ı lanetlemiş olmalı ki Büyük Ivar'ın karısından uzunca bir süre hiç erkek çocuğu olmadı. İlk 4 çocuğu kız doğan Büyük Ivar, belki de Tanrıların ufak bir merhameti sonucu bir erkek çocuğa sahip olmuştu. Yaşamı boyunca 7 kız 1 erkek çocuk sahibi olan Büyük Ivar, 52 yaşında öldüğünde tahtı oğlu Üçüncü Ivar'a bırakmıştı.


(http://i.imgur.com/DWiRqOq.jpg)


Büyük Ivar'ın oğlu Üçüncü Ivar, Danelaw'ın kontrolünü ele aldığında genç ancak sakat bir haldeydi. Buna rağmen Roma'ya kadar varan yağmalar düzenleyen Üçüncü Ivar döneminde Britanya'da refah sağlandı. İrlanda'nın fethiyle tanınan Üçüncü Ivar, dağınık İrlanda kontluklarının Viking hakimiyetine girmesini sağladı. Yönetim stili olarak kendisinden önce gelen liderlere oranla daha Katolik bir tarz benimseyen Üçüncü Ivar, kendisini İngiltere ve İrlanda Kralı olarak ilan etti. Ardından da Danelaw adı altında Britanya İmparatorluğu'nu kurdu. Önceleri Jarl olarak anılan Vikingler İmparator olarak anılmaya başlanmıştı.

Üçüncü Ivar henüz evlenmemişken köylü bir kadını hamile bırakmış, bu ilişkiden Arnaulfr isimli bir çocuğu olmuştu. Bu çocuğu babasının baskısıyla kabullenmişti ancak Arnaulfr bir süre sonra Roma İmparatorluğuna hizmet eden Varangianlara katılmayı tercih ederek Britanya'dan ayrılmıştı. Üçüncü Ivar'ın karısından hiç erkek çocuğu olmadı. Toplamda 6 kız 2 erkek çocuğu olan Üçüncü Ivar'ın bir erkek çocuğu Arnauflr, diğer erkek çocuğu ise İskoçya Krallığı ile yapılan savaşlarda ele geçirilen İskoçya Prensesine Üçüncü Ivar tarafından el koyulması sonucu ondan olma bir çocuktu. Üçüncü Ivar, henüz 38 yaşındayken vefat etti ve tahtı henüz yetişkinliğe erişmemiş, İskoçya Prensesinden doğma Dördüncü Ivar'a bıraktı.


(http://i.imgur.com/gRpC9KB.jpg)


Vikinglerin yönetimine küçük yaşta, üstelik de annesi İskoçya Prensesi olan bir çocuğun başa geçmesiyle ülke kaosa sürüklendi. Tahta, Üçüncü Ivar'ın gayrıresmi çocuğu olan Arnaulfr'un geçmesi için çıkarılan isyanı Danelaw Ordusu başarıyla bastırdı. Ancak küçük Ivar, henüz 11 yaşındayken oldukça şüpheli bir kazaya kurban giderek yaşamını yitirdi. Küçük Ivar'dan sonra tahta yine çocuk yaşta olan ablası Sif geçti.


(http://i.imgur.com/S5SCA70.jpg)


Sif, küçük yaşına rağmen kendisinden beklenmeyecek bir yeteneğe sahip bir kızdı. Küçük Ivar'ın öldürülmesinden tahtı devralan Sif, ünvanları diğer 4 kız kardeşiyle paylaşmıştı. Bir kız kardeş İrlanda Kraliçesi olarak taç giyerken, diğer bir kız kardeş Sudreyjar Düşesi olmuş, bir diğeri ise Jorvik Düşesi olmuştu. Ülke içerisindeki sayısız isyanları bastırdıktan sonra tüm kız kardeşlerini öldürten Sif, sayısız katolik isyanına da son verdi. Özellikle yerli bir eş seçmeyen Sif, Polonya'yı yöneten Piast hanedanından bir soylu ile evlendi. Bu soyludan 26 yaşında ilk çocuğuna sahip olan Sif, ülke içerisindeki tüm isyanlara ve zorluklara göğüs gerebilmiş olsa da doğum esnasında kaptığı bir virüs sonucu aynı gün içerisinde zatürreden vefat etti. Doğan çocuğa Ivar ismi koyuldu ve Ivar, Beşinci Ivar olarak doğar doğmaz Danelaw İmparatoru olarak ilan edildi.


(http://i.imgur.com/b2EB0Wi.jpg)


Bu hikayede, böyle bir ortamda başa geçen Beşinci Ivar'ın hikayesini anlatacağız.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
Gönderen: satisfaction baby - 08 Eylül 2014, 16:32:48
Takip.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
Gönderen: Bakuy - 08 Eylül 2014, 16:34:53
Müteakip. (Nedense bu söze bir sempatim var.)
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
Gönderen: Kaymak Pürüzü - 08 Eylül 2014, 16:39:30
Vikingleri oldum olası sevmedim. Yazıları okumaya üşeniyorum, resimlere takip.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
Gönderen: Michael Wittmann - 08 Eylül 2014, 16:58:04
Takip.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
Gönderen: TirollüDoruk - 08 Eylül 2014, 17:05:56
Çekirdek alıp geliyorum, takip.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
Gönderen: Frederik Barbarossa - 08 Eylül 2014, 20:05:12
Şeytan V.Ivar'ı korusun. Takip  evil*
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
Gönderen: Bersun - 08 Eylül 2014, 20:10:05
Takip.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Rebels
Gönderen: Darkrad - 09 Eylül 2014, 00:26:51
Episode 1 : Rebels
"Rebellion against Tyrants is obedience to God"

(http://i.imgur.com/3RllRgM.jpg)

Ivar'ın tahta geçişinin ilk senesinde Kent bölgesinde Katolik İsyanı başgösterdi. Katolikler Viking yönetimini kabullenemiyor, sık sık çeşitli bölgelerde organize olarak isyan bayrağı çekiyorlardı. Norse dininin mevcut yapısı, Katoliklerin kitleler halinde Norse dinine geçmesine mümkünat vermeyen bir yapıdaydı ve bu isyanların durdurulması için dini reformizasyondan geçirmek gerekiyordu. Bu zamana kadar Norse dinine mensup kişilerden böylesi bir güce ulaşan bir lider gelmemişti.

(http://i.imgur.com/BHzTzxz.jpg)
Katolik İsyanı devam ederken, Budli av Dunbar bir mektup göndererek 5. Ivar'ın tahtı gasp etmiş bir hırsızdan başka bir şey olmadığını, Danelaw'ın gerçek hükümdarının Arnaulfr olması gerektiğini ifade etti. Budli av Dunbar, soyadından da anlaşılacağı gibi Dunbar kontluğunun yöneticisiydi. Danelaw sisteminde her aile tek bir kontluğa hükmedebiliyor, soyadları da av "şehir ismi" şeklinde İmparatorluk tarafından soylulara veriliyordu. Budli av Dunbar, mektubun devamında Beşinci Ivar'ın çalmış olduğu tahtı derhal bırakmasını, aksi takdirde kendi kontluğu ve onu destekleyen diğer kontların birleşerek Arnaulfr'u hakkı olan tahta oturtacaklarını belirtiyordu. İç savaş başlamıştı.

(http://i.imgur.com/1Eydr0a.jpg)
İsyancı kontların arasında Arnaulfr ile iyi ilişkilere sahip Kuzeyli kontlar bulunuyordu. Eski Wessex Krallığı içerisinde bulunan 4 Katolik Kontluk, ayrı bir şekilde " Bağımsızlıkçılar " olarak örgütlenmişlerdi ve hiçbir şekilde diğer Kuzeylilerle birlikte saf tutmuyorlardı. İmparator Ivar'ın orduları çoktan Büyük Britanya adasının kuzey topraklarında konuşlanmıştı.

(http://i.imgur.com/jNMC2j1.jpg)
Savaşın başlamasıyla birlikte iki farklı paralı asker şirketiyle anlaşan Ivar, sayıca üstünlüğü ele geçirmişti. Vassallarının ordularını da kuzeyde birleştiren Ivar tüm gücüyle güneye inmeye başladı. Birbirinden farklı coğrafyalarda bulunan isyancılar henüz organize olamamış, ordularını birleştirememişlerdi.

(http://i.imgur.com/eePPqdP.jpg)
Savaşlar genel olarak güney İskoçya, Lothian bölgesinde yoğunlaşmıştı. Ivar'ın orduları küçük yenilgiler dışında zaferler kazanıyor, isyancı ordularını dağınıkken bozguna uğratıyordu.

(http://i.imgur.com/QHGJ4bn.jpg)
İsyancıların başkenti, Ivar'a o mektubu gönderen Budli av Dunbar'ın kenti Dunbar'da güzel bir zafer kazanan Ivar'ın orduları şehri kuşatmaya başlamıştı. İmparator'a hırsız diyen yakalanacak ve Tanrılara kurban edilecekti. Bu vatan hainlerinin Valhalla'da yeri olamaz.

(http://i.imgur.com/EQshelf.jpg)
Bu esnada güneyde Middlesex kontu, şehrinin Katolik isyancılarca ele geçirildiği haberini Danelaw'ın başkentine ulaştırıyor. İskoçya bölgesindeki isyancı kalelerine yeterli miktarda ordular yerleştikten sonra geri kalan İmparatorluk Ordusu güneye, Katolik İsyanını bastırmaya gidiyor.

(http://i.imgur.com/p8sqfAo.jpg)
Katolik İsyanı bastırıldıktan sonra Budli av Dunbar'dan ikinci bir mektup ulaşıyor, bir önceki mektupta İmparator Ivar'a gaspçı ve hırsız diyen Budli bu sefer mektubuna " Yüce İmparator Ivar " şeklinde başlıyordu. İsyancılar beyaz bayrak çekmişlerdi.

(http://i.imgur.com/Iglp6r1.jpg)
Bu olayın hemen ardından İsyancı Katoliklerin orduları da yokediliyor ve isyan bastırılıyor. Ivar karşılaştığı ilk zorlukları başarıyla atlattı ve Arnaulfr destekçilerinin tamamını zindanlara attı. Yaklaşık 20 Danelaw Kontu şuanda Ivar'ın zindanlarında sonlarını bekliyor.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
Gönderen: TirollüDoruk - 09 Eylül 2014, 00:33:00
Hayınların hepsini Johan(c.c.)'ye kurban et!
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 1 : Rebels
Gönderen: satisfaction baby - 09 Eylül 2014, 11:37:15
Budli tam bir hülocuymuş.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 1 : Rebels
Gönderen: rizeli53 - 09 Eylül 2014, 11:45:20
Takip.

Viking hikayelerini oldum olası sevmişimdir,sırf bu yüzden 2 günde vikingsin bütün bölümlerini bitirmiştim  :wry:
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 1 : Rebels
Gönderen: Michael Wittmann - 09 Eylül 2014, 11:48:23
İdare eder.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 1 : Rebels
Gönderen: Independent - 09 Eylül 2014, 20:31:28
Başarılar.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 1 : Rebels
Gönderen: Bakuy - 09 Eylül 2014, 21:40:24
Hikaye güzel. Fakat Türkçenin suyu mu çıktı dedirtiyor insana.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 1 : Rebels
Gönderen: Snykdel - 10 Eylül 2014, 00:26:24
Türkçe & İngilizceyi aynı anda kullanmak tartışılabilir ama hikayenin kalitesiyle kurtarıyor bence.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 1 : Rebels
Gönderen: Beyazıd01 - 10 Eylül 2014, 17:13:29
Türkçe & İngilizceyi aynı anda kullanmak tartışılabilir ama hikayenin kalitesiyle kurtarıyor bence.
Katılıyorum ve takip  tbrk* tbrk*
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 1 : Rebels
Gönderen: Bersun - 10 Eylül 2014, 19:44:57
Helal. Hala yağma yapıyorsan işler rayına girince bir Akdeniz yağması bekliyoruz senden.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 1 : Rebels
Gönderen: Kodazot - 10 Eylül 2014, 19:56:14
Aradığım tarzda gelmiş umarım devam eder... :smoking:
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 1 : Rebels
Gönderen: Darkrad - 10 Eylül 2014, 21:33:23
Enteresan bir bölüm geliyor :) Bölüm içerisinde daha önce CK da gerçekleştiğini görmediğim 2 olay gerçekleşti.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 2 : Justice
Gönderen: Darkrad - 10 Eylül 2014, 23:07:13
Episode 2 : Justice
"If we do not maintain justice, justice will not maintain us"

İç savaş bitmişti, yaklaşık 20 şef, vatana ihanet suçundan Genç Ivar'ın hapishanelerinde bekliyordu. Danelaw genelinde 60'a yakın şeflik bulunuyordu ve şuanda ülkenin soylu sınıfının 3'te 1'i hapishanedeydi. Ivar ve danışmanları bu hainleri hapishanede tutmanın daha doğru olduğuna kanaat getirdi. Ivar ülkede otoriteyi sağlamaktan çok uzaktaydı ve bu şeflikleri ayaklanmadan tekrar engelleyecek tek şey, şeflerinin başkentte hapis - bir bakıma esir - olarak tutulmasıydı. Bu şeflerin serbest bırakılması, kurban edilmesi veya infaz edilmesi halinde varisleri şefliklerin başına geçecek, özgürce hareket edecek ve yüksek ihtimalle Ivar'a karşı intikamcı bir tutum sergileyeceklerdi.

(http://i.imgur.com/Xawvsxt.jpg)
Bu sebeple bu şefler hapiste tutulmalı, daha önemlisi yaşatılmalıydı. Lancaster şefi Hrodgar, hapishanedeki karanlık odasının rahatsızlığından şikayetçiydi. Yaşını da sebep gösteren Hrodgar daha yaşanabilir bir yer talep ediyordu. Bu teklif Ivar tarafından kabul edildi, Lancaster şefi bundan böyle ev hapsinde tutulacaktı. Bu teklifin kabul edilmesinin ardından bir çok şeften benzer talep geldi. Ivar hepsinin isteklerini kabul ederek bu şefleri kontrol altında ev hapsinde tuttu.

(http://i.imgur.com/zWTxv3n.jpg)
Bu esnada Danelaw'a dış dünyadan bir haber geldi. Müslümanlar Ermenistan'ı Doğu Roma İmparatorluğundan almak uğruna ilan ettikleri cihatta başarısız olmuşlardı. Bunda tabi ki Doğu Roma İmparatorluğuna servis eden Varangian Vikinglerinin etkisi büyüktü. Ne Katolikler ne de Müslümanlar, iş savaşa geldiğinde bir kuzeylinin yapabildiklerini yapabiliyordu.

(http://i.imgur.com/IFCELg1.jpg)
Bu esnada ev hapsiyle cezalandırılan şeflerden bir tanesinin hapis tutulduğu evden kaçtığı haberi Danelaw'da şok etkisi yarattı. Anlaşılan şefler bu tavizi suistimal ediyorlar, Ivar'ın tecrübesizliğini kullanıyorlardı.

(http://i.imgur.com/S9LoXzK.jpg)
Diğer şefler, hapse atılan şeflere merhamet gösterilmesi konusunda Ivar'a baskı yapmaya başlamıştı. Böylesi bir taleple gelen şefe, dediğinin kabul edilebilir olmadığı gayet net bir şekilde açıklandı.

(http://i.imgur.com/TXuVKJ4.jpg)
Hapishaneden kaçan Rögnvaldr av Surrey, çevre kasabaların bir tanesinde devriye gezen İmparatorluk Birliklerince görülüyor ve derhal yakalanıp hapse, ait olduğu yere tekrar atılıyor. Rögnvaldr bu sefer ev hapsi gibi bir lükse de sahip olmayıp, Danelaw Hapishanelerinin en kirli koğuşlarında, Katolik isyancılarla birlikte kalıyor.

(http://i.imgur.com/c5AyYAD.jpg)
İmparatorluğun en güney topraklarında tekrar bir Katolik isyanı beliriyor. Bu isyan Britanya'daki Viking hakimiyetine karşı başlatılan 14. isyan olma özelliğini taşıyor. Bu zamana kadarki tüm isyanlar isyancıların hepsinin öldürülüp isyan liderinin Odin'e kurban edilmesiyle sonlandırıldı. Bu da öyle olacak. Britanya Viking yurdudur.

(http://i.imgur.com/hHQX8GI.jpg)
Katolik çiftçiler Viking ordusuyla karşılaştığında neye uğradığını şaşırıyor.

(http://i.imgur.com/Oeccy5V.jpg)
Katolik İsyanının önderlerinden Hereweald, utanmadan barındığı hapishane koşullarından şikayetçi oluyor. Beşinci Ivar, kendisine Viking hoşgörüsü gösterilmesi gerektiğinde ısrarcı. Ivar'ın ısrarı sonucu Hereweald'ı karanlık ve kokan hücresinden çıkarıp dipsiz bir kuyuya atıyoruz.

(http://i.imgur.com/w1srjCF.jpg)
Stratharn şefi, Skuli av Strathearn az daha hapiste tutulduğu evden kaçacakken gardiyanlar tarafından yakalanıp Ivar'ın karşısına getiriliyor. Ivar kendisine gösterilen müsamahanın sonlandırıldığını, bir şef olarak ev hapsi hakkını artık kaybettiğini ve diğer köylüler gibi karanlık bir hücrede ömrünün geri kalanını geçireceğini Skuli'ye söylüyor.

(http://i.imgur.com/eUFPxJf.jpg)
İskandinavya'da, evimizde durum çok vahim. Norveçlilerin Katolikliği benimsemesiyle dinimizde kutsal olarak gördüğümüz bir çok toprak Katolik hakimiyetine giriyor ve bu sebeple yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. İsveçte ise Grimr isimli bir şef, tahta yeni geçen İsveçli bir kızı tahttan kovmak üzere. Bu durum Danelaw'daki şefler için de büyük bir ilham kaynağı.

(http://i.imgur.com/LwA3uIX.jpg)
Bizzat Danelaw İmparatorluğu içerisinde atanan ve kendisine av Hlymrek soyadı verilen bir soylunun Katolikliği benimsediği haberini alıyoruz. Bu durum Danelaw içerisinde kabul edilemez. Ivar, Jon av Hlymrek ve beraberindeki 3 Katolik Kontu Sudreyjar'a çağırıyor. Danelaw içerisinde sadece 4 Katolik kont bulunuyor.

(http://i.imgur.com/SmaycYU.jpg)
Beşinci Ivar, Kuzeyli bir İmparator olarak bu 4 Katolik Kontu yönetme hakkının olmadığını ve bu Kontların kendilerinin de dilediği şekilde bağımsız kalmasının daha mantıklı olduğunu söylüyor. Kontlar uzunca zamandır diledikleri bu olayın gerçeğe dönmesiyle çok mutlu oluyorlar, uzunca bir süre başkent Sudrejyar'da eğlendikten sonra bağımsız kontluklarına doğru yol alıyorlar.

(http://i.imgur.com/11rjvS3.jpg)
Hemen ardından bu kontların topraklarına el koyma amacıyla kaleleri kuşatılıyor. Bu savaş sonrası hain av Hlmyrek hanesinin de, Britanya'daki son Germenik hanelerden olan of Wessex hanesi de tarihin tozlu sayfaları arasına karışacak.

(http://i.imgur.com/UYoti1M.jpg)
Ermenistan için ilan edilen cihat'ın başarısızlığı haberinden sonra tekrar bir haber Sudrejyar'a ulaşıyor. Abbasi halifesinin başarısızlığına bir tepki niteliğinde olsa gerek, Orta asyanın bozkırlarından Oğuz Türklerinin Kınık boyunun lideri, muazzam bir savaşçı olduğu söylenen Selçuk Bey, İran'a iniyor. İran'a inmesiyle birlikte Şah 2. Nizam'ı yenilgiye uğratan Selçuk Bey'in devletine çevre devletlerden bir çok savaşçılar, adeta ordular halinde katılıyor. Selçuk Bey askerlerine yeni fethedecekleri topraklarda bir ganimet vaadediyor. Bu durum Vikingleri sadece Doğu Roma İmparatorluğuna hizmet eden Varangianlar açısından ilgilendiriyor.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 2 : Justice
Gönderen: rizeli53 - 10 Eylül 2014, 23:16:53
O "2 olay" nedir anlayamadım tam olarak?
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 2 : Justice
Gönderen: Brk007 - 10 Eylül 2014, 23:21:55
Güzel bölüm, takipteyim.  :)
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 2 : Justice
Gönderen: The Courier - 10 Eylül 2014, 23:26:54
Şuanki ironman oyunumun hikayesini yazacagım bende :P
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 2 : Justice
Gönderen: satisfaction baby - 10 Eylül 2014, 23:28:59
Bu bölüm baya iyiydi, devam.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 2 : Justice
Gönderen: Darkrad - 10 Eylül 2014, 23:33:40
O "2 olay" nedir anlayamadım tam olarak?
Daha önce hiçbir oyunumda hapisteki bir karakter hapisten kaçamamıştı (kimseye ev hapsi vermememin bir etkisi olabilir) ve daha önceki hiçbir oyunumda Selçuklular gelmemişti, bir çok kez bu tarihleri geçmiş olmama rağmen.

Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 2 : Justice
Gönderen: Beyazıd01 - 10 Eylül 2014, 23:34:49
O "2 olay" nedir anlayamadım tam olarak?
+1
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 2 : Justice
Gönderen: rizeli53 - 11 Eylül 2014, 00:10:09
Daha önce hiçbir oyunumda hapisteki bir karakter hapisten kaçamamıştı (kimseye ev hapsi vermememin bir etkisi olabilir) ve daha önceki hiçbir oyunumda Selçuklular gelmemişti, bir çok kez bu tarihleri geçmiş olmama rağmen.

Hmm,benim başıma önceden geldiği için garip gelmedi demek.İyi oyunlar  tbrk*
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 2 : Justice
Gönderen: Augustinus - 08 Ekim 2014, 22:00:12
.
Başlık: Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V - Episode 2 : Justice
Gönderen: ALERHATE - 23 Kasım 2014, 21:54:37
Keşke devam etseydi.Şu aralar CK2 hikayeleri konusu hiç aktif değil. :(
+1