Gönderen Konu: The Viking Saga : Legend of Ivar V  (Okunma sayısı 7846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Darkrad

 • Kısıtlı
 • Arşidük
 • *
 • İleti: 2887
  • Strategyturk
The Viking Saga : Legend of Ivar V
« : 08 Eylül 2014, 16:26:16 »
The Viking Saga : Legend of Ivar V
Bu mini-hikaye, Ragnarr Lodbrok ve Kemiksiz Ivar'ın soyundan gelen Ivar V'in yaşadıklarını konu alacak.Beşinci Ivar, annesinin doğum yaptığı gün hastalanıp zatürreden yaşamını yitirmesi sonucu Britanya'yı hakimiyetleri altında tutan Vikinglerin başına geçti. Kendisi Danelaw İmparatorluğunda Üçüncü Ivar olarak taç giyse de, Danelaw'ı kuran Sudreyjar Vikingleri arasında Beşinci Ivar olarak sayılıyordu.

Sudreyjar Krallığının kurucusu Kemiksiz Ivar, Ragnar Lodbrok'un oğullarından biriydi ve Ragnar Lodbrok'un intikamını almak için Britanya'ya Viking seferi düzenlemişti. Kemiksiz Ivar döneminde yine Viking klanı olan Jorvik Krallığı ile ortaklaşa hareket edilmiş, Britanya'daki Anglosakson Krallıkları yenilgiye uğratılmıştı.

Ancak Britanya'daki Vikingler adına asıl gelişme 2. Ivar döneminde yaşandı. Büyük Ivar olarak tanınan acımasız Viking lideri, Wessex Krallığına istila düzenledi ve Wessex Krallığını ele geçirdi. Ardından Katoliklere tavizler verip Katolik kontlar atayan Jorvik Krallığını Sudreyjar hakimiyeti altına alan Büyük Ivar, Britanya'da Vikinglerin tek kalesinin Sudreyjar olduğunu ilan etti. Artık ülke Güney Adaları olarak bilinen (Sudreyjar) ibaret olmadığı için Büyük Ivar döneminde ilk defa Danelaw terimi kullanılmaya başlandı.

Ancak Büyük Ivar'ın dönemi zannedildiği kadar da parlak değildi. Büyük Ivar, Kemiksiz Ivar'ın soyundan gelen diğer aile üyelerinin tahtı ele geçirmeye çalışabileceğinden şüpheleniyordu. Tahta çıktığı dönem hali hazırda 3 amcası daha önce isyan etmelerinden ötürü zindana atılmışlardı. Büyük Ivar, ilk iş olarak 3 amcasını da Tanrılara kurban olarak sunmuştu. Büyük Ivar'ın sadece 3 amcasıyla yetinmediği, kendi soyu dışındaki tüm erkek aile üyelerini öldürttüğü söylenir.

Bu iddialar doğruysa eğer Tanrılar Büyük Ivar'ı lanetlemiş olmalı ki Büyük Ivar'ın karısından uzunca bir süre hiç erkek çocuğu olmadı. İlk 4 çocuğu kız doğan Büyük Ivar, belki de Tanrıların ufak bir merhameti sonucu bir erkek çocuğa sahip olmuştu. Yaşamı boyunca 7 kız 1 erkek çocuk sahibi olan Büyük Ivar, 52 yaşında öldüğünde tahtı oğlu Üçüncü Ivar'a bırakmıştı.

Büyük Ivar'ın oğlu Üçüncü Ivar, Danelaw'ın kontrolünü ele aldığında genç ancak sakat bir haldeydi. Buna rağmen Roma'ya kadar varan yağmalar düzenleyen Üçüncü Ivar döneminde Britanya'da refah sağlandı. İrlanda'nın fethiyle tanınan Üçüncü Ivar, dağınık İrlanda kontluklarının Viking hakimiyetine girmesini sağladı. Yönetim stili olarak kendisinden önce gelen liderlere oranla daha Katolik bir tarz benimseyen Üçüncü Ivar, kendisini İngiltere ve İrlanda Kralı olarak ilan etti. Ardından da Danelaw adı altında Britanya İmparatorluğu'nu kurdu. Önceleri Jarl olarak anılan Vikingler İmparator olarak anılmaya başlanmıştı.

Üçüncü Ivar henüz evlenmemişken köylü bir kadını hamile bırakmış, bu ilişkiden Arnaulfr isimli bir çocuğu olmuştu. Bu çocuğu babasının baskısıyla kabullenmişti ancak Arnaulfr bir süre sonra Roma İmparatorluğuna hizmet eden Varangianlara katılmayı tercih ederek Britanya'dan ayrılmıştı. Üçüncü Ivar'ın karısından hiç erkek çocuğu olmadı. Toplamda 6 kız 2 erkek çocuğu olan Üçüncü Ivar'ın bir erkek çocuğu Arnauflr, diğer erkek çocuğu ise İskoçya Krallığı ile yapılan savaşlarda ele geçirilen İskoçya Prensesine Üçüncü Ivar tarafından el koyulması sonucu ondan olma bir çocuktu. Üçüncü Ivar, henüz 38 yaşındayken vefat etti ve tahtı henüz yetişkinliğe erişmemiş, İskoçya Prensesinden doğma Dördüncü Ivar'a bıraktı.

Vikinglerin yönetimine küçük yaşta, üstelik de annesi İskoçya Prensesi olan bir çocuğun başa geçmesiyle ülke kaosa sürüklendi. Tahta, Üçüncü Ivar'ın gayrıresmi çocuğu olan Arnaulfr'un geçmesi için çıkarılan isyanı Danelaw Ordusu başarıyla bastırdı. Ancak küçük Ivar, henüz 11 yaşındayken oldukça şüpheli bir kazaya kurban giderek yaşamını yitirdi. Küçük Ivar'dan sonra tahta yine çocuk yaşta olan ablası Sif geçti.

Sif, küçük yaşına rağmen kendisinden beklenmeyecek bir yeteneğe sahip bir kızdı. Küçük Ivar'ın öldürülmesinden tahtı devralan Sif, ünvanları diğer 4 kız kardeşiyle paylaşmıştı. Bir kız kardeş İrlanda Kraliçesi olarak taç giyerken, diğer bir kız kardeş Sudreyjar Düşesi olmuş, bir diğeri ise Jorvik Düşesi olmuştu. Ülke içerisindeki sayısız isyanları bastırdıktan sonra tüm kız kardeşlerini öldürten Sif, sayısız katolik isyanına da son verdi. Özellikle yerli bir eş seçmeyen Sif, Polonya'yı yöneten Piast hanedanından bir soylu ile evlendi. Bu soyludan 26 yaşında ilk çocuğuna sahip olan Sif, ülke içerisindeki tüm isyanlara ve zorluklara göğüs gerebilmiş olsa da doğum esnasında kaptığı bir virüs sonucu aynı gün içerisinde zatürreden vefat etti. Doğan çocuğa Ivar ismi koyuldu ve Ivar, Beşinci Ivar olarak doğar doğmaz Danelaw İmparatoru olarak ilan edildi.

Bu hikayede, böyle bir ortamda başa geçen Beşinci Ivar'ın hikayesini anlatacağız.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2015, 21:26:54 Gönderen: Darkrad »
 

Çevrimdışı satisfaction baby

 • Senyör
 • *
 • İleti: 261
Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2014, 16:32:48 »
Takip.
 

Çevrimdışı Bakuy

 • CKII
 • Kont
 • *
 • İleti: 838
 • .
Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2014, 16:34:53 »
Müteakip. (Nedense bu söze bir sempatim var.)
                 
 

Çevrimdışı Kaymak Pürüzü

 • Kont
 • *
 • İleti: 948
 • Gördüğüm illegal durumları rapor ediyorum.
Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2014, 16:39:30 »
Vikingleri oldum olası sevmedim. Yazıları okumaya üşeniyorum, resimlere takip.
 

Çevrimdışı Michael Wittmann

 • Arşidük
 • *
 • İleti: 3021
 • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2014, 16:58:04 »
Takip.
 

Çevrimdışı TirollüDoruk

 • Yılın Editörü
 • Arşidük
 • *
 • İleti: 2126
 • Son Muhabir: Yandım Doruk
Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2014, 17:05:56 »
Çekirdek alıp geliyorum, takip.
 

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
« Yanıtla #6 : 08 Eylül 2014, 20:05:12 »
Şeytan V.Ivar'ı korusun. Takip  evil*
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.
 

Çevrimdışı Bersun

Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2014, 20:10:05 »
Takip.
 

Çevrimdışı Darkrad

 • Kısıtlı
 • Arşidük
 • *
 • İleti: 2887
  • Strategyturk
Episode 1 : Rebels
"Rebellion against Tyrants is obedience to God"Ivar'ın tahta geçişinin ilk senesinde Kent bölgesinde Katolik İsyanı başgösterdi. Katolikler Viking yönetimini kabullenemiyor, sık sık çeşitli bölgelerde organize olarak isyan bayrağı çekiyorlardı. Norse dininin mevcut yapısı, Katoliklerin kitleler halinde Norse dinine geçmesine mümkünat vermeyen bir yapıdaydı ve bu isyanların durdurulması için dini reformizasyondan geçirmek gerekiyordu. Bu zamana kadar Norse dinine mensup kişilerden böylesi bir güce ulaşan bir lider gelmemişti.


Katolik İsyanı devam ederken, Budli av Dunbar bir mektup göndererek 5. Ivar'ın tahtı gasp etmiş bir hırsızdan başka bir şey olmadığını, Danelaw'ın gerçek hükümdarının Arnaulfr olması gerektiğini ifade etti. Budli av Dunbar, soyadından da anlaşılacağı gibi Dunbar kontluğunun yöneticisiydi. Danelaw sisteminde her aile tek bir kontluğa hükmedebiliyor, soyadları da av "şehir ismi" şeklinde İmparatorluk tarafından soylulara veriliyordu. Budli av Dunbar, mektubun devamında Beşinci Ivar'ın çalmış olduğu tahtı derhal bırakmasını, aksi takdirde kendi kontluğu ve onu destekleyen diğer kontların birleşerek Arnaulfr'u hakkı olan tahta oturtacaklarını belirtiyordu. İç savaş başlamıştı.


İsyancı kontların arasında Arnaulfr ile iyi ilişkilere sahip Kuzeyli kontlar bulunuyordu. Eski Wessex Krallığı içerisinde bulunan 4 Katolik Kontluk, ayrı bir şekilde " Bağımsızlıkçılar " olarak örgütlenmişlerdi ve hiçbir şekilde diğer Kuzeylilerle birlikte saf tutmuyorlardı. İmparator Ivar'ın orduları çoktan Büyük Britanya adasının kuzey topraklarında konuşlanmıştı.


Savaşın başlamasıyla birlikte iki farklı paralı asker şirketiyle anlaşan Ivar, sayıca üstünlüğü ele geçirmişti. Vassallarının ordularını da kuzeyde birleştiren Ivar tüm gücüyle güneye inmeye başladı. Birbirinden farklı coğrafyalarda bulunan isyancılar henüz organize olamamış, ordularını birleştirememişlerdi.


Savaşlar genel olarak güney İskoçya, Lothian bölgesinde yoğunlaşmıştı. Ivar'ın orduları küçük yenilgiler dışında zaferler kazanıyor, isyancı ordularını dağınıkken bozguna uğratıyordu.


İsyancıların başkenti, Ivar'a o mektubu gönderen Budli av Dunbar'ın kenti Dunbar'da güzel bir zafer kazanan Ivar'ın orduları şehri kuşatmaya başlamıştı. İmparator'a hırsız diyen yakalanacak ve Tanrılara kurban edilecekti. Bu vatan hainlerinin Valhalla'da yeri olamaz.


Bu esnada güneyde Middlesex kontu, şehrinin Katolik isyancılarca ele geçirildiği haberini Danelaw'ın başkentine ulaştırıyor. İskoçya bölgesindeki isyancı kalelerine yeterli miktarda ordular yerleştikten sonra geri kalan İmparatorluk Ordusu güneye, Katolik İsyanını bastırmaya gidiyor.


Katolik İsyanı bastırıldıktan sonra Budli av Dunbar'dan ikinci bir mektup ulaşıyor, bir önceki mektupta İmparator Ivar'a gaspçı ve hırsız diyen Budli bu sefer mektubuna " Yüce İmparator Ivar " şeklinde başlıyordu. İsyancılar beyaz bayrak çekmişlerdi.


Bu olayın hemen ardından İsyancı Katoliklerin orduları da yokediliyor ve isyan bastırılıyor. Ivar karşılaştığı ilk zorlukları başarıyla atlattı ve Arnaulfr destekçilerinin tamamını zindanlara attı. Yaklaşık 20 Danelaw Kontu şuanda Ivar'ın zindanlarında sonlarını bekliyor.
 

Çevrimdışı TirollüDoruk

 • Yılın Editörü
 • Arşidük
 • *
 • İleti: 2126
 • Son Muhabir: Yandım Doruk
Ynt: The Viking Saga : Legend of Ivar V
« Yanıtla #9 : 09 Eylül 2014, 00:33:00 »
Hayınların hepsini Johan(c.c.)'ye kurban et!
 

Çevrimdışı satisfaction baby

 • Senyör
 • *
 • İleti: 261
Budli tam bir hülocuymuş.
 

Çevrimdışı rizeli53

 • (mfener7)
 • Kral
 • *
 • İleti: 3955
Takip.

Viking hikayelerini oldum olası sevmişimdir,sırf bu yüzden 2 günde vikingsin bütün bölümlerini bitirmiştim  :wry:

Çevrimdışı Michael Wittmann

 • Arşidük
 • *
 • İleti: 3021
 • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
İdare eder.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2014, 00:18:11 Gönderen: Michael Wittmann »
 

Çevrimdışı Independent

Başarılar.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2014, 00:33:14 Gönderen: Independent »
 

Çevrimdışı Bakuy

 • CKII
 • Kont
 • *
 • İleti: 838
 • .
Hikaye güzel. Fakat Türkçenin suyu mu çıktı dedirtiyor insana.
                 
 

Çevrimdışı Snykdel

 • Arşidük
 • *
 • İleti: 2788
Türkçe & İngilizceyi aynı anda kullanmak tartışılabilir ama hikayenin kalitesiyle kurtarıyor bence.
 

Çevrimdışı Beyazıd01

 • Şövalye
 • *
 • İleti: 197
 • Deli miyim misin miyiz mi? Evet öyleyimsinyiz
Türkçe & İngilizceyi aynı anda kullanmak tartışılabilir ama hikayenin kalitesiyle kurtarıyor bence.
Katılıyorum ve takip  tbrk* tbrk*
Birgün burada tekrar hikaye yazmaya başlayacağım.
 

Çevrimdışı Bersun

Helal. Hala yağma yapıyorsan işler rayına girince bir Akdeniz yağması bekliyoruz senden.
 

Çevrimdışı Kodazot

Aradığım tarzda gelmiş umarım devam eder... :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge
 

Çevrimdışı Darkrad

 • Kısıtlı
 • Arşidük
 • *
 • İleti: 2887
  • Strategyturk
Enteresan bir bölüm geliyor :) Bölüm içerisinde daha önce CK da gerçekleştiğini görmediğim 2 olay gerçekleşti.
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.