Sağlığınız için #evdekalın.

Gönderen Konu: Türkler : Amir Timur  (Okunma sayısı 52237 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Plutarch

Ynt: Türkler : Selçuklular
« Yanıtla #120 : 20 Nisan 2015, 19:44:59 »
Selçuklu eventi geçti mi?Geçmediyse ve o event gelirse hikaye çok komik bir hal alacak.

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı Darkrad

• Doçent Doktor
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #121 : 20 Nisan 2015, 19:52:42 »
Gelmedi henüz, gelirse hikayeye yansımaz muhtemelen.

Çevrimdışı Keyser

« Yanıtla #122 : 20 Nisan 2015, 19:59:38 »
Nasıl din değiştiriyoruz? Birde ben oyunumda vikingim. Doğal olarak kabileyim. Sorum ise vassalları oğlumu seçmek yerine torunumu seçiyorlar bunu nasıl engellicem?
Oğlunun toprağı var mı?

Çevrimdışı labo77

« Yanıtla #123 : 20 Nisan 2015, 20:02:21 »
Hindistana Çıkacakmısın ?

Çevrimdışı Semavi7

• Dr. Öğretim Üyesi
  • *
« Yanıtla #124 : 20 Nisan 2015, 21:25:02 »
Oğlunun toprağı var mı?
Ne oğlumun ne torunumun toprağı var.

Çevrimdışı Semavi7

• Dr. Öğretim Üyesi
  • *
« Yanıtla #125 : 20 Nisan 2015, 21:29:59 »
Başkent olarak müslüman vilayet seçersen tengristken müslüman olabilirsin. Veya varisi müslümana eğittirirsin.
Devleti bölmen güzel olmuş.
peki bu arkadaş nasıl yapmış anlayamadı. Sanki bir tuşa basmışta olmuş gibi anlatmış?

Çevrimdışı emirhankyy

• Doçent Doktor
  • *
  • Krdş Grup Bura Ne Beklion (KGB)
« Yanıtla #126 : 21 Nisan 2015, 01:18:56 »
Bir kaç bölümü okumamıştım. Birikenleri tamamladım takipteyim  :popcorn:

Çevrimdışı AÖZÖZ

• Başhekim
  • *
« Yanıtla #127 : 21 Nisan 2015, 19:32:56 »
harika bi bölüm daha

Çevrimdışı emirhankyy

• Doçent Doktor
  • *
« Yanıtla #128 : 21 Nisan 2015, 19:47:29 »
Yeni bölümü ne zamana getirirsin? Bu hikayenin bağımlısı oldum. Bitince üzülürüm.

Çevrimdışı Darkrad

• Doçent Doktor
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #129 : 22 Nisan 2015, 00:22:05 »
Fars toprakları bizi iyi karşılamadı.

Çevrimdışı Darkrad

• Doçent Doktor
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #130 : 22 Nisan 2015, 00:41:30 »

Bölüm 11 : Sultan Selçuk I
917

Selçuk Bey, babası Alp Arslanın fethettiği topraklarda Müslümanların kullandığı hiyerarşi sistemini Tengrist Türklere adapte ederek Fars topraklarında bir Türk devleti kurmuştu. İslamiyeti benimseyen Selçuk Beyi diğer Tengrist Türk beyleri hiç sorgulamadan takip etmiş, onlar da Müslümanlığa geçmişlerdi.

Selçuk Bey, devleti yapılandırdıktan sonra Fars bölgesindeki küçük çaplı Farsi hükümdarlar tarafından yönetilen beylikleri himayesi altına almaya yönelik seferler düzenledi.

Kuzeydeki steplerde halen göçebe hayatı süren Türk milletinin hükümdarı Ataman Hanın otoritesi, diğer beyler tarafından sorgulanıyor. Tengrist Türk İmparatorluğunun beyleri hükümdarlarını seçmeli bir sistemle belirlemeyi daha doğru buluyorlar. Ataman Han ise Tengrist Türkleri yönetme gücünün Kayı boyunda olduğunu düşünüyor. Selçuk Bey, kardeşi Ataman Handan gelen yardım isteğini geri çevirerek Tengristliği geride, geçmişte bıraktığını bir kere daha göstermiş oldu. Tabi bu durum Ataman Hanı kızdırıyor.

Sıfırdan bir devlet düzeni kurmak kolay değildi. Selçuk Bey devlet yönetiminde Müslümanların bu zamana kadar görmediği bir biçimde adalete önem veriyordu. Selçuk Bey bundan böyle adilliği ile tanınır bir hükümdar olmuştu.

Devlet yapısının inşaa edilmesi büyük ölçüde tamamlandı, Dohistanın Selçuklu topraklarına katılması an meselesiydi. Selçuk Bey'e komplo kuruldu, kimin yaptığı belli değildi ancak Selçuk Bey'in güvendiği adamları işin içerisinde rol almışlardı. 25 Kasım sabahı Selçuklu devletinin kurucusu Selçuk Beyin öldüğü haberi devlet genelinde yayıldı, tahta Selçuk Beyin en büyük oğlu üç yaşındaki Timur geçmişti.

Selçuklu Devletinin kurucusu Selçuk Bey 35 yaşında hayatını yitirdi.

919

Çevrimdışı Gregory

« Yanıtla #131 : 22 Nisan 2015, 00:51:08 »
Haçlı seferleri zamanı bomba olur hikaye.

Çevrimdışı Darkrad

• Doçent Doktor
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #132 : 22 Nisan 2015, 00:54:53 »
Şuanki haritada Kudüse gelen bir haçlının Kudüsü alma olasılığı oldukça yüksek, Abbasilerin çöküşü çok sert oldu.
Muhtemelen bir ara bölüm girip 769 - 919 arası 150 senelik periyotta diğer devletlerin durumundan bahsedeceğim kısaca.

Kültür haritası

Asimilasyon hard.
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2015, 00:58:22 Gönderen: Darkrad »

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

« Yanıtla #133 : 22 Nisan 2015, 00:56:47 »
Gök Tengri kendisine sırt çeviren Selçuk'u tamuya gönderdi  evil* Güzel bölümdü
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı Gregory

« Yanıtla #134 : 22 Nisan 2015, 01:00:02 »
Ben 10. bölümü yayınladım arkamdan 11. bölümü yayınlamışsın :)

Çevrimdışı emirhankyy

• Doçent Doktor
  • *
« Yanıtla #135 : 22 Nisan 2015, 14:02:42 »
Çok güzel bir bölüm. Elinize sağlık. CK2'yi millete sevdirdiniz.  tbrk* tbrk* tbrk*

Çevrimdışı Plutarch

« Yanıtla #136 : 22 Nisan 2015, 14:13:31 »
Gelen eventler hikayeyi aşırı zevkli kılıyor.

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı oguz350

• Dr. Öğretim Üyesi
  • *
« Yanıtla #137 : 22 Nisan 2015, 21:43:02 »
aga 1000 yılında selçuklular gelince ne olcaksın safevilermi :D

Çevrimdışı Darkrad

• Doçent Doktor
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #138 : 23 Nisan 2015, 00:15:05 »

Ara Bölüm : İlk 150 Senede Ne Oldu?

Bu bölümde 769-919 seneleri arası oyunun ilk 150 senelik periyodunda oyun genelinde neler yaşandığını kısa bir şekilde özetleyeceğiz.

Tabi ki Türklerle başlıyoruz. Türkler 769 senesinde sadece Yabgu devletinin sınırlarındayken Kayı boyu lideri Ataman Hanın Yabgu devletini ele geçirmesi sonucu yükselişe geçtiler, Ataman Han ve oğlu Mete Han diğer Tengrist halklara doğru genişlerken Dukak Han Hanlığı bir İmparatorluk seviyesine taşıyarak Tengrist Türklere altın çağını yaşattı. Alp Arslan Han döneminde Müslüman Halifeliğini savaşta bozguna uğratıp İranı fetheden Türkler, Alp Arslan Hanın ölümü sonrası kuzey steplerinde Ataman Hanın yönetimindeki Tengrist Türkler ve yeni fethedilen İran topraklarında Alp Arslan Han'ın en büyük oğlu Selçuk'un yönetiminde yeni bir devlet, Selçuklular olarak ikiye bölündüler. Selçuklu Devletini sıfırdan inşaa eden Selçuk Bey, çok genç yaşta bir suikast sonucu öldürülünce yeni kurulmuş Selçuklu devletinin başına 3 yaşındaki oğlu, Timur geçti.

İkinci sırada, İngiltere. Küçük İngiliz Krallıklarından Mercia; Wessex ve Northumbria gibi diğer İngiliz Krallıklarını otoritesi altında birleştirerek 844 senesinde İngiltere Krallığını kurdu. Ancak Iceling hanesinin İngiltere'deki hükümdarlığı uzun ömürlü olamadı. 865 senesinde son Iceling Kralı Eadwine, İskoçya Kralı Hröekr'in zindanlarında hayatını yitirince Eorling hanesinden Ealdwulf tahta el koydu ve yönetim Eodwulf hanesine geçti.

Üçüncü sırada, İberya. Emeviler güçlerinin doruğunda. İberya içerisindeki son Hristiyan kalesi Asturias'ı da yokeden Emeviler, İberya içerisinde hiçbir zaman ciddi bir tehdit ile karşılaşmadılar. İberyanın büyük bir çoğunluğunu Müslümanlaştırmış Emeviler kendilerini Hispania İmparatoru ilan etti ve Visigothic İberyanın zamanla yeni bir kültüre, Endülüs kültürüne geçmesini sağladı.

Dördüncü sırada, Aquitaine ve Burgonya. Charlemagne zamanında kurulan Aquitaine ve Burgonya Krallıkları, 828 yılında Frankia topraklarını son kez tek bir elden yönetmiş Karling olan Acımasız Charles'in ölümüyle Karling'lerin kontrolünden çıktı. Devletin veraset sisteminin seçmeli monarşiye geçmesi, bölgenin önde gelen Frank ailelerinden Galimani ailesinin Aquitaine ve Burgonya Krallıklarına seçilmesini sağladı. Galimani ailesi tahtı ele aldıktan sonra başka bir hanenin elinden almasına izin vermedi ve bugün de Aquitaine ve Burgunya Kralı Galimani ailesinin küçük bir üyesi, 14 yaşındaki İkinci Seguin.

Batı Frankia. Aquitaine ve Burgonya Krallıklarının aksine hiçbir zaman Karling etkisinden çıkmadı. Paris'i bugün hala Charlemagne'in soyundan gelen yaşlı Foulques yönetiyor. Doğu Frankia da aynı şekilde halen Karling otoritesi altında ancak tek bir farkla, Doğu Frankia'yı yöneten Franklar artık Batı Frankia'yı yönetenlerden kültür ve dil bakımından iyice ayrışmış haldeler, kendilerini Alman olarak görüyorlar.

İtalya ve Bavyera Krallıkları. 866 senesinde Lombard Alachisling hanesi Bavyera Krallığını ele geçirmeyi başardı, o tarihten sonra Bavyera ve İtalya Krallıkları tek bir elden Alachisling hanesi tarafından yönetilmeye başlandı. Bu Krallığın sadece İtalya ve Bavyerada değil, İberyada Barcelona ve çevresinde de toprakları bulunuyor ve üstelik bu topraklar Lombard kültürünü benimsemiş durumda.

Polonya. Yüce Kral Czyrzniech 811 yılında Polonya'yı Mojmirid'lerden fethetti ve Polonya'da Choscisko hanesini kurdu. Hanesi Polonya'yı uzunca bir süre yönetmeye devam etti ta ki Ruslar 864 yılında doğudan gelip Polonya'yı büyük Rus devletinin topraklarına dahil edene kadar. Ancak gururlu Polonya halkı Rus yöneticilere uzun süre taviz vermedi, 894 senesinde Czyrzniech'in soyundan gelen Kral Sedziej, tıpkı büyük büyükbabası gibi Polonya'yı baştan fethetti ve Choscisko hanesini tekrardan yönetime geçirdi.

Pomeranya, Pomeranya'yı tarihte bir çok farklı hanedan yönetti ama şüphesiz bunlardan en kayda değeri kurucu hanedan olan Polonyalı Chosciskolar. Chosciskoların yönetimi belirli aralıklarla Premsylid hanesinden gelen hırsızlar tarafından kesintiye uğradı. Premslyid ve Choscisko hanesi arasındaki bu kıyasıya çekişmeden nihayetinde Luzyc hanesi muzaffer olarak çıktı ve Pomeranya tahtını ele geçirdi. Günümüzde Luzyc hanesinden gelen Marian z Luzyc, vahim bir hatayla Slav tanrılarını reddedip İsa'yı kurtarıcısı olarak seçti. Pomeranya bugünlerde Romuvalı Litvanyalıların istilasından kendisini kurtarmaya çalışıyor.

İsveç, Ragnarr Lodbrok'un kurduğu hane bugün de hala varlığını sürdürüyor. 150 senelik periyotta Ragnarr'ın soyundan gelen hükümdarlar İskandinavyayı yavaş bir şekilde birleştirme yolunda ilerliyor. Güneydeki Danimarka Krallığı da aynı hanedan tarafından yönetiliyor, ancak aynısını Norveç için söylemek güç. Her şeye rağmen Kuzeyliler dinlerine ve kültürlerine sadıklar, Pomeranyalılara nazaran.

Ruslar, Ruslar Slovensky hanesi tarafından yönetiliyor ve Yüce Demid dönemide Rus devletinin sınırları göçebe Türklerden Pomeranya'ya kadardı. Demid'in ölümü sonrası oğulları bu büyük ve zengin devleti Polonya, Ruthenia ve Rus olmak üzere üçe böldüler. Polonya zamanla Slovensky hanesinin kontrolünden çıktı, ancak bugün hala Ruthenia tahtında bir Slovensky oturuyor.

Doğu Roma,  İmparatorluk uzun zamandır olmadığı kadar güçlü. Güneyde Abbasi Halifeliği varken zor zamanlar geçiren ve Doğu Anadolu ve Kilikya bölgesinden çekilmek zorunda kalan Bizanslılar, Abbasi halifeliğinin çöküşü ve onu takip eden Şujahid Halifeliğinin Türkler tarafından bozguna uğratılması sonrası bölgede tekrardan etkili bir güç haline geldi. Günümüzde İmparator Gerasimos oldukça ilginç bir kişiliğe sahip, kendisinin kardeş katili olduğuna dair söylentiler Konstantinopolis'in sokaklarında konuşulurken, kendisi biraz alkolik, biraz hastalıklı, biraz deli biraz da stresli biri.

Halifelik, Abbasi halifeliği Yozlaşmış Hayrettin'in döneminde sonuna ulaştı. Abbasi halifeliğinin zenginlik ve lüks ile doğru yoldan saptığı düşüncesine sahip cesur Müslümanlar, Abbasi halifeliği altında bir komutan olan Şujah'ın etrafında toplandı. Şujah, Abbasi halifeliğine son vererek halifelik makamına el koydu ve Şujahid hanesini kurmuş oldu. Abbasi halifeliğini yenilgiye uğratıp, halife olmanın tadını çıkarmaya başlarken Khiva bölgesinden Türk akıncıların geldiği haberini alan Şujah ve askerleri, yozlaşmış Abbasilere ve Arap ordusuna gösterdiği yeteneği Alp Arslan'a ve askerlerine gösteremedi, tüm İran bölgesini ve hatta Bağdat'ı Türklere kaybetti. Selçuk Bey'in Müslümanlığa geçmesiyle bir nebze rahatlayan Halifelik, bugün halen zayıf.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2015, 00:51:24 Gönderen: Darkrad »

Çevrimdışı fff7

« Yanıtla #139 : 23 Nisan 2015, 00:30:55 »
2-3 aydır ck2 oynamıyorum dün hikayeyi görünce oyunu açtım.Sağlam hikaye tbrk*.
Avatarı hatırlattın bu arada. :)

Volgarstan Yerleşik Hayata Geçen Türkler

Başlatan karakeçili_yorük

Yanıt: 7
Gösterim: 1408
Son İleti 05 Ağustos 2017, 17:44:44
Gönderen: Heinz Guderian
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.