Gönderen Konu: Türkler : Amir Timur  (Okunma sayısı 50440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emirhankyy

• İmperium
  • *
  • Krdş Grup Bura Ne Beklion (KGB)
Ynt: Türkler : Kayı Boyu
« Yanıtla #100 : 19 Nisan 2015, 02:33:06 »
Anadolu işgali bekleniyor. Alp Arslan geldi sonuçta.

Çevrimdışı Darkrad

• İmperium
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #101 : 19 Nisan 2015, 02:48:49 »
Daha erken.

Çevrimdışı efekan53

• Mülkiyetçi
  • *
« Yanıtla #102 : 19 Nisan 2015, 03:24:42 »
Biraz İran taraflarına inmelisin bence, Avrupa tarafında çok yapacak bir şeyin yok şimdilik.

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

« Yanıtla #103 : 19 Nisan 2015, 05:38:23 »
Güzel bölümler biraz geç okudum gerçi ama neyse bence devletin adı Turkish Horde olmalıydı  evil*
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı Keyser

« Yanıtla #104 : 19 Nisan 2015, 09:05:47 »
Güzel bölüm
ancak merak ettiğim 2 kardeşinide hapse nasıl attırdın?

Çevrimdışı Darkrad

• İmperium
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #105 : 19 Nisan 2015, 11:03:39 »
7. bölümün son görseli

(aç/kapa)

Mete Han döneminde çocuklarının 1'i (varis) hariç hepsi çeşitli sebeplerle zindana atılmıştı.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • İmperium
  • *
« Yanıtla #106 : 19 Nisan 2015, 11:08:01 »
Hayır.
Neden, daha faydalı olmayacak mı ?

Çevrimdışı Darkrad

• İmperium
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #107 : 19 Nisan 2015, 11:09:56 »
Tengristken feodalizme geçmeyeceğim.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • İmperium
  • *
« Yanıtla #108 : 19 Nisan 2015, 11:12:01 »
Din değiştireceksin o zaman. Gerçi Tengrizmi yeni reformladın.

Çevrimdışı Darkrad

• İmperium
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #109 : 19 Nisan 2015, 11:15:49 »
Evet Kitap 2 &)

Çevrimdışı Darkrad

• İmperium
  • *
    • Strategyturk
Ynt: Türkler : Selçuklular
« Yanıtla #110 : 20 Nisan 2015, 12:58:55 »

Bölüm 10 : Alp Arslan I
863

Hükümdarlığının ilk dönemlerinde Alp Arslan ın henüz çocuk olmasını fırsat bilen çıkarcı beyler, isyan başlattı.

İsyan hanlık ordusu tarafından başarıyla sona erdirildi, isyanda Türk olmayanların elinden toprakları alındı yerlerine Türk yöneticiler atandı.

Alp Arslan Han 16 yaşına bastığında çok üstün seviye bir stratejistti.

Alp Arslan, batıdaki Rus Slav devletinden bir prensesle evlendi.

Hanlık toprakları içerisinde kalan Macar Hanlığı ve Rusların topraklarının hanlığa fethi için savaş ilan edildi.

Cheremisa Muharebesi

Ermenilerden yine bir savaş ilanı.

Ashli Muharebesi

Rusların Kralı Ashli muharebesi sonrası ele geçiriliyor, böylelikle Ruslar Krallarının serbest bırakılması karşılığında toprak vermeyi kabul ediyor.

Afganlar da savaş ilanında bulundu.

Tüm bu savaşlardan sonra Alp Arslan insanlığa olan inancını yitirdi. Bu bölgenin tümden işgalden geçirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Ermeniler yenilgiye uğratıldı.

Türk Orduları, Afgan cephesinde de düşmanı püskürtmeyi başardı.

Fergana Muharebesi

Rus devletinin Türklerle olan sınırında isyan çıktı, batıya doğru genişlemek için bu isyancılara savaş ilan edildi.

Alp Arslan cesaretinden ötürü " Aslan Yürekli " olarak tanınıyor.

Rus İsyancılar toprak vermeyi kabul etti.

Batıda Sırplar iki Tengrist Hanlık arasında duvar örmüş durumda. Bunu gidermek için Moldovyanın fethi başlatıldı.

Sırplar yenilgiye uğratıldı.

Ermenistan bölgesinde Şii bir Sultan kendisini Şiilerin Halifesi olarak ilan etti.

Hanlık Türkleşmeye devam ediyor.

Afganistandaki Sultanlık Türklere yenilince kendi ülkesini Yezidilere kaptırdı. Yezidiler şimdi kendisinden önce bölgeyi yönetenlerle aynı hatayı yapıyor.

Şii Halife de savaş ilan etti.

Şii Halife yenilgiye uğratılmış durumda ama Alp Arslan Han bu işin sonunun böyle gelmeyeceğinin bilincinde.

Alp Arslan Han, Sunni Halifeliğine savaş ilan etti.

Alp Arslan, Hanlık içerisinde eli silah tutan herkesi savaşa çağırdı.

Dihistan Muharebesi.

Gurgan Muharebesi

Qwirir Muharebesi

İkinci Gurgan Muharebesi

Balucistanın İşgali

Doğu İranın İşgali

Merkezi İranın İşgali

Tigris Muharebesi

İlam Muharebesi

İkinci İlam Muharebesi

Bu esnada Roma İmparatoru Moldovya bölgesinin fethi için Hanlığa savaş ilan etti.

Türkler, işgal sırasında ekonomiyi dengede tutmak için sürekli soyluları esir alıp para karşılığı serbest bırakıyor.

Üçüncü İlam Muharebesi

Gilan Muharebesi

Mezopotamyanın İşgali

Roma orduları Moldovya bölgesini herhangi bir direnişle karşılaşmadan ele geçirdi.

Kurdistan Muharebesi

910 senesinde Alp Arslan Han, İranı fethetti. Ancak bölgede otoriteyi sağlamak güç.

Alp Arslan Hanın İrana inişiyle Bektaşiler ortaya çıktı.

İran bölgesinde otorite sağlandı.

Alp Arslan ın oğlu Ataman, oldukça dindar bir Tengrist.

Alp Arslan Han, 60ların sonuna geldiğinde bu büyüklükte bir ülkeyi yönetecek gücü kendisinde görmüyordu. Bu sebeple kuzey toprakları oğlu Ataman'a bırakırken, İran topraklarını en büyük oğlu Selçuk Hana bıraktı.

Selçuk Han, Tengrizmin artık geride kaldığı, Türklerin steplerden çıkıp daha verimli, daha zengin topraklara erişebilmesi için Müslümanlığa geçmesi gerektiği fikrindeydi.

İrani olan bölgedeki diğer beyler de Türkleşti.

Selçuk Bey döneminde başkent Bağdat olacaktı.

Alp Arslan Hanın ölümüyle toprakları kuzeyde Ataman Hanın yönetiminde Tengrist Türkler, güneyde ise Selçuk Beyin yönetiminde Müslüman Selçuklular olarak ikiye bölündü.

917
BİRİNCİ KİTAP SONU

« Son Düzenleme: 22 Nisan 2015, 00:49:34 Gönderen: Darkrad »

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • İmperium
  • *
« Yanıtla #111 : 20 Nisan 2015, 13:28:13 »
Güzel

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı Keyser

« Yanıtla #112 : 20 Nisan 2015, 13:33:17 »
Güzel Bölüm.
Ama keşke toprakları ikiye bölmeseydin bölsen bile ikisi de aynı dinden olsaydı.

Çevrimdışı Gregory

« Yanıtla #113 : 20 Nisan 2015, 13:50:49 »
Ortalığı dağıtmışın. OPM Ermenilerin yada diğer küçük devletin savaş ilan etmesi çok komik geldi internal conflicts falan mı yiyorsun da savaş ilan ediyorlar anlamıyorum. Ha birde koskoca Abbasiler'e bile tek gireceksen müttefikliğin hiç gereği herhalde oyunda. İnsan bi Roma ile dost olup girer dicem farklı dinler dost olamıyorlar herhalde? İsmini Kayı olarak bıraksaydın keşke o zaman Turks ve Seljuks diye iki devlet olmazdı :) Bu arada çok dindar dediğin adamın ekranda diğer dinden olan insanlara sıfır tolerans diyor biz çok dindar yerine yobaz kelimesini kullanıyoruz bu insanlar için :P
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2015, 13:52:42 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Darkrad

• İmperium
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #114 : 20 Nisan 2015, 13:58:57 »
Ortalığı dağıtmışın. OPM Ermenilerin yada diğer devletin savaş ilan etmesi çok komik geldi internal conflicts falan mı yiyorsun da savaş ilan ediyorlar anlamıyorum. Ha birde koskoca Abbasiler'e bile tek gireceksen müttefikliğin hiç gereği herhalde oyunda. İnsan bi Roma ile dost olup girer dicem farklı dinler dost olamıyorlar herhalde? İsmini Kayı olarak bıraksaydın keşke o zaman Turks ve Seljuks diye iki devlet olmazdı :) Bu arada çok dindar dediğin adamın ekranda diğer dinden olan insanlara sıfır tolerans diyor biz çok dindar yerine yobaz kelimesini kullanıyoruz bu insanlar için :P
Kabile devletlerinde açıkladığım gibi tüm vassallar kendi isteklerine göre savaşa giriyorlar, istemezlerse girmiyorlar. Feudal gibi herkesten belli bir miktar asker talep edemiyorsun, bu durum da bana ait olan ordunun sadece benim direkt olarak yönettiğim topraklardan çıkan askerler olarak görülmesine sebebiyet veriyor. Yani o tek topraklı Ermeniler beni 8 topraklı zannediyorlar çünkü 8 toprağım var ve çıkarabileceğim askeri o şekilde hesaplıyor, AI'in göremediği olay ben savaş ilanı aldığımda vassallarımı savaşa çağırıyorum kabile olduğum için veya kabile ordusu çıkarabiliyorum prestij karşılığı. Bu AI'in göremediği olaylar.

CK2 de dost olmak için evlilik bağı gerekiyor, Basileus ile bir akrabalık varsa (mesela kızıyla evli olabilirsin vs.) o zaman müttefik sayılıyor, Tengrist olduğumuz için o dönem Ortodoks kız almak pek mümkün değil.

Turks fena durmadı bence ama bakalım AI kontrolünde nasıl devam edecekler.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2015, 13:59:45 Gönderen: Darkrad »

Çevrimdışı Kurt Knispel

• İmparator
  • *
« Yanıtla #115 : 20 Nisan 2015, 15:26:19 »
Bir kaç bölümü okumamıştım. Birikenleri tamamladım takipteyim  :popcorn:

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • İmperium
  • *
« Yanıtla #116 : 20 Nisan 2015, 15:32:08 »
Kuzeydeki putpereslere karşı imana gelecekleri vakite kadar savaş.  ;)
Alıntı yapılan: Maide 104
Ve onlara: “Allah'ın indirdiğine (Kur’ân'a) ve Resûl’e (itaate) gelin.” denildiğinde; “Babalarımızı üzerinde bulduğumuz şey (dîn) bize yeter (kâfi)” derler. Ya onların babaları (bu gerçeklere ait) bir şey bilmiyorlarsa ve hidayete ermemişlerse de mi?

Bu arada madem din değiştirecektin neden Tengrizmi reformladın ?

Çevrimdışı Semavi7

• Kaptan
  • *
« Yanıtla #117 : 20 Nisan 2015, 18:30:03 »
Nasıl din değiştiriyoruz? Birde ben oyunumda vikingim. Doğal olarak kabileyim. Sorum ise vassalları oğlumu seçmek yerine torunumu seçiyorlar bunu nasıl engellicem?

Çevrimdışı Darknight250

• Kaptan
  • *
« Yanıtla #118 : 20 Nisan 2015, 18:55:05 »
Başkent olarak müslüman vilayet seçersen tengristken müslüman olabilirsin. Veya varisi müslümana eğittirirsin.
Devleti bölmen güzel olmuş.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • İmperium
  • *
« Yanıtla #119 : 20 Nisan 2015, 18:58:46 »
Ayrıca din adamları da gelip seni dinlerine sokmaya çalışıyor, eventlerde kabul edersen geçersin. Ama dinlere alakamız olmadan geçmenin imkanı yok mu ? (eğer öyle bir seçenek yoksa modu var mı, örneğin ben Katolikken nasıl Zerdüşt olabilirim.)

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.