Foruma kayıt olma ve e-posta aktivasyon sorunu gibi durumlarda Discord'dan bize ulaşınız.[/size]

Gönderen Konu: [Hikaye] Geçmişin İntikamı (Giriş ve Birinci Bölüm)  (Okunma sayısı 2312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harald Sigurdsson

Giriş


Kanalın karşısındaki krallığın batısında ufak, güçsüz, çaresiz bir dükalık. Eskiden belki de güçlü bir krallıktı, eskiden belki de adadaki işgalcilere boyun eğdiren bir krallıktı... ama şimdi ufak, verimsiz, kayaların üzerine kurulmuş olan bir dükalıktan başka bir şey değil. Eskiden elinde olan toprakları da kaybetmiş bir dükalık... çevresi düşmanlarla, açgözlü lordlarla, kontlarla, krallarla çevrilmiş bir dükalık... İşte orası Gwynedd!

Birinci Bölüm

Eskiden büyük bir krallık olan Gwynedd Dükalığı şimdilerde eski gücünü yitirmişti. Krala bağlı vasal lordlar ona en zor zamanında sırt çevirmiş, kralın düşüşünü bir köşede sinsice kutlama yaparak izlemişti. Şimdilerde hepsi birbirinden bağımsızdı bu lordların. Birisi kendini dük ilan etmiş, Galler'in güneybatısındaki topraklara hükmetmekteydi. Diğer ikisi ise Galler'in güneyinde iki bağımsız, ufak kontluk kurmuştu. Kralın elinde ise sadece Powys ve Gwynedd kalmıştı ve Gwynedd krallığının tacını kaybetmişti, artık bir düktü.

*     *     *

“Dük hazretleri, bu emriniz yerine getirilecektir ama bir düşünün bu hareketimiz diğer düklerin ve kontların da dikkatini çekecektir. Olası bir yanlış anlaşılma büyük bir savaşın patlak vermesine sebep olabilir.” dedi Kont Iorwerth elindeki şarap kadehini hizmetçinin elindeki tepsiye koyduktan sonra.

Kahverengi ahşap masanın etrafına dizilmiş olan diğer sekiz adam da kontu başıyla onayladı. Gwynedd Dükünün emriyle bir Cumartesi sabahı acil bir meseleyi görüşmek üzerine toplanmış olan bir konseydi bu. Dükün konseyi. Masanın baş köşesinde oturan ve diğer adamları alaylı bir ifadeyle izleyen Dük Bleddyn sonunda konta, cevap verdi. “Kont Iorwerth, ben ortada dük veya kont göremiyorum karşımda. Sadece bir avuç çapulcudan başka Bir şey değil onlar ve eğer siz teklifimi kabul ederseniz bunu başarma yolundaki en önemli adımı atmış oluruz.” sesi de bakışları gibi alaycıydı Bleddyn'in.

O herşeyle alay ederdi, başkalarının hayat meselesi dedikleri olaylarla bile. Masanın etrafına dizilmiş adamlar bu seferde onu başıyla onayladılar ve oylamaya geçildi. Birkaç baron ve piskoposun dışında diğer bütün lordlar teklifi kabul etti Kont Iowerth dışında hepsi.


Böylece feodal lordların vergileri arttırlımıştı, bu dükalığın hazinesini geliştirecek, ordusındaki asker sayısını birkaç yüz de olsa arttıracak olan yasaydı. Çoğunluk kabul ettiğinden Kont Iorwerth ve teklifi reddeden birkaç piskoposta vergiyi ödemek zorunda kalmıştı. Toplantı bittikten sonra tüm lordlar kalelerine, tüm piskoposlarda kiliselerine geri dönmüştü. Dük Bleddyn yine yalnız kalmıştı kalesinde.

Lordlarının üzerindeki otoritesini arttırdıktan sonra Bleddyn, davasında ona yardımcı olabilecek bazı dostlar aramaya başlamıştı. Birkaç dost kazanması lazımdı. Bunu da evlilik yoluyla yapacaktı. Oğlu ve varisi Cadwgan'ı Aragon Prensesi Sancha'yla evlenmesi için ikna ettikten sonra krala evlilik teklifini sunudu Dük Bleddyn. Kral da bu teklifi geri çevirmedi ve böylece önemli bir dostluk kurulmuş oldu.


Evlilik töreni için halktan belli bir miktarda vergi alan Bleddyn, oğlunun evlilik törenini Gwyndd Dükalığının en büyük kilisesinde yaptırdı ve halka açık bir düğün ziyafeti düzenledi. Böylece halkta biraz eğlenmiş, şarkı söylemiş ve birkaç saatte olsa dertlerini unutmuştu.


Varisini Aragon Prensesiyle evlendiren Bleddyn'in prestiji diğer lordların arasında artmıştı artık tüm Avrupa, Gallerdeki bu ufak devlet hakkında konuşuyordu. Artık Bleddyn'in kızlarına ve oğullarına diğer dükler ve düşesler tarafından evlilik teklifleri yapılmaya başlamış, düke hediyeler gönderilmişti. Bu evlilik tekliflerinden birini de İskoçya kralı III.Malcolm yapmıştı. Kral, dükün kızı Denis'le evlenmek istemişti. Prestijini daha da arttırmak isteyen Bleddyn bu fırsatı kaçırmamış, kralın teklifini kabul etmişti ve kızını İskoçya sarayına göndermişti.


Konumu ve hazinesi iyice artan Dük Bleddyn artık geçmişin intikamını almak istiyordu. İntikamını ilk olarak Dyfed dükünden alacaktı. Yeğeni Idwal'ın, Dyfed dükalığındaki hak iddasını ortaya atarak Dyfed'e savaş ilan eden Bleddyn 320 askerle Dyfed topraklarına girmişti. Dyfed dükünün üzerine gönderdiği 250 askeri bozguna uğratan dük, düşman kalesini kuşatma altına almıştı.


Bir yandan düşmanla savaşan Bleddyn diğer yandan da müttefiklerine savaşında yardımcı olmaları için teklifler göndermişti, bu tekliflere sadece Atholl kontu olumlu cevap vermişti ve savaş için askerlerini toparlamış ve yola çıkmıştı.


Savaş tüm hızıyla devam ederken Dük Bleddyn'in moralini yükselten bir haber gelmişti Dinefwr'i kuşatan düke. Oğlu Cadwgan'ın bir kızı olmuştu bu sayede kuşatmaya daha büyük bir moralle devam etmişti Bleddyn.


Sonunda on ay süren kuşatma bitmiş Dyfed dükünün kalesi ve hazineleri ele geçirilmişti. Dinefwr düşmüştü. Kaleyi ele geçirdikten sonra Bleddyn düke bağlı kalan lordların kalelerini de ele geçirmek için harekete geçmişti.


Birinci Bölüm Sonu

(aç/kapa)
 

Çevrimdışı Bersun

Güzel giriş, başarılar tbrk*
 

Çevrimdışı Türkan

Olmuş.  ;) Devamını bekliyorum.
Aptallığa ve cahilliğe tahammülüm yok.
 

Çevrimdışı Loki


 

Crusader Kings II - Hikaye Arşivi

Başlatan Ragnarr Loðbrók

Yanıt: 17
Gösterim: 9710
Son İleti 18 Eylül 2016, 17:10:43
Gönderen: Gregory
Taht Oyunları: Hanedan - Yeniden (2. Bölüm Geldi!)

Başlatan CrypeNeuron

Yanıt: 22
Gösterim: 8910
Son İleti 12 Kasım 2013, 18:21:22
Gönderen: CrypeNeuron
Tanrı'nın Kırbacı - Attila'nın Torunları ! 8.Bölüm (SON)

Başlatan the last attack 59

Yanıt: 83
Gösterim: 24737
Son İleti 01 Ağustos 2013, 12:52:14
Gönderen: "Tarıklı"
Aratorn Oğlu Aragorn İsildurun Torunları Ara hikaye geldi

Başlatan The Lost King

Yanıt: 25
Gösterim: 5632
Son İleti 29 Kasım 2014, 20:36:25
Gönderen: The Lost King
Kış Geliyor {Bir Taht Oyunları Hikayesi} 3.Bölüm Harrenhall'un Laneti geldi

Başlatan Görkem Han

Yanıt: 47
Gösterim: 9683
Son İleti 03 Mayıs 2015, 08:36:14
Gönderen: löthebörk
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.