Gönderen Konu: Anadolu Selçuklu Devleti - Dördüncü Haçlı Seferi Sonrası  (Okunma sayısı 9084 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oguz350

• Kaptan
  • *
Dördüncü Haçlı Seferi(1200-1204)

Papa III. Innocentius 1198’de IV. Haçlı Seferi için bir ferman yayınladı. Fransız soylusu katılmıştı. Sefere katılacak birliklerin Venedik gemileriyle taşınması kararlaştırıldı. Bunun için Venediklilere belirli bir para ödenecek ve fethedilecek topraklar Fransızlar ile Venedikliler arasında eşit olarak paylaşılacaktı. Ama Haçlıların bir bölümü doğrudan Anadolu’ya gitmeyi yeğlediğinden 1202 yazında Venedik’e gelen Haçlı birlikleri beklenenden küçüktü. Haçlılar Venediklilere karşı borçlu durumuna düştü ve bu borcu kapatmak için Macaristan’ın Zara kentinin ele geçirilmesinde Venediklilere yardım etmeye karar verdiler. Kasım 1202’de Zara kenti alınarak Venediklilere verildi. Bundan sonra Venedikliler tarafından, aralarındaki ticarî rekabet yüzünden doğrudan Bizans üzerine yönlendirilen Haçlılar Nisan 1204’de Konstatinopolis’i ele geçirdiler ve yağmaladılar. Bizans İmparatorluğunu yıkıp, yerine Latin İmparatorluğu’nu kurdular. Bizans İmparatorluğu 1261 İznik’te sürdürmek zorunda kalacaktı. Müslümanlara karşı başlatılmasına karşın amacından sapan IV. Haçlı Seferi, Bizans İmparatorluğunun iyice zayıflamasına yol açtı.

Versiyon:1.06
DLC'ler:Hepsi
Mod:Yok
Tarih:1204

Dördüncü Haçlı Seferi...Sonuçlarından bizden çok Hristiyanlar yani kendileri etkilendi.Constantinapolis,Orta doğunun incisi.Yakıldı,yıkıldı,yağmalandı...Bizans İmparatorluğu büyük bir gerileme yaşadı ve tüm Yunanistanı kaybedip,anadoludaki topraklarına çekilmek zorunda kaldı.Hristiyanlar çıldırmış olmalı!Önlerinde bizim gibi büyük bir tehtid varken,neden kendilerine zarar veriyorlar!?Sanırım onlar daha bizi tanımamış.Tüm Hristiyan dünyasına gücümüzü göstereceğiz.TÜRK kelimesini duyunca,herkesin elleri ayakları titreyecek!
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2012, 06:36:32 Gönderen: oguz350 »

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

Takipteyim  crwn*
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı human

• İmperium
  • *
  • koyaanisqatsi
All day and all of the night!

Çevrimdışı Loki

• İmparator
  • *
Oyun orjinal mi ?

Çevrimdışı Furkan Ali Tunca

• İmperium
  • *
  • Furkan Ali Tunca
Bu dünyada 2 şeyden nefret ediyorum.
1-Irkçılık
2-Yahudiler :P

Çevrimdışı MadKing

• Mandate
  • *
Sinema Öğrencisi

Çevrimdışı TurkSith

• (TurkJedi)
  • Kaptan
  • *

Çevrimdışı oguz350

• Kaptan
  • *
1. BÖLÜM

Ben Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı 3. Kılıç Arslan.Selçuk Bey'in soyundan geliyorum.Anadoluya yerleşmemiz,1071 Malazgirt savaşından sonra Selçuklu komutanı Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın İznik'i fethetmesiyle İznik'i başkent yapıp bağımsızlığını ilan etmesiyle gerçekleşti.O zamandan şimdiye kadar çok şey değişti...Constantinapolis katolik hristiyanların elinde,anadolunun kuzeyinde yunanlıların kurduğu ortodox bir dükalık var.Hemen doğumuzda Gürcistan,güneyimizde iste Ermenistan...Avrupa emellerime ulaşmak istiyorsam,önce bu ufak devletleri aradan çıkarmalıyım.Bizans bu süre içerisinde Latin İmparatorluğuna saldırılar düzenleyecektir,eminim.

Papa 3. Innocentius,yeniden hristiyan dünyasını ayaklandırıp,Endülüs krallığına sefer düzenlemiş.Umarım batıdaki Müslümanlar onlara iyi bir ders verirlerde,artık seslerini çıkarmazlar.

3 ilahi din tarafındanda kutsal sayılan topraklar,Kudüs!Halife'nin Kudüs'e yürüdüğünü duydum.Umarım oralardan güzel haberler alırım.Malesef ben katılamayacağım.

Anadolu temizliğine başladık ve ilk olarak Kuzeydeki karadenizle bağımızı kesen Trabzon dükalığına saldırma kararı aldım.

Yaklaşık 17.000 kadar askerimle Trabzon'un askeri gücünü elinden alarak,Sinop ve Amasya'ya yöneldim.

Ermenilerin Trabzon'u desteklediklerini ve Malatya'yı kuşattıkları haberlerini aldım.Bunu öğrenince amcam'ın ordusuna Malatya kuşatmasını dağıtma emri verdim.

Amcam tarafından gönderilen bir mektupta,Malatya kuşatmasını dağıttığını ve onların birkaç kont ve baronlarını esir aldığını öğrendim.Bu gerçekten güzel bir haber.

Yunanlılar son bir direniş için Amasya kuşatmasını dağıtma'ya çalıştıklarını duydum ve son direnişlerini kırmaya doğru ordumu yönlendirdim.

Sonunda bizi yenemeyeceklerini anladılar ve gücümüz karşısında boyun eydiler...

Başkentimde yerel halk isyan etmiş!neyiseki asklerlerim şuanda hep bir arada.Evlerine göndermeden şu işide halletmeliyim...

Adamlarım şehrin surlarından içeri girince hemen teslim oldular.Bu iş için hiç zorlanmadık  diyebilirim.

Bizans,eski başkenti Constantinapolis'i Latinlerden alıp yeniden başkent yaptı.

Trabzondan Sinop ve Amasya'yı aldıktan sonra,2. hedefimiz Ermenistan'ı yıkmaya yöneldim.Bu iş sandığımdanda kolay olacak.

Tarsus,Adana ve Antakya'yı ele geçirdikten sonra savaşta çok büyük bir üstünlük sağladık.Çok yakında Ermeni kralı teslim olacaktır...

Amcam...Tahta geçtiğimden beri bana karşı büyük bir kin besliyor.Şimdide beni öldürme planları kuruyormuş.Oğlumu öldürttüğün yetmedimi be adam!?Bu sana son uyarımdır...

Ermeni kralı teslim oluyor ve bir Krallığında hükmüne son veriliyor!

Ne güzel bir haber!Kudüs Müslümanların kontrolüne girmiş!

Ülkedeki son durum oldukça iyi.Bizanslılardan üstünüz.Çok yakında İznik'e saldırı düzenleyeceğiz...
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2012, 20:00:06 Gönderen: oguz350 »

Çevrimdışı Deniz Ali

• İmperium
  • *

Çevrimdışı venom41

• Mandate
  • *
  • As You Wish - Saaya...
Arkadaşlar, hepinize söylüyorum, resimleri upload ederken 800 boyutunda yapmak çok mu zor? En azından daha büyük bile olsa foruma koyarken kodlarla küçükltün.

Diğer hikayenden daha güzel. Anadolu Selçuklu larıyla oynayasım geldi.

-Demesne ni 6 yap bence.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2012, 19:56:43 Gönderen: venom41 »

Çevrimdışı oguz350

• Kaptan
  • *
Arkadaşlar, hepinize söylüyorum, resimleri upload ederken 800 boyutunda yapmak çok mu zor? En azından daha büyük bile olsa foruma koyarken kodlarla küçükltün.

Diğer hikayenden daha güzel. Anadolu Selçuklularıyla oynayasım geldi.

2. bölüm hazır durumda o yüzden onla uğraşamayacağım 3. Bölüm ve sonrasında uygularım dediğini.

Yorum yapan herkese teşekkürler.İyi yorumlar gördükçe moralim artıyor,haliylede ilham bastırıyor :)

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Hll.

Çevrimdışı venom41

• Mandate
  • *
  • As You Wish - Saaya...

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Çevrimdışı oguz350

• Kaptan
  • *
ne çok boş mesajlarla doldu burası :/

Çevrimdışı venom41

• Mandate
  • *
  • As You Wish - Saaya...
O başlattı  :mean:

Çevrimdışı TurkSith

• (TurkJedi)
  • Kaptan
  • *
Eline sağlık, güzel olmuş.

Çevrimdışı sahanrasit

• Amiral
  • *
  • Vladimr
güzel gidiyor...  tbrk*

Çevrimdışı oguz350

• Kaptan
  • *
2. BÖLÜM

Sıradaki hedef Gürcistan Krallığı!Ordunun derhal hazırlanmasını emrettim.Onları yenmek zor olmamalı...

Bizanslılarda Gürcistanın yanında savaşa katıldı.Ama ne fayda...

Beylerbey'im ve aynı zamanda amcamın oğlu Muhlis,Trabzon Dükalığının geri kalan tarafınıda alarak Trabzon Beylerbeyliğini kurmuş.Bu başarısından dolayı ona özel bir hediye gönderttim.

Bugün sarayıma bir elçi geldi.Bizans elçisiydi.Bizans Imparatoriçesi bana savaş açmış!Yüzümde ufak bir tebessüm ile "Bunlar daha bizim kılıcımızın tadına bakmamış" dedim ve ordumu hazırlatma emri verdim.Onlardan tazminat almak için sabırsızlanıyorum...

Kios'a vardığımızda üzerimize üzerimize gelen Bizanslılara hadlerini bildirdik ve bir çok kişiyi esir aldık.

İmparatoriçe benimle baş edemeyeceğini anlayıp yenilgiyi kabul etti ve ondan söke söke yüklü miktarda tazminat aldım.

Oğlum Süleyman artık büyüdü,evlenme çağına geldi.Onu Eyyübi Sultanının kızıyla evlendirip,güçlü bir müttefik yapmayı planlıyorum.

Olamaz!Batıda Endülüs devleti haçlılara karşı yenilmiş!

Artık zamanı geldi.Harekete geçme zamanı!Bizans İmparatorluğuna savaş açtığımı bildirdim.İznik bizim olmalı!

İznik'e doğru yola çıktık.35.000 kadar askerim İznik kalesi surlarından içeri girince garnizon ne yapacağını şaşırdı.

İznik ve çevresi tamamen kontrolümüz altına alındı.Bizansın yanında savaşa katılan Sırbistan,Bulgaristan ve Epirus bana doğru harekete geçti.

Hepsini cehenneme gönderdikten sonra son darbeyi yine İznik yakınlarında vurdum ve Bizansı teslim olmaya zorladım!

Güzel bir zafer daha kazandık!Avrupa büyük bir kargaşa içinde.Yakında papa haçlı seferi için hristiyan soyluları teşvik edebilir.Bunun için hazırlıklı olmalıyız...

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.