Gönderen Konu: Ck3-İlk izlenimleriniz  (Okunma sayısı 228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Furkan 65

Ck3-İlk izlenimleriniz
« : 03 Eylül 2020, 15:32:20 »
Bu konu altında oyunda eksik bulduğunuz, sevdiğiniz özellikleri, beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını yazabilirsiniz.
"Ben senin için bir kere ölmeyi değil
Yaşayarak her gün ölmeyi seçtim
Senin aşkın bir kere ölmeyi hak edecek kadar küçük değil ki..."
 

Çevrimdışı Independent

Ynt: Ck3-İlk izlenimleriniz
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2020, 00:58:30 »
22 saat oynadım, artık bir şeyler söylemeye hazırım. Gözle en bariz görülen değişikliklerden başlamam gerekirse 3D karakterler inanılmaz bir zevk ve renk benim için. İlk önce göze hitap etsin diyerek, alacağım eşimin karakter traitleride quick, genius bakmak yerine beautiful arıyorum. İstemsiz şekilde role playe kaptırıp kendime eş seçer gibi seçiyorum. Prowess arttıkça karakterin kas oranının artması gibi ufak değişikliklere bitiyorum zaten. Karakterlerin traitlerine göre duruşları olması da güzel.

Görsel olarak harita mükemmel ama haritada zoom out iken orduyu bir bölgeye yönlendirdiğim zaman direk o bölgenin castle'ına gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Öbür türlü her seferinde zoom in zoom out yapmam gerekiyor, ufak bir şey ama değişirse güzel olabilir. Harita genel olarak mükemmel duruyor ama haritanın boyutundan pek tatmin olmadım. Bir şogun dönemi Japonya'sında oynamak istedim hep oyunu, belki dlclerle gelir diyerek umut ediyorum. Çin de çok zevkli olabilirdi...

Ordu sistemindeki değişiklikler hoşuma gitti, şampiyon sistemi biraz bozuk da olsa iyi bir değişim. CKII da generaller hızlı kale kuşatmak ve daha hızlı yol almak dışında hiç umurumda olmazdı. Zaten penaltı olan bir yerden saldırmıyorsan ve ordun büyükse kazanıyordun. Savaş sistemi bu kadar basitti. Tabi atlılar da inanılmaz güçlüydü ama onları istisna olarak tutuyorum. Şuan ise şampiyonlar ne kadar bozuk olasa da işin rengini tamamen değiştiriyorlar. Saldırdığınız yere göre yediğiniz penaltılarda CKII'ya göre daha efektif gibi duruyor. River ve köprü fikride gayet güzel olmuş. Onager daha kullanamadığım için bir şey söyleyemeyeceğim. Savaştan önce kazanma veya kaybetme imkanını gösteren simgeyi de bence kaldırabilirler, çok gerekli değil ve biraz buglu, her seferinde doğru göstermediğini düşünüyorum.


Sadece tribal oynadığım için vassal etkileşimi ve konsül hakkında çok bir şey söyleyemeyeceğim. Triballarda kanun yerine prestije ve pietye göre vassallardan alınacak orduya ve vergiye bakılması bence gayet güzel. Önceden dini reform etmek çok kolaydı, şuan ise biraz daha zorlaştırmaları güzel olmuş.


Müzik ve genel sesler harika, biraz daha çeşitlilik lazım, onun dışında diyecek hiçbir söz yok. Oyuna ilk girdiğimde klasik CK müziğini duyunca tüylerim diken diken oldu.


Savaşlarda karşı tarafın kaybedeceği kesin iken bile %99 olsa da anlaşma kabul etmemesi saçmalık, bence acilen düzeltilmesi gerekiyor. Benim 15k ordum var karşı tarafın 3k ordusu var, hedefi ve ülkenin yarısını kuşatmışım hala bana %95 diye yok diyor, hiç akıl karı değil. EU gibi bir sistemde güzel olabilir, aynısı olmasa da benzeri belki.. Bilemiyorum açıkçası CKII da bile daha iyiydi diye hatırlıyorum bu sistemi.


Vassal limiti buguna denk geldim, vassal limit aşılınca bir sürü düklük dağıttım ancak vassal limiti aştınız yazsı ve eksileri gitmedi. Nette araştırmam üzere kendinizin olan bir toprağı başkasına verince bug düzeliyor diyorlardı denedim ve düzeldi. Bunun dışında pek beni rahatsız eden bir bugla karşılaşmadım.


Artı olarak söylemem gerekir ki hapse attığınız birisinden claim hakkından vazgeçmesini isteyebiliyorsunuz. İnanılmaz iyi bir özellik olmuş çokça kullanıyorum.


Genel olarak oyuna karşı beklentilerimi çıktığında üzülmemek için en alt düzeyde tutuyordum, o yüzden beklentilerimi aşması zor olmadı, hatta oyunu beğendim. Önceden CKIII çıktığında umarım CKII oynamaya devam etmem demiştim. Uzun bir süre CKII oynayacağımı düşünmüyorum..


Edit: Oyunda eksik bir çok şey olduğunu fark ediyorum zamanla. Hala deniz savaşı yok, farklı yönetim biçimleri yok, AI gelişmiş durmuyor, trade yok, manpower sistemi iyi değil.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2020, 19:10:01 Gönderen: Independent »
 

Çevrimdışı makinist fanlari

Ynt: Ck3-İlk izlenimleriniz
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2020, 11:10:19 »
paradox karde$$m vic3 alabilir miyiz??  :D
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2020, 11:10:31 Gönderen: makinist fanlari »
üff abi süper ya harika ya kalktı resmen ya şu güzelliğe baksana hoi4 muhteşem olacak :D
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
 

Çevrimdışı napolyon94

Ynt: Ck3-İlk izlenimleriniz
« Yanıtla #3 : 11 Eylül 2020, 22:47:23 »
Oyuna bayıldım, çok optimize olmuş. 30 saat kadar oynadım. 50 dolarlık bir oyuna 77 lira fiyat biçilmesi güzel. Oyunda multiplayer oynamakta gayet rahat ve sıkıntısız. Gözüme çarpan birkaç sync hatası ve oyundaki fazla tekrar eden event'ler oldu. Şu ana kadar sadece Doğu Roma ile oynadım. Belki bir AAR yazarım gaza gelip:)
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.