Gönderen Konu: Günlük CK2 Geliştirici Günlüğü #95 - Afrikayı Düzeltmek  (Okunma sayısı 507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı NNA3

CK2 Geliştirici Günlüğü #95 - Afrikayı Düzeltmek
« : 16 Ağustos 2018, 23:41:32 »
Selamlar !

Hali hazırda bir çok harita güncellemesi gösterdik ancak en çok hak edeni göstermedik değilmi ?

O yüzden haydi Afrika'ya bakalım.

Evet doğru okudunuz.Afrika sonunda hak ettiği sevgi ve dikkati ediniyor.Kuzey Afrika ve Mali uzun zamandır güncellenmesi gerekiyordu.Artık kontluklar kare veya dikdörtgenlere benzemeyecek.

Haydi kuzeydeki krallıklarla başlıyalım.Krallıkların aynı şekilde kalıyor.Yanlızca Moritanya(Mauretania) Mağrip(Maghreb) olarak değiştirilmiştir ve Afrika Krallığı Mağrip(Maghreb) İmparatorluğu olarak değişmiştir.Nedeni ise çok büyük olan Arab İmparatorluğunu azda olsa güçsüzleştirmekdir.Her kontluk olması gerektiği yerde ve yeniden renklendirilmiştir.


Neticede , yeni bölgeler ve eklenen yeni bina slotları Kuzey Afrika'yı daha güçlü hale getirecek.Ancak agresif Kutsal Savaşlara karşı koruma için deniz bölgelerinin sayısını azıcık arttırdık.Avrupalılar şimdi Afrika kıyılarına ulaşmak için İber kıyılarını veya Güney İtalya'yı aşmak zorundalar.Bu Afrikadaki devletlere azda olsa zaman kazandıracaktır.

Mali için ise.Önceden sahip olduklarının 2 katına bölgeye sahip olucaklar.Bu yanlızca Mali Krallığı'nın olmasını engelliyekecek ve Gana (Ghana) , Mal, ve Songhay Krallığı olarak 3'e bölünecek.Bölgeyi kaplayan önemli güçşler için 1'er krallık.Ve de hepsi Mali İmparatorluğunun bir parçası olucak ve artık tek krallığa sahip imparatorluk ünvanını kaybedecek.
İşte krallıkların görüntüleri.
Haritanın var olan kısımlarını güncellemek Afrika için yaptığımız tek şey değil.Kanem-Bornu ve Çad (Chad) Gölü etrafınıda haritaya ekledik.4 dükalık ve Kanem-Bornu İmparatorluğunu kapsıyan yeni bir bölge.
Haydi burda durmayalım.
Afrikayı diğer bölgelerden farklı yapmak için 2'nci bir ticaret yolu ekliyoruz ; Trans-Sahra Ticaret Yolu.
Bu rotanın kilidini açmak için At Efendileri (Horse Lords) veya Yeşimtaşı Ejderi (Jade Dragon) ek paketlerine ihtiyacınız var.Ticaret yolunun değerinin düşük olması neredeyse hiç bonus sağlamıyor.Bundan kazanç sağlamanız için gereken şey ise ticaret yolundaki belli noktaları elinizde tutmak ve özel binaları inşa etmek.Bu binalar bölgedeki ticari malları tarihsel olarak etkileyecek ve ticareti önemli ölçüde etkileyecek.En önemlisi ise altın madenler.
Haritada 2 altın madenine sahibiz ikiside Mali Krallığı bölgesinde konumlandırıldı.Altın madenleri Mali'nin fazlasıyla altın kazanmasına neden olacak.Tarihte olduğu gibi.Eğerki farklı bir yol denemek isteyip onları feth etmek isterseniz Afrika verdiğiniz efora değicektir.Altın madenleri hem Trans-Sahra Ticaretini geliştirmekle yetmiycek hemde ülkenizin gelirinide yükseltecek.Ve de onlara sahip olduğunuzda özel eventler ile karşılaşacaksınız.

Hatırlayınki hayla bu olaylar işlem sıransında ve değişebilir.Haydi şimdi günlükteki küçük eklemelere bakalım.

Chad gölü etrafındaki ülkeleri kapsıyacak şekilde Batı Afrika dinini basitçe Afrikalı diye değiştirdik.Ayrıca baş tanrılarıda ona göre düzenledik.Bu din ayrıca kendisine özel haneden armasına (veya kalkan) armasına sahip.
Umarızki Afrika'daki değişikleri sevmişsinizdir.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2018, 23:43:19 Gönderen: Furkan 65 »
"You reap what you sow, Artyom. Force answers force, war breeds war, and death only brings death. To break this vicious circle one must do more than just act without any thought or doubt."

-Khan (Metro serisi)
 
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Rapper, KoKi, kerem1249, Furkan 65

Çevrimdışı Rapper

 • Redwood Original         Men of Mayhem
 • Onursal Üye
 • Filozof
 • *
 • İleti: 1541
 • Beğenildi: 19 kere
 • Redwood Original
Crusader Kings III gelecek ama daha Afrika'ya yeni el atıyorlar, inanılır gibi değil. Çeviri ve bilgilendirme için teşekkürler,beğeni attım tbrk*
 
 

Çevrimdışı kerem1249

Çeviri oldukça ayrıntılı, fevkalade! Afrika geliştirmesini büyük bir ilgiyle takip ediyorum, bakarsınız bu beni CK2'ye başlatır.
 

Çevrimdışı NNA3

Gel bunada bir bak güzel oyun seversin.Eu4'den ve HOI4'den kolay ve güzel oyun.Victoria 2'ye herkes zor diyor o yüzden bir şey diyemeyeceğim.
"You reap what you sow, Artyom. Force answers force, war breeds war, and death only brings death. To break this vicious circle one must do more than just act without any thought or doubt."

-Khan (Metro serisi)
 

Çevrimdışı Rapper

 • Redwood Original         Men of Mayhem
 • Onursal Üye
 • Filozof
 • *
 • İleti: 1541
 • Beğenildi: 19 kere
 • Redwood Original
Hiç bir oyun hoi4'den kolay olamaz, ck2 için iyi bir İngilizce şart sadece yoksa olmaz yani zor.
 
 

Çevrimdışı KoKi

gördüğüm en zor oyunlardan biri bu. :)
 

Çevrimdışı Hynkel

CK2 bir strateji oyunu değil de ryo gibidir. Siz ne kadar strateji yaparsanız yapın dükalığınızı krallık yapacak savaşı verirken üstüne titrediğiniz karakteriniz bir grip ile tahtalı köye gidebilir. (Evet o özne benim)
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet
Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar
Uyan ey yâreli şîr-i jeyân bu hâb-ı gafletten

 

Çevrimdışı Kırmızı

Bilgisayar kastığından dolayı eu4 ve hoi4 oynamadım ancak vic2 ve ck2 oynuyorum ve ikisi de zor değil. Tavsiye ederim, dönüp dönüp oynuyorum. Ayrıca türkçe yamaları var ve ingilizcem sıfıra yakın olmasına rağmen kolaylıkla oynanıyor. Bazı eventler için google çeviri kullanıyorum ck2de o kadar.

Oynamadıysanız, hgo ali diye biri oynanış videosu çekmiş sağolsun. Onun videoları güzel.

Ayrıca hâlâ bu oyunla ilgilenmeleri sebebiyle ck3e daha çook varmış gibime geliyor.

edit:imla
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2018, 19:25:26 Gönderen: fatih387 »
 

Çevrimdışı Heinz Guderian

 • Achtung,Panzer! | CKII
 • Moderatör
 • İmperium
 • *
 • İleti: 2174
 • Beğenildi: 30 kere
 • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
Ellerin sağlık.
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.