Gönderen Konu: AOD - Organizasyon , Erzak ve Tecrübe sistemi.  (Okunma sayısı 1666 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kbLy

 • Soylu
 • *
 • İleti: 40
 • I'll see you in VALHALLA!
AOD - Organizasyon , Erzak ve Tecrübe sistemi.
« : 13 Kasım 2013, 19:34:27 »
        Merhabalar;
       Arkadaşlar anlayamadığım ufak problemler var.DD&Arma ve AOD arasında bir çok fark var.Bunlardan bazıları;

      AOD 'de subaylara rütbe verdikçe yeteneklerinin düşmediklerini gördüm.Savaş ve rütbe sistemi komple değişmiş midir, yoksa DD&Arma ile aynı mıdır. Yani şunu demek istiyorum; kalabalık birlikler örneğin 12 tümenlik ordular, yine aynı şekilde daha yavaş organizasyon oluyor ve subaylarda daha yavaş tecrübe ve dolayısıyla daha yavaş yetenek kazanıyorlar mı ? Aslında kafama takılanlar sadece bunlar değil bir çok şey var. Müsaadenizle aşağıda sıralamak isterim;

1. 3'erlik kolordular yapmak mantıklı mı AOD'de.(Daha hızlı tecrübe ,organizasyon ve yetenek kazanması için.)

2. Mj.Generalleri terfi ettirip F. Marschall yapmak doğru mudur ?

3. Bir şehirden bir çok tümen kolordu veya ordu ile saldırmak Stacking Penalty veriyor birliklere.Bunu Karargah(HQ)    veya F. Marschall ile çözemiyoruz DD & Arma'da olduğu gibi.Negatif bir durum.Fakat Multiple Front özelliği gelmiş sanırım.Bir çok cepheden saldırmak pozitif etkiliyor birliklerimizi.Stacking penalty almamak için bir çözüm bulamadım.Galiba Multiple Frontla birbirlerini tamamlıyorlar.Siz bir çözüm bulabildiniz mi ?

4. Bir ülkeyle politikalarınız(Sliderlarınız) ve rejiminizi değiştirdiğinizde (Etnic nationalism veya Etnic Focus gibi) çok fazla dissent geliyor.Sliderları erken değiştirdiğinizde %18 dissent ve sosyal politikalarını değiştirdiğinizde %6 dissent ekleniyor ülkenize.Dissent düşürmek için çok uğraştırıyor.Ama getirileri çok güzel oluyor.Sizce değiştirip getirilerini almak ve dissent düşürmek mi mantıklıdır.Yoksa hepsini olduğu gibi bırakıp, her sene bir politika değiştirmek mi mantıklıdır.

5. Trade kısmında Auto Control kısmını ihtiyacımıza göre ayarlayıp, ticareti komple AI'ye bırakmak iyi midir.

6. Donanmada CVL (Light Carrier) kullanıyor musunuz.

7. Heavy Submarine mi yoksa normal Submarine mi kullanıyorsunuz.

8. Sentetik petrol yada sentetik materyal binalarını yapıyor musunuz.

9. Askerlere Armored Car yad SP.Art gibi tanklara yada mech. mot. birimlere eklenen bridge'lar eklemek, onların petrol tüketmesini sağlıyor.Eğer askerleri petrol ve transport capacityinin çökmemesi için yapıyorsak, Armored Car yad SP.Art gibi fuel veya petrol tüketmesini sağlayan bridgerlar eklemek ne kadar doğrudur.

10. Paraşütçü ve denizci piyadeleri aktif olarak kullanıyor musunuz.

11. AOD'de gearing bonus ve retooling time sistemini kısaca açıklayabilir misiniz.

İlgilenen ve cevaplayan herkese şimdiden teşekkürler...
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Retooling time'ı askerlere silahlarının üniformalarının dağıtılma süresi gibi düşün.
 

Çevrimdışı Turgay

 • Dük
 • *
 • İleti: 2089
1. Ordu durumuna ve ülkene göre değişir. Yeri gelir, çok fazla birlik yığılırsa sayılar yükselir ya da düşer. Hangisinin mantıklı olduğunu birlik çeşidin, sınırının genişliği, komutan sayın ve kaliten, birlik sayın gibi faktörler belirler.

2. Tek birliği idare ediyorsa mj kalması iyidir ancak 1'den fazla birlik için mecburen rütbesini arttırman gerekecek. Son versiyonunda zaten tek yetenek kaybediyor tüm rütbe arttırımları için, o yüzden mareşal yapmak iyidir.

3. Hiç sıkıntısını çekmedim. Senin de belirttiğin gibi dengeli.

4. Zaman geçtikçe artan dissent oranı düşüyor ona dikkat et. Mesela diktatörlüğe 1 kala savaş ilanı 1.1 dissent artıyor. Aralık ayında kaydırmak daha az dissent arttırabilir. Diktatörlüğe kayıp savaş ilan edersen daha karlı çıkarsın dissent konusunda. Kısacası peş peşe yapmaman lazım ancak illa yıl sonunu beklemen de gerekmez.

5. Ticareti kendin kontrol etmen her zaman daha iyidir ancak haliyle zaman alır. Uğraşmak istemiyorsan bırakabilirsin.

6. Hiç kullanmıyorum. Genelde 36 senaryosu oynadığımdan zamanım çok oluyor, CV üretebilecek kadar bekleyecek zamanım oluyor.

7. Donanmayı genelde CV+BB+DD şeklinde kurarım. Eğer teknoloji kağıdı geliyorsa BC de ilave ederim. Denizaltıları sadece konvoy avı için kullandığımdan hızlı olsun diye normal yaparım.

8. Hayır yapmıyorum. Hem ic hem kaynak hem de teknoloji slotunu yiyorlar. Ticaret daha rahat.

9. Avrupa'da savaşıyorsan çok farketmiyor ancak Çin'de savaşıyorsan tam bir işkenceye dönüşebiliyor. ESE sıkıntı olmuyorsa ve petrolün varsa bunları yapmak daha iyi ancak aksi halde hızlanmak diğer tarafa dursun yakıtları bitince orduyu yavaşlatıyorlar.

10. Paraşüt ya da dağcı kullanmıyorum ancak büyük devlet oynuyorsam illa deniz piyadesi kullanırım. Çıkarmalarda çok etkili oluyorlar.

11. Retool time; seri üretime geçmeden önce bir nevi prototip hazırlamakla geçen süre gibi düşün. O yüzden üretimini tek değil seri şekilde yapman daha verimli olur. Gearing bonus ise üretimi hızlandıran bir bonus olarak biliyorum. Politikalarda var ancak yanılmıyorsam organizasyon düşürüyordu. Dediğim gibi genelde 36 başlıyorum, pek zaman sıkıntım olmadığından bunu da pek kullanmıyorum ancak SSCB ve Çin gibi ülkelerde hızlı üretim çok etkili olabiliyor.
 

Çevrimdışı kbLy

 • Soylu
 • *
 • İleti: 40
 • I'll see you in VALHALLA!
Alıntı
Ordu durumuna ve ülkene göre değişir. Yeri gelir, çok fazla birlik yığılırsa sayılar yükselir ya da düşer. Hangisinin mantıklı olduğunu birlik çeşidin, sınırının genişliği, komutan sayın ve kaliten, birlik sayın gibi faktörler belirler.

Sizin bir AOD hikayenizi okumuştum.Genelde 12 tümenlik ordularınız vardı resimlerde.Eğer hatırlıyorsanız ya da saveleri duruyorsa; Rommel , Guderian ve Manstein gibi generallerin oyun sonunundaki yeteneklerine bakar mısınız. 8 trait falan olması lazım.Dünya fethi yapmıştınız çünkü :D

Alıntı
Donanmayı genelde CV+BB+DD şeklinde kurarım. Eğer teknoloji kağıdı geliyorsa BC de ilave ederim. Denizaltıları sadece konvoy avı için kullandığımdan hızlı olsun diye normal yaparım.
Menzilleri açısından CVleri, BB ve DD ile kullanmak yanlış olmaz mı? Mesela Almanya'da Amiral sıkıntısı olmadığından, ben gemileri menzillerine göre gruplandırıyordum. Menzilleri aynı olanları, aynı amirallerin komutasına vermek gibi.Denizaltıların convoy raidleri çok iyi.Dediğinize katılıyorum.Fakat AI sanırım ASW yaptığından denizaltılarımızı kolay avlıyor.Geri dönüş yapamayan denizaltılar batırdıkları gemilerin sayılarını yavaş yavaş geçiyor.Demek istediğim fiyat performans oranına bakıldığında aslında zarar etmiş oluyoruz.Yanlış hatırlamıyorsam bir rehberde gözüme çarpmıştı.Denizaltıları convoy raid yaparken; görev verdiğimiz ekrandaki seçeneklerden NIGHT ve STR oranınında %0 yada %1 yaptığımızda, bildiğimiz vur kaç yapıyorlar.Hiç savaşa girmeyip sadece convoy avlayıp ve en ufak bir yakalanmada direk üsse kaçıyorlar.Ek bir bilgi olarak belirtmek istedim.

Alıntı
Hayır yapmıyorum. Hem ic hem kaynak hem de teknoloji slotunu yiyorlar. Ticaret daha rahat.
Bir süre sonra çok fazla enerji birikiyor.Bunu nasıl eritiyorsunuz. Ticaret yetiyor mu?

Alıntı
Avrupa'da savaşıyorsan çok farketmiyor ancak Çin'de savaşıyorsan tam bir işkenceye dönüşebiliyor. ESE sıkıntı olmuyorsa ve petrolün varsa bunları yapmak daha iyi ancak aksi halde hızlanmak diğer tarafa dursun yakıtları bitince orduyu yavaşlatıyorlar.
Aslında askerlere AC yada SP.Art. eklemek biraz gerçek dışı geliyor bana :D Oyununda zevki kaçıyor.Mesela Mekanize Piyadeden olabilir AC. veya bir tankdan SP.Art. Almanya , ABD veya Sovyetler gibi süper güçlerle bir çok kez bende dünya fethi yaptım.Ama hiç Almanyayla oynarken Alsas-Loren'i açıp Fransa AI'yi içeri çekip paketlemedim. Yada sovyet oynarken HumanWave doktrinini terkedip Almanların spearhead doktrinine geçmedim.Bunlar gibi bir çok şeyden faydalanarak AI'yi alt edebiliyorsunuz.Ama zevk almak önemli bence.Yada müttefiksiz Almanya oynamak gibi.Sizce Almanya; İtalya ve Japonya olmadan Avrupa da 1945'e kadar ayakta kalır mıydı?

Alıntı
Paraşüt ya da dağcı kullanmıyorum ancak büyük devlet oynuyorsam illa deniz piyadesi kullanırım. Çıkarmalarda çok etkili oluyorlar.
Paraşütçüler evt.Ama dağcılar çok faydalı değil mi? Baküyü veya Republic Spaini işgal ederken.Yada Türkiye seferinde :D
Alıntı
Retool time; seri üretime geçmeden önce bir nevi prototip hazırlamakla geçen süre gibi düşün. O yüzden üretimini tek değil seri şekilde yapman daha verimli olur. Gearing bonus ise üretimi hızlandıran bir bonus olarak biliyorum. Politikalarda var ancak yanılmıyorsam organizasyon düşürüyordu. Dediğim gibi genelde 36 başlıyorum, pek zaman sıkıntım olmadığından bunu da pek kullanmıyorum ancak SSCB ve Çin gibi ülkelerde hızlı üretim çok etkili olabiliyor.
Retooling time biraz daha gerçekçi yapmış oyunu.Çok zorlamıştı başlarda bende bu nasıl bir şey diye merak etmiştim.Aşağıdaki linklerde de detaylı olarak buldum. Sağolun.
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?516962-Question-about-Serial-and-Parallel-Runs-Gearing-Bonus-and-Production
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?513859-Problem-with-resources-for-the-construction-of-units.

Aslında bir çok şeyi sormaktaki sebebim AI'yle tek oynamak için değil, multiplayer oynayacağız arkadaşlarla.Şu an 8 kişiyiz.Almanyayı ben ve arkadaşım , Japonyayı da benimle Almanyayı beraber yönetecek arkadaşımın arkadaşları olacak.Bunun dışında tanıdığım ama çok samimi olmamakla beraber, İtalya oynayacak olan bir diğer arkadaş var.Diğerleri hep yabancı :D Duyumlarıma göre de düşmanımız Sovyetlerin , Amerikanın ve İngilterenin multi tecrübesi baya varmış. Bakalım ne olacak...Eğer multi için tavsiyeleriniz varsa şimdiden dinlemek isterim. Bilgileriniz için tekrardan teşekkürler.Zaman zaman yine danışmak isterim.
 

Çevrimdışı Turgay

 • Dük
 • *
 • İleti: 2089
Sizin bir AOD hikayenizi okumuştum.Genelde 12 tümenlik ordularınız vardı resimlerde.Eğer hatırlıyorsanız ya da saveleri duruyorsa; Rommel , Guderian ve Manstein gibi generallerin oyun sonunundaki yeteneklerine bakar mısınız. 8 trait falan olması lazım.Dünya fethi yapmıştınız çünkü :D
Epey eski bir hikaye, haliyle save yok ancak muhtemelen sonradan edinilebilecek tüm yetenekleri almışlardır. 12 tugay kullanmak hem yetenekli generaller açısından verimli oluyor, hem de paket yapmayı severim, orada paket sırasında araya girerlerse tam bir hezimet olur, bunu engelliyor. Ancak asker sayının çok fazlası olması lazım. Özellikle multilerde hiç tavsiye etmem. Yapay zekaya karşı sıkıntı olmuyor ancak insan karşısında manevra kapasiteni çok kısıtlar.

Menzilleri açısından CVleri, BB ve DD ile kullanmak yanlış olmaz mı? Mesela Almanya'da Amiral sıkıntısı olmadığından, ben gemileri menzillerine göre gruplandırıyordum. Menzilleri aynı olanları, aynı amirallerin komutasına vermek gibi.Denizaltıların convoy raidleri çok iyi.Dediğinize katılıyorum.Fakat AI sanırım ASW yaptığından denizaltılarımızı kolay avlıyor.Geri dönüş yapamayan denizaltılar batırdıkları gemilerin sayılarını yavaş yavaş geçiyor.Demek istediğim fiyat performans oranına bakıldığında aslında zarar etmiş oluyoruz.Yanlış hatırlamıyorsam bir rehberde gözüme çarpmıştı.Denizaltıları convoy raid yaparken; görev verdiğimiz ekrandaki seçeneklerden NIGHT ve STR oranınında %0 yada %1 yaptığımızda, bildiğimiz vur kaç yapıyorlar.Hiç savaşa girmeyip sadece convoy avlayıp ve en ufak bir yakalanmada direk üsse kaçıyorlar.Ek bir bilgi olarak belirtmek istedim.
DD bir kademe ilerden giderse menzil sıkıntı olmuyor. DD'ler sonradan eklenirse iyi oluyor. Zaten Almanya ile donanma özellikle oyun başı sıkıntı oluyor. Varlık gösterebilmek veya verim alabilmek için mümkün olduğunca bir arada olmaları gerekiyor. Denizaltıların konvoy avcılığı iyi fakat DD'ler karşısında da bir o kadar çaresizler. Zaten donanmaya DD iliştirmemin nedeni de denizaltıları avlamak. Yapay zeka çok fazla DD ürettiği için denizaltı kullanmak sıkıntı oluyor ancak multilerde deneyebilirsin. Oyuncular genelde DD'leri çok önemsemiyorlar.

Bir süre sonra çok fazla enerji birikiyor.Bunu nasıl eritiyorsunuz. Ticaret yetiyor mu?
Müttefike veririm, ticaretle verebildiğim kadar veririm. Zaten işgaller bitmeye başladıkça hammadde ihtiyacı da azalıyor, çok da umursamam artık artanı. Ancak istersen biriktikten sonra yapabilirsin. Zaten teknolojiler rahatlamış, ordum hazırlanmış, haliyle üretim ihtiyacım azalmış olur. O zaman olabilir ancak oyun başı yapmanı tavsiye etmem.

Aslında askerlere AC yada SP.Art. eklemek biraz gerçek dışı geliyor bana :D Oyununda zevki kaçıyor.Mesela Mekanize Piyadeden olabilir AC. veya bir tankdan SP.Art. Almanya , ABD veya Sovyetler gibi süper güçlerle bir çok kez bende dünya fethi yaptım.Ama hiç Almanyayla oynarken Alsas-Loren'i açıp Fransa AI'yi içeri çekip paketlemedim. Yada sovyet oynarken HumanWave doktrinini terkedip Almanların spearhead doktrinine geçmedim.Bunlar gibi bir çok şeyden faydalanarak AI'yi alt edebiliyorsunuz.Ama zevk almak önemli bence.Yada müttefiksiz Almanya oynamak gibi.Sizce Almanya; İtalya ve Japonya olmadan Avrupa da 1945'e kadar ayakta kalır mıydı?
Şimdi o konu alternatif tarihe girer. Japonya'nın Avrupa savaşına herhangi bir katkısı olmadı. Dahası Japonlar olmasaydı belki ABD savaşa hiç girmeyecek, Normandiya hiç olmayacak ve Almanlar daha uzun süre dayanacaklar denilebilir.

İtalyanlar'ın da pek katkısı olduğu söylenemez. Anında teslim olarak Almanlar'a 3. savunma cephesi açtılar. Orası tarafsız olsaydı belki daha uzun süre dayanırlardı.

Dahası Yunanistan işgalini bile beceremeyip Alman ordusunun en elit birliklerini 3 ay hemde en gereksiz bölgelerin birinde meşgul etti. Eğer bu 3 aylık meşguliyet olmasaydı belki Barbarossa, Haziran sonunda değil Nisanda başlayacaktı. Dahası Rommel'in de K.Afrika'ya hiç gitmediğini ve haliyle doğu cephesinde görev alacağını düşünürsek bu durumda belkide harekat başarılı olacaktı. Yani 45'e kadar dayanmak bir tarafa savaşı kazanma ihtimalleri bile olabilir. Tabi bunların tamamı varsayım.

Paraşütçüler evt.Ama dağcılar çok faydalı değil mi? Baküyü veya Republic Spaini işgal ederken.Yada Türkiye seferinde :D
Çok mp yiyorlar, seri üretimde fazladan ic yiyecekler. En önemlisi teknoloji slotunda fazladan bir yer demek. Kolaylık illa sağlar ancak sadece 1-2 bölgede kullanacağım birlik için çok lüks geliyor bana.


Multide şimdiden başarılar. Resim almayı ihmal etme.
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2013, 02:17:00 Gönderen: Turgay »
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.