Gönderen Konu: World War One - La Grande Guerre  (Okunma sayısı 3076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Spartan

 • Arşidük
 • *
 • İleti: 2140
World War One - La Grande Guerre
« : 15 Haziran 2012, 02:53:33 »
Oyun İncelemesi: World War One - La Grande Guerre
Yazan: Evren Demirci

Giriş

1. Dünya Savaşı, her ne kadar Türk ve Dünya tarihi üzerinde yadsınamaz bir etkiye sahip olmuşsa da, genellikle bilgisayar oyunları dünyasında 2. Dünya Savaşı’nın küçük kardeşi muamelesi görür. Fakat geçen yılın sonunda AGEOD firması tarafından piyasaya sürülen World War One (ya da daha karizmatik olan orijinal adıyla La Grand Guerre), bilgisayar oyunu meraklılarına, Büyük Savaş’ın en az ikincisi kadar ilgi çekici olabileceğini kanıtlayabilecek kadar iddialı bir oyun.

Daha önce piyasaya sürdüğü Birth of America ve American Civil War gibi oyunlarla kendi alanında geniş sayılabilecek bir hayran kitlesi oluşturan ve savaş oyunları piyasasında saygın bir konuma gelen AGEOD, bu kez hakkında fazla bilgisayar oyunu bulunmayan 1. Dünya Savaşı’nı konu olarak seçmiş. Oyunun aslı, AGEOD firmasının da oyun geliştiricisi olan Philippe Thibaut tarafından dizayn edilmiş olan ve çok başarılı olan bir masaüstü oyunu. Philippe Thibaut, yine aslı bir masaüstü oyunu olan ve bilgisayar oyunları dünyasında birçok fanatiği bulunan Europa Universalis’in de yaratıcısı. Oyunun bilgisayar versiyonu ise, kendini ‘The Great Invasions’ adlı oyunla kanıtlamış olan bağımsız İtalyan oyun geliştiricisi Luca Camissa tarafından yapılmış.

Oyun

Oyun, irili ufaklı pek çok senaryoya sahip. Filistin gibi ufak senaryoları tek ülkeyle oynayabileceğiniz gibi. 1914-1919 senaryosunu bütün İttifak veya İtilaf Kuvvetleriyle oynamanız mümkün. Almanya ve Avusturya-Macaristan’ı kontrol ederek başlayacağınız 1914 senaryosunda, ileride çeşitli olaylarla size katılan ülkeleri de kontrol etmeniz mümkün.

Oyun, yüzlerce bölgeye ayrılmış bir dünya haritası üzerinde oynanmakta. Avrupa ve Orta Doğu’nun bütün ayrıntılarıyla yer aldığı harita, Afganistan, ABD, Brezilya gibi savaş merkezinin dışında olan ülkeleri de birer bölge olarak kapsamakta. Harita ise orijinal olarak sola 90 derece döndürülmüş, yani oyunun ana ekranında yukarı baktığınızda alıştığınız şekilde kuzeyi değil, doğuyu görüyorsunuz. Bu da, cephelerin genellikle kuzey-güney yönünde oluştuğu için bir derinlik hissi yaratmakta.

World War One, sıra tabanlı (turn based) oynanan bir oyun. Oyunda her yıl 9 parçaya bölünmüş ve ayrıca her üç ayda bir, bir sonraki üç ayın planlamasını yapabileceğiniz ve çeşitli tarihsel opsiyonlar seçebileceğiniz üç ara aşama (Interphase) mevcut. Oyunun her ayı ise Events (Olaylar), Diplomacy (Diplomasi) ve Military (Askeri) aşamalarından oluşmakta.


Olaylar aşamasında desteden çeşitli olay kartları seçmekte ve bunları stratejinize göre oynamaktasınız. Muharebelerinize birebir etki edecek kartlar çekebileceğiniz gibi, Rusya’yı kızıl devrime yönlendirebileceğiniz ‘Lenin’ gibi tarihsel olaylar da mevcut. Olaylar çok çeşitli ve her biri oyunu farklı bir türde etkileyebilecek şekilde hazırlanmış.

Diplomasi aşamasında 0-3 aralığında derecelendirilmiş olan diplomatları tarafsız ülkelere göndererek kendi tarafınıza çekmeye çalışmaktasınız. Her ne kadar kulağa basit gelse de, oyunun diplomasi aşaması çok çeşitli seçeneklerden oluşmakta ve bir tarafı savaşa sürüklemek çok da kolay değil. Oyunun diplomasi dengesi çok güzel ayarlanmış. İtilaf kuvvetleri olarak Sultan Osman ve Reşadiye gemilerini Osmanlı İmparatorluğu’na gönderebildiğiniz gibi, İttifak kuvvetleri olarak da Osmanlı’yı direk para yardımı seçeneğiyle kendinize yakınlaştırmaya çalışabiliyorsunuz.


Askeri aşama ise başında en çok zaman geçireceğiniz bölüm. Oyundaki askeri birimler piyade, süvari, top, uçak ve gemilerden oluşmakta. En küçük askeri sınıf ise kolordu. Bu kolordular, çeşitli özelliklere sahip olan von Sanders. Enver Paşa, Petain gibi tarihi komutanlar tarafından yönetilen orduları oluşturmakta. Bu aşamada ordularınızı takviye ediyor, harita üzerinde hareket ettiriyor ve ana savaş ekranında savaşıyorsunuz. Her ordu grubunu karşı tarafla sıralı olarak teker teker aktif hale getirip oynayabildiğiniz gibi, bütün ordularınıza hareket emri verdikten sonra sıranızı bitirip karşı tarafla aynı anda oynayabiliyorsunuz. Savaşlar bir nevi kart ve zar oyunu gibi; fakat her askeri birimin moral, ateş gücü, saldırı ve savunma değerleri gibi farklı özellikleri mevcut ve savaşırken bunları da değerlendirmek durumundasınız. Oyunda ayrıca her yıl bir kere, her iki büyük cephede (Doğu ve Batı) bir büyük saldırı (Grand Offensive) düzenleyebilmektesiniz. Bu saldırılarda gaz, tank ve uçak gibi çeşitli seçeneklerin kullanımına izin veren farklı doktrinleri araştırıp uygulayabiliyorsunuz. Hava ve deniz savaşları da benzer bir şekilde oynanıyor. Hava birliklerinize keşif ve stratejik bombalama görevleri verebilir, başarılı hava savaşları sonrası Richthofen gibi ünlü pilotlar tarafınıza katılabilir ve donanmanızla denizden ablukayı yarmaya çalışabilirsiniz.


Eğer 1914-1919 senaryosunu seçerseniz, oyunun başında ayrıca Savaş Planları (Waplans) aşaması var. Oyunun başında her iki taraf da ikişer ülkeden oluşmakta (İtilaf: Fransa ve Rusya, İttifak: Almanya ve Avusturya-Macaristan) ve her ülke için de beşer adet ana savaş planı mevcut. Tarihi tekerrür ettirebileceğiniz gibi, farklı savaş planları seçerek savaşı çok farklı bir biçimde bitirmeniz de mümkün. 625 farklı açılış kombinasyonu, oyunun tekrar oynanabilirliğini fazlasıyla sağlamakta.

Oyunun bu aşamaları sırasında çeşitli teknolojileri araştırabilir, çeşitli askeri üniteler ve toplarınız için mühimmat üretebilirsiniz. Fakat harcayabileceğiniz para miktarı sınırlı ve bütçenizi iyi ayarlamak zorundasınız. İtilaf kuvvetleri olarak karşı tarafı denizden ablukaya alabilir, veya İttifak kuvvetleri olarak denizaltı savaşıyla İngiltere ekonomisine darbe vurabilirsiniz. Her aşamada askere katılan insan miktarı sınırlı ve birliklerinizi takviyeyi iyi ayarlamalısınız. Siper savaşları oyunun çok kanlı bir bölümü ve Büyük Savaş’ı daha iyi anlamanızı sağlıyor. Mühimmatınız ve birlikleriniz çabucak eriyebiliyor.


Oyunun en önemli kavramlarından biri de ulusal iradeniz (National Will). Ulusal iradeniz bir sayı değeri ile ifade ediliyor (azami 40) ve ülkenizin savaşa karşı tutumunun en büyük göstergesi. Başarılı savaşlarla ve çeşitli politik seçeneklerle artabildiği gibi, kaybedilen şehirlerle ve savaşta tükenen insan sayınızla ve ileriki yıllarda savaş yorgunluğuyla düşebiliyor. Belli bir değerin altında ise grev, ayaklanma ve devrim gibi toplumsal hareketlere duyarlı hale geliyorsunuz. Eğer bu değere dikkat etmezseniz, ülkenizin teslim olmasına da yol açabiliyorsunuz.

Oyunun yapay zekası ortalama bir oyundan daha iyi, ve oyun ayrıca multiplayer seçeneğini de destekliyor; fakat oyunun yapısından dolayı PBEM olarak oynamak mümkün değil. Karşı tarafta oynayacak kişiyle aynı anda bilgisayar başında olmak zorundasınız. Oyunda çok çeşitli zorluk seçenekleri mevcut ve oyunu öğrenirken açıp kapayabileceğiniz bir sürü opsiyon var.


Karar

World War One, bir oyununuzun bir başka oyununuza benzememesini sağlayan birçok seçeneğin bulunduğu, çok zengin ve derin bir oyun. Tarihsel seçenekleriyle de 1. Dünya Savaşı’nı öğrenmenize ve daha iyi anlamanıza yardımcı olmakta. Oyunun olumsuz yanı ise öğrenme zorluğu. World War One hemen başına geçip öğrenebileceğiniz ve aynı akşam bitirebileceğiniz bir oyun değil. Oyun kitapçığını (daha doğrusu kitabını) okumanız gerekli olabilir ve kitapçık sadece İngilizce olarak mevcut. Oyunu www.ageod.com adresinden kutu halinde veya dijital olarak temin edebiliyorsunuz, ayrıca sitede oyunun deneme sürümü de mevcut. Firmanın forumları ise kesinlikle uğranılması gereken bir yer. Bu güne kadar herhangi bir yazılım firmasında bu kadar iyi teknik destek ve yardım görmediğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Oyun geliştiricileri genellikle her gün forumu ziyaret ediyor ve kafanıza takılan durumlarda yardımcı olabildikleri gibi, önerilerinizi de dikkate alıyor ve uygulamaya koyabiliyorlar. Oyunda varolan hataları ise sıklıkla çıkardıkları yamalarla gideriyorlar.

Sonuç olarak; eğer sıra tabanlı oyunlara yabancı değilseniz ve tarihe biraz meraklıysanız, World War One kesinlikle oynamanızı tavsiye edeceğim bir oyun.

Kaynak: http://koltukgenerali.blogspot.com/2009/04/world-war-one-la-grande-guerre.html

Yayınlamama izin verdiği için Fatih Pasha'ya teşekkür ediyorum.

Düzenleme: Bu arada bir güncelleme yapmak istiyorum, incelemede PBEM oynama şansı yok deniyor fakat yeni gelen yamalarla artık PBEM oynamak da mümkün.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2012, 03:06:08 Gönderen: Spartan »
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/
 

Çevrimdışı Bgieer

 • (Selanikli)
 • Arşidük
 • *
 • İleti: 2228
 • Muk
Ynt: World War One - La Grande Guerre
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2012, 11:35:49 »
Kaliteli ve ilginç yapım bu oyun gerçektende.Çoğu kişinin /bende dahil/uzun zaman alışamadınağa inanıyorum.Diğer oyunlardan çok farklı.Ah bide günümüz zamanı oyunu çıkarsa AGEOD tadından yenmez.Düşünsenize ilk önce hedefler belirleyeceksiniz.Yanınıza adam çekeceksiniz ve bu haritada harika savaş yapılır. :D
beggin beggin uhuuuuuu
 

Çevrimdışı suman

 • Köylü
 • *
 • İleti: 1
Ynt: World War One - La Grande Guerre
« Yanıtla #2 : 26 Ağustos 2013, 15:52:20 »
Yapay zekayı da oynattırıyor musun? Üstte AI paused yazıyorsa klavyedeki pause break tuşuyla YZ'yi de oynattırman lazım.
testking 642-648   testking 642-648
actualtests 642-437 braindumps   actualtests 642-437 braindumps
actualtests JN0-343 braindumps   actualtests JN0-343 braindumps
actualtests icnd certification training   actualtests icnd certification training
actualtests security+ certification training   actualtests security+ certification training
 

Çevrimdışı barbarossa

 • Sir Falcon
 • Senyör
 • *
 • İleti: 495
Ynt: World War One - La Grande Guerre
« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2014, 11:29:06 »
Hort olacak ama :) Tavsiye ediyomusunuz ?
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
Crusader Kings 2 devlet yönetimi+Europa Universalis 4 Diplomasisi+Victoria 2 Ekonomisi+Hearts of için 3 Askeri sistemi+Total warın savaş sistemi.
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: World War One - La Grande Guerre
« Yanıtla #4 : 07 Şubat 2014, 21:33:36 »
Evren güzel bir inceleme yazmış.

Tavsiye edilir tabiki ama ilave etmek lazım sayfa sayfa kural kitapçığını okumak ve öğrenirken sabır göstermek gerekir. Bu tür oyunlar normal kanallarla satılan ve geniş kitlelerin oynadığı oyunlar değil fakat oldukça detaylıdır. Özellikle  'World War One - La Grande Guerre Gold ' 1. DS'ını en detaylı anlatan oyunlardan biri hatta en detaylısı denebilir.
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.