Gönderen Konu: Wars of Napoleon  (Okunma sayısı 5673 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Wars of Napoleon
« : 09 Eylül 2015, 20:27:47 »
Burada bir başlık bulunsun zamanla resmi verilen bilgiler dahilinde detaya biraz daha girerek eklemeler yapacağım.
Eylül başında beta aşamasına geçti. İlk izlenim genişçe bir harita ve 7 günlük operasyonel temel üzerinden oluşturulan turların Napolyon’un 1805 ve 1815 arası seferlerini ve yenilgisini kapsayan ve içerisinde ‘Pride of Nations’ oyunun diplomasi öğelerini de barındıran bir campaign oyun sunması.

Genel anlamda stratejik temayı ön planda tutan fakat taktiksel oyun motoru el verdiği ölçüde detaylara da giren savaş mekaniklerine sahip bir oyun. Örnek:
Napolyon’un kendi ordu hiyerarşisi içerisinde  belirli bir çoğunluğu oluşturan muhafız alaylarının muharebenin kritik turlarında devreye girmesi ve başarılarına göre diğer birliklere moral takviyesi sağlaması.

1805 tarihi arka planı:

1802 tarihindeki Amiens Antlaşması ile İngiltere ile sağlanan barış uzun sürmez. 1803’ de İngiltere’ye karşı husumet adanın işgalini Napolyon’a düşündürür. İşgal planları yürürlüğü konulduğu sırada Çar I. Aleksandr’ın İngiltere ile yakınlaşması ve Avusturya’nın katılımı sonrası Fransa'ya karşı III. Koalisyon kurulur. Rusya’nın Avusturya’nın desteği ile birlikte Bavyera bölgesinin işgal olasılığı Napolyon’u harekete geçirir. İngiltere’nin işgalinden vazgeçilip cepheden uzakta Boulogne-sur-Mer bölgesinde bulunan Fransız ordusu hızlı bir taarruzla Prusya’nın ne yapacağını kestiremeden doğu seferini başlatır.


Bir kaç resim:Theatre: Eastern Europe, Western Europe, Space, Middle East
Unit Scale: Division, Regiment, Brigade, Corps, Army
Players: 1-7
AI: Yes
PBEM: Yes(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2015, 23:00:50 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı lemelem

 • Kont
 • *
 • İleti: 967
Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2015, 20:38:45 »
Thirty Years War açıkcası beklediğimi veremedi. Bir oyun videosu izlemedim belki izlesem hoşuma gider. Senini ageod forumunda paylaştığın hikayede de oldukça güzel savaşlar olmuş.

Bu oyundan daha çok şeyler bekliyorum. Bakalım nasıl olacak. Yine Betada var mısın Barış?
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2015, 21:10:23 »
Thirty Years War'ın betasına katıldığım zaman epey yol alınmıştı fakat burada beta sürümü başlar başlamaz katıldığım için tur ölçeği hakkında bile fikir verebiliyorum. 7 günlük turlar belki değişebilir, hatta bazı İngiliz hafif ve elit(guard) piyade birimleri tarihsel olarak öne çıkışından evvel üretilebiliyor. Bu kısmının da değişmesi lazım.

Thirty Years War oyununda başta MTSG (yani CW'2 deki gibi yan bölgeden organize bir biçimde muharebeye katılım) mümkündü. Fakat bunun bazı nadir tarihi örnekleri olmasına karşın oyunun yapısını bozuyordu o çıkartıldı. 'Group' tarzı yapılanma ki bir yerde tugay yapılanması da belki doğru değil. Fakat şu var oyun daha iyi olacak ve benim AGEOD sitesinde yazdığım ufak hikayedeki depolar kolayca kurulamayacak. Depo kurulması oyunun seyrek de olsa yıllık önemli karar (opsiyon) bölümünde yer alacak. Bunlar sayesinde hem tarihsel olarak ikmal sıkıntısı ve neticesinde kalabalık orduların oluşturulmasını daha zor kılar. Fakat oyun gerçekten PBEM olarak oynandığında yine de oldukça iyi fakat biraz daha zamanı var uzun campaign için. Biraz daha geç çıkabilirdi acele ettiler.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2015, 13:40:10 »
Harita çok iyi görünüyor. Ne zaman çıkar? Thirty Years War çıktı mı?
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2015, 18:19:48 »
Haritanın ölçeği ve turların zaman aralığı dolayısıyla misal Thirty Years' War'daki Beyaz Dağ muharebesini resmetmek daha kolaydı. Fakat buradaki harita büyüklüğü bir Jena-Auerstedt Muharebesinin zamanlamasını daha zor kılıyor. Askerlerin yürüyüş hızından bölge sayısına kadar bir çok etkenden dolayı oyuncunun istediği zaman tarihe yakın ordu manevrası yapabilmesi için iyice test edilmesi lazım. İstenirse alternatif yöne de gidebilir tabiki. Napolyon'un en büyük özelliği olan hızlı ordu manevrası oyun motoru içerinde WEGO turlarda kendini daha iyi göstermesi önemli.

Thirty Years' War çıktı fakat ana campaign üzerinden oynandığı vakit Bohemya isyanının sonlandırılması sonucu Protestanlar oldukça güçsüz kalıyor. Çözümlerden biri Prag’ın teslim olmasından sonra HRE birimlerinin tasviye edilmesi, bu şekilde olacak sanıyorum. Oldukça güçlü Katolik Birliği ve nispeten zayıf HRE dışında Cordoba’nın Frankfurt’daki ordusu YZ veyahut başka oyuncuyla oynandığında Protestanları güçsüz bırakıyor. Campaign oyunda özellikle eşit seviyedeki oyuncularla PBEM oynandığı vakit Protestanların Danimarka ve özellikle İsveç’in savaşa dahil olmasına kadar olan sürece kadar dayanabilmesi lazım. Denge yamalarla çözülür.

Wars of Napoleon'un diplomasi mekaniği ve asıl temeli savaş oyunu olduğu için bu dönemi bilen oyunculara hitaben daha dikkatli hazırlanması gerekebilir. Fakat çıkışı çok uzun sürmez sanıyorum. İyi bir test ekibi ve ilk oyundan bir tecrübe var.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #5 : 11 Eylül 2015, 01:03:09 »
1 hafta aslında çok iyi ama harita ölçeğine yetersiz gelebilir. 2 haftaya çıkarılabilir belki.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Slenderman

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #6 : 15 Eylül 2015, 11:37:15 »
Harita gayet güzel, zaman dilimi de çok ilgi çekici. Güzel bir oyun bizi bekliyor. AGEod'un daha önceden çıkarmış olduğu başka bir Napolyon temalı oyun var sanırım, onu oynadın mı Barış?
Gelenek ve gelecek ''Ne Yapmalı'cılar''ındır
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #7 : 17 Eylül 2015, 21:12:56 »
İlkini oynayamadım fakat tasarımıyla ve test aşamasıyla ilgili erişimim var. Bu yeni oyunda şimdilik harita ölçeği ve birim miktarı açısından görünen agresif ve tecrübeli oyuncunun Fransa'yı yönetmesi ve İngiltere'yi diğer tecrübeli oyuncunun oynaması.  Rusya, Avusturya ve İspanya geri planda fakat oynanabilir. Daha da mod ile genişletilebilirse  bir sonraki önceliği olan ülkeler de oynanabilir fakat dönem açısından uygun değil. İyi bir YZ kodlaması ile onlarda asıl güç çekişmeleri için yeterli arka planı sağlayabilirler.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2015, 21:23:49 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #8 : 10 Ekim 2015, 00:10:45 »
Bir kaç resim:
İlk resimdeki André Masséna’nın ordusu  Armée d'Italie.

Armée du Nord ise Napolyon’un Boulogne-sur-Mer’deki ordusu bir yerde genel kullanılan tabir Grande Armée.

Oyunun campaign bölümünde 3. Koalisyon savaşları sırasındaki hem oyun içi hem de tarihi ilerleme kapasitesi 2. resimde.

İngiltere’nin işgal olasılığı ve Trafalgar Muharebesinin oluşumu pratik olarak rakiple olan oyunda zor gözüküyor 1805 tarihi itibari ile.

Üst ekranında atların ayrı bir kaynak olarak belirlenmesi ve başarım menüsünde askeri hiyerarşi ve ülkelere özel düşünülmüş askeri etkenler mevcut.

Diğer Koalisyon Savaşları için Prusya oynanabilir gözüküyor. Temelde direk koalisyondan bağımsız Osmanlı İmp. Rusya savaşları için Osmanlı imp. da oynanacak gibi.
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2015, 23:49:47 »
Konunun ilk mesajını güncelledim. 3 Aralık çıkış tarihi gözüküyor. Oynanabilen ülke sayısı 7 adet.

Prusya ve Osmanlı İmp. Fransa ve İngiltere'nin oyun boyunca oluşturacağı koalisyon dışında oyuna başlıyor. Fakat senaryoya başlamadan evvel oyunun opsiyon bölümünde geleneksel Fransa-Osmanlı ittifakının devam ettirilmesi dışında seçilebilen 5 adet daha alternatif tarih üzerine opsiyon mevcut. Bunlarda diplomasinin ilerleyişini ucu açık bir hal almasından ziyade farazi alternatif tarih üzerinden düşünülen ayarlar.

Fransa'nın askeri gücünün cumhuriyet ve devrim ordusundan oluşması sebebiyle askere alım ve vergi üzerinden bölgesel kartlar sonucu isyanlardan daha az etkilenmesi söz konusu. Diğer ülkeler ise zamanla ordu reformlarını yaptıkları ölçüde daha kuvvetli ordu, kolordu ve tümen organizasyonlarını oluşturabilecek. Fakat acil durumlarda ülkelere bağlı örnek olarak landwehr gibi çabuk üretebilen ve Prusya daha sonra 1. DS sırasında Alman imparatorluğunun askeri gücünü oluşturan tecrübesiz birimlerde geçici yeterli savunmayı oluşturabiliyor.

Fransa'ya özel diplomasi opsiyonları arasında Papalık Devletini feshetmek , Katalonya ve Hollanda'yı ilhak etmek gibi seçilebilir opsiyonlar mevcut.
 

Çevrimdışı lemelem

 • Kont
 • *
 • İleti: 967
Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #10 : 22 Kasım 2015, 10:56:40 »
Oyun Napolyon Savaşları olsa bile Osmanlı'nın seçilebilir olması süper. Ne yalan söyleyeyim oyunu aldığımda ilk Osmanlı ile başlayacağım. :)
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #11 : 22 Kasım 2015, 15:56:31 »
Osmanlı’nın oynanabilir oluşu Avusturya ve Rusya oyuncusu açısından da oynanabilirliği arttıran etken oldu. Hem Kafkas bölgesi üzerinden hem de Eflak eyaleti üzerinden Rusya ve bölgesel (devlet statüsünde olmayan) kuvvetler ile kara savaşını oluşturacak bir çok bölge var.

Britanya dönem gereği nispeten ufak bir kara ordusu, güçlü donanması ve Napolyon’a karşı ittifak kuranlara finansal destek sağlaması yönünden önemli; devamlı Fransa ile savaş halinde. Ordusunu oluşturan birimlerin çoğu tarihi isimlerden oluşuyor. Diğer ülkelere de zamanla daha detay eklenir.
 

Çevrimdışı Re-Doom

 • Kont
 • *
 • İleti: 851
 • GeneralTzschück
Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #12 : 22 Kasım 2015, 16:51:49 »
K. Afrika'nın ne kadarı dahil oyuna ?
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2015, 17:13:33 Gönderen: Re-Doom »
wow, such protest, much democracy, very ban, wow.
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #13 : 22 Kasım 2015, 19:30:08 »
Çatışmalara önem teşkil eden bölgeler dışında diğer yerler daha çok ‘off map box’ tanımlı.(harita içerisinde kutu içerisinde gösterilen tek bir bölge) Osmanlı açısından İskenderiye, Trablus gibi yerlerin ele geçirilmesi veyahut elde tutulmasının prestij açısından önemi var; aynı Belgrad, Varna gibi. Fakat K. Afrika bölgeleri oyun içerisinde ana haritada kısıtlı ölçekte verilse bile yeterli. ABD, Karayipler, Güney Amerika ve Hint okyanusu üzerinden bölgeler ana harita içerisinde tek bölgeler üzerinden. Ekran kartının hafızasına ek yük bindirmeden hem de bu bölgelere ulaşım ve ele geçirilmesinin zor olması sebebiyle bu da uygun.

Haritanın doğu ucu Astrahan üzerinden ve diğer kısımlar yine ‘off map box’ tanımlı. Rusya’nın haritada gösterilmeyen doğuya doğru genişlemesi ve Sibirya üzerinden sömürge olanaklarını kullanması belli dönemlerde ek gelir getiriyor. Osmanlı açısından kapitülasyonlar zaman zaman ek gelir sağlayıp moral kaybı oluşturuyor.
 

Çevrimdışı Re-Doom

 • Kont
 • *
 • İleti: 851
 • GeneralTzschück
Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #14 : 27 Kasım 2015, 18:36:48 »
 AI nasıl ?
wow, such protest, much democracy, very ban, wow.
 

Çevrimdışı lemelem

 • Kont
 • *
 • İleti: 967
Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #15 : 27 Kasım 2015, 21:28:06 »
http://www.ageod.com/news/1852/Wars.of.Napoleon.reveals.new.Tutorial.Videos!

Yayınlanan videolarda ki savaşlar çok kanlı oluyor. Dönemin savaşlarında bu kadar büyük kayıplar var mı bilemedim.
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #16 : 27 Kasım 2015, 23:28:43 »
Austerlitz, Wagram, leipzig, Waterloo ve daha bir çok muharebenin birkaçı 1-4 gün arası sürse bile (misal bir kaçı yağmur nedeniyle ara verildi) genellikle sadece saatler süren örnekleri dahil tarihi kayıplar %30 ‘un altındaydı. Geri çekilme emri dönem gereği birliklerin bozulması yüzünden erken verilip daha iyi yansıtılabilir. Zaten bu yönde bilinen bir problem vardı fakat bu giderilmeden sitede AAR oluşturuldu.

Bu yeni savaş motoru birimlere özel yakın muharebe çarpanları ve ülkelere özel ‘modifier’ oluşturulduğu için eski oyunlarda olmayan yeni şeyler deneniyor. Fakat genelde kayıplar yüksek olduğu zaman ilk düzenlenmesi gereken birim modellerindeki ‘cohesion’ hasarları ve azami ‘cohesion’ seviyeleri. Böylecece savaş esnasında disiplin testinden geçemeyen birliklerin erken geri çekilmesi sağlanabilir. Bu düzenleme ayrıca muharebe sonrası moral kaybını daha az seviyeye çeker. Deniz savaşları sonucu mağlubiyet ve gemi kaybı en çok moral kaybını oluşturmalı. Fakat bu konuda problem yok.

Rise of Prussia’da Garde du Corps ve cuirassier birimleri yakın muharebede ve sonrası kovalamada çok etkiliydi. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapıldı, bu oyunda da yapılır. 

YZ konusuna hiç girmeyeyim  :). Ölçek olarak iddialı bir proje ama oyunu öğrenmek üzerinden yeterli.

Ülke orduları ele alındığında tek başına Napolyon, Marmont, Lannes ve Jean-Baptiste Bessières'in Garde Imperiale Avusturya ordusunu tamamen yok edebilir. Bu yüzden 3. Koalisyon savaşları sırasında en azından  Rusya ve Avusturya ordusunu mutlaka oyuncular tarafından idare edilmesi gerekli.
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #17 : 03 Aralık 2015, 19:11:48 »
Oyun çıktı tanıtım videosu şu şekilde:
http://www.youtube.com/v/UhGTlTIlgbM&fs=1&wmode=transparent

Senaryolar içerisinde Austerlitz Muharebesi, Prusya seferi ve Waterloo muharebesi mevcut.

1805'in Ekim ve Ocak başlangıç tarihini ele alan ana senaryolarının farklı OOB'leri ve orduların bölgelere diziliş farklılıkları var. Örnek olarak Ekim ayında Hannover zaptedilmiş ve Grande Armée Ulm kentine doğru Avusturya seferini başlamak üzeredir. Ekim ayında Fransız ordusunun bulunduğu bölgeler net tarihi değil fakat bunlar oyun gereği ufak oynamalar.

Diplomasi dönemin koalisyonlarına bağlı kalacak şekilde düzenlendi fakat bazı ucu açık unsurlar mevcut.

Bunlardan bir kaçı opsiyon bölümünden düzenlenebiliyor:

1 - İyi ilişkiler geliştirildiği taktirde Fransa ve ABD 1812 yılında İngiltere'ye karşı savaşabiliyor.
2- Fransa'nın senaryo başlangıcında daha çok gemisi bulunabiliyor fakat Grande Armée asker sayısı ve morali düşük olarak oyuna başlıyor.
3- Fransa ve Rusya senaryo başlangıcında müttefik olabiliyor.
4- Fransa Haiti ve Luisana'nın senaryo başında kontrolüne sahip. Bunun neticesinde ABD ve İspanya defansif müttefiklik oluşturuyor.
5- Fransa'nın diğer Alman devletleriyle iyi nüfus ve ilişkileri neticesiyle Prusya senaryo başında 3. Koalisyona katılır.
6- Napolyon'un Osmanlı'ya mektubu sonrası ve ekonomik yardımlar neticesinde Osmanlı Napolyon'un koalisyonuna katılır. Bu madde yukarıdaki 3. opsiyon aktif olduğunda geçerli değildir.
 

Çevrimdışı lemelem

 • Kont
 • *
 • İleti: 967
Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #18 : 03 Aralık 2015, 19:22:01 »
SÜPER

 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Wars of Napoleon
« Yanıtla #19 : 06 Aralık 2015, 23:40:53 »
Yeni yamadaki alternatif ana senaryoda Fransa’nın Barbados adasına çıkartma yapmasından ötürü Nelson’un donanması Britanya adasından çok uzaktadır. Fransa ve İspanya ortak donanması bu sayede Hasting’e çıkartma yapar. Fransa Napolyon önderliğinde 5 kolorduyla hücum için kara gücünü oluşturur.

Osmanlı’nın kara ve deniz birimleri terminolojisi üzerinden kısa çeviri yaptım. Nizam-ı Cedid oluşumu erken bir tarihte olmasına karşın oyun gereği 1807-08 tarihlerinde ordu reformu olacak (bunu yeni ordunun tekrar gündeme gelmesi olarak yorumlayabiliriz). Fakat aynı zamanda ordu reformunun zar olasığı ile sekteye uğraması muhtemel. Daha pahalı birimler ve esas itibari ile Anadolu da oluşturulacak birlikler olacak gözüküyor.

Lakin esas problem oyunun veritabına eklenebilecek ilave Osmanlı komutanları ve özellikleri. Dönem açısından ‘table top games’ denilen PC öncesi masa üstü oynanan savaş oyunculuğu bizde pek yaygın değil ve ilgi az. Alıntı yapmak ve üzerine eklemek seçeneği olmadığından en baştan veritabanı oluşturmak gerekiyor.
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.