Gönderen Konu: War In The East (Almanya PBEM HİKAYESİ)  (Okunma sayısı 19190 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #20 : 29 Aralık 2012, 15:34:19 »

Bu tür oyunlara ilgi duyup, piyasadaki her bu türden oyunu oynayan adam subay olabilir. :P

Bunu gözden kaçırmışım doğru saptama. Link gönderdiğim  HPS France'14 oyunun yapımcısı resmen ABD ordusunda yüzbaşıydı. Bir kaç kere mailleşmiştik. Sanırım hikayesini yazdığım oyunun yapımcısı Gary Grisby'de emekli asker. Bir doğru saptama da şu ki bu oyunları oynayanların bir çoğu da ya emekli asker vayahut aktif olarak göreve devam ediyor. Çünkü baya farklı ve ciddi oynuyorlar. Harita çok büyük ve bir sürü birim varken bile sıkılmadan sabırla oynuyorlar.

Aslında benim aklımda şöyle bir fikir var. (belki vardır böyle bir oyun, ben bilmiyorum) Tümen değil de, alay ve hatta bölük seviyesinde ki birimlerin yönetildiği gerçek zamanlı taktik düzeyde strateji oyunu. Şöyle ki oyunda duraklatma seçeneği olmayacak. :P Her saniye oyun zamanında en az iki saniye geçirecek, hızlandırma seçeneği olacak. Kariyer temalı oyun olacak ve rütbe atladıkça sorumluluk artacak. (oyun tecrübesi de artacağı için sorun yok) İlk başta koca doğu cephesini yöneteceğimize herhangi bir alayda albay olarak başlayacağız. Tabi çoklu oyunculu moduyla beraber daha bir sürü özellik olacak. :P

Dediğin fikir fena değil. Bunu yapan oyunlar var. Mesela John Tiller'in napolyon dönemini anlatan oyunları var. Bu oyunları oynayan klübe üye oluyorsun.
 Sana rütbe ve birlik veriyorlar. Mesela ben Fransız ordusunda bir alayı kontrol ediyordum. Benim üzerimde corps,division komutanları vardı. Save dosyamı gönderirken ve  aylık aktivite raporu verirken atıyorum;
General Gudarian, 5. Süvari alayından Barış olarak hitaba başlayıp mail gönderiyordum.
Eğer iyi muharebe çıkarırsan bir süre sonra oylama ile rütbe atlıyorsun. Baya bir roleplay havası veriyor. ;)

Bu klüplerle oyun yapımcıları beraber de çalışabiliyor. Böylece hem oyunu canlı tutuluyor hem de bir çok rakip bulma şansın oluyor. Ayrıca çok iyi sohbetlerde oluyor.

Ama realtime olarak bence bu oyunlar oynanamaz. Çok zor olur.
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2012, 15:41:09 Gönderen: Baris »

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.