Gönderen Konu: War In The East (Almanya PBEM HİKAYESİ)  (Okunma sayısı 19193 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #20 : 28 Aralık 2012, 12:24:09 »
14 Ağustos 1941:

                                                             

   
Kuzey Ordu Grubuna bağlı 18.Ordu ve 1. Kolorduya ait 3 tümen hızla Pskov'a saldırı düzenlemişti.  1941 yılı açısından bu saldırı şimdiye kadar ki en kapsamlı olanıydı. Flieger korps hava destekli ve 1. Kolorduya ait Stug tankları da saldırıya katılmıştı. Şehirde bulunan 291.inci Sovyet piyade tümeni geri çekilmek zorunda kaldı. Saldırının konsantre ve hızlı bir şekilde gelişmesinin nedeni Pskov şehrinin hemen kuzeyinde bulunan 8.Panzer tümeninin çember alınmasıydı. Fakat çok geç kalınmıştı. Karargaha gelen lojistik raporlarında  tümenin 5 farklı bölgeden saldırıya uğradığını ve teslim olduğu haberleri geldi. Kuzey Ordu Grubu için daha 1941 yılında böyle bir kayıp vermek moral bozukluğu yaratmıştı.

Alman Karargahından Mannerheim'a acele çekilen telgrafta Finlandiya birliklerinin Leningrad'a daha çabuk ilerlemesi yönünde tavsiyede bulunuldu. Kannas Ordusu Leningrad'a hareketlenirken Karelian Ordusu ise  Ladoga gölünün kuzey doğu cephesini güvenceye alacaktı. Bu plandaki amaç hem çevre limanları kontrol edip Leningrad'a giden erzağı azaltmak hemde  16 ve 18. Ordunun olası Leningrad güzergahı sonrası kuzey doğu  yönünden gelen Sovyet tümenlerini oyalamaktı.
Novgorod'da başlayan ve giderek artan Leningrad Savunma hattını gördükten sonra Merkez ve Güney ordu grupları'nın kendi cephelerindeki gelişmelerke ilgili aldıkları istihparat oldukça şaşırtıcıydı. Luftflotte 'nin keşif uçuşlarında saptadığı Sovyet tümenleri yavaş yavaş geri çekiliyordu. Dinyeper nehir savunma hattı bir bir boşaltılıyor ve güneyde Kiev'e doğru geri çekiliniyordu..« Son Düzenleme: 28 Aralık 2012, 12:24:54 Gönderen: Baris »
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.