Gönderen Konu: War In The East (Almanya PBEM HİKAYESİ)  (Okunma sayısı 19347 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« : 26 Aralık 2012, 09:12:50 »
Danke  ;) (Not: Rakip oldukça tecrübeli bir oyuncu, bu savaşın sonucunu  merakla bekliyorum. )Genel kurmay ile kararlaştırıldığı üzere Kuzey Ordu Grubu Riga'ya doğru yola çıkmıştı ki Alman karargahından başka bir emir geldi. Yayınlanan bildiride bütün ordu gruplarında  bulunan luftflotte  hava birimlerini oluşturan Flieger Korps birimlerinin  acilen yakınlarda bulunan Sovyet havalimanlarını vurması emrediliyordu. Bu emirin gerekçesi ise Sovyet hava gücünü hazılıksız yakalayıp bölgeden erken tasviyesini önlemekti. Almanya'nın mevcudunda yaklaşık olarak 3113 uçak  olmasına rağmen ancak 2361 adedi uçuş için hazırlıklıydı. Bunlardan bir  çoğu keşif uçağı olmakla beraber asıl vurucu güç 457 adet olan JU 88A bombardıman uçaklarıydı. Karargahtan gelen emre göre bombardıman uçakları havalandıktan sonra Avcı uçakları olası sürprizler için hemen havalanacaktı.

Bir kaç sorti sonrası Sovyetlerin kayıpları muazzamdı. 1224 bombardıman uçağı ve 136 adet yüksek iltifalı bombardıman uçağı yerde vurulmuştu. Almanların kayıpları ise toplamda uçak sever ateşine maruz kalan 43 uçakla sınırlıydı.

     

Artık kara harekatı başlayabilirdi. Kuzey Orduları komutanı 4. Panzer birliğine ait 8 tümene Riga'ya doğru acil harekat talimatı verdi. 16 ve 18. Ordular ise Peipus gölünün güneyinden Pskov şehrine hareket edecekler ve gölün kuzeyinden dolaşan Panzer tümenleriyle buluşacaklardı.   Fakat bölgede beklenmedik sürprizle karşılaşıldı. Mevzilenen Sovyet tümenleri arazinin de yardımıyla   4. Panzer birliğinin 4 tümeni  çembere almıştı. 16.Orduya ait iki tümen hemen bölgeye sevk edilmeliydi.

Kuzeyde ise Mannerheim Kannas ordusunu Leningrad'a doğru yönlendirdi. Karelian ordusu ise Ladoga gölünün doğu kıyısındaki demiryollarını ele geçirip Sovyetlerin boşalttığını umduğu Olonetz limanı kıyılarında cephe oluşturmayı düşünüyordu.Merkez Ordu Grubu planlandığı üzere Kaunas ve Minsk şehirlerini ele geçirmiş fakat Dinyeper nehrinini doğu kıyısında savunma  hattı oluşturan Sovyet kontrol noktalarından  açık yakalaması gerekiyordu. 3. Panzer birliğinin nehrin güney kıyısından manevra yapması mümkün değildi ki Pripyat bölgesinin tamamı bataklıktı. Ayrıca Von Brock, Alman FDK birliklerinden oluşan demiryolu tamir ekibinin Smolensk  üzerinden yeni hat oluşturmasını istiyordu. Moskova'ya en yakın demiryolu hattı Smolensk üzrinden geçiyordu.


Güney cephesinde ise en hararetli çatışmalar yaşanmıştı. Von Rundstend'in Lvov bölgesini ele geçirmesi yaklaşık 1 ay sürdü. Rundstend cephenin kuzeyindeki Rovno kasabasını ele geçirmiş ve Kıev'e doğru hareket etme amacındaydı. Bölgeden demiryolu hattı geçiyordu ve bunun bilincinde olan Sovyet tümenleri bölgenin doğusundaki Zhitomir şehri yakınlarında savunma hattı oluşturmuştu. Macar ve Romen birliklerinin bnir kısmı ele geçirilen şehirlerde garnizon birliklerini oluşturdular. Bölgede olası bir partizan faliyeti  demiryollarının sabotajına ve olası bir ikmal sıkıntısına düşürebilirdi. Ama Rundstend'i asıl endişelendiren güneydeki Odesa şehri yakınlarında bulunan Romen birliklerinin savaş gücünün sınırlı olmasıydı.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2012, 09:22:08 Gönderen: Baris »
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.