Gönderen Konu: War In The East (Almanya PBEM HİKAYESİ)  (Okunma sayısı 20351 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

War In The East (Almanya PBEM HİKAYESİ)
« : 25 Aralık 2012, 15:27:42 »
WAR IN THE EAST
Hitler’in 1941 yılı yazında Polonya üzerinden Sovyetler Birliği işgal planı belki akıllara geliyordu fakat Stalin mümkün mertebe bu ihtimali düşünmek bile istemiyordu. Almanya ile savaşa girmek planlarında yoktu ve  ordusuda buna hiç hazır değildi. 
Savaş haberini aldığında Brest Litovsk bölgesi dışında sınırlarında yeteri sayıda kalifiye  birlik yoktu.  Ordudaki subayların büyük bir kısmı devrim karşıtı olmak ile suçlanmış i sürgüne göderilmiş ve   büyük hiyerarşik kopukluklar nedeniyle organizasyon problemleri  yaşanmaktaydı. Baltık ve Minsk bölgelerinde  tümenler ve kolordular  direk Stavka’ya bağlı olmakla beraber haberleşme konusunda aksaklıklar yaşanıyordu . Sınırlar ise tamamen kızıl muhafızların oluşturduğu güvenlik noktaları tarafından korunuyordu.
Franz Halder  ve Alman Genelkurmayı  durumdan haberdar mıydı bilinmez ama yıldırım harekatı için Genelkurmay kara kuvvetlerini Kuzey,Merkez ve Güney ordularına bölerek gerekli hazırlıkları tamamlamıştı.
Kuzey Ordu Grubuna komutan eden Wilhelm Von Leeb ordusunu 16,18’inci ordu ve 4. Panzer  birliklerinden oluşturmuştu. Ayrıca ele geçirilen kentlerin güvenliğini sağlayacak ve garnizon görevi görecek RHG birlikleri de Konisberg limanına konuşlanmıştı. Polonya-Sovyet sınırına yakın bölgelerde ayrıca 1. Luftflotte ilerleyen birliklere hava desteği sağlayacaktı. Plan gereği 4. Panzer birliği kuzeyden ilerleyerek hızla Riga kentini ele geçirecek ve Peipus gölü etrafında oluşabilecek Sovyet güvenlik noktalarını hazırlıksız yakalayacaktı. Von Leeb’i düşündüren tek husus 16 ve 18. Ordunun tam kapasitede olmamasıydı. 16. Orduya bağlı 26 ve 1. Kolorduda birçok tümen eksikti. Batı cephesinden özellikle Dresden ve Prag’dan tümen kaydırılması sözü verilmişti ki Kuzey Ordu Grubu’nun desteksiz bir şekilde Leningrad’a girmesi söz konusu olamazdı.

Kuzey Ordu’nun aksine Merkez Ordusu bu konuda daha rahattı ama organizasyon sorunlarını daha çok yaşıyordu. Fedor Von Brock komutasındaki ordu grubunu 2. Luftflotte,102. RHG sınır birlikleri,4,9 ve 2. Ordu oluşturuyordu. Ayrıca 2 ve 3. Panzer birlikleri sınıra konuşlanmıştı. Kuzey Ordu Grubu aksine Merkez orduda gereğinden fazla birlik vardı ve onu oluşturan alt kademe kolordu ve tümenler komuta hiyerarşisinden faydalanamıyordu.  Von Brock hareket planı olarak 2 ve 3. Panzer birliklerinin Brest-Litovsk kentini cebe alacak şekilde ilerlemesini istiyordu.  Güzergah olarak Kaunas,Vilnius kentlerinin güneyinden çizilecek rota ile önce Misk ve daha sonra Dinyeper nehrinin kıyısı olan Mogilev’e hızla ilerlenecekti. Nehri hızla geçmek planın en önemli parçasıydı ki nehrin karşı tarafında kurulacak olan kontrol noktaları Alman birliklerin hızını oldukça düşürebilirdi.

Güney Ordu Grubu ise aralarında Romen,Macar ve İtalyan birliklerinin olduğu  karma bir hiyerarşiydi. Romen birliklerinin bir kısmı Güney Ordu Grubuna bağlı olmakla beraber diğer kısmı Romanya Genel kurmayına bağlı Antenescu komutası altındaydı. Hiyerarşi oldukça büyük bir yükü çekiyordu ki 6,11,17.inci Orduya bağlı tümenlerin bir kısmı Ordunun merkezinin bulunduğu şehirlerin çok uzaklarında konumlanmıştı.  Birliklere komuta eden Gerd Von Rundstedt’in işi diğer cephelerdeki ordulara göre daha zordu. Sovyet birlikleri Lvov bölgesinde yoğunlaşmış ve Kiev üzerinden takviye birlikleri geleceği haberi alınmıştı. Önceliği mutlak ve mutlak Lvov bölgesinin cebe alınmasına verdi. Bölgedeki Sovyet birlikleri oldukça geniş , derin bir hat oluşturmuş ve bu Ordu Grubuna bağlı 6,11. Ordu sayıca yetersiz kalmıştı. Üstesinden gelmek için 1. Panzer birliğini  Lvov’u cebe alacak şekilde Tarnopol ve Stanislav üzerinden Romen birliklerinin olduğu Chernovitsn bölgesine göndermeye karar verdi. Km’lerce sürecek güzergah için 4. Luftflotte  havadan yakıt ve ikmal desteği sağlayacaktı.

Finlandiya’da  ise Mannerheim orduyu iki olası cephe  cephe için hazırlamıştı. Kannas ordusu Leningrad’ı kuzeyden kuşatıcak,Karelian ordusu ise Ladoga gölünü kuzeyinden Svirtiza bölgesinde cephe oluşturacaktı.

Artık hazırlıklar ve planlamalar  tamamlanmış ve uygulamaya koyulma aşamasına gelmişti. Bu 4 sene sürecek kanlı mücadelenin sonucunu zaman gösterecekti. Ya Sovyetler birliği teslim olacak ve Sovyette kopmalar meydana gelecek yada Brandenburg kapısında orak çekişli bayraklar dalgalacaktı..

« Son Düzenleme: 14 Ocak 2013, 16:54:48 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Loki

 • Ordinaryus Profesör
 • *
 • İleti: 7350
Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #1 : 25 Aralık 2012, 15:31:44 »
Takip.

Çevrimdışı Mosin

 

Çevrimdışı Börklüce

 • Profesör
 • *
 • İleti: 3880
 

Çevrimdışı der Metz germeister

 • (Stonewall)
 • Doçent
 • *
 • İleti: 2215
 • Sieg Hell No!
 

Çevrimdışı Probang

Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle
 

Çevrimdışı TheDoctor

 • Profesör
 • *
 • İleti: 4433
 

Çevrimdışı Kazak

 • Yardımçı Doçent
 • *
 • İleti: 1859
 • bad translations only
Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #7 : 25 Aralık 2012, 19:44:08 »
Haydi bakalım.
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #8 : 26 Aralık 2012, 09:12:50 »
Danke  ;) (Not: Rakip oldukça tecrübeli bir oyuncu, bu savaşın sonucunu  merakla bekliyorum. )Genel kurmay ile kararlaştırıldığı üzere Kuzey Ordu Grubu Riga'ya doğru yola çıkmıştı ki Alman karargahından başka bir emir geldi. Yayınlanan bildiride bütün ordu gruplarında  bulunan luftflotte  hava birimlerini oluşturan Flieger Korps birimlerinin  acilen yakınlarda bulunan Sovyet havalimanlarını vurması emrediliyordu. Bu emirin gerekçesi ise Sovyet hava gücünü hazılıksız yakalayıp bölgeden erken tasviyesini önlemekti. Almanya'nın mevcudunda yaklaşık olarak 3113 uçak  olmasına rağmen ancak 2361 adedi uçuş için hazırlıklıydı. Bunlardan bir  çoğu keşif uçağı olmakla beraber asıl vurucu güç 457 adet olan JU 88A bombardıman uçaklarıydı. Karargahtan gelen emre göre bombardıman uçakları havalandıktan sonra Avcı uçakları olası sürprizler için hemen havalanacaktı.

Bir kaç sorti sonrası Sovyetlerin kayıpları muazzamdı. 1224 bombardıman uçağı ve 136 adet yüksek iltifalı bombardıman uçağı yerde vurulmuştu. Almanların kayıpları ise toplamda uçak sever ateşine maruz kalan 43 uçakla sınırlıydı.

     

Artık kara harekatı başlayabilirdi. Kuzey Orduları komutanı 4. Panzer birliğine ait 8 tümene Riga'ya doğru acil harekat talimatı verdi. 16 ve 18. Ordular ise Peipus gölünün güneyinden Pskov şehrine hareket edecekler ve gölün kuzeyinden dolaşan Panzer tümenleriyle buluşacaklardı.   Fakat bölgede beklenmedik sürprizle karşılaşıldı. Mevzilenen Sovyet tümenleri arazinin de yardımıyla   4. Panzer birliğinin 4 tümeni  çembere almıştı. 16.Orduya ait iki tümen hemen bölgeye sevk edilmeliydi.

Kuzeyde ise Mannerheim Kannas ordusunu Leningrad'a doğru yönlendirdi. Karelian ordusu ise Ladoga gölünün doğu kıyısındaki demiryollarını ele geçirip Sovyetlerin boşalttığını umduğu Olonetz limanı kıyılarında cephe oluşturmayı düşünüyordu.Merkez Ordu Grubu planlandığı üzere Kaunas ve Minsk şehirlerini ele geçirmiş fakat Dinyeper nehrinini doğu kıyısında savunma  hattı oluşturan Sovyet kontrol noktalarından  açık yakalaması gerekiyordu. 3. Panzer birliğinin nehrin güney kıyısından manevra yapması mümkün değildi ki Pripyat bölgesinin tamamı bataklıktı. Ayrıca Von Brock, Alman FDK birliklerinden oluşan demiryolu tamir ekibinin Smolensk  üzerinden yeni hat oluşturmasını istiyordu. Moskova'ya en yakın demiryolu hattı Smolensk üzrinden geçiyordu.


Güney cephesinde ise en hararetli çatışmalar yaşanmıştı. Von Rundstend'in Lvov bölgesini ele geçirmesi yaklaşık 1 ay sürdü. Rundstend cephenin kuzeyindeki Rovno kasabasını ele geçirmiş ve Kıev'e doğru hareket etme amacındaydı. Bölgeden demiryolu hattı geçiyordu ve bunun bilincinde olan Sovyet tümenleri bölgenin doğusundaki Zhitomir şehri yakınlarında savunma hattı oluşturmuştu. Macar ve Romen birliklerinin bnir kısmı ele geçirilen şehirlerde garnizon birliklerini oluşturdular. Bölgede olası bir partizan faliyeti  demiryollarının sabotajına ve olası bir ikmal sıkıntısına düşürebilirdi. Ama Rundstend'i asıl endişelendiren güneydeki Odesa şehri yakınlarında bulunan Romen birliklerinin savaş gücünün sınırlı olmasıydı.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2012, 09:22:08 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Börklüce

 • Profesör
 • *
 • İleti: 3880
Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #9 : 26 Aralık 2012, 09:35:46 »
Uçak kayıplar dudak uçuklatıcı. sskn* Çok güzel. tbrk*
 

Çevrimdışı goltz pasha

 • Doktor
 • *
 • İleti: 525
Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #10 : 26 Aralık 2012, 11:10:11 »
Çok iyi  tbrk*.
 

Çevrimdışı Michael Wittmann

 • Profesör
 • *
 • İleti: 3090
 • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #11 : 26 Aralık 2012, 13:01:57 »
Takip edeceğim. En kısa zamanda okumaya başlarım başarılar. tbrk*
 

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

 • Ordinaryus Profesör
 • *
 • İleti: 7223
Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #12 : 26 Aralık 2012, 13:49:57 »
Hangi oyun?(Hiçbir mesajı okumadım. :D)
 

Çevrimdışı Kazak

 • Yardımçı Doçent
 • *
 • İleti: 1859
 • bad translations only
Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #13 : 26 Aralık 2012, 14:10:37 »
Başlığı okuyaydın bari.
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #14 : 26 Aralık 2012, 14:46:50 »
Evet War in the East oyunun adı.

Bu oyunun aylarca sürmesini hesaplıyorum çünkü uzun bir oyun. Heyecanlı ve gerilimli olan tarafı oldukça tecrübeli bir oyuncuya karşı oynuyorum ki oyun kurallarına hakim. Ayrıca Almanya oyun dengesi ve tarihselliğe göre ilerde zayıf düşebilecek taraf. Ne yapıyorsa bir an önce yapmalı. İlerki bölümlerde daha detayına gireceğim.  Okuyanlara teşekkürler.  ;)

Guderian'ın sorusuna gelecek olursam ilk turda tarihsel olarak Sovyetler hazırlıksız yakalandığı için Alman birliklerinin büyük bir avantajı var. Bu avantaj hem muharebe mekaniğinde hemde "movement points" anlamında hızlı ilerlemelerini sağlıyor. Muharebe mekaniği olarak sadece "Distruption" puanları oldukça fazla. Bunu resimlerle anlatacağım.
1941 yılında ki Sovyetlerin hava kuvvetleri oldukça yetersiz gözükse bile bu açık 1942 yılından itibaren kapanıyor.Luftflotte eğer bütün flieger korps'a ait filoyu kaybetmek istemiyorsa temkinli uçması gerekecek.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2012, 14:48:06 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Börklüce

 • Profesör
 • *
 • İleti: 3880
Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #15 : 26 Aralık 2012, 19:20:56 »
Yapay zekaya karşı bile çok uzun sürecek bir oyuna benziyor. Bir de multi oynanınca aylar sürer tabi. :P
 

Çevrimdışı Loki

 • Ordinaryus Profesör
 • *
 • İleti: 7350
Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #16 : 27 Aralık 2012, 02:14:53 »
Tavsiyem kademeli kademeli ilerlemen yönünde olur. Sonuçta karşında bir oyuncu var ve birlikleri geriye çekmiş gibi duruyor.

Çevrimdışı Baris

Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #17 : 27 Aralık 2012, 03:15:37 »
1941 yılı çok önemli olduğu için son sürat ilerlemeye çalışıyorum. Civarda ne kadar fabrika(özellikle T-34),köy varsa hemen hızla ele geçirmek önemli Blitzkrieg doktrini gereği.  Ama genel olarak amacım 41 kışına kadar mümkün olduğunca ilerde savunma hattı kurmak ve demiryollarını hızlı bir şekilde ele geçirmek ikmal sıkıntısı çekmemek için. Çünkü Ruslar 1 ve 2. "Shock" ordularıyla kışın tipide karşı taaruzuna geçebilir. Oyunun kış aylarında değişen muharebe  mekanikleri olacak, bu konuyu ileride anlatacağım.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2012, 03:19:25 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Loki

 • Ordinaryus Profesör
 • *
 • İleti: 7350
Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #18 : 27 Aralık 2012, 13:12:51 »
Aslında Fraps ile çeksen senin açından daha yararlı olur bu kadar uğraşmazsın hem mik varsa konuşur anlatırsın oyunu  :P

Bu adam Fraps ile çekmiş mesela.

http://www.youtube.com/watch?v=eX8dehsYRGk

Çevrimdışı unonimus

Ynt: WAR IN THE EAST(PBEM HİKAYESİ)
« Yanıtla #19 : 27 Aralık 2012, 14:36:57 »
Bu oyun bu kadar uzun sürüyor ise hiç başlamayım; finallerde çakarım yoksa ;D (PBEM atan adamın videosunu oyun süresine orantılamaya çalıştım, 200 saat filan sürüyor toplam oyun [galiba :D ].).
2 hafta önce indirmiştim ama askerleri hareket ettirmekten başka bir şey öğrenemedim ;D . Sınırlar da galiba her ufak işgalde değişmiyor HoI'deki gibi. Bu oyun bayağı zorlayacak, en az 10 metre olduğunu şimdiden görebiliyorum ;D . En iyisi kimya çalışayım :D .
 

 

Revolution Under Siege Bolşevik hikayesi (Rus iç savaşı)

Başlatan Baris

Yanıt: 118
Gösterim: 29356
Son İleti 02 Temmuz 2012, 01:53:08
Gönderen: Baris
Revolution Under Siege- Beyazların Hikayesi

Başlatan Baris

Yanıt: 34
Gösterim: 8558
Son İleti 13 Eylül 2012, 02:49:13
Gönderen: Baris
Amerikan İç Savaşı (Kuzeyin Hikayesi)

Başlatan Baris

Yanıt: 19
Gösterim: 5106
Son İleti 03 Kasım 2012, 21:30:37
Gönderen: Baris
Rus İç Savaşı(Pbem)

Başlatan Baris

Yanıt: 49
Gösterim: 10909
Son İleti 25 Kasım 2013, 23:48:48
Gönderen: Baris
East Prussia '14 (John Tiller Software)

Başlatan Baris

Yanıt: 6
Gösterim: 3067
Son İleti 19 Ağustos 2014, 01:03:46
Gönderen: Baris
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.