Gönderen Konu: Thirty Years' War  (Okunma sayısı 2365 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Thirty Years' War
« : 21 Mayıs 2015, 11:29:25 »
AGEOD'un 30 yıl savaşlarını konu alan yeni oyunu España 1936 tasarımcısı tarafından geliştirilmeye başlandı. Katolik ve Protestan mezhebi oynanabilen 2 taraf gözüküyor. Harita projesinden yola çıkarak oluşturulan Napolyon oyunun bir benzeri harita kullanılabilir. Bölgesel olarak öncelik verilen ve çatışmaların asıl merkezi Almanya gözüküyor. Fakat ileride Osmanlı imp. ve Polonya gibi ülkeler belki oynanabilir olabilir veyahut harita daha genişleyebilir.

Oyun piyasası açısından nadir oyun geliştirilen dönemi kapsadığı için ilginç bir oyun olacağa benziyor.


Theatre: Western Europe
Unit Scale: Regiment, Army
Turn Scale: Monthly
Players: 1-2
AI: Yes
PBEM: Yes

http://www.ageod.com/products/575/details/Thirty.Years'.War

(aç/kapa)
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Thirty Years' War
« Yanıtla #1 : 23 Mayıs 2015, 16:19:21 »
Güzel haber.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Thirty Years' War
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2015, 11:37:25 »
30 yıl savaşının erken dönem çatışmalarını oluşturan Protestan Bohemya&Prag ayaklanması, İmparatora destek için toplanan Tilly kontunun Bavyera birlikleri ve dönem Avrupasının en kuvvetli ve kalabalık formasyonlarından biri kabul edilen İspanyol Tercio birlikleri (arkebüz ve kargı taburlarıyla birikte) neticesinde başlangıçta İmparatorluk ve Katoliklik lehine gelişen çatışmaların zamanla Danimarka, Gustov’un İsveç’i ve Fransa’nın dahil olması neticesinde farklı güç dengelerini oluşturacağı bir oyun. Aynı zamanda çatışmalardan dolayı oluşan fırsat itibariyla Gábor'un Macar atlıları da farklı kuvvetleri oluşturuyor.

Ön tanıtımda bahsi geçen diplomasi faktörü Saksonya, Brandenburg, Bayern etc.. gibi geri planda olan fakat savaşın rengini değiştirebilecek desteği kapsıyor.

Ordu formasyonlarını oluşturan ‘gruplar’ tanımlamasının ne olduğu hakkında bilgi vermek beta test ekibinde olduğum için yeri değil. Fakat dönemi resmetmek  açısından ‘Rise of Prussia’ oyununda olduğu gibi kışın barakalara&depolara çekilmek ve taze birlikleri beklemek orduları her zaman güçlü tutmak çok önemli, ki özellikle oyun uzun bir dönemi kapsadığından dolayı çatışmalara girmekten çok manevralar yapmak kritik.

Oyunun grafik yapısı oldukça doğru tasarlanmış ve birim&harita grafikleri dönemi yansıtması açısından oldukça iyi.

Haritadaki girilemeyen bölgelerin zamanla açılması bir anda bir çok birliğin ve bölgenin kontrol edilmesini gerektiren senaryolara nazaran oyuncunun türe girişi açısından fayda sağlayacaktır.
 

Çevrimdışı lemelem

  • Kont
  • *
  • İleti: 967
Ynt: Thirty Years' War
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2015, 14:06:21 »
Barış tester olduğunu bilmiyordum. Ageod'un duyurduğu iki oyunda beni oldukça heyecanlandırdı. Thirty Years' War ve Napoleon. Oyunların çıkış tarihleri ne zaman olur. Açıklama yok galiba ama senin tahminin var mı? Seneye yaza mı yoksa daha yakın bir tarih olabilir mi?
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Thirty Years' War
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2015, 14:51:58 »
En küçük taktik birim ne olacak?
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Thirty Years' War
« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2015, 21:14:00 »
Excel CV üzerinden DB yayınlanmadı fakat oyun içinde gözlemlediğim 4-5 adet alt birimleri bulunan 1500-3000 asker sayısı olan ana birimler mevcut.  (İlaveten Tercio biriminin elit havuzu var, ve hat piyadesi süvariler ile birlikte ana birimde değil) Ağır süvarilerin tekli ve üçlü alt grubu var. Tek birimden oluşan Hırvat, Kozak türü paralı hafif süvariler de zaman zaman oyun içinde beliriyor. Tabi bunun için belli opsiyonlar var.

Şu an için sadece CW'2de ve EAW'da kullanılan kalabalık orduların manevrasını kısıtlayan oyun opsiyonu oynadığım pbem oyunda gerçekçi sonuçlar verdi. Yüksek attrition ayarı ile birlikte ordular bu opsiyon sayesinde 30 günlük tur ölçeğinde oldukça yavaş hareket ediyor ve mevsimlerden çok etkileniyor. İkmal zaten çok kısıtlı.


Barış tester olduğunu bilmiyordum. Ageod'un duyurduğu iki oyunda beni oldukça heyecanlandırdı. Thirty Years' War ve Napoleon. Oyunların çıkış tarihleri ne zaman olur. Açıklama yok galiba ama senin tahminin var mı? Seneye yaza mı yoksa daha yakın bir tarih olabilir mi?

Beta aşaması bu yılın ocak ayında başlamış. Benim içinde bu oyun sürpriz oldu. Napolyon oyunu daha beta aşamasına geçmediği için başvurmamıştım. Napolyon oyununun ise haritası daha büyük olacak gözüküyor. Ana ekip onun üzerinde çalışıyor.

Thirty Years' War harita açısından CW'2 ve RUS GOLD kadar büyük olmasa da ve uzun bir dönemi kapsadığından dolayı operasyon detayı başta eksik gözükse bile (Biraz daha Grand strategy olarak algılanabilecek bir oyun, ana campaign 300'ün üzerinde oyun turundan oluşuyor ve diplomasi özelliklerini de katarsak) bir pbem oyunun aylarca sürmesi olası. Kaliteli bir yapım olacak gözüküyor.

RUS GOLD 2 temmuzda çıkacak ve steam'de yayınlanacak çok evvelden oyunun beta testinin bitmesine rağmen. Thirty Years' War içinde son sözü Matrix Games söyleyebilir.
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2015, 21:22:03 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Thirty Years' War
« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2015, 18:36:59 »
Oyunun beta sürümü tamamlandı ‘Gold’ (çıkış) sürümüne geçti. AGEOD sitesinde tanıtımda 30 yıl savaşlarının İsveç ayağını ve ayrı senaryosunu oluşturan İmparatorluk&Katolik Birliği ile savaşlarını konu alan bir AAR oluşturacağım. Pbem oynadığım oyunda İmparatorluk tarafı benim kontrolümde. Buraya da resim gönderiririm.

Asıl ana senaryoyu oluşturan ve 1618 yılından 1648 yılına kadar süren ana campaign senaryo içinde aynı zamanda Prag’daki isyan (1618-1620), 18 ay sonra Beyaz Dağ Muharebesinde yenilen Protestanların Bohemya’nın kontrolünü kaybetmelerinin ardından tekrar Mansfeld ile Palatina bölgesinde baş kaldırması (1622) , Danimarka kralının Protestant generalleri de kullanarak karışıklıktan yararlanıp Kuzey’i işgali (1626-1629) ve Gustav’ın İsveç tarafının savaşa dahil olması (1630-1636) var. Fakat bunlar ayrı senaryo içinde oynanabilir.

Bir kaç resim:


Tarihi kısa arka planı üzerinden oyunun event kısmını anlatan belge:
http://www.ageod.net/agewiki/agewiki_images/6/66/TYW_Historical_Annex_and_Tips.pdf
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2015, 18:41:55 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Wayfear

Arkamda dost Fransız tümeni olmasındansa önümde Alman ordusu olmasını tercih ederim.

George S. Patton
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.