Gönderen Konu: ✯✯✯ The Wargaming Club(TWC)-(Ageod/Matrix/HPS/JTS/Slitherine/G-S) "PBeM" Kulübü  (Okunma sayısı 33814 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Yeni oyun motoruyla mutlak tekrar Napolyon oyunu yaparlar sanırım. Amerikan iç savaşı vs.. gibi konularda da firmada bir çok kaynak ve tecrübe var. Bunu tekrar yeni motorda değerlendirmeleri daha verimli olur. Bakalım bekliyorum bu sonbahar duyuru yapacaklardı. 2010'dan beri bu oyun motoruna çok alıştım. Tek sorunu hızıydı zaten. Umarım çok radikal bir şeyler yapmazlar.

Kriegsspiel (http://kriegsspiel.forumotion.net/) bunu HITS oynuyor gerçekçilik bakımından ama yine de Real-Time oyun. :<
Şu Napolyon dönemi için ageod 3 veya 4 kişilik adam gibi bi PBeM yapsaydı da oynasaydık. ;) WON a yazık oldu cidden, 2 oyuncudan fazla kişiyle oynanan bu dönem oyun fırsatı bi daha olmayabilir.

Kriegsspiel  duymuştum ama boardgame mi yoksa PC oyunu mu.

Çevrimdışı Baris

Hakan benim turu da dropbox a attım. Zaten bu yeni oyunda farklı fraksiyonları seçmiştik host da farklı olsun. :) İstersen sen host ol.
Tabii en önemli nokta konsantrasyon ve her turda dikkat. OPT'nin iyi kararlar vermesi gerekiyor umarım keyifli bir oyun olur.

Düzenleme: game ve AI sekmesindeki işaretli kutuların daha evvel belirtilen şekliyle olmasına sevinirim.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2017, 18:01:18 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış isterdim ama benim laptop zaten yavaş ve düşük performanslı, host olmam imkansız. Zmiy için de aynı olay geçerli zannedersem. Eğer mahsuru yoksa sen host oluver yine. Tabii 3 ve daha kalabalık oyunlarda host olmandan dolayı ribbonunu alıyorsun TWC de ^^ sağol.
PON.ord yi attım biraz önce.
TWC Co-founder
The Wargaming Club / Battle on!..
https://thewargamingclub.com/

Çevrimdışı Baris

Tamam Hakan yeni turu gönderdim. Roma bu tur Marius'a kaybedildi. :ceasarno:
Ama yakın zamanda geri alınacak. :ceasaryes:

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet, sanki bu oyun zevkli olacak gibi ^^ Zmiy insana göz açtırmıyor ne çektik adamdan  ;D Gerçekten oyunu bilen konsantre oyuncularla oynamak çok başka...PBeM hiç bu kadar güzel olmamıştı  :popcorn:
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2017, 04:00:27 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
TWC Co-founder

Çevrimdışı Baris

Hakan deniz savaşında seninle birlikte aynı deniz bölgesindeki pirates ile de savaştım galiba. Hesaplarım tutmadı.   :wall:

Her mevsimde denizde fırtınaların çok çıkması donanma manevralarını tam Rus ruleti yapıyor.  :popcorn:

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
O ne tur o öyle! 6 ayrı muharebe... sskn*

Yaw Athena ne çekti benden  ;D  Sulla nın Roma' ya döneceğini düşündüm, bi de baktım tepemde!?
Archelaos' u çekmeyecektim Athena' dan yanlış yaptım. Yetişemedi kurtarmaya. Zaten Sulla nın istatistikleri ile baş etmek imkansızdı!? Appelicon ve Aristion öldü muharebe sırasında zannedersem? eh hak etmişti vicdansızlar  >:( ;)

« Son Düzenleme: 25 Eylül 2017, 09:26:28 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet Barış haklısın...Bu arada Lucullus' un istatistiklerine bak, vay vay!

Hakan deniz savaşında seninle birlikte aynı deniz bölgesindeki pirates ile de savaştım galiba. Hesaplarım tutmadı.   :wall:

Her mevsimde denizde fırtınaların çok çıkması donanma manevralarını tam Rus ruleti yapıyor.  :popcorn:
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2017, 08:39:31 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Bu Rodos nedir böyle, per perişan olduk alacaz diye  rlywrd* :D

Ve balkanlar da engellerle dolu, her yere duvar örmüş Roma!
TWC Co-founder

Çevrimdışı Baris

Evet Hakan haklısın. Yakınlarda Sulla varken ordunun tümünü toplayıp inisiyatif almadan Sulla'nın manevralarını izleyip savunmada beklemek daha iyi. Hem kendi istatistikleri hem de lejyonları daha iyi. Tabii AJE oyunlarında bazıları komutan değil sanki süper kahraman !  ;) Yine Sulla insana banziyor, AGEod'un Hannibal: Terror of Rome'da Haniibal kendinden 4 kat büyük orduları hücumda dahil bir çok kayıpla yenebiliyor. Ancak eventle yaşlandığı zaman Africanus'un şansı oluyor. Ama hem o senaryonun hem de bu senaryonun total de bir dengesi var.

Stratejiyi başta Lucullus'un Doğu Akdeniz ve Afrika'da donanma toplaması üzerine kurdum. Zaten bu bölgelerdeki limanlara uğrandığında donanmaya yemi gemiler katılıyor eventler sayesinde. Bu arada da Athena'daki Pontus birliklerini mağlup edip toplanan gemilerle İtalya'ya geri döneyim dedim. Zaten şu an istesem de dönemem Adriyatik güneyinde fıtına var. Bunu yaparken de Zmiy 70 000 kişilik birlikle 30 000'lik orduma saldırıdı İtalya'da. O ordu erimeden dönsem iyi olur.  :popcorn:

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
70 000!?! vay, vay.  :fpalm:
Korkarım geçen oyun gibi olacak Barış, biz ikimiz birbirimizle uğraşırken Zmiy oyunu bitirecek   :wall: evil*

Stratejiyi başta Lucullus'un Doğu Akdeniz ve Afrika'da donanma toplaması üzerine kurdum. Zaten bu bölgelerdeki limanlara uğrandığında donanmaya yemi gemiler katılıyor eventler sayesinde. Bu arada da Athena'daki Pontus birliklerini mağlup edip toplanan gemilerle İtalya'ya geri döneyim dedim. Zaten şu an istesem de dönemem Adriyatik güneyinde fıtına var. Bunu yaparken de Zmiy 70 000 kişilik birlikle 30 000'lik orduma saldırıdı İtalya'da. O ordu erimeden dönsem iyi olur.  :popcorn:
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2017, 10:35:02 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış, RUS ve EAW da pbem tecrübem olmamasına rağmen, mantıken 2vs1 oyunlar (ROP 3vs1 de buna dahil) 1vs1vs1 AJE den daha mı dengeli? Yani kimin kiminle savaşacağı belli olan 2 den fazla oyunculu savaşlar acaba daha mı dengeli merak ettim?
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2017, 21:45:51 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder

Çevrimdışı Baris

Hakan denge 2 oyunculu ve çok oyunculu oyun olmasına bağlı olarak değişmiyor. Denge hem kuvvet ve de VP avantajı olarak senaryoya göre değişiyor. Zaman zaman moral üstünlüğü senaryo başında bir tarafta oluyor. Ayrıca early&late game dengesi de önemli. Bir taraf ordu veyahut VP alanında early game de kuvvetli iken late game de dezavantajlı olabilir. 

Bizim oynadığımız oyunda herkes tek ama Pontus senaryo yapısında gözlemlediğim kadarıyla güçlü taraf. 3-5 gün evvel sonlandırdığımız RuS'da (Bu site de yazdık ama ilgilenen çok az.  :no:) 1920'nin sonlarında Beyazları yöneten 2 oyuncu askeri varlık olarak zayıfken ve Wrangel'in artık Kuban bölgesine geri çekilmesine rağmen VP anlamında Beyazların oyunun kazandığına karar verdik. Çünkü VP tasarımında bazı problemler var. VP sistemi Ageod oyunlarında mükemmel değil ve kulüpte oynanması açısından bazı senaryolar sorun teşkil edebilir. Ama bu oynadığım oyundan rakiplerin tebrik etmesinden çıkardığım sonuç 'bu yolda galiptir mağlup'.   :)

Bizim oyunda sanırım Zmiy'e daha erken müdahale etmeliydim. Güçleniyor ve biz şu an birbirimizle savaşıyoruz. Bir çare düşünelim.  :smash:

« Son Düzenleme: 27 Eylül 2017, 22:32:57 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Fotolu anlatımlı yayınlasanız RuS'ları ilgileniriz ama...

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oyun zevkli gidiyor. Denge meselesini anladım zannedersem. Zaten hem güç dengesi, hem VP, hem oyuncu tecrübesi vs %100 denge de aramamak lazım senaryolarda herhalde. Ben sadece oyunun heyecanına bakıyorum. Galiba geçen oyundan daha heyecanlı oldu bu seferki. Gerçi Zmiy den haberim yok, 2 kişi oynuyoruz gibi geldi bana. :D Batıda durum nasıl, acaba spy mı gönderseydim bilemedim...  :popcorn:

Hakan denge 2 oyunculu ve çok oyunculu oyun olmasına bağlı olarak değişmiyor. Denge hem kuvvet ve de VP avantajı olarak senaryoya göre değişiyor. Zaman zaman moral üstünlüğü senaryo başında bir tarafta oluyor. Ayrıca early&late game dengesi de önemli. Bir taraf ordu veyahut VP alanında early game de kuvvetli iken late game de dezavantajlı olabilir. 

Bizim oynadığımız oyunda herkes tek ama Pontus senaryo yapısında gözlemlediğim kadarıyla güçlü taraf. 3-5 gün evvel sonlandırdığımız RuS'da (Bu site de yazdık ama ilgilenen çok az.  :no:) 1920'nin sonlarında Beyazları yöneten 2 oyuncu askeri varlık olarak zayıfken ve Wrangel'in artık Kuban bölgesine geri çekilmesine rağmen VP anlamında Beyazların oyunun kazandığına karar verdik. Çünkü VP tasarımında bazı problemler var. VP sistemi Ageod oyunlarında mükemmel değil ve kulüpte oynanması açısından bazı senaryolar sorun teşkil edebilir. Ama bu oynadığım oyundan rakiplerin tebrik etmesinden çıkardığım sonuç 'bu yolda galiptir mağlup'.   :)

Bizim oyunda sanırım Zmiy'e daha erken müdahale etmeliydim. Güçleniyor ve biz şu an birbirimizle savaşıyoruz. Bir çare düşünelim.  :smash:
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2017, 17:47:51 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Dediğin gibi çok değişir daha oyunun başındayız ama kayıplarımıza bakar mısın, Populares in 4.5 katı!?  :fpalm:

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2017, 18:47:56 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder

Çevrimdışı Baris

Evet Hakan kayıplarımız fazla. Bir de dikkatimi çeken mevcut donanma gücü olarak karşılaştırıldığında oyundaki gerçek adet ile objective ekranındaki donanma kuvvet karşılaştırması uyuşmuyor. Objective ekranında Quinquereme gemilerinin gücü hesaba katılıyor mu yoksa sadece düz gemi adedi mi bilmiyorum.  Ama sanırım benden daha fazla gemin var. Bu senaryo gördüğüm kadarıyla 3 oyuncunun birbiriyle aynı anda savaşması açısından hareketli değil. Belki solo oyun için tasarlanmıştır. Bitirir bitirmez başka senaryoya geçelim.

Pontus çok iyi oyun çıkarıyor bu arada her limanıma çıkarma oldu geçen turlarda, tebrikler.  tbrk*

Sulla'nın verimli oynanışı için keşke senaryo notlarından yazdığı gibi ilk Populares'e saldırsaydım.  :( Ama hala geç değil önce Sulla sonra lejyonlarıma güveniyorum !  :ceasaryes:

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet belki de dediğin gibi bu AJE senaryosu 3 kişi için çok uygun olmayabilir. Aslında çok ilginç Ageod oyunlarında, 2 kişilik (1vs1) oyunlardan büyük olan ve herkesin tek olduğu WoN, PON ve AJE var galiba sadece? Ee WoN için herkes zaten başarısız dedi bildiğim kadarı ile zaten AI ülkelerle diplomaside de sorunlar var galiba. PoN dan emin değilim, sevenler var. AJE 1vs1v1 olan tek oyun 3 kişilik. Umarım diğer senaryolar da heyecanlı geçer...

Tabii Barış, böyle sıradan devam ederiz istersen.

Her senaryoyu belki daha önce dediğin gibi 2 veya 3 kere oynamak böylece herkesin her factionı denemiş olması daha da güzel. Tabii 3 kişiye uygun olmadığına kanaat getirirsek baştan o senaryoyu üst üste oynamanın da bir manası yok. Zaten benim görebildiğim AJE de toplam 4 senaryo var 3 kişilik?

Sağol ama Pontus ta tartışmasız donanma üstünlüğü var başlangıçtan, yani ben çok ta ekstra bişi yapmadım aslında. Senaryo gemileri yağdırmış Pontus a. İstersen bu oyundan sonra factionları değiştirip tekrar oynayalım. Zmiy e uyarsa bana da uyar (Optimates: Zmiy, Pontus: Hoplite, Populares: Lancier) böylece hepimiz hepsini oynamış oluruz 1 er kere.
Hatırlarsan ben de geçen oyun Sulla ile Pontus un üstüne gitmiştim fakat sonra fark ettim bütün İtalya nın elimden ne çabuk gittiğini. Ama Optimates ortada olduğu için gerçekten zor bilmiyorum belki Zmiy e versek şunu bi dahaki sefere merak ediyorum taktiği ne olacak?  :suprised: :popcorn:

« Son Düzenleme: 01 Ekim 2017, 17:02:18 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder

Çevrimdışı Baris

Evet belki de dediğin gibi bu AJE senaryosu 3 kişi için çok uygun olmayabilir. Aslında çok ilginç Ageod oyunlarında, 2 kişilik (1vs1) oyunlardan büyük olan ve herkesin tek olduğu WoN, PON ve AJE var galiba sadece? Ee WoN için herkes zaten başarısız dedi bildiğim kadarı ile zaten AI ülkelerle diplomaside de sorunlar var galiba. PoN dan emin değilim, sevenler var. AJE 1vs1v1 olan tek oyun 3 kişilik. Umarım diğer senaryolar da heyecanlı geçer...

Tabii Barış, böyle sıradan devam ederiz istersen.

Her senaryoyu belki daha önce dediğin gibi 2 veya 3 kere oynamak böylece herkesin her factionı denemiş olması daha da güzel. Tabii 3 kişiye uygun olmadığına kanaat getirirsek baştan o senaryoyu üst üste oynamanın da bir manası yok. Zaten benim görebildiğim AJE de toplam 4 senaryo var 3 kişilik?

Sağol ama Pontus ta tartışmasız donanma üstünlüğü var başlangıçtan, yani ben çok ta ekstra bişi yapmadım aslında. Senaryo gemileri yağdırmış Pontus a. İstersen bu oyundan sonra factionları değiştirip tekrar oynayalım. Zmiy e uyarsa bana da uyar (Optimates: Zmiy, Pontus: Hoplite, Populares: Lancier) böylece hepimiz hepsini oynamış oluruz 1 er kere.
Hatırlarsan ben de geçen oyun Sulla ile Pontus un üstüne gitmiştim fakat sonra fark ettim bütün İtalya nın elimden ne çabuk gittiğini. Ama Optimates ortada olduğu için gerçekten zor bilmiyorum belki Zmiy e versek şunu bi dahaki sefere merak ediyorum taktiği ne olacak?  :suprised: :popcorn:

AJE'deki senaryoların büyük bir çalışmayla oluşturulduğundan eminim.  Bohémond ile yazışmalarımız olmuştu. Bana göre WON ile misal İspanya ile kazanmak pek mümkün değil. Fakat PON ve AJE oyunlarında her ülkeyle kısmi olarak bu mümkün. En keskin ayırım bence burada. Bu da oyuna pbem için vakit ayırmayı önemli kılan faktör.

Bizim oyunda - 2. defa pbem oynadıktan sonra- gözlemim senaryo notlarında yazdığı gibi ilk başta Sulla'nın dar kapsamlı bir strateji üzerinden gidip Marius'un elinden Roma'yı alması. Bu açıdan bizim oyun daha bitmiş değil çok da spoiler vermek istemiyorum.  :)  Zaman zaman çoklu oyunlarda ROP'da olduğu gibi bir tarafa yüklenip diğer cephelerde boşluk bırakmak olabilir. Friedrich'i oynayan oyuncunun da böyle oynaması gerekir. Sulla'da aynı şekilde sanırım. Benim kafamda senaryo artık oluştu.

Evet Zmiy iyi bir oyuncu ama daha iyi oyuncularla da oynamıştım.