Gönderen Konu: ✯✯✯ The Wargaming Club(TWC)-(Ageod/Matrix/HPS/JTS/Slitherine/G-S) "PBeM" Kulübü  (Okunma sayısı 34322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Tamam Hakan devam edelim. 20 EP ve 250 para harcayıp opsiyonla Epirus'a seferi kuvveti gönderdim Pontus ordusunun ortasına düştüm.  sskn*
Durum iyi gözükmüyor. Yakında Pontus'la komşu olurum. :D

Yok Barış, durumun kötü olması önemli değil, oyunun sonuna kadar gidip hakkıyla bitmesi önemli benim için  tbrk* yani sorun yok. Sadece Zmiy ve sen sıkılmazsınız umarım.

FoG II, evet, trailer güzel görünüyor cidden. ^^
https://youtu.be/Xh9dNRn8iic
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2017, 20:18:34 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet kötü olmuş, Pontus oralarda çok kuvvetli, göz açtırmıyor kimseye! :tired: :suprised:
TWC Co-founder
The Wargaming Club / Battle on!..
https://thewargamingclub.com/

Çevrimdışı Baris

Hakan bide road&water transport gibi RGD'lere  bu senaryoda denarii ayırmaya bence gerek yok.Çok maliyetli ve sonucu için uzun turlar beklemek gerekiyor. Daha uzun senaryolarda (2. Pön Savaşı) bölgelerin development değeri  çok düşük ve büyük attrition oluyor. Aynı zamanda yeterli erzak için bu RGD'ler o senaryolarda kullanılabilir. Bu dönem Roma'nın daha geç dönemi olduğu için bölgeler daha gelişmiş.

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Aa evet denarii leri harcamamak lazım, gerekecek, doğru dedin.  tbrk*
TWC Co-founder

Çevrimdışı alemdar1227

Konunuzun arasına giriyorum ama özellikle Barışa soruyorum. Böyle oynayabileceğimiz paradox oyunlarından daha üst düzeyde stratejiyi sonuna kadar hissedeceğimiz üzerinde çokca kafa yoracağımız oyunlar önerebilir misiniz? Sizin burada bahsettiğiniz oyunlar mesela nasıl?
No time for self-pity
No time for dwelling on
What should have been
But is yet to be

Çevrimdışı Baris

Sabitlenmiş başlıklar ile bu bölümdeki bir çok konu Ageod oyunlarıyla ilgili . Bir alt başlıklarda olan oyunlarda(Rise of Prussia, Alea Jacta Est gibi) aynı şekilde. Fakat zamanında yine bu bölümde Ageod oyunları dışında bu türe yakın oyunlarla ilgili yazılar yayınlanmıştı. Mesela War In The East (Almanya PBEM HİKAYESİ), 'Napoleonic Battles' kural&dinamikler (John Tiller Software)gibi. Sonradan kafa karışıklığı yaratacağı için sadece bu bölümde Ageod oyunları olması gerektiğine karar vermiştik.

Bu başlıkta Hakan ile yazışmalarımız AGeod'un Alea Jacta Est oyunu üzerinden. 3 kişi olarak oynuyoruz ve oynarken kritik yapıyoruz.

Benim her zaman bu türe geçişte ilk tavsiyem Ageod oyunları olur. Hem öğrenmesi nispeten daha kolay ve fazla vakit almayan oyunlar. Bunun dışında bir çok firmanın bu türde oyunları var. Bir ara uzun bir liste hazırlarım. Listeyi hazırlarken firmaları tanıtıcı yazılar yazmak sanırım daha verimli olur. Bir çoğu strateji dalında artık duayen firmalar. İlgin için teşekkürler.

Konunuzun arasına giriyorum ama özellikle Barışa soruyorum. Böyle oynayabileceğimiz paradox oyunlarından daha üst düzeyde stratejiyi sonuna kadar hissedeceğimiz üzerinde çokca kafa yoracağımız oyunlar önerebilir misiniz? Sizin burada bahsettiğiniz oyunlar mesela nasıl?

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Eğer real time oyunlara zamanınız yoksa Ageod başlıkları PBeM için ideal ve WEGO sistemi eşsiz bence. Seneler önce Lords of Conquest oynardım. Bu pbem oyun turları moderatör tarafından haftada bir çalıştırılırdı ve o gün, o saati iple çekerdik. Kasım ayında Ageod un böyle WEGO olduğunu ve turların daha çabuk yürüdüğünü görünce şaşırmıştım ve hayran olmuştum. Paradox oyunları zannedersem sadece pause yapılabilir real time oynanıyor ve pbem i yok? Ageod un bir üstünlüğü de pbem avantajını bir kenara koyarsak oyun başlıklarının Strategic tarz oluşu. HPS/JTS pbem oyunlar Tactic bazlı olduğu için bence bu derinliği veremiyor. Tabii o oyunlarda Advanced ama birimleri bu kadar mikro hareket ettirmek zorunda olmak zevkler ve renkler meselesi. ^^ Ageod un bu Turn-Based IGOUGO sistemden çıkabilmiş olması da harika gerçekten.  :ceasaryes:
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2017, 16:57:42 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder

Çevrimdışı alemdar1227

TEşekkürler. Peki Ageod tarzı oyunlarda yapay zeka nasıl? Mesela singleplayerde de yapay zeka gelişmiş mi yoksa bu oyunlar sadece multiplayer için mi tasarlanmış?
No time for self-pity
No time for dwelling on
What should have been
But is yet to be

Çevrimdışı Baris

Bu tarz derken aslında tur sistemi bazında benzerliklerinin yanı sıra aynı oyuncu grubu tarafından beğenilip oynandığını belirtmek istemiştim. Yani Ageod oyunu oynayan kitle aynı zamanda  JTS, Slitherine, Matrix oyunlarına merak duyabilir. AI konusunda yine tur sistemiyle oynanan JTS oyunlarında AI’nın yüzlerce belki 1000 adet birliği hem taktiksel olarak doğru yönetip hem de haritayı operasyonel anlamda doğru değerlendirip hamle yapmasına imkan yok. O oyunda AI ile sadece oyunu öğrenme için oynanabilir. Aynı kategoriye Gary Grigsby oyunlarıda girer.

Hakan'ın dediği gibi AGEod'un WEGO sistemiyle oynanması ve campaign türü stratejik oynanışı daha büyük resim olarak olarak çatışmaları yansıtmakta başarısını arttırıyor. Bu nedenle bildiğim Civil War 2 adlı oyunu bazı ABD üniversitelerinde derslerde gösteriliyor. Bu bakımdan ayrıca öğretici oyunlardır. AGEod oyunlarında AI iyidir, bazı oyunlarında ise daha iyi.

Çevrimdışı alemdar1227

Bilgilendirme için sağolun.
No time for self-pity
No time for dwelling on
What should have been
But is yet to be

Çevrimdışı Baris

Evet save klasörüne koydum Barış, yok "replay" butonundan girince çalışmıyor. &)

İlk turu process ettiğim zaman 'save replay' seçeneğini işaretlememiştim. Turu bu yüzden tekrar process ettiğimde oyundaki AI fraksiyonları tekrar process olmadığından  -onların hali hazırda önceden oluşturulmuş save dosyasını kullandığım için- senkronizasyon kaynaklı replay lerde sorun olabilir. Çünkü dropbox'da gönderdiğim zaman gönderim saati benim gönderdiğim saatle uyumlu değil. Ama yinede replay leri görmemde bir problem yok  Zmiy'de de problem var mı? Tur emirleri açısından zaten bir problem yok.
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2017, 00:50:24 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Ben de görmesem olur (çok birimim kalmadı haritada zaten  :fpalm: ;))  ama yine de Zmiy e slackte sordum bakalım o görebiliyor mu replayleri.

TWC Co-founder

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Replay çalıştı Zmiy söyledikten sonra. Save replay i işaretlememişim option da!?  :fpalm: :-[
TWC Co-founder

Çevrimdışı Baris

Replay in çalıştığına sevindim Hakan. Eşleşmeler benim hatam, Zmiy ile karşı karşıya gelmemen gerekirdi. Ama yine de iyi bir rakiple oynamak tecrübe olur. Onunla ve Ebbingford ile oynadığım RuS'dan sonra yakın zamanda TEAW'a başlayacağız sanırım.

Pbem oyunlarda kısa ve uzun dönem hedef gerekiyor. Mesela bizim oyunda ilk hedefim İtalya'yı tamamıyla ele geçirmekti. Şimdiki hedef -eğer yeterli tur kalırsa- donanmayı Pontus ile mücadele edecek kadar güçlendirmek. Bunun için riske girip çok VP ve para harcayıp donanmaya odaklandım. Kara birliği havuzu zaten tükenmişti.  VP harcamayıp Roma'nın özel kartlarını kullanıp VP arttırarak belki oyunu kazanmayı bekleyebilirdim ama kesin zaferden ötesi kabul edilemez.  :ceasaryes:

Çevrimdışı Baris

Hakan Slack'te de mesaj attım bana göre oyunu sonlandıralım ve Zmiy'e kulüp oyunlarına motivasyon amaçlı galibiyet verelim. Fazla birliğin kalmadığı için senin de oyundan keyif alman önemli. 1 vs 1 oyun olsa idi Zmiy ile devam ederdim.

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Barış en azından 36. tura gelirsek iyi olur böylece oyunun %50 sinden fazlasını tamamlamış oluruz, Zmiy de 4 puan alır.

Alıntı
http://www.thewargamingclub.net
:::ACHIEVING CLUB HALL OF FAME POINTS:::
>>> 3 player games:
%50 and above turns complete: Victory/Leading: 4 points / Lose(Participate): 2 point
below %50 turns complete: Leading player 2 points / Lose(Participate): 1 point

Zmiy ile karşılaşırsam ne olacağını tahmin ettim tabii ama Pontus' un bu kadar kuvvetli olduğunu bilmiyordum gerçekten. :fpalm: Eğer Populares in kazanma ihtimali varsa ben seve seve devam ederim. 2 iyi oyuncuyu takip etmek iyi olur bana da, arada da Pontus u rahatsız ederim ;D Siz karar verin ama 36. turu bi görelim derim zaten 4 tur kaldı. tbrk*

« Son Düzenleme: 20 Eylül 2017, 08:11:39 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Oldu Barış, bu pbem üçlüsünü sevdim  tbrk*, eğer 4 kişilik RoP oynarsanız veya 3 kişilik oyunlarda (AJE,RUS) oyuncu lazım olursa haber verirsin.(TEAW haritası benim bilgisayarda zor gözüküyor)
...Onunla ve Ebbingford ile oynadığım RuS'dan sonra yakın zamanda TEAW'a başlayacağız sanırım.

TWC Co-founder

Çevrimdışı Baris

Evet tam ölüm grubu.  ;D Ebbingford'a karşı nadiren kazanmışımdır. Bu ikili çok iyi, konsantrasyonları çok yüksek. İkisiyle şu an oynadığımız RuS oyununda 1920 Eylül ayında Kızıl Ordu Don Kazakları ve Gönüllüler Ordusuna karşı taarruza geçti ve 300 000 kişilik orduyu yenilgiye uğrattı. Bu oyunu bir ara oynamanı isterim çok keyifli.

Aklımda Ageod forumlarında yazılan AJE oyunlarına Sulla ile başlayın kalmış.Fakat galiba ROP'daki Friedrich gibi her yere yetişmesi gerekiyor. Oyuna devam edelim o zaman Hakan sen sıkılma diye sonlandıralım demiştim.

Çevrimdışı Baris

Hakan turu gönderdim ama slack'te de açıklamasını yapmıştım. Oyun üzerinden vaktimi daha iyi değerlendirmek istiyorum. Daha arzu edip pbem oynamadığım 'Gary Grigsby's War in the West' var. Hayat malum kısa ve keyif alacağım pbem oyunlarda bulunmak isterim. Bu oyunla ilgili karara varalım.

Çevrimdışı Lancier

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Slacki gördüm Barış. Tabii siz ikiniz devam edin, Sullayı AI devam ederse daha hızlı olur, son turumu yolladım, oyun için sağolun, bi dahaki sefere görüşmek üzere. krp* Sonucu TWC ye yazmayı unutmayın, kolay gelsin. :popcorn:
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 08:09:41 Gönderen: Lancier »
TWC Co-founder