Gönderen Konu: ✯✯✯ The Wargaming Club(TWC)-(Ageod/Matrix/HPS/JTS/Slitherine/G-S) "PBeM" Kulübü  (Okunma sayısı 39559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Slenderman

JTS/WDS Bulge '44 ve Normandy '44 için Gold güncellemeleri yayınladı. Grafik ve UI olarak 21. yüzyıl standartlarına gelmiş oldular.  ;D

Özellikle Bulge '44'e yeni eklenen "Herbstnebel" senaryosu stock senaryolara göre çok daha iyi ve detaylı hazırlanmış gibi duruyor. Oyunun kodunda da birkaç değişiklik yapılmış.

Tez yazmaktan başımı kaldırabilsem ikisini de oynamak istiyorum, hazır Ardenler Taarruzunun da yıldönümüyken.
Gelenek ve gelecek ''Ne Yapmalı'cılar''ındır

Selamlar acaba grubunuzda Desaix'in yaptığı NE modunda oynayabileceğim oyuncuları bulabilir miyim? Teşekkürler.

Çevrimdışı Lancier

Kolay gelsin arkdaşlar, keşke WWII ye ilgim sizin kadar olsa ama pbem tutkunlarının işi belli olmaz bi gün size WWII de katılabilirim. ^^

Ageod FoG:Empires ile ilgili sana katılıyorum @Baris . Şu anda kulüpte 4 kişilk bi ROP içindeyim (Fransa oynuyorum) Oyun, tecrübeli Prusya oyuncusu ile çok zevkli oluyor cidden. Hepimizle başa çıkıyor. 1 kişi daha bulabilirsek, yeni yılda ROP yapalım derim.

WDS gerçekten harika işler yapıyor @Slenderman . Ben de Amerikan İç Savaşı – Campaign Peterburg u almıştım. Grafikler harika. Panzer Campaigns ilgimi çekmiyor ama screenshot lara baktım, yime müthiş işler yapmışlar. Keşke Napolyon başlıklarına da makyaj yapsalar ama hiç ümit yok. Ben eski usul Seven Years War ve Leipzig oyunlarına devam ediyorum şimdilik. Bu arada bugün France ’40 Gold u da duyurdular. Tamamen yni bir oyun oldu deniyor: https://www.wargamedesignstudio.com/2018/12/21/jts-wds-christmas-present-3/  Grafikler dehşet!
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2018, 23:16:27 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

Selamlar acaba grubunuzda Desaix'in yaptığı NE modunda oynayabileceğim oyuncuları bulabilir miyim? Teşekkürler.

@5 6 2 iyi ki bu konuya değindin. Ben de acaba forumun diğer oyunlar kısmına bu mod ile ilgili bir başlık açsam mı diye düşündüm fakat mod olduğu için vazgeçtim.
Bizde (TWC de) 8.1 oynayan yok FAKAT şu anda 8.1 in modifiye edilmiş halini oynadığımız bi kulüpteyim- Napoléonien Stratagème(NS). Sen de gelirsen sevinirim.

Modifiye edilmiş derken şunu kastediyorum:
Alıntı
* Muharebe sürelerini uzattık (480 dakikaya kadar çıkabiliyor)
* Savaş başında birimleri serbest konuşlanmaya dönüştürdük.
* LoC (Line of Communication) birimleri ölürse oyun bitmiyor. (fakat bu birimler bizde de var ve kullanıyoruz!)
* VP leri kaldırdık. Önemli olan LoC yolları.
* WEGO tarzı oynuyoruz. Oyunu pause edip komutları verip 1 dakika oyunu çalıştırıp tekrar pause yapıyoruz...
* 2 seçenekle oynuyoruz (a) Desaix takviye birlikleri VEYA (b) Gecikme olmadan sadece muharebeye geç katılım ile.(Waterloo Prusya gibi)

Kısaca, N:TW nin Napoleon’s Eagles (Desaix) modunu değiştirdik ve Napoléonien Stratagème (NS) tarzı oynuyoruz.

NS nin forumu yok, aslında kurmayı da düşünmüyoruz, herşeyi DISCORD ile hallediyoruz. İlgilenirsen adresi şu:
 https://discord.gg/ZvARC4m

SEÇENEK (a)

SEÇENEK (b)
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2018, 23:10:14 Gönderen: Lancier »

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Iron Marshal

Çevrimdışı Slenderman

Kolay gelsin arkdaşlar, keşke WWII ye ilgim sizin kadar olsa ama pbem tutkunlarının işi belli olmaz bi gün size WWII de katılabilirim. ^^

WDS gerçekten harika işler yapıyor @Slenderman . Ben de Amerikan İç Savaşı – Campaign Peterburg u almıştım. Grafikler harika. Panzer Campaigns ilgimi çekmiyor ama screenshot lara baktım, yime müthiş işler yapmışlar. Keşke Napolyon başlıklarına da makyaj yapsalar ama hiç ümit yok. Ben eski usul Seven Years War ve Leipzig oyunlarına devam ediyorum şimdilik. Bu arada bugün France ’40 Gold u da duyurdular. Tamamen yni bir oyun oldu deniyor: https://www.wargamedesignstudio.com/2018/12/21/jts-wds-christmas-present-3/  Grafikler dehşet!

Ben de benzer bir durumdayım, WWI - WWII ve Modern - Soğuk Savaş harici pek fazla ısınamıyorum. AGEOD'un Napolyon ve diğer 18-19. yy oyunlarına sahibim ama pek fazla oynamaya vaktim olmadı, To End All Wars oynadım sadece uzun bir süre.

JTS'in Napoleonic Battles: The Final Struggle demosunu denemiştim, arayüz Panzer Campaigns'e benzese de oyunu anlamamıştım açıkçası. Ondan sonra da barutlu döneme bir daha ilişmedim diyebilirim.

France '40 Gold'u da bugün edindim. Almak için Gold versiyonunun çıkmasını bekliyordum. Gerçekten çok dolu olmuş. Harita tamamen yenilenmiş, Hollanda eklenmiş. Orijinal 25 adet senaryonun üstüne 68 adet yeni senaryo eklenmiş, toplam senaryo adedi şu an 93. Hollanda'yı da kapsayan campaign senaryolarının yanında küçük ve orta ölçekli bayağı yeni senaryo var.

France '40 Gold fiyatına değiyor gibi duruyor. Yakın zamanda, özellikle tez yazmayı da aradan çıkarınca deneyeceğim. Kulüpte oynayan olursa o şekilde de deneyebiliriz tabii.
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2018, 03:14:43 Gönderen: Slenderman »
Gelenek ve gelecek ''Ne Yapmalı'cılar''ındır

Çevrimdışı Baris

Harita ve OOB konusu benim için öncelikli. Sanki JTS Napoleonic oyunlarda harita biraz daha 'generic' ve açık alan. Onun dışında hoşlanmadığım piyadenin skirmisher birimlerine bölünmesiydi. Hatırladığım kadarıyla Guard birimleri sınırsız bölünüyordu  Leipzig'de. 1st day of Leipzig senaryosunu pbem oynadığımda can sıkmıştı .Sonraki oyunlarda belki  daha kısıtlanmış olabilir. Musket and Pike serilerinde belki bu problem yok.

Coğrafya, harita konusunda Tunisia'43 ü başarılı bulmuştum. Modern oyunların avantajı belki daha fazla kaynak olması.

Bana göre en başarılı ve house rule gerektirmeyen oyunlardan biri France'14. Hem Napoleonic hemde kısmi modern zaman içeriyor.  Birimleri tek tek seçmeyip aynı hex üzerindekine ateş gücünün yayılması büyük kolaylık. Tabii 2.DS ile birlikte nişan alma daha kusursuz işlediği için tek tek hedef seçmede o dönem için daha doğru.

The Seven Years War ile France'40 arasında kararsız kaldım. Büyük ihtimal seneye France'40 alabilirim, daha dolu gözüküyor. Senaryo sayısının bol olması çok iyi.

Çevrimdışı Baris

Evet Barış, zannedersem Gary Grigsby’s War in the West rakibi arayan var(GreenHoward): https://thewargamingclub.com/gary-grigsby-s-war-in-the-west-east-openings-in-on-t348.html#p2837

İlgimi ilettim.

Ken ve Zmiy gerek tur süreleri ve de oyunculukları açısından iyi rakiplerdi. Kulüpte Gary Grigsby oyunlarına ilgi varsa umarım potensiyel oyuncular ayrıca bu gruptan da çıkar.
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2018, 23:16:11 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

İyi olmuş Barış. Umarım görür iletini...

Ageod yanında diğer oyunlar hep ikinci sırada kalıyor kulüpte. Bi de Matrix ten ATG ve modu GD1938 popülerdi bir ara. Zaman zaman bu oyunlar hareketleniyor. Umarım daha fazla GG VE TOAW IV oynanır yeni yılda. JTS düzeyi de tam istediğim gibi olmadı bu 2 sene içinde açıkçası, hareketlenip-duruluyor o da. Belki France '40 hareket getirir ortama. 2 sene önce Ageod la başlamıştık öyle de devam edeceğiz anlaşılan, özellikle FoG:E den sonra.

Panzer Corps çok ucuzlamıştı, steam kış indiriminden aldım, Panzer Corps II bu sene çıkacak galiba. Pek oynayan da görmedim etrafta basit kalıyor oyun diğer WWII oyunlara göre herhalde...

Çevrimdışı Baris

Howard sanırım rakip bulmuş Hakan. Bende bu vesileyle SC WW2 World at War'ı aldım. Oldukça hoşuma gitti. Zaten eski versiyonuna pbem devam ediyordum bu da çok iyi olmuş. AI zaten mükemmel. İlgilenen olursa bu oyun üzerinden rakiple oynamak güzel olur. Şimdilik SC Global Conflict pbem bittikten sonra.

Panzer Corps evet biraz kafa dağıtma üzerine. 2. versiyon belki biraz daha detaylı olur özellikle lojistik alanında.

FoG:E konusunda kararsızım. Betada çok iyi bir solo oyun izlenimi vermişti, -AI harika bu arada- fakat bu tür grand strategic oyunlar daha çok fetih ve harita boyama üzerine. Ageod'un bu yeni mekaniğinde zafer medeni şehir devleti kurma veyahut toprak alma üzerine çeşitlilik gösteriyor fakat multiplay nasıl olacak merak ediyorum. Bana göre WIA ve ROP'un aynı haritada oynandığı musket devri daha tarihi oyun yapmalılar. Fakat FOG II dönemi üzerinden Slitherine ile bir anlaşmaları var mı bilemiyorum. Çünkü taktiksel tarafı FOG ile uyumlu olacak.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2018, 23:37:57 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

SC' de turu tamamlamak ne kadar sürüyor acaba? World At War da mesela... tabii senaryoya göre değişiyordur mutlaka.

FoG:E de o zaman fraksiyonu geliştirme, ekonomi ile teknolojileri bir üst seviyeye geçirme gibi olaylar da olacak? PON un Ancient versiyonu gibi belki?

GG iletini gördüm Barış, yeni yıl dolayısıyla herkeste bi rehavet var kulüpte ;>
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2018, 08:25:58 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

Pbem için 5-30 dakika arası belki... 39,42,43 campaign ler var ufak senaryolar yok.

FoG:E başka bir firmanın oyunu gibi değerlendirmek gerekir. Eski oyunlarla ortak nokta yok. Bina üretmek üzerine olan harita oyunlarıyla benzer diyelim. Tabii yine de Ageod yaratıcılığı var. Zor bir karar almışlar tutarsa devam ederler sanıyorum.

Şöyle bir video vardı:
https://www.youtube.com/v/a4O91Xtev_4&fs=1&wmode=transparent

« Son Düzenleme: 30 Aralık 2018, 13:50:50 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

Anladım Barış, tşk. O zaman FoG:E pek bana göre bir oyun olmayacak ama yine de arkadaşlarla eğlence açısından en az 1 pbem kenarda devam eder. Maksat kalabalık pbem yürüsün ;>

İndirimde SC almaktan şimdilik vazgeçtim, belki bir başka indirimde. JTS 7YW a devam...sağlam bir oyuncu (aynı zamanda tester) ile pbem e başladık. Armchair Dragoons tan kendisi. Era ile ilgili bilgisi çok fazla. JTS nin Napoleonic başlıklarındaki gibi devamlı skirmish ve melee yapıp geçmek yok. Phase oynanıyor, evet zaman alıyor ama daha keyifli, bakalım...

4 kişi Rise of Prussia Gold oynuyoruz diğer taraftan. Bizim oyun geldi aklıma. Abdullah Avusturya sen Rusya yı oynuyordun galiba. Zannedersem Avusturya üzerine çok gitmişti Prusya. Bizim şimdiki oyunda da Prusya Rusya üzerine bastırıyor. Pbem in yarısına geldik. Oyunu kazanmasına yetecek mi bilmiyorum ama Fransa ve Rusya kumandanları ile karşı durmak neredeyse imkansız...Belki Avusturya ama o da tek başına zor. Belki 2 ordu kuvvetlerini birleştirmek gerekiyor Prusya ya karşı ama harita buna çok elverişli mi? Neyse ROP 4 kişi olmasında dolayı ve karabarut dolayısıyla napoleonic era dan sonra favorim oldu...JTS nin de faydası var tabii. 

Bu arada JTS Seven Years War aşağıdaki dökümanı koymuş ürün sayfasına, herhalde Napolyon dönemi oyuncularının hışmına uğrayacağını düşündü :>>

(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2019, 20:11:55 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

SC War in Europe Steam'den aldığım için ayrıca yeni çıkan SC World at War indirimli oldu Hakan. Eh zaten Ageod'un yanında en çok pbem oynadığım seri. Tabii yine de JTS Seven Years Wars'un yansıttığı dönem detayını tercih ederdim. Tam bir tarihi arşivlik koleksiyon JTS oyunları.  Fiyatları da ucuz olsaydı.  :) 

Evet Abdullah Avusturya'da çok iyiydi. Bütün atakları karşıladı hatta hücuma geçti diye hatırlıyorum.

JTS Seven Years War senaryo notları mükemmel. Piyade ve süvari üzerine düzenleme var. En dikkat çekici olan detached birimlerin melee yapamaması ve command range kısıtlaması. Prusya'ya özel süvari kalitesi ve Friedrich'in mobil topçusu da iyi anlatılmış.

Skirmisher üzerine daha evvelki ROP pbem oyununda ana kural koymuştuk. Grenzer, Jaegers gibi birimler tugay yapısı içinde yer almıyordu, bu da bu birimlerin azlığı üzerinden yansıtılmış zannedersem.
Oynadığınız senaryo hangi yıl, harita nasıl? Döneme hakim tester ekiple oynamak her zaman keyiflidir. Phase turlar nasıl belki Napoleonic oyunları da bu sistemde oynamak gerekir.

Çevrimdışı Baris

Ageod'un ilk oyunlarının tasarımcısı -American Civil War, Birth of America, Rise of Prussia ve Pax Romana- ve bizde bilinen bunun üzerinden Ömer tarafından bu forumun kurulduğu ilk Europe Universalis'in  tasarımcısı (1993) ve La Grande Guerre (1995) .PhilThib boardgame oyunu yapmış.

https://www.kickstarter.com/projects/1934805976/invasions

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2019, 01:21:10 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

Gerçekten ortaya koydukları oyun etkileyici (7YW).
Elimdeki küçük senaryo bittiğinde biraz daha kapsamlı olana geçeceğiz. Alışmam için bunu seçti Doug.
Battle of Sandershausen  oynuyoruz- 23 Haziran 1758. Nispeten zayıf olan Hessian tarafını aldı o. Ben Fransız. Tam hakim değildim açılışa fakat panzerde (Doug) biraz anlattı durumu. Tam sağ manevra yaptım ve faydalı oldu. Atlıları da sol kanatta boşluk açılınca oraya yolladım. Savaş alanı ilk hali ve şimdiki halini atıyorum. 3D harita yok sadece 2d, patch olarak yayınlamak için uğraşıyorlar. Default option larla oynuyoruz, onu da aşağıda attım.
https://www.armchairdragoons.com/forum/index.php?topic=291.msg7867#new

(aç/kapa)

Bu arada Armchair Dragoons a bi bak istersen, iyi bir grup: https://www.armchairdragoons.com/forum/

Armchair Dragoons tan Jim (Cyrano) ile Leipzig oynuyoruz ve phased. Evet skirmisher olayları yine var ama kesinlikle phased daha doğru bir oyun şekli gibi.

Bu arada zu Pferd ile konuştum, JTS Republican Bayonets on the Rhine dinamikleri daha mı farklı diğer napolyon oyun başlıklarına göre emin olamadım. Ona benzer bişi demişti bana. Daha 7YW a yakın zannedersem. Bir araştıracağım.
Fakat yine herzamanki mesele, dediğin gibi - oyunların fiyatları çok yüksek.İstediğimiz gibi hareket edemiyoruz. ;>

Ama CEF (Eylau-Friedland) çıkınca ne olursa olsun alacağım, bu da ayrı bir bağımlılık olsa gerek :>>
http://www.theblitz.org/message_boards/showthread.php?tid=72187

PhilThib kutu oyunu çok ilginç gerçekten, sağol haber için. Ya bu fog:e ye mi benziyor sakın :>

Barış, bizim TWC adminlerden Eddie (hhfd50) Strategic Command WWII: World at War almış steam de gördüm. Sağlam adamdır ona bir email atabilirim eğer pbem istersen. (Bizim ageod ROP ta şu an Prusya yı oynuyor, Rusya yı dağıttı, sıra bizde :>)

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2019, 15:11:43 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

Hex kenarındaki ırmaklar ve tepeler belirgin. Genelde hep 2d oynuyorum, harita gayet iyi. Belki ufak yükseklik farklarında daha koyu veyahut açık ton kullanılabilir. JTS oyunların en büyük artısı  en ince detayına kadar her subfaction ı oynamak. Bütün savaşı ele aldıysa çok senaryo ve çok çeşit ordular vardır.

Kutu oyunu olan evet klasik Roma dönemi haritası. Çok yaratıcılık gerektirmiyor. Daha rahatlar bu dönem oyun tasarlarken.

Üye olurum Hakan. İyi bir foruma benziyor, potensiyel oyuncular çıkabilir.

SC World At War'u Eddie ile denerim sağol. Şu an SC Assault on Democracy pbem devam ediyor, Allies oynuyorum bunda da mümkünse Allies olabilirim. PBEM++ server de oyun kurarsa bana şifre gönderdiğinde oyuna katılırım. Benim kayıtlı nick 'gamer78' Slitherine server de.

Kural olarak default kurallar. Undo moves ve soft build limit işaretlenmemesi yeterli.

Çevrimdışı Lancier

Gerçekten de senaryo sayısı iyi JTS 7YW' un.

Eddie, SC için, biraz single player oynayayim dedi. Pbem için haber verecek.
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2019, 09:50:26 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

TWC Rise of Prussia gold pbem:

Alıntı
Eddie: Prusya
Lancier: Fransa
Olaf: Avusturya
Marmaduke: Rusya

Pbem devam ediyor. Herhalde Prusya kazanacak. Bugün Marmaduke şöyle bir gönderi yaptı TWC slack te:
Alıntı
Its been a good game for the most part. My opinion -  and I have been playing wargames hardcore, been in competitions facing several hundred other players  since the early 70`s - my army should not have evaporated like this given realistic probabilities - its simply not possible. The odds would be akin to rolling two dice and getting snake eyes 15 times in a row. Again in my opinion something went completely into outer space.
Onward and upward as they say

Barış senin fikrini merak ettim. Acaba oyun option lar veya sene seçimi fark ediyor olabilir mi? Veya Prusya yı yenmek mi çok zor acaba Era itibarı ile? Açıkçası merak ettiğimiz Rusya nın Purusya karşısında bu kadar kötü muharebe sonuçları alması normal mi?

Tesadüfen seneler önce 'Narwhal' ile oynadığın ROP oyunu AAR sini gördüm paradox ta. Kendince yorumlar da yapmış oyun ile ilgili. Sen ne dersin?

Alıntı
I think the key moments of the game were the following :

- My initial failure in a quick assault on Prag, which gave Baris a starting advantage. Next games, I will follow Anazagar advice and build a depot on the way to Prague to be able to siege the place.

- My failure to wipe out the Swedes, which forced me to allocate a corp to "threaten them". At least the front was frozen (no pun intended)

- My success against the Russians (prepared A LOT against the AI in my previous games), which not only allowed me to have "one less" front, but gave me an outstanding amount of NM. I now believe that as a Russian, you cannot just throw everything you have in Königsberg. I believe if I am ever in Baris situation, I would organise my force in one or two cavalry groups and one "heavy group". I would wait for good weather, then send first the cavalry groups so they arrive at different moments (two days apart, maybe by mixing some light infantry) to damage cohesion, then the "heavy group" arrives while the cavalry has retreated back. I need to test this.
Also, good weather might play a role.

- The splendid resistance to siege, twice, of Kassel - without which Baris could not move troops from one front to another.

- The turning point was Baris offensive in Saxony, while the French and the Prussians were fighting undecisively in Hannover. The almost complete destruction of the Austrian forces gave me an oustanding NM edge and a capacity to concentrate my forces in Hannover. From that point onward, I never felt very seriously threatened, as Baris never managed to recover his NM. He could have "waited" one year, but for AAR sakes he decided not to. Thank you for this.

I believe Baris did three crippling mistakes :
- He rarely did attack at the same time on both fronts when he could. I am thinking more particularly of the moment when all my armies were moving from Kassel to Saxony to push the Austrians back. I had absolutely no one in Hannover, but Baris, a very cautious player, waited several months before trying to do something in the area. Lack of scouts or afraid of a trap ? I think he would have had the time to take Hannover and threaten Brunschwig and Magdeburg, which would have forced me to move immediately from Saxony to the North without spending one more month to destroy what was left of the Austrians in that depot.

- He did not concentrate his forces enough in Saxony, allowing me to destroy them. A concentrated army led by Von Daun would have stopped me dead. I believe Baris wanted to take as much territory as possible while there was no one to defend them, but probably he should have regrouped when he saw Frederick coming his way. This is actually a bit surprising from Baris, who is usually, as I said, very, very cautious.

It is possible that I underestimate the chaos Baris had to go through due to unpaid troops refusing to move / unactivated generals / etc.

- Ill-timing the risky Russian attacks with the rest of the offensives : Baris attacked in Russia just before he attacked on the other fronts, giving me NM just when I wanted. If the first attack is a failure, I suppose Russians should attack at the end of the campaigning season, so the "NM" loss is recovered 5 / turn during winter.

Apart from this, and until I had that huge NM advantage (unbalanced ?), Baris cautious play shined in the first few years, during which I could NOT find an opening in his march. In Prag, later in Rhineland, I had the impression of banging on the wall. Baris great defenses really destroyed me as Poland in another game where I was in the offensive (until my armies were destroyed - the scenario ended with the Soviets two provinces away from Warsaw), and I believe playing against a French Baris in the French & Indian War must be very, very frustating.
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/learning-from-prussia-a-rise-of-prussia-aar-against-a-real-player-for-beginners.513080/page-20#post-12904359
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2019, 22:36:20 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

Çevrimdışı Baris

MTSG'yi kapatarak tekrar aynı ekip yeni bi oyun deneyin bence Hakan. Bu da oyun klasörü içerindeki settings bölümünü notepad ile açtıktan sonra düzenliyor. Off ve Def MTSG olasılığını 0 yapmanız gerekiyor. Şu an yüklü olmadığı için tam nerede hatırlayamadım.  Narwhal'dan sonra oynadığım tüm rakiplerle böyle oynamıştım, çünkü muharebe kayıpları çok yüksek olabiliyor. Dönem gereği kolordu dayanışması pek yoktu.

Prusya ordusu her ülkenin ordusunu yenebilir. Avusturya ve Fransa yeteri kadar yıprattı mı Prusya'yı? War of attrition stratejisi gerekebilir. Rusların en büyük avantajı en hızlı ve kalabalık süvari gruplarına sahip olması. Deep raid yapıp Prusya'nın ikmal hatlarını kesmesi gerekiyor. Oyun tarihte olduğu gibi koalisyon güçlerinin Prusya'yı mağlup etmesi üzerine.  Rusya'nın hafif süvarileri ile önemli.

Narwhal ile Paradox Plaza'da oynadığım pbem Paradox kitlesine oyunu tanıtma amacındaydı. İkimiz de ilk defa pbem oynadık, aynen anlattığı hataları yaptım. Ama tanıtım da amacına hizmet etmişti. Mesela çok tanınan  Loki100 Paradox oyunlarından gelip daha sonra AGEOD ve Gary Grigsby oyunlarında usta oldu.

SC World at War'a bakarım.

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.