Gönderen Konu: ✯✯✯ The Wargaming Club(TWC)-(Ageod/Matrix/HPS/JTS/Slitherine/G-S) "PBeM" Kulübü  (Okunma sayısı 41649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lancier

Ben de civil war oyununa biraz yabancıyım ama house rule olmasın dedik. Oynadığım arkadaş ta yeni, herhalde sorun olmayacak bu yüzden ;>
Evet galiba eski rakipler herzaman daha güvenli ve oyunlar daha zevkli olabiliyor.
'Freikorps von Kleist'
Green Kleist-Battle on!..
 

Çevrimdışı Baris

Benim yine de tavsiyem pbem oyunlarındaki portföyü büyütmek ve hepsini denemek. Önce hangi oyundan keyif alındığı belirlendikten sonra internet üzerinden organizasyon daha verimli olur gibi geliyor. Belki bu tüm oyun siteleri için geçerli.  :) Ebbingford ile 1943 kışına geldik ve Sicilya üzerinden İngiliz, ABD'nin Pasifik adaları ve Sovyet saldırıları başladı. Oyun hiç bir şekilde tarihi determinist değil ama doğal yoldan yönlendiriyor. Strategic Command serilerini herkese tavsiye ederim.
 

Çevrimdışı Baris

Desert War 1940-1942 çıkmış. 1943 savaşları yok zannedersem. Counter tarzı ve WEGO turlar hoş. Ama JTS Tunisia 43'den sonra harita&birim ölçeği yeterli görünmedi gözüme. http://www.matrixgames.com/products/676/details/Desert.War.1940-1942


En iyisi The Operational Art of War IV'da indirim beklemek olur belki Hakan.  ;)

https://www.youtube.com/v/KvfsSysO8R0&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 22 Mart 2018, 22:49:52 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Lancier

Evet Desert War çıkmış Barış. Grafikler çok güzel fakat bana da çok operasyonel geldi. JTS Panzer Battles gibi zannedersem. Oyun alımına biraz ara verdim. JTS Petersburg ilginç geldi, şimdilik ona devam ediyorum, senin de dediğin gibi bir seferde beraber götürülecek pbem fazla olunca konsantrasyon bozuluyor, oyunların hakkı verilemiyor.

Doğru, TWC de çeşitliliği arttırmak lazım, baştan beri Ageod oyuncusu fazla, Matrix/Slitherine daha yavaş gidiyor. Ama zaman istiyor tabii, daha 1 yıl oldu.
 
Bu arada kulüpte programcı bir arkadaş var. Şu sıralar onunla konuşuyorum. Normalde kulüp tablolarını manual yapıyorum. Excel den PDF çıktısı olarak siteye yapıştırıyoruz. Fakat kalabalık oldukça sistem değiştirmek gerekecek. Bakalım arkadaş birşeyler yapabilicek mi.

Slack te bir mesaj gördüm 21 Mart ta:
Alıntı
navekaoy [06:40]
looking for a WitW game. I have a very small scenario going on right now and wanted to start in on a small-to-medium sized one, something along the lines of Breakout and Pursuit or Battle for Tunisia

If you want a competitive battle, I'm beginner to intermediate, but I'm happy to get my butt handed to me by an advanced player and learn something
Gerçi senin dolu olduğunu biliyorum, yine de "navekaoy" ile pbem için iletişime geçmek istersen email ini veririm.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2018, 12:04:40 Gönderen: Lancier »
'Freikorps von Kleist'
Green Kleist-Battle on!..
 

Çevrimdışı Baris

Navekaoy'un mesajını gördüm ilgilenebilirim Hakan. TWC'de çeşitlilik oluşuyor ve oyuncu da var. Benim sadece tavsiyem rekabet üzerinden oynandığı zaman -yenmek,yenilmek önemli değil- oyunun sınırları daha zorlanıyor. Mesela Ageod CW'2 tek başına 2-3 sene pbem düzeyinde kendini oynatır, dönüp dolaşıp tekrar oynanır. WON galiba kötülük yaptı değerinden fazla  fazla oyuncu çekti.  Çok eskiden de oynadığım için firmanın artık yeni oyun motorundaki oyunlarını bekliyorum, o da grafik dışında yeni eklemeler.

Evet bu tür işler oyun konsantrasyonunu bozar ilgilenmek gerekir, manual iyi bir yöntem değil. Bu arada bilgin olsun bu konu çok tıklandığı için galiba yanlışlıkla sabitlenmiş. Oyun konularıyla karışmaması için normal konulara almıştım.
 

Çevrimdışı Baris

Fransa Devrim Savaşları çıkmış. 'Republican Bayonets on the Rhine'
http://www.johntillersoftware.com/NapoleonicBattles/RepublicanBayonets.html 
Fiyatları yüksek olmasa -bu tarihi araştırmaya göre normal, ama house rule gerektiren pbem oyun mekanikleri.. - yakın bir tanıdıkla bütün senaryolar pbem oynanır.

JTS sitesinde The Wargaming Club ibaresi artık gözüküyor. Tebrikler Hakan.
 

Çevrimdışı Lancier

Tabii WoS yeni çıktı biliyorum ama proje bazında herhangi bişi ufukta gözüküyor mu Ageod ile ilgili? Açıklamak yasak olabilir tabii bilemiyorum ;>

Kendi içinde bir grup oluşuyor gerçekten yavaş yavaş kulüp içinde. Kayıt olup bi daha ilgilenmeyen çok olur ama önemli değil. Gerçek pbem severlerin kalması daha iyi herzaman.

TWC başlığı iyi buralarda Barış, karışık gözükmüyor şu anda herhalde paradoxfan da...

Evet JTS yeni oyununu gördüm, fiyat aynı, şaşırmadım :> Ne yazık ki Napolyon Dönemi oyunlarında Amerikan İç Savaşındaki gibi WDS makyajı yok ve olmayacak. Görünen o ki gurup sadece Panzer Battles-Campaigns ve American Civil War başlıkları için anlaşmış JTS ile. Ama olsun yine de dediğin gibi düşünülebilir.

Evet sağol Barış, sonunda JTS sayfasına girdi TWC :> Mutluyum ama çok uzun uğraştık heh.
http://www.johntillersoftware.com/Resources.php
« Son Düzenleme: 27 Mart 2018, 22:34:16 Gönderen: Lancier »
'Freikorps von Kleist'
Green Kleist-Battle on!..
 

Çevrimdışı Baris

Bildiğim bir şey yok şu an için, tahminim yeni motorda oyunlar daha akıcı olacak. Eski motorda yeni oyun çıksa bile insan merak ediyor hangi dönemi işleyeceklerini.

WoS neyse ki ufak tefek hatalar dışında sorunsuz çıktı. Ebbingford ile hem WoS hem de bir çok pbem beta testinde bulunmuştuk. Ama beta ve senaryo tasarım ekibini artık genişletmeleri gerekir. Tabii en önemlisi betaların test etme arzusu olmalı.

JTS oyunlarına yeni makyaj dışında en çok France'14 de senaryo değişiklikleri evvelden hoşuma gitmişti. 1914_0822_01s: Home Before the Leaves Fall'da 5-6 yama sonra OOB'ye bayer.Kav.Div(6.Armee) katılımı var. JTS'deki diğer senaryo tasarımcıları bu oyundaki kadar üstüne düşmüyor zannedersem.

Zmiy kulüp için çok dinamik ve iyi bir oyuncu. Bu türden profili arttırmak gerekebilir.

 

Çevrimdışı Lancier

WoS ile ilgili Eddie slack e mesaj atmış. Bug lardan bahsediyor ama ben oyunu oynamadım hiç.

Zmiy konusunda haklısın, tam bir pbemer.

Bu arada Ironclad bi mesaj atmış Barış, sende Strategic Command WWII: War in Europe varmıydı bilmiyorum...
"Anyone up for a game of Strategic Command WW2 War in Europe, either side?"
https://thewargamingclub.com/sc-gamestart-t367.html#p2223
'Freikorps von Kleist'
Green Kleist-Battle on!..
 

Çevrimdışı Baris

Slack'te baktım 'force depletion' hatası son exe deki problem zannedersem, çıkış versiyonunda problem yoktu. Kendi de söylemiş zaten. Diğer  'poor sanitation event' konusunda emin değilim. 30 Yıl Savaşları gibi Veraset Savaşında da ordularda salgın hastalıklardan ölümler çoktu . Ama yine de betanın ilk evrelerinde PhilThib'e replacement ve ekonomi konusunda iyileştirme önermiştik, oynanabilirlik gereği. Şu an daha iyi. Daha fazla iyileştirme yapılmalı mı emin değilim.

SC'lerin hepsi bende var Hakan. Bir pbem devam ediyor, 1944'e geldik. Axis ile 2 yıl daha dayanabilirsem taktiksel zafer ilan edeceğim.  :-[

Bu arada en sonunda The Operational Art of War IV'a indirim gelmiş. 4 Nisan'a kadar geçerli.
 

Çevrimdışı Baris

WoS ile ilgili Eddie slack e mesaj atmış. Bug lardan bahsediyor ama ben oyunu oynamadım hiç.WoS için yeni yama çıkmış. Baksın bakalım problemleri çözmüş mü?
http://www.ageod-forum.com/viewtopic.php?f=408&p=398110#p398110

Sade bir oyun olduğu için hata çok az olması gerekir... WoN ile kıyas kabul etmemesi lazım. Pbem oyunu etkileyen bir şey var mı merak ettim. 

Çevrimdışı Lancier

Evet indirimleri gördüm Barış, sağol. TWC foruma da koydum belki bi kaç oyun alan olur...

Slack te WOS patch için duyuru yaptım. 8-9 pbem devam ediyor kulüpte, umarım faydalanırlar, oyunlar yarım kalmasın da bu bug olayı yüzünden. Gerçi biz öyle veya böyle WON lara non stop devam ediyoruz  :)
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2018, 09:25:45 Gönderen: Lancier »
'Freikorps von Kleist'
Green Kleist-Battle on!..
 

Çevrimdışı Baris

Eddie'de WoS betadaydı zannedersem Hakan. Keşke, hadi diyelim ki en azından betanın ilk evrelerinde olmasa da yakın zamanda daha çok feedback verseydi. Çok beta pbem oynadım ama hepsini yakalamak mümkün değil. 'Bug' zaten çıkış sonrası yamada zannedersem. O da giderildi? Son halini oynamadım.

AGEod oyunları betalarına katılmanı öneririm, keyifli oluyor. Ama sanırım daha çok pbem organizasyonları daha ilgi çekici?

Strategic Command Classic: WWII'de Matrix'de bir kaç güne kadar indirimle yayınlanıyor. Patton Drives East'in alternatif tarihi ilginç olabilir. Bu oyunlar hem ucuz hem de pbem için bir tam bir derya.  ;)

 

Çevrimdışı Lancier

Evet umarım giderilmiştir, çok WOS oyun evam ediyor şu anda.
Ben betalara pek sıcak bakamıyorum belki detayları yakalamada o kadar iyi değilim, baksana WON bile oynuyorum aylardır  :)
SC e bakarım. Bir oyuncu vardı forumda rakip arayan. Gerçi o War in Europe için bakıyordu galiba...

Barış, TWC için Discord açtım. "Scourge of War" oynamak isteyen 3-4 kişi var. Böyle bi platforma ihtiyaç olabilir kulüpte eğer RTS oyun oynanacaksa. Zaten Histwar patch çıkarsa MP online seçeneği var PBeM in yanında.

Merak ettiğim, burası asıl Paradox forum, oynadığın veya tavsiye edebileceğin bi RTS oyun var mı bizim kulüp için? https://www.paradoxplaza.com/games/ Bende "March of the Eagles" vardı, 2013 yılında çıkan pek sevmemiştim...
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2018, 08:25:33 Gönderen: Lancier »
'Freikorps von Kleist'
Green Kleist-Battle on!..
 

Çevrimdışı Baris

Yok Hakan. Kulüp&forum üyeliklerimin hepsi yıllardır pbem oyun amaçlı. Bu siteye de vakti zamanında Ageod ismini gördüğümden üye olmuştum. RTS oyun aklımda yok. Ama Histwar, Scourge of War ilginç olabilir.

Evet March of the Eagles'da Ageod ile beraber çalıştılar. Harita fena değildi aslında ama tam uyum olmadı galiba.

Kalabalık oyunlar tercih ise ATG dışında aklıma gelmiyor. Ama tam bir old school micromanagement. Her tur üret, OOB oluştur yorabilir. Onun yerine War in The West'deki detayı tercih ederim.

Jim'le France'14 deki Ypres senaryolarına başladık. Bu oyunlarda iyi bir rakip bulunduğunda diğer senaryolardan devam ediliyor. Pek rakip değiştirmeye gerek yok zannedersem, zaten çok senaryo olduğundan oyuna hakim olmak zor.

Oyunlardan biri bitsin  War in Europe'a bakarım Hakan. WON'daki durum nasıl? Harita göndersen spoiler olur mu.
 

Çevrimdışı Lancier

Oldu Barış, hele şu SoW ile bi açılış yapabilelim de, sonra RTS ye bakarız ;>

Evet dediğin gibi, iyi bi rakip bulunca devam etmek mantıklı.

4 won var bende şu an. İkisi yeni başladı sayılır (Osmanlı ve Avusturyayım)... bi diğeri çok aktif, Portekize saldırmıştım Napolyonu biraz rahatlatmak için, tahmin ettiğimiz gibi oldu, Birleşik Krallık yardıma koştu ve çıkartma yaptı. Belki 20-25 turdur durmaksızın ( Belki kış bile dahil  ;D ) İngilizler İspanya yarımadasında, harika bi kapışma oluyor, Madrid e kadar geldi John Moore fakat alamadı ve güneye gidiyor-Sevilla, Cadiz. Napolyon yarımadaya giriş yaptı ;> Python (GB) çok iyi bir rakip, bu won bizim aje lerdeki heyecanı aratmadı diyebilirim, bu yarımada da kapışmak zevkli. Bir diğer wonda Rusya yım. Güzel gidiyor, Osmanlı ile barıştayız, İsveç ile atışıyoruz devamlı. Tabii bir ara harita atarım, oyun çok gerçi. ^^

Yeni kulüp sistem çalışmaları devam ediyor. Heyecanlıyım gerçekten, senelerdir hayal ettiğim kulüp tarzı tam manasıyla oluşabilir. Tabii testler iyi giderse... Bazı işleri otomasyona bağlayabilirsek işim hafifleyecek, oyunların daha çok keyfini çıkartabileceğim.

March to Glory çıkmasına az kaldı, umarım çok basit olmaz oyun...
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2018, 23:42:49 Gönderen: Lancier »
'Freikorps von Kleist'
Green Kleist-Battle on!..
 

Çevrimdışı Lancier

80.tur, Ağustos 1806, Napolyon ordusu kuzeyden geliyor, bakalım Ingiltere ne yapacak, yarımadayı terk etmesi daha mantıklı gibi...

« Son Düzenleme: 05 Nisan 2018, 17:21:20 Gönderen: Lancier »
'Freikorps von Kleist'
Green Kleist-Battle on!..
 

Çevrimdışı Baris

Keşke Victory and Glory: Napoleon RTS oynanabilseydi Hakan. Bir kaç real time seansla oynanabilecek kart oyunu olurdu. Eski oyunları Hannibal: Rome and Carthage in the Second Punic War'ı arada solo oynardım. Müthiş YZ vardı ama rakiple oyun modu eksik. Ben yine de pbem oyunlarında kalmanı öneririm, ama bu March to Glory çok basit duruyor.

WON biraz rakiplerin risk almalarıyla orantılı iyi olabilen bir oyun bence. Portekiz'e çıkarmada dahil Birleşik Krallık, Napolyon gelmiş. Risk alınmış. 7 kişilik beta pbem deyken Osmanlı oynadığımda Mısır'ın Rusya tarafından işgaline ses çıkarmamıştım, oyunu uzun döneme yaymak istemiştim. Ama tabii tempo düşüyor bu sefer. Malum Ageod'un diğer oyunları kadar dinamik değil. Keyifli sanıyorum iyi eğlenceler.  :)


« Son Düzenleme: 05 Nisan 2018, 21:23:06 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Lancier

Evet Victory and Glory olsa iyi olurdu. PBeM öncelik tabii, şu Scourge of War u bi araştırıyorum sadece, bende vardı zaten oyun, steam den almıştım.
Doğru, WoN da Fransa değilsen oyun çok dinamik değil  ;)
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2018, 08:51:14 Gönderen: Lancier »
'Freikorps von Kleist'
Green Kleist-Battle on!..
 

Çevrimdışı Lancier

Kulüp oyun logo güncellemesi...^^

« Son Düzenleme: 21 Mayıs 2018, 10:01:00 Gönderen: Lancier »
'Freikorps von Kleist'
Green Kleist-Battle on!..
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.