Gönderen Konu: España: 1936 'İspanya iç savaşı Pbem oyun'  (Okunma sayısı 2545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

España: 1936 'İspanya iç savaşı Pbem oyun'
« : 12 Nisan 2015, 18:12:21 »
Kurallar ve askeri darbenin gerçekleştiği bölgeler:

Kısaca 'Spoiler' kısmında belirtilen ve Milliyetçilerin General Goded komutasındaki mevcut iktidarı devirmek için darbesi Sivil Muhafız birimleri, iktidara yakın  yerel milis gücü sonucu bastırılmış ve Katalonya  özellikle Barselona bölgesinde bulunan Duritti önderliğinde anarşist sendika kuvvetleri ilk hedef olarak Zaragoza kentini belirlemişti. Buradaki Cumhuriyetçi ve özellikle anarşist yapının liderlik vasfından yoksun olarak görece olarak "eski" iktidara destek veren oluşumu oyunun başlarındaki bir çok alanda düzensiz milis kuvvetlerince temsil ediyor. Yine 'Spoiler' kısmında oyunun başındaki önemli kısımlardan biri Aranda tarafından gerçekleşen Gijón kuşatması. Birlikleri direnişle karşılaştığı ve yetersiz kaldığı için uzun bir süre Oviedo kentinde kilitli vaziyette.  Buradaki Milliyetçiler açısından moral kazanım için La Coruna ve Leon üzerinden yolların askeri kontrolü önemli. Bu bir anlamda 'Rise of Prussia' oyunundaki Pirna eventi ile benzerlik gösteriyor.

(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2015, 18:14:59 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Milliyetçileri oynadığım rakibin ise Cumhuriyetçileri oynadığı oyunda ilk önce politik puan (EP) karşılığı (Politik puan ülke veyahut askeri liderlerin halk üzerinden karar verebilme değeri, bu değer biriktirilebilir olaraktan sonucu oyun motoru tarafından tayin edilen artı ve eksileri de mevcut.. )  33-34-35 celp dönemi silah altına alınanları tekrar askeri kıtalara çağırmak ve Franco'nun Fas'dan birliklerini uçakla politik puanı harcayarak Sevilla kentine indirmekti..

Askeri düzende Milliyetçi birlikler tabur yapısı üzerinden değerlerine göre:

İspanyol Lejyonu: İkinci, beşinci ve altıncı tabur Bandera Lejyonu
Taza-Al Hoceima-Taounate: Fas taburu
Mussolini'nin CTV birlikleri.
Hitleri'in Kondor Lejyonu.
Requête
Falanj
Guarda Civil (sivil muhafız)

Birliklerin tarihsel zamanla mevcudu dışında belli bir havuz ölçeğinde oluşturulması mevcut.

İlk hedef olarak Bask bölgesi üzerinden mühimmat fabrikaları hedef olacaktı..

 
1936 Ağustos

1936 Ekim


 

Çevrimdışı Baris

1936 Kasım ayında 30-31 Celp Dönemi silah altın alınanlar tekrar askere çağrıldı..
Milliyetçi kuvvetlerin Cadiz limanından başkent olan Burgos kentine kadarki Endülüs, Kastilya ve Navarra'da bulunan Falanjist taburlarına ulaşım sağlayacak bir şekilde  demiryolu hattını kontrol etmesi moral sağlamıştı. Moral neticesi ve Gijon kentinin düşmesi sonucu hem Asturias bölgesinde bulunan Mieres, Reionasa mühimmat fabrikaları hem de Bask bölgesindeki Bilbao kentinde mevcut Durango silah fabrikası daha verimli üretime geçecekti.. Fakat Bilbao kentinin ele gerçirilmesi şu için 'Halk Cephesi'nin bir kolunu oluşturan Bask bölgesi komutanı General Pozas komutasındaki birlikler dolayısıyla şimdilik zor göründü.

Ele geçirilen bölgelerin Milliyetçilere bağlılığını arttırmak amacıyla 'Politik Puan' karşılığı kartlar kullanıldı. Bunun sebebi ikmal üretimini arttırmak ve düşmana savaş sisi konusunda bilgi vermemek üzerine idi.

İspanyol Ordusunun mevcut en tecrübeli askeri birimleri olan Fas taburları Endülüs'ten yola çıkarak mevcut ray kapasitesi yettiği ölçüde Miguel Cabanellas komutasındaki birimler ile Navarra bölgesine doğru yola koyuldu.

Not: İspanya iç savaşında deniz muharebelerin pek bir önemi yok deniz çıkartmaları açısından, bu şekilde tasarlanmış. Cumhuriyetçilerin savaşın başlangıcındaki büyük bir donanma üstünlüğü mevcut. Donanmanın önemli olabileceği bölge Akdeniz üzerinden Cumhuriyetçilerin savaş araç gereçleri sağlayacağı ülkeler ve Moskova üzerinden tank bölüğü siparişi.

« Son Düzenleme: 18 Nisan 2015, 20:05:51 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

1936'da tarihi Madrid savunması için General José Miaja defans hattını oluşturmaya başlamıştı.. Cumhuriyetçilerde Francisco Largo Caballero Ekim ayından itibaren göreve gelip uluslararası tugaylar ve Ekim itibariyle yürürlüğe konan yerel Brigada mixta tugaylarını oluşturan ve 4 taburdan oluşan birliklerin eğitimine başlandı. Bu oluşuma Katalonya bölgesinden gelen anarşist milis birimler de dahil olacaktı. Zamana karşı yarış bu açısından  Alman-Sovyet savaşını andırabilir. Not: 'Zamana karşı yarış tabiri' Badajoz kentindeki infaz sonucu söylenmiş bir sözdür.

'Generalissimo' ünvanını alan Franco 1936 Aralık ayında Madrid'e yakın ilk saldırıyı başlattı fakat geri püskürtüldü.Not: 1936 Aralık ayında tümen ölçeğinde finansman gerektiren ve 5 adet ile sınırlı olan tümen oluşumu oyun motoru açısından Falanjist, Lejyon ve Afrika birimlerine iyi komuta edebilecek liderlere verilmiştir. Örmek tümen oluşumu.


C.T.V İtalyan birimlerimin Cadiz limanına nakli ve ilave tümenler.


« Son Düzenleme: 18 Nisan 2015, 21:32:37 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

1936’daki askeri hiyerarşide kargaşa durumu 1937 ilkbaharı itibari ile yerini düzenli birliklerin ve tümenlerin  oluşturulmasını gerektiriyordu... Cumhuriyetçilerde  yeni ‘komiser’ birimler tümenlerdeki destek taburlarını oluşturdular. (+1 disiplin, askeri kaçakları engelleme)  Cumhuriyetçilerin Uluslararası  tugaylar ve yerel tugay ölçeğinde askeri gücü tekrar oluşturabilmeleri  ancak tabur  bazında birlik üretebilen Milliyetçiler için olumsuz sonuçlar doğurmaya başlamıştı. 

Fakat İspanyol ordusunun en seçkin birliklerini oluşturan  İspanyol lejyonu, Afrika taburları ‘Milliyetçiler’  ittifakında bulunan subayların emri altındaydı. Herhangi bir süvari yağmasının önüne geçebilmek için ayrıca gönüllü Falanjistler, Carlistler (Requetés taburları)  liman bataryaları ile birlikle kuzeydeki okyanus kıyılarına  ve Endülüs’ün doğu bölgelerine garnizon olarak yerleştirildiler.

Portekiz ve İrlanda gönüllü taburları  Cadiz ve Galiçya bölgesine ulaştı.


Almería bölgesine Uluslarası tugaylar (farklı birim havuzu ve renk kodu) saldırı başlatacak fakat şehir garnizonu teslim olmadan Franco’nun ordusu yetişecekti..
Deniz ablukası için ‘denizaltı’ kartı kullanıldı.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Salamanca’ya doğru yola çıkan düşman birlikleri 2-3 tümen ve kolordu ölçeğinde organize olduğundan dolayı Mola’nın Lejyon ve İtalyan C.T.V kolordusu ray hattını kullanarak hızla taaruza geçecek fakat başarılı olamayıp General Mola ve bir tugay komutanı hayatını kaybedecekti..---------------------------------------------------------------------------------
En büyük taaruz Logrono bölgesindeki Miguel Cabanellas komutasındaki orduya (Ejercito de Aragon) yönelik idi.  6. günde gerçekleşen saldırıda ordusu büyük miktarda taburun tamamını kaybedecekti. 7. günde  ise zafer Milliyetçilerin olacaktı..Not: Bu oyundaki ölçekte  1 tur 7 gün üzerinden oynanır. Manevralar açısından eğer raylar kullanlıyor ise 1 günde bir başka bölgeye geçiş yapılabilir. Fakat tren hattı kullanılmıyor ise yağmur veyahut çamur durumunda  bölgeden bölgeye ilerlemek 13 güne çıkarabilir. Bu da 2 oyun turuna tekabül eder. Tren ve ray kapasitesi oyunda opsiyon ile arttırılır.

Muharebeler ise turun herhangi bir gününde aynı bölgedeki düşman birlikler tarafından başlatılabilir. Azami 6 saatten oluştuğu için uzadığı taktirde beraberlikle sonuçlanabilir. Defansif düzende bulunan birlikler büyük ölçüde ateş  açma sonucu vurma olasılığı ve disiplin bonusu alır.
Disiplin ise muharebenin ateş açma ve vurma evresi dışında yakın muharebe evresi için çok daha önemlidir.---------------------------------------------------------------------------------------------
Genel harita ve öncelikli savunma hattı.
3 adet tümen mühimmat fabrikalarını yağmaya karşı korumakta.

 

Çevrimdışı Plutarch

  • (Hasan.Macit)
  • Cumhuriyet Generali
  • *
  • İleti: 2034
Azminehayranım takip.

Kod: [Seç]
                                                                             


 Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!
 

Çevrimdışı Baris

Teşekkürler,

Bu vesileyle bir gözlem:

Cumhuriyetçiler 1938 piyade modeline geçiş yaptıkları vakit askeri kalite farkı çok azalacak. Her tur Madrid'te eğitmen liderler sayesinde milis ve tugay yapısı içindeki 'concript ve militia' (tecrübesiz asker) sınıfındaki 2 tabur düzenli tabur sınıfına geçiş yapıyor. Barselona ve çevresinden gelen uluslararası tugayların Madrid ordusuyla birleşmemesi için olanak olduğu vakit partizan kartını kullanıyorum. Ayrıca süvarilerin ana şalter ray hatlarına zarar vermesi gerekiyor, Cumhuriyetçilerin organizasyon ve manevrasını bozmak için.

Stratejik karar gerektiren en iyi asker modelini oluşturan Afrika taburlarını uzun zaman harcayarak Endülüs bölgesinde mi üretmek, yoksa kısa bir zamanda oluşturulabilen fakat verimsiz Flanjist ve Carlist taburlarını başkent Burgos çevresinde üretmek mi. Burgos'un düşmesi Milliyetçilerin moraline büyük zarar verir.

Operasyonel karar ise Franco'nun Afrika ordusunun bir kısmını kuzey bölgelerine taşımak. Rakip oldukça hareketli oynuyor ve tekrar taarruz için organizasyon içerisinde gibi..
 

Çevrimdışı Baris

Franco'nun 1937 sonbaharına doğru başlattığı Valencia seferi Escobar'ın birliklerini geçici bir süre saf dışı bırakıp Murcia kentini ele geçirmesiyle sonuçlandı. Fakat Madrid ordusu general Miaja komutasındaki büyük bir kuvvetle bunu fırsat bilerek Jaen kentindeki İtalyan C.T.V kolordusuna saldırı başlattı. Kolordu komutanı tereddütsüz bir şekilde muharebeye girmeden geri çekilecekti.. Madrid ordusu şehir garnizonu ile çatışmaya girdikten sonra şehri ele geçirdi. (Not: Ordu komutanının ofansif&defansif puanına göre, kişisel özelliklerine göre ve de arada büyük bir güç farkı varsa çatışmaya girmeden oyun motoru geri çekilmeyi gerçekleştirebilir. Büyük bir hezimet olasılığına karşı faydalı bir durumdur. )

Jaen kentinin düşmesi sonucu ikmal hattının korunması ve Endülüs cephesinin kaybedilmemesi için Franco'nun Afrika ve İspanyol lejyonlarından oluşan birlikleri için uzun yürüyüş başlayacaktı..  Rayların zarar görmesinden dolayı bu stratejik geri çekilme 1 aydan fazla sürdü. Miaja'nın ordusu Granada'ya yönelmek yerine kendisine destek verecek destek kolordusunun yardımıyla Franco'yu yakalayıp Ejército de África 'yı imha etmek üzerine kovalamacayı başlattı. Franco'nun liderlik yeteneğiyle birlikte seçkin birliklerinin yüksek cohesion(direnç) ve disiplin değerlerinden dolayı bu yakalamak münkün olamadı. (Not: Forced march komutu yürüyüşü hızlandırır fakat askerler daha çok yorulup direnç kaybeder. Ayrıca muharebede penalty verir. Bu komutun başarılı olması birlik çeşidine ve olasılığa bağlıdır. )

5 numaralı resime kadarki geri çekilme evresi ve muharebeler. Milliyetçilerin Endülüs cephesinde Jaen kentini kaybetmesi ve Granada şehrinin tehdit altında olması oyunun Cumhuriyetçiler lehine ilerleyeceğinin göstergesi.

Franco'nun karşı taarruzu ve yenilgisi. Jaen kentinde batarya ve ikmal unsurlarından oluşturulmak istenen barikatın inşaatına (fortified lines inşaat komutuyla yapılır) geç kalınması gereği şehir korumasız kaldı.
                                           1

                                           2


                                           
                                           3

             
                                          4                                         
                                          5


-------------------------------------------------------------------------------------------

Madrid ve Kuzey cephesiFalanjist ve Carlist taburlar Başkent Burgos savunması için oluşturulmaya başlandı.Milliyetçi ittifakında yer alan Kondor, C.T.V, Falanjist ve düzenli asker sınıfındaki birim çeşitlerinin tazelenme havuzu. Yıldız işareti elit birlikleri işaret eder.Hava durumu ve askeri kontrol haritası:
(aç/kapa)
 

Çevrimdışı Baris

1938 Valladolid taarruzuna Burgos kentinden katılan 2 kolordunun yenilgisi sonucu büyük moral kaybı yaşandı ve Milliyetçilerin başkenti Burgos kentinin karşı hücumla düşmesi sonucu moral puanı itibariyla oyun kaybedildi.

Oyun sonu notlar:

- Bazı kartlar ancak rakiple oynandığında kullanılabilir, YZ'ye karşı oyunda gerek yok.
- AGEOD oyunlarının temelini oluşturan birliklerin düzenli hiyerarşi veyahut düzensiz bir biçimde bölgelere dağılması ve konsantre vaziyette zamanında hazır olması   ancak rakiple oynandığında mümkündür.
- Franco'nun Valencia kentine olan hücuma gereksizdi.
- Son Valladolid hücumu da sonu hazırladı.


Oyunun İspanya iç savaşını askeri açısından oldukça doğru bir şekilde ele aldığını düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2015, 23:55:18 Gönderen: Baris »
 

 

Foruma ilişkin her türlü bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.