Gönderen Konu: Rus İç Savaşı(Pbem)  (Okunma sayısı 10408 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lemelem

  • Kont
  • *
  • İleti: 967
Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #40 : 08 Ekim 2013, 21:28:47 »
Hikayenin bitişi yaklaştı galiba  :)
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #41 : 08 Ekim 2013, 21:41:10 »
Sibirya tarafı biraz durgun kaldı. En son tek birim süvarilerini gördüm.  :)
Üretim de iyi yaptım ama bu oyun ROP'a göre fazla dinamik taktiksel hatalar yaptım. Bakalım hangi yıla kadar sürecek. Zaten VP'den bolşevikler şu an için oyunu kazanıyor.


« Son Düzenleme: 08 Ekim 2013, 22:32:03 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #42 : 25 Ekim 2013, 23:12:25 »
1919 eylül ayında Beyaz Ordu Denikin'in komutasında Novocherkassk'a harekata girişti. Şu ana  kadar ki en büyük muharebe olacaktı fakat Beyazlar umduğunu bulamayıp geri çekilmek zorunda kalacaktı. Sonucu olarak 4 ulusal moral(NM) kaybetti. Çember daralmakla beraber Nadihozhny Ekaterinodar'a doğru ilerliyordu. Beyaz orduları için bu şehrin savunulması önemliydi. Not: Stratejik şehirlerin savunulması sırasında Kozak ve Beyaz orduları disiplin bonusu alır.http://www.youtube.com/v/myg8Q0r8JnQ&fs=1&wmode=transparent
Alıntı
The Echelon Song (Russian: Эшелонная [Песня]), also known as Song for Voroshilov (Песня о Ворошилове) or Battle of the Red Guards (Боевая красногвардейская), is a Russian song written in 1933 by A. V. Alexandrov (music) and Osip Kolychev (lyrics), dedicated to Kliment Voroshilov. It is one of a number of popular Soviet songs which reminiscence about the Russian Civil War era This particular song is about the "railway warfare" (in Russian called эшелонная война "echelon warfare"[1]) during the Battle for Tsaritsyn of 1918, where (according to official Soviet historiography) Voroshilov and Joseph Stalin became friends. The music of the song is composed so as to recall a steam locomotive, beginning in an accelerando and crescendo, and ending in a decrescendo.
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #43 : 26 Ekim 2013, 00:43:36 »
Bu yenilgi sonunda oyun bitti diye tahmin ediyorum ;D
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #44 : 26 Ekim 2013, 00:54:53 »
Her Pbem oyunda tarihsel olarak kaybeden tarafı seçince böyle oluyor. WItE ve Strategic Command WW1'de Almanya şans getirmemişti.  :)
Bu savaştan sonra 'next turn' e elim gitmedi açıkçası. Fakat 'House rule' olayı oyunu fazla tarihsel yaptı gibi. Fakat en çok düşük ulusal moral sonucu birliklerin savaş azmi Beyazları etkiledi sanki yoksa çok büyük orduları vardı. Bakalım 1920'de gerçekleşecek Bolşevik karşıtı ayaklanmalar ve Sibirya tarafı baskıyı alacakmı?
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #45 : 25 Kasım 2013, 22:20:58 »
Ekim 1919'da Kuban Kozak liderlerinden Egorov, Fitskhlelaurov, P.N Kudinov birliklerini kaybettiler. Denikin Novocherkassk'deki 170.000 kişilik birliği yenilgiye uğramıştı. Beyazların en iyi komutanlarından Wrangel ise Salsk'a çekilmişti (3 tur boyunca kilitli). Beyazların partizan birlikleri Kotovo'da düşman kuvvetleriyle karşılaşmış fakat başarılı bir şekilde geri çekilme sağladılar. Maikop'taki kozak ağırlıklı süvari birlikleri ise Don bölgesinde yoğunlaşan Kızıl birliklerin arka cephesine demiryolu hatlarına zarar vermek için gönderildi. Odesa'daki Beyaz birlikler Ukrayna anarşistlerine teslim olmuştu. Limandan artık yardım gelmeyecekti. Ukrayna'nın büyük bir bölümü bolşevikler ve anarşistler tarafından ele geçirildi.


Sibirya Cephesinde Samara ve Kazan'da bolşeviklerin eline geçti (Sibirya oyuncusu teslim olmaya yakınım demişti)
Not: Oyunda Bolşevikler Kafkas ülkelerine savaş açabilir. Eğer savaş açarsa Türkiye'nin ufak bir yüzdeyle bolşeviklere karşı savaşa katılma ihtimali var.

Tarihsel Not: Kızıl Ordu Denikin'i muğlup ettiği vakit önce Azerbaycan'ı sonra Ermenistan'ı daha sonra da Gürcistan'ı işgal etmiştir. Lenin'in direktifleri gereği bu işgallerden bazıları Kamenev'den gizli yapılmıştır. Kirov önderliğinde düzenlenmiştir. Direnen milliyetçi gruplara teslim ol çağrısı yapılmış kente ertesi gün gelen savaş komiserleri ise kurşuna dizilmelerini sağlamıştır. Erivan işgali sırasında Taşnak militanları bir örnek.
Gürcistan'ın işgalinde ise menşevik hükümetinin sağlam durmasına rağmen ülke içindeki bolşevik hareketlere izin vermesiyle bu grupların kızıl ordunun 5. kolu olması sağlanmıştır.

Not 2: RUS Gold konusunu kaldırdım şimdilik, copyright açısından problem olmasın diye.
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #46 : 25 Kasım 2013, 22:33:21 »
Denikin öyle bir yenilgi almayı nasıl başarmış :D
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #47 : 25 Kasım 2013, 22:54:40 »
Tur süresi uzadığı için rakip e-mail attı. Turunu geç gönderen komite tarafından kurşuna dizilecektir. Yoksa oyunun devam edecek bir yeri kalmamıştı.  ;)
Yenilgi biraz zar şansı, birliklerin morali düşük olduğu için ve de Kamenev'in 4. seviye savunması olabilir fakat yine de bence de büyük başarı bu yenilgi.
 

Çevrimdışı lemelem

  • Kont
  • *
  • İleti: 967
Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #48 : 25 Kasım 2013, 23:24:01 »
Denikin öyle bir yenilgi almayı nasıl başarmış :D

Hakkatten casualties 1 e 10 :D
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #49 : 25 Kasım 2013, 23:48:48 »
Yenilginin nedenini detaylı raporda anladım. Rostov'da hem Denikin'in hemde Bogaevski'nin birliği vardı. Resimdeki yan bölgedeki saldırıya sadece Denikin'in birliği gitmiş senkronize ilerle komutunu unuttuğum için.  :wall: Sonucunda  22624 kişilik birliğinin hepsini kaybetmiş. Oysaki savaş raporunda yanıltıcı bir şekilde 170 000 kişilik birlik saldırı düzenledi gözüküyor. Bu hatayla beraber ulusal moral 52'ye düştü bolşeviklerin ise 170'e çıktı. Sibiryalıların ise 35.

Bu ulusal moral sayesinde max cohesion piyadelerde 60'a indi. Bir tek Kornilov'un süvarileri 75 civarı. Artık her muharebeye girerken 3 kere düşünmek lazım.  :sad3:
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.