Foruma kayıt olma ve e-posta aktivasyon sorunu gibi durumlarda Discord'dan bize ulaşınız.[/size]

Gönderen Konu: Amerikan İç Savaşı (Kuzeyin Hikayesi)  (Okunma sayısı 5112 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Amerikan İç Savaşı (Kuzeyin Hikayesi)
« : 15 Eylül 2012, 22:13:10 »
AMERİKAN İÇ SAVAŞI (1861-1865)


Kuzey ve Güney arasında alevlenen gerginlik Güney Carolina eyaletinde tek Kuzey kalesi olan Fort Sumter'in  kale komutanına iletilen bildiride, kaleyi derhal teslim etmesi çağrısı üzerine doruk noktasına ulaşmıştı.  Kale komutanı cevap olarak kale bataryalarına  ateş açma emri verdi. Kale 36 saat boyunca direnmiş fakat teslim olmak zorunda kalmıştı. Bu olay 5 yıl kadar sürecek Amerikan İç Savaşının resmi olarak başlangıç tarihi idi.


By baris30 at 2012-09-15

Her iki orduda bu savaş için yeterli askeri organizasyona sahip değildi fakat genel altyapı,lojistik ve sanayi bakımından Kuzey'in bir çok avantajları vardı. Lincoln'un ilk politik manevrası güneydeki eyaletlerin isyancılara katılmaması için soğuk kanlı ve uzlaşma üzerine mesajlar vermek oldu.


By baris30 at 2012-09-15

Aynı zamanda Kuzey gerekli askeri ve ekonomik adımları atmaya başlamıştı. Lincoln İlk etapta eyaletlere gönderdiği bildiride milis birliklerinin oluşturulmasını istedi. Demir yolları ulaşımın geliştirilmesi ve isyana yatkın eyaletde askeri yönetim kurulması da iletildi. Ama genel çapta bir eyaletlerden askere alım sınırlıydı. Kuzey,seferberliğe gerek duymamıştı çünkü kimsenin aklında bu gerginliğin bu kadar uzun sürebileceğine dair bir fikir  yoktu..
Lincoln'un ikinci hamlesi İsyancılarla ticaret yapan devletlerin gemilerini aramaktı. Bu uygulamanın riski Özellikle İngiltere'nin İsyancılar ile birlikte  askeri işbirliği yapmaya itme ihtimali di.
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2012, 22:16:26 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Spartan

Keşke Güney ile yazsaydın. Takip ediyorum, başarılar. Bu arada Abraham Lincoln imzası çok iyi düşünülmüş.
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2012, 22:17:26 Gönderen: Spartan »
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/
 

Çevrimdışı Annibal

Oyunu aldım fakat oynama fırsatı bulamadım, sayende biraz da öğrenmiş olurum. Merakla takip edeceğim.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Umarım güney kazanır :-/
 

Çevrimdışı Baris

Teşekkürler.  ;)
Kuzeyi seçmemdeki amaç oyunun yapay zekası şimdilik sadece güney için yenilendi. Bu oyun SFV modu kurulu bir şekilde oynanıyor. Oldukça başarılı bir mod ve bir kaç yenilik getiriyor. Ama en önemlisi yapay zeka çok iyi bir oyun sağlıyor. Oyun sıfırdan ordu kurma üzerine olduğu için organizasyon çok önemli. Detaylı anlatacağım.
 

Çevrimdışı Baris

Kuzey basınında Richmond'un ele geçirilmesi konusunda baskı artıyordu fakat Virginia ordusu henüz liderlik ve askeri bakımdan Güney'in oldukça gerisindeydi. Askeri alımlara hız verildi ve MC Dowell'e Pontomac ordusuna karşı ilerleme konusunda teşvik yapıldı. Aynı zamanda yeni savaş gemileri hizmete sokuldu. Amaç Güneyin Dünya ticareti ile bağlantısını kesmek ve ikmalini azaltmaktı. 
 

Çevrimdışı Baris

Doğu eyaletlerinde askeri tedbirler hızlandırılmışken Missouri eyaleti Saint Louis tophanesinde çıkardığı isyanla cephaneliği ve bölge kontrolünü Nathaniel ele geçirmişti. Kentucky tarafsızlığını koruduğu sürece B. McCellan harekete geçmiyecekti. Fakat amacı Bowling Green üzerinden Nashville'e doğru yürümekti. Bunu sağlamakta nehirleri kontrol etmekten geçiyordu. 

Çevrimdışı Annibal

Resimler çok büyük ekrana sığmamış.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Resimler çok büyük ekrana sığmamış.

Benim monitör 1920*1080 çözülürlükte. Ayarlama yapacağım. Resimlerin geç açılma problemi var mı? Çözülürlük kalitesini baya düşürdüm. Birde genel olarak nasıl bir detay vereyim oyunla ilgili?
 

Çevrimdışı Annibal

Benimkinin çözünürlüğü de aynı fakat son iki resmin bir kısmı sanırım çıkmamış, forum ayarından kaynaklanıyor olabilir bence resimleri manuel olarak küçült. Geç açılma problemi yok. Bölümleri yazıp bir şeyden bahsederken oynanışla ilgili ufak ipuçları verebilirsen hem şahsım adına hem de oyunu merak edenler adına iyi olur. Çünkü bu oyunların ne kadar gerçekçi bir altyapısı olduğunu biliyoruz, bunları anlattıkça insanlar daha çok merak edebilir. Örneğin ikmal ve ulaşım sisteminin öneminden bahsederken bunların işleyişini de anlatmak gibi...
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Loki

Başarılar , takip.

Çevrimdışı Baris

Teşekkürler  ;)


1861 yaz ayı itibari ile Kuzey birliği belli eyaletlere konuşlandırdığı kolorduları güçlendirme konusunda hazırlıklara başlamıştı. Eyaletlerden takviye edilen gönüllü birlikler bu ordulara dağıtılıyordu fakat emir-komuta zincirinde büyük kopukluklar ve organizasyon sorunu yaşanıyordu. Doğu sınırı Virginia eyaletinde McDowell ana birliği. Yanındaki HArper's Ferry şehrinde ise G.McCAll, Kentuck eyaletinde G.McCellan ve orta vilayetlerden Charleston yakınlarında ise Fremont'un birlikleri konuşlandırılacaktı.
Bu birliklerin güçlendirilmesi için gerekli destek birlikleri de ilave edilecekti.


İlaveten bağlı eyaletlerde Lincoln gelir vergilerini arttırılması konusunda  zorunluluklar getirdi.
   

Aynı zamanda ikmal ve mühimmat üretiminin düşük olduğu bölgelerde sanayileşme çabalarına hız verildi.
Not: Oyunda maksimum depo kurma seviyesi 1.
Bu yüzden ikmal yetmediği taktirde sanayileşme yapmak gerekiyor. Bu da'random' şekilde bölgenin ikmal seviyesini arttırıyor. Fakat olasılık hesabına göre. Yatırım geri dönecek diye bir kural yok. Daha çok Güney ittifakı için sanayileşme daha önemli.


Bu ekranda ikmalin demiryolu ve nehir yoluyla ulaşım kapasitesi görünüyor. Bu çok önemki çünkü tren rayları ve feribotlar ile ikmal hızlı ilerliyor. AYnı zamanda eğer Excess(fazladan) bir kapasite var ise ordular nehir yolunu ve demiryollarını kullanabiliyor. Özellikle ordular kalabalıklaştıkça bu konuda yatırım yapmak lazım. Güneyin imkanları daha kısıtlı tabi.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2012, 15:58:17 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

1861 Ağustos ayında McDowell Manassas üzerinden Richmond'a ilerlemeye karar vermişti. Bu yeterli organizasyona sahip olmayan ordunun ani kararla ilerlemesinin ardında Kuzey komuoyu yatıyordu. (Manassas alınmaz ise -10 Kuzeyin ulusal moral kaybı) Mc Dowell'ın şansı yaver gitmiş ve çok kayıp vermeden Manassas şehrine girmişti fakat garnizon teslim olmamıştı. Güneyin gelecek vadeden en iyi komutanlarından Thomas J. Jackson yaptığı taktik hatanın farkına varmış ve birlikleriyle hızla şehri kurtarmak için şehre saldırmış fakat geç kalmakla kalmayıp yenilgiye uğramıştı.
Kentucky'nin tarafsızlığını bozup isyancılara katılmasından ötürü G. McClellan harekete geçti. İlk etaptaki hedef Bowling Green daha sonra ise Nashville'i ele geçirmek olacaktı. Fremont ise Cairo üzerinde savunma hattı kurmaya karar verdi.


Kuzeyin komuta kademesinde yavaş yavaş iyileşme yaşanıyordu. Bunlardan biri Ulysses Grant'in 21. İllonois piyade birliği ile göreve başlamasıydı. Ekim ayına girildiğinde artık ordular tugay biçiminde  düzenlenebilecekti.


Not: 1861 Ekiminden itibaren ordular tugay komutanı tarafından birleştirilebilir.
Ordu ve kolordular ise  1862 Nisan ayından itibaren kurulabilir. Burdaki amaç savaşın başlarındaki düzensiz ve yetersiz ordu hiyerarşisini simule etmek. 

Çevrimdışı fatih pasha

Yeni gördüm. Keyiflendim. Takip...
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
Norðhymbriscra Ealdgesege
U-38'in Harp Ceridesi
 

Çevrimdışı Baris

Fatih Pasha teşekkürler.  :)

Fear 34: Mesaj kutun dolu olduğu için cevap gitmedi sanırım. Ama böyle bir cevap vermiştim daha evvel. Selamlar.
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29633.20
 

Çevrimdışı Baris

Grant, Mississippi Nehrinin Tennessee ve İllinois eyaletleriyle kesiştiği Charleston şehrinde komutayı ele almıştı. ilk hedefi Early Von Don'un birliklerini Colombus kalesinden geri püskürtmek olacaktı falat harekat sonrası yeterli askeri başarıyı gerçekleştirememişti. Bölgeye destek amaçlı gelen A.H. Foote'nin silahlı tekneleride  kale bombardımanı sebebiyle batmıştı.  Mississippi nehri kontrolü tehlikeye girmişti. Fakat V. Dorn geri çekilmeyi uygun buldu.


Fakat Grant'in ikinci halletmesi gereken meselesi kaleyi ele geçirdikten sonra çevre bölgelerin kontrolü idi. Bunun için Cairo'dan çıkan garnizon Paducah'a doğru ilerliyordu. İkmal yollarının kesilmesi birliğinin yok olmasına neden olabilirdi ki kış şartları yavaş yavaş baş gösterecekti.Mc. Cellan ise planlandığı gibi Bowling Green'a saldırı düzenledi. Ama daha evvel bölgede bulunan güneye bağlı milislerin yarattığı demir yollarını tahribatını tamir etmesi gerekiyordu. Bu işlem için arkada bir birlik bırakarak Bowling Green'e hücum emri verdi. Bölgede bulunan Tenesse ordusu ise muharebe başlamadan bölgeden uzaklaşmayı başarmıştı. Bu başarılı geri çekilmede  Albert S. Johson'un liderlik vasıfları göz ardı edilmemeliydi.


Doğu cephesinde ise Beauregard Winchester şehrini pas geçerek Harper's Ferry'i işgal etmeye koyulmuştu. Fakat bu harekatın kış ayları yaklaşırken ne kadar riskli olduğunu fark edip geri çekilmek istedi. Ama bunu başarıyla gerçekleştirebilecekmiydi? Bu harekat büyük bir risk taşıyordu. Sonucunu ilerleyen haftalar gösterecekti.
Bu haber Richmond'da bulunan Robert Lee'yi  oldukça kızdırmış ve endişelendirmişti..

« Son Düzenleme: 17 Eylül 2012, 22:57:54 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Emperor

Anlaşıldı bu oyunu bugün yarın yüklüyorum. :D Güney için bildiğin herhangi iyi bir mod var mı, gerçekçilik vs. açısından?
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!
 

Çevrimdışı Baris

Emperor teşekkürler.
Aslında mod sadece yapay zeka açısından gerekebiliyor. Oyun  neredeyse 6 senedir yamalandığı için tarihi gerçekçilik vs problemi yok. Oyun Ageod'un en çok üzerinde çalışılan ve beğenilen oyunlarından.

Güney'in oynanışı daha farklı. Başarılı ve dikkatli bir savunma istediğinden sabırlı bir oyun stilide gerektiriyor. Oyun genel anlamda zaten üst düzey bir tarihsellik sunuyor fakat alternatifleri de hesaba katarak. Misal Bir komutanın ölmesi bile kelebek etkisi yaratabiliyor. Hikaye de yazmayı unuttuğum Grant'in hücumunda Nathaniel Lyon'un hayatını kaybetmesi. Bu çok kötü oldu.
Şu ana kadar Güney'in üst düzey komutanları var. Fakat 1862 ve özellikle 1863 tarihinden itibaren Kuzeyin'de çok iyi komutanları olacak.

Vic 2 hikayeni çok beğendim ve oldukça güzel yazılmış. Zannediyorum ki eğer bu oyunu edinirsen çok beğeneceksin.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2012, 23:27:48 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Loki

Devamı yok mu

Çevrimdışı Baris

Devamı yok mu

Malesef. :( Bilgisayar iflas etti. Hem hardisk hem ram de problem çıkınca hem save dosyaları hemde donanımda problemi çıktı. İsyanın bastırılması başka bahara kaldı. Bu arada mod biraz daha zenginleşti.Yeni versiyonundan  vakit bulunca tekrar yazacağım.  ;)
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.