Sağlığınız için #evdekalın.

Gönderen Konu: Revolution Under Siege Bolşevik hikayesi (Rus iç savaşı)  (Okunma sayısı 30244 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Lenin'in  1. dünya savaşında Brest-litovsk anlaşması gereği Rusya savaştan çekilmiş ve bir grup tarafından Lenin hain ilan edilmişti.
1917 yılı ve 1918 başları gelişen olaylar nedeniyle bolşevik karşıtı ittifaklar güçlenmiş ve Rusya 3-4 yıl sürecek bir iç savaşın eşiğine gelmişti.

Don bölgesinde Çarlık ordusu eski generali Denikin'in topladığı ve savaş tecrübesi yüksek olan birliklerden oluşan "gönüllüler ordusu" yanında Don,Kuban ve Terek kozaklarından oluşan ve geçici olarak "gönüllüler ordusuna" yardım eden asıl hedeflerinin yerel bağımsızlık olmasına isteyen gruplar , doğuda ise volga nehrinden itibaren 1. dünya savaşı sonucu esir düşen  Çekoslovak birlikleri ve Lenin'in meclisi bastığı ve fesetmesi sonucu sosyal demokrat hareketlere ait milisler bolşevik karşıtı olarak silahlanmışlardı.

1918 yılı ortalarında Bolşevik ordusu bu iki karşıt grupla karşılaştırıldığında yapı olarak en tecrübesiz ve eğitimsiz birliklere sahipti. Don bölgesinde Denikin'in önderliğindeki "gönüllüler ordusu" Zegnodrad bölgesindeki Sorokin'in birliğini kıstırmıştı. Genel olarak kızıl milislerden oluşan ordu gerekli askeri eğitimi almamış civardaki fabrika ve köylerden toplanmış bir ordu idi. Sorokin ve civardaki komutanlar arasında zaman zaman sert tartışmalar bile yaşanıyordu. Tartışmalardan biri Salsk mı yoksa Tikhoretskaya şehrine mi geri çekilelim? Sorokin'in ordusunda panik yaşanıyordu. Trotsky tüm dikkati ile Don bölgesi ve kafkaslardaki gelişmelerden haberdar olmaya çalışıyordu.
Don bölgesi yakınlarındaki Ukrayna hala Alman işgali altında idi.

Not: Harita "Military control" haritası. Bir de "loyalty" haritası biraz da farklı.
Don cephesi:

By baris30 at 2012-06-17

Volga Cephesi: Muyrayev'in Kazan şehrindeki defans hattı.

By baris30 at 2012-06-17

Türkistan cephesi: Taşkent Sovyeti bölgedeki yerel unsurlara sert müdahalede bulunmuş ve bir kısmı bölgedeki köylere kaçıp yerel milislere katılmıştı. 

By baris30 at 2012-06-17


« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 20:46:06 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Barış

 • Profesör Doktor
 • *
 • İleti: 3462
İşte bunu takip ederim
 

Çevrimdışı Spartan

 • Doçent Doktor
 • *
 • İleti: 2161
Başarılar, takip ediyorum. Fakat bence resimleri normal olarak koyman daha iyi olur, tıklamaya gerek kalmaz.
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/
 

Çevrimdışı Anatole France

 • Profesör Doktor
 • *
 • İleti: 3498
 • Macht geht vor Recht
Evet, resimleri büyük koysan daha iyi. Başlamayı düşündüğüm oyunlardan biri.
Keisn takip edeceğim.
Denn nur Eisen kann uns retten...
 

Çevrimdışı Baris

Teşekkürler. Halletim sanırım bu arada  müzik nasıl eklerim müziksiz olmaz bu oyun. ;)
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 01:07:40 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Düşük rütbeli ama yetenekli komutanlardan Yakir ve  Firunze Moskova'dan Penza'da oluşan Çekoslovak tehdidine karşı yakınlarındaki Tambov şehrine birlikleri idaresi için sevk edildi.

By baris30 at 2012-06-17

Don bölgesi Astrakhan'da bulunan Kirov'a ait birlikler olası kozak saldırısı nedeni ile demiryolu ile Tzaritzyzn şehrine gönderildi.

By baris30 at 2012-06-17

Don bölgesinin kuzey ucunda olan Mironov'a ait birlikler gerekli savaş gücü olmadığı için Tambov şehrine doğru hareketlendi.


By baris30 at 2012-06-17Ural bölgesinde bulunan Blucher'a ait hafif süvari birlikleri bölgedeki köyleri kuşatma ve istihbarat toplamak üzere Kurgan şehrine gönderildi.


By baris30 at 2012-06-17

Not: Burdaki kullandığım renk kodu "loyalty" haritası yaşile çalan renkler ne bolşevik ne de beyaz kuvvetlere güvenen bölgeler. Mesela Ukrayna yeşile yakın. Köylüler tamamen her gruba düşman.

« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 20:51:48 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Resimdeki Sorokin'in birliği içindeki liderlerden Tukhachevsky. Strateji-ofans-defans puanları mevcut. Ayrıca abilities bölümünde emrindeki askerlere verdiği bonuslar var. Mesela sarı amblem eski çarlık ordusu komutanı olduğunu belirtiyor. Yani askerlere +1 disiplin puanı sağlıyor. Kırmızı nato kutucuk ise "infantrymen" özelliği olduğunu belirtiyor. Yani içinde bulunduğu organizasyonda milisler(militia) hariç "regular" piyadeler ateş gücünü arttırıyor.


By baris30 at 2012-06-17

Aşağıdaki kızıl "militia" birlikleri. Regular askerlerden çok farkları var. Ayrıca genel olarak bulunduğu bölgelerde halkın tepkisini gerektiğinde zor kullanarak çektiği için bulunduğu bölgelerin "loyalty" puanını düşürüyor.


By baris30 at 2012-06-17

Aşağıdaki ise Denikin'in ordusunda bulunan ve 1. dünya savaşında şavaşmış "elit" regular piyadeler. Özellikleri savaş tecrübesi yüksek olduğu için bağlı olduğu birliğe moral ve dayanıklılık kazandırıyor.

By baris30 at 2012-06-17


« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 15:49:18 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Türkan

 • Roué
 • Ordinaryus Profesör Dr.
 • *
 • İleti: 5611
 • Go ask Alice.
Çok güzel, takip ediyorum.
Aptallığa ve cahilliğe tahammülüm yok.
 

Çevrimdışı Bersun

 

Çevrimdışı Baris

Thanks !  ;)


By baris30 at 2012-06-17

Biraz bu ekranı  açıklayayim: Genel bilgi olarak muharebe, hava şartları ve bir birlikteki en uzun menzilli unsurlara bağlı olarak farklı range'de başlıyor. Yani birlikte uzun menzilli topçu bulundurmak her zaman iyi.  Daha sonra muharebe  göğüs göğüse yaşanan "assault" evresiye sona eriyor.

Offensive Fire: bu sayının yüksek olması eğer bir bölgeden diğerine biz düşmana saldırıyor isek bu rating kullanılıyor. Yani hücum ateşinde düşmana  isabet ettirme olasılığı.

Defensive fire: Eğer düşman bizim bölgemize girip bize saldırıyor ise bu puanlama kullanılıyor. Yani savunma ateşinde düşmana isabet ettirme olasılığı. Savunma yapan hem arazi şartlarını lehine kullanıp hemde neticesinde "savunma ateşi" (vurma olasılığı değerleri genelde hep daha fazla) değerlerini nedeniyle avantajlı.

Initiative: Aynı bölgede 2 düşman birlik karşılaştığı zaman kimin daha önce ateş açıcağına yönelik bir puanlama. İlk ateş eden biraz daha avantajlı.

Range: Yazdığım gibi "range" değerleri yüksek olan birlikler ateş edebilir. karşı tarafın "range" puanı düşük ise o muharebe turu ateş edemez. Genelde topçuların yüksektir bir de elit birliklerin.

Rate of fire: Yukardaki resimde görüldüğü üzere eğer bu değer "2" ise bu birlik düşmana belli bir menzilden 2 defa ateş edebilir.

Protection: Savunma veya saldırı ateşi sırasında düşmanın vurma olasılığını düşürürür. Ayrıca "assault" evresinde de yaralıdır. Genelde tank birliklerinde bu puan yüksektir.

Discipline : Genel olarak kullanıldığı alan "assault" evresidir. Ayrıca birliğin muharebeden düzenli bir şekilde geri çekilmesi veya panik olarak oldukça düzensiz bir halde çekilmesi durumunu belirler. Düzensiz geri çekilir iseler bir çoğu savaş tutsağı olur ve düşman ordusuna belli bir yüzde oranında katılmak zorunda kalır.

Assault: Assault evresinde düşmana "hit point" anlamında zarar verme olasılığı. Aynı off-def ateşi vurma olasılığı gibi.

Ranged damage: Eğer ateş etme evresi sırasında düşmanı vurma başarısı sağlanmış ise örnekte olduğu gibi düşmana 2 "strenght point" ve 15 "cohesion" zararı verilir.

Assault damage: Aynı range damage gibi ama bu sefer "assault" evresi için geçerli.

Cohesion: Oyundaki en önemli mekaniktir. Sağdaki max değer soldaki ise birliğin şu an içinde bulunduğu şartlar ile ilgili savaşa değeri belirtir. hazırlık/yorgunluk olarak da adlandırabilir. Eğer düşman az "cohesion"a sahip yakalarsa zayiat çok büyük olur. Birlik düzenli bir şekilde savaştan çekilemez kaçarak çekilir. "Cohesion" ayrıca birliğin haritada dolaşma hızını da belirler.

Speed Coefficient: Birliğin hızı. Bir ordu içindeki en yavaş ünitenin hızı ile hareket eder.

Detection vs. Land Units: Eğer "savaş sisi" açık ise ünitenin kaç tane bölgeye kadar görebileceğini belirler. Bu örnekte sadece 2.
Genelde hafif süvariler daha fazla bölge, düşmanı görür.

Hide Value: Hafif süvari ve partizan birlikler düşmandan daha rahat saklanır. Ama belli bir büyüklükteki bir birlik saklanamaz. Sadece 1-3 uniteden oluşan birlikleri eğer hava da kötü ise düşman haritada hiç göremez.

Weight: Eğer birlikler gemilere bindirilmek istenirse bu ağırlık puanı önemlidir. Geminin taşıyacığı bir ağırlık puanı da var.

Support Unit: Mesela ikmal vagunu bu kategoriye girer. Muharebeye katılamaz.

Police: Bir düşman bölgesinde girildiğinde "Military Control" oranını hızlı sağlamak için bu puanlama önemlidir. Genel süvari birlikleri hızlı ve manevra kabiliyeti yüksek olduğu  için (teoride) bu puanları yüksektir. 

Patrol / evade : Bu oyunun belki de en karmaşık mekanizması. Hani öyle ki bir birliği tamemen bir bölgeye hapsolmasını sağlıyor. Bunu sonraya bıraktım.  ;D

« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 16:54:02 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Anatole France

 • Profesör Doktor
 • *
 • İleti: 3498
 • Macht geht vor Recht
Rehber gibi AAR oluyor. Çok güzel devam.
Denn nur Eisen kann uns retten...
 

Çevrimdışı Baris

Bu biraz rehber gibi olucak çünkü diğer tarafları oynayanlar yapay zeka.  ;)
İki oyuncuya karşı tek başıma bolşevikleri oynadığım oyun müthişti ve çok gerilimliydi. Ama ne save dosyası kaldı ne de resim dosyası. Çok yazık oldu.

Genel fikir vermesi açısından bir kaç harita ve politik durum. Yeri geldiğinde bu resimleri oyun içinden de açıklayacağım.


By baris30 at 2012-06-17By baris30 at 2012-06-17

« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 18:28:33 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Sorokin'e karşı beklenen saldırı Zegnodrad'da gerçekleşti. Ama beklenmeyen Denikin'in saldırısı yerine bizzat Don kozaklarından Ataman Krasnov'un birlikleri saldırıyı düzenlemişti. Sorokin kayıp vererek Kanevskaya bölgesine çekildi. Bunun nedenlerinden biri Mamontov'un kendi birliği ile Tikhorestk şehrine saldırması idi. Bunun sonucu Sorokin bu şehre geri çekilemedi. Belki bu saldırı Don bölgesinde bulunan bolşevik birliklerinin sonu olabilirdi. Çünkü ikmal yollarının kesilme tehlikesi vardı. Daha Denikin bile savaşa katılmamıştı üstelik.


By baris30 at 2012-06-17 
By baris30 at 2012-06-17


By baris30 at 2012-06-17
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 20:57:17 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Doğru düzgün incelenmiyor resimler :/
 

Çevrimdışı Baris

Volga nehrinin doğusunda ise içler hiç açıcı değildi. Sibirya kozaklarına bağlı ve Başkurtlardan oluşan birlik önemli şehirlerden Ekaterinburg'a ani saldırı düzenledi. Berzin çok kayıp vermeden kuzeydeki köye çekildi fakat çek ve Sibiryalılardan oluşan birlikler sayıca fazla ve Perm şehrine doğru hareketlenmişti.


By baris30 at 2012-06-17


By baris30 at 2012-06-17Kuzeyde ise Çekoslovak birlikleri İrkuts'u ele geçirmişti.


By baris30 at 2012-06-17
 
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 21:00:25 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Anatole France

 • Profesör Doktor
 • *
 • İleti: 3498
 • Macht geht vor Recht
Resimleri daha büyük koysan, dediği gibi rahat rahat inceleriz. :sick2:
Denn nur Eisen kann uns retten...
 

Çevrimdışı Baris

Harita çok büyük benim pc 1920*1080 çözülürlük ama imageshack küçültüyor resimleri. Ben ezbere biliyorum artık haritayı ama iyice zoomlayıp göndersem bu sefer nerde savaş olduğu anlaşılamaz okuyucu tarafından. Bir önceki yazılarda gönderdiğim tarihi siyah beyaz haritada önemli şehirler var. Zaten o şehirlere vurgu yapacapım. Sorokin Ordusu . Karadeniz kuzeyi Denikine ait birlikler, Volga nehri ve Ural bölgesi Sibiryalılar sonradan Kolchak'a ait birlikler olacak.


By baris30 at 2012-06-17

not: Ama galiba buldum büyütmeyi  ;)
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 20:37:16 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Bolşevikler verdiği kayıplar dolayısı ile askere adam toplamaya başlamışlardı.


By baris30 at 2012-06-17

Bunun için ise gerekli ekonomi altyapısı ve sovyetlerden ne kadar eli silah tutabilen varsa hepsini asker almak istediler.

Petrograd,Novgorod,Moskova,Tver ve Smolensk'den gerekli vergiler.
Yaroslavl, Ryazan, Tambov,Orel, Kursk ve Voronezh bölgesinden zorla askere adam çağırdılar. Bu bölgeler genelde işçi kenti olduğu için Bolşeviklere bağlılıklarında bir problem yoktu şimdilik..

Don bölgesinde ise gerektiğinde Denekin ordularının ikmal yollarını kesmek için partizanlar teşvik edildi, para verildi.


By baris30 at 2012-06-17
Not: Diğer resimleride büyüttüm.  ;)
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 21:17:30 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

1918 haziranında Sovnarkom'u daha fazla endişelendiren gelişmeler meydana gelmişti. Komuch(bolşeviklerin iktidarına karşı olan kurucu meclis vekilleri) silahlanmış ve askeri kanadını Kappel'in oluşturduğu birlik Samara kentinde saldırı için mevzilenmişti.


By baris30 at 2012-06-18


Samara kentinin biraz kuzeyinde olan Kazan kentinde ise altın rezervlerini taşıyan tren bolşevikler tarafından durdurulmuştu.
 Şu açık tı ki Kappel'in ilk hedefi bu altınları geri almaktı. (not: 5-6 tur boyunca eğer bolşevikler altınları koruyabillir iseler altınlar bolşeviklere rubble olarak geri dönecek.)

By baris30 at 2012-06-18

Trotsky, bu gelişmeleri değerlendirdikten sonra aktif olarak bölgelere gitmeye karar verdi. Amacı hem bolşevik birliklerini yakından incelemek hemde gerekli propagandayı yapmaktı. Bunun için koyu renk kostümleri tercih edecekti..

By baris30 at 2012-06-18
 

Çevrimdışı Baris

Sovnarkom 3 cephe oluşturulmasına karar verdi.

İlk cephe Kamenev'in komuta ettiği ve yüksek savaş tecrübesi olan Litvanyalı birliklerle Moskova civarında oluşabilecek anarşist ve köylü ayaklanmalarını bastıracak.
İkinci cephe Sorokin'in komuta ettiği Don cephesi.
Üçüncü cephe ise yeni beliren Komuch tehlikesi nedeni ile Kazan savunması için Trotsky'nin oluşturduğu doğu cephesiydi.

Trotsky elinde birliklerin yeterli olmadığının farkına varmış ve şehri Simbirsk üzerinden defans hattı oluşturmak yerine Kazan içinde savunma hattı oluşturmayı daha yerinde görmüştü. Bu konudaki tek yardımı Raskalnikov'un "gunboat"'ları idi. Bu silahlı tekneler gerektiğinde volga nehrini kontrol edip kazan şehrine ulaşımı engelleyebilirdi.


By baris30 at 2012-06-18

Sorokin'in durumu ise Don cephesinde oldukça kritikti. Bir an evvel savaştan yorulmış askerlerini Ekaterinodar şehrine geri çekmeyi düşünüyordu. (not:asker portlerinin yanında bulunan barlar, düşük "cohesion" gösteriyor.)
Ekaterinodar Kozaklar için oldukça değerli bir kentti ve mutlaka savunulması gerekiyordu.


By baris30 at 2012-06-18
By baris30 at 2012-06-18

Sovyet ekonomisi çökmüştü. Yeni birlikler satın almak ve ilerde gerekli fabrikaları kurmak için  paraya ihtiyaç vardı. Vergiler arttırıldı ama enflasyon çoğaldı.
 

 

Revolution Under Siege -Tanıtım-

Başlatan lemelem

Yanıt: 17
Gösterim: 5553
Son İleti 12 Ocak 2012, 00:49:58
Gönderen: Deniz
Revolution Under Siege- Arayüz ve oyun mekanikleri

Başlatan Baris

Yanıt: 7
Gösterim: 5771
Son İleti 23 Mart 2017, 15:38:03
Gönderen: Baris
Revolution Under Siege (Fatal Years modu)

Başlatan Baris

Yanıt: 0
Gösterim: 1601
Son İleti 22 Ağustos 2012, 18:01:07
Gönderen: Baris
Revolution Under Siege Gold Steam'de

Başlatan alihans21

Yanıt: 0
Gösterim: 1395
Son İleti 06 Temmuz 2015, 21:21:36
Gönderen: alihans21
Revolution under Siege Pbem

Başlatan Baris

Yanıt: 4
Gösterim: 1242
Son İleti 16 Eylül 2017, 17:35:03
Gönderen: Baris
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.