Gönderen Konu: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu  (Okunma sayısı 4423 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« : 18 Ekim 2015, 15:24:51 »
(aç/kapa)


Evvelki alıntılardan da faydalanarak bu bölümde dönem "canlandırmasını" birebir tarihi bölük ve orta sisteminden çok karşılaştırmalı olarak senaryo gereği savaş kapasitesini belirlemek için düşündüm. Çünkü içinde üretim olan bir oyunda tarihsel sapmalar oldukça mevcut.  Asker modellerin belirlenmesi açısından örnek olarak Murat'ın süvari kolordusunu oluşturan  res de cavalerie içinde bulunan dragon ve cuirassier sınıfı için yakın muharebede ilave çarpanlar mevcut. Ayrıca dönem Fransa'sında kolordu düzeyinde diğer ülkeler nezdinde bir avantaj var. Dönemin büyük devletleri açısından süvari ve piyadeleri tümen komutanı bazında daha kalabalık oluşumları oyun için ayrıca gerekli. Osmanlı ordusunun Rusya ile de karşılaştırma yapılması temelinde hafif süvari sınıfını üzerinden ve devlete ek külfet oluşturmaması açısından düşünülebilir. Yeniçeri sınıfını  militia modeli üzerinden  opolchenye alaylarından farklı bir biçimde temelinde AJE'de olduğu lejyonların üretilmesi gibi bir moral kaybına sebep olabilir. Birim modelleri konusunda detaylara daha sonra girerim.

Event kısmı konusunda fikirler nelerdir?
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2015, 17:51:07 »
Kronolojik olarak III. Selim'in giriştiği reformlar

1-) Ocakların ıslah edilmesi: Bu kapsamda yeniçeri orta ve bölüklerinin yeniden düzenlenmesi, subay sınıfının iyileştirilmesi, haftada iki gün talim zorunluluğu getirilmesi ve ücretlerin düzene sokulması hedeflendi. Yani kısacası yapılanları ocak üzerinde merkezi bir denetim kurma ve askeri disiplini artırma çabasıdır diyebiliriz.

2-) Teknik reformlar: Top dökümhanelerinin geliştirilmesi, standardizasyona gidilmesi (4, 8, 12 kalibrelik toplar kullanılması), barut ve tüfek kalitesinin artırılması. Fransız askeri misyonu topçulukta, İngilizler ve İsevçliler tüfeklerde önemli rol oynuyor.

3-) Nizam-ı Cedid'in kurulması: Onaylayınca negatif NM gelir fakat Nizam-ı Cedit birlikleri recruit edilmek üzere aktif olur. Reddedilirse NM artar.

4-) Mühendishane-i Berr-i Hümâyun'un kurulması: Özellikle topçulukta çok faydası oldu.

Bunlar bir kenara bırakılırsa diplomasi konusunda Fransa'nın ve İngiltere'nin Osmanlı'yı kendi safına çekme girişimleri var.

Osmanlılar açısından en ilginç durum ayanlar. Özellikle Balkanlarda çok güçlü ayanlar var ve bunlar güç sahalarını genişletmek için de çatışıyorlar. Merkez bunları durdurmak istediğinde bazen öteki ayanlardan yardım istiyor. Bunlar nasıl yansıtılabilir bilmiyorum.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2015, 19:53:23 »
Diplomasi iki taraflı olarak hem büyük güçler hemde Osmanlı imp. açısından çok net değildi. Bir yandan Rusya’yı sakin tutma ve İngiliz elçilerine iyi davranmayı da gerektiriyordu. İngilizlerin üstü kapalı tehdit mesajları da mevcut. Bu yönden mektuplara cevap bile verilmedi tarzında log mesajları oyunda var.

Yeniçeriler ve bataryalar garnizonları oluşturuyor. Ayrıca Osmanlı’ya ait özellik olan Rumeli&Balkanlar üzerinden Avusturya ve Rusya sınır bölgelerinde tehdit altında otomatik tımar üzerinden garnizon oluşturma özelliği var. Fransız devriminde etkilenmemeleri için geleneksel monarşi tarzında isyanı engelleyen dinamikler var. Fakat isyana açık bölgeler de mevcut. Kart sistemiyle belli bölgelerde savunulması üzerine partizan gruplarının desteklenmesi üzerine sistemde mevcut.

Yazılanları okuyup biriktiriyorum. Fikir belirtenlere şimdiden teşekkürler.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #3 : 18 Ekim 2015, 20:05:41 »
Oyuna eklenebilir mi bilmiyorum ama sadakati satın alınabilen, duruma göre isyan da edebilen ayanlar oyuna eklenebilirse çok iyi olur. AJE'deki gibi sınırsız kilitli kalmaları ve diplomasiyle aktive olmaları da düşünülebilir. Merkez orduyu zayıf ayanları güçlü yapmak lazım.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2015, 10:37:54 »
RUS GOLD’da Ukrayna anarşistleri ile isim bazında (Grigoriev ve Makhno) müttefik olmak mevcut fakat neticesinde sovyet merkezi algıyı zayıflatan EP (politik puan) eksilmesi ve Ukrayna bölgelerinde yerel kolektivizmi temsil eden ayrı bir ‘sovyet’ tanımı var. Merkezi yapıyı; Moskova’yı reddeden Ukrayna köylülerinin oluşturduğu bir halk desteği ayrıca mevcut.

Ayanları bu çeşit bir otonom yapıya yani belli ölçüde YZ kontrolüne verebilirmiyiz? Bölgede düzenli ordunun bulunması belli bir ‘element’ sayısına ulaştığında belki sadakati arttırabilir. Bu konuda biraz düşünelim.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2015, 13:50:50 »
RUS oynamadığım için bilmiyorum, orada YZ kontrolünde köylü orduları mı var?
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Re-Doom

  • Kont
  • *
  • İleti: 851
  • GeneralTzschück
Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #6 : 19 Ekim 2015, 20:21:35 »
Ayanları bu çeşit bir otonom yapıya yani belli ölçüde YZ kontrolüne verebilirmiyiz? Bölgede düzenli ordunun bulunması belli bir ‘element’ sayısına ulaştığında belki sadakati arttırabilir. Bu konuda biraz düşünelim.

 Belli ayanlar savaşlara katıldı değil mi ?  Çünkü bunun üzerine yazacağım fikirlerimi. Yoksa dikkate almayın.  :P

 Öncellikle ayanlar yarı federatif bir şekilde yansıtılabilir. Harita üzerinde gösterilmeden tabi. Mesela satışlar event ile yapılabilir. (HoI 3 Macaristan-Romanya kararı gibi.) Örnekle anlatıyım ; X ayanı ve Y ayanı Z bölgesi için kapışmaktadır. Oyuncunu karşısına 3 seçenek çıkar. Bunlar :

a-) X ayanı 1000 altın teklif ediyor ama seferlere katılma ihtimali (bunu açıklayacağım) düşüktür. Ve halka baskı yapacağı için o halkın ayaklanma ihtimali artacaktır. Bölgeden vergi alınamayacaktır. İnsan gücü kalacak. Bundan sonra iki ihtimal devreye girecek. 1- Eğer ayan sefere katıldıysa bölgede askeri olmayacak. 2- Eğer ayan sefere katılmadıysa -YZ yönetiminde- bölgede askeri bulunacak. Barış döneminde -kendi bölgesinde- isyan çıkarsa -YZ yönetiminde- bastıracak. Tabi bu ayanın çıkardığı ordu Y ayanına göre daha güçlü olacak.

b-) Y ayanı 500 altın teklif ediyor ama seferlere katılma ihtimali yüksektir. Ve halka baskı yapacak ama X kadar değil bir ihtimal olacak ama "a" seçeneğinde ki kadar değil. Bölgeden vergi alınamayacaktır. İnsan gücü sabit kalacak. Bundan sonra iki ihtimal devreye girecek. 1- Eğer ayan sefere katıldıysa bölgede askeri olmayacak. 2- Eğer ayan sefere katılmadıysa -YZ yönetiminde- bölgede askeri bulunacak. Barış döneminde -kendi bölgesinde- isyan çıkarsa -YZ yönetiminde- bastıracak. Tabi bu ayanın çıkardığı ordu X ayanına göre daha zayıf olacak.

c-) Bölgeyi satmama kararı alınır. Bu bölgeden vergi alınacak. İnsan gücü aynı kalacak. Bölgenin isyan ihtimali sabit kalacak.

 Not- Burada birkaç belirtmek istiyorum. Eğer bir bölgeden alınan vergi miktarı X ve Y kişilerinin teklifinden daha düşük olursa oyuncular çoğunlukla "a" ve "b" seçeneklerine yönelecekler. Bunun önüne geçilmesi için bölgenin satılmama kararı seçeneğinde bir yılda alınan toplu verginin X ve Y ayanının tekliflerinden daha yüksek olmalı (C>X>Y). Bir de ayanların sefere katılma seçeneği var. Ayan ordusu tamamen oyuncu kontrollünde olacak ve ayan komutan olarak orduya eklenecek. Eğer sefere katılmazsa -YZ yönetiminde- bir ordu kendi sahip bölgesinde bekleyecek. Buraları isyancılara ve düşmanlara karşı koruyacak. ™® Ayrıca ayan "annex"leme unsuru da olabilir. (EU'da bulunan "vassal annex" sistemine benzetebiliriz.) Bu şu şekilde gerçekleşecek :
1- Bu ayanları işgal sistemi(diyeceğim bunda sonra) belli bir süre alacak önce. "Neden ?" diye sorarsanız adam bir bölgeyi sürekli "ver-al" yapacak ve istemediği kadar para sahibi olacak. Belli bir zaman geçmesi daha dengeli yapar oyunu.
2a- Daha sonra eğer şanslıysanız Z ayanı başarıyla ortadan kaldırılacak.
3a- Sahip olduğu topraklar devlete gidecek.
4a- Diğer ayanlar belli bir isyan ihtimali kazanacak.

Ama ayan ortadan kaldırılamazsa işler daha kötü olacak. Anlatayım :

2b- Ayan başarıyla kaldırılmaz, ayan sahip olduğu topraklarda isyan eder.
3b- Diğer ayanların size alacağı tavır event ile belirlenir. Örneğin X ayanı devletle bir olmayı seçer ve isyan ihtimali kazanmaz. Y ayanı Z ayanı ile olacak. İsyan ihtimali kazanacak sahip olduğu topraklar.
4b- Ayanlar ile savaşılacak.
5b- Eğer başkent düşerse :
 I-) Savaş kaybedilecek.
 II-) Ayanlar sahip olduğu topraklar gibi ayanların ellerinde kalacak vb. Birçok şey eklenebilir buna.
5c- Eğer ayanların orduları yok edilirse :
I-) Savaş kazanılacak.
 II- ) Ayan/ayanların sahip olduğu topraklar ellerinden alınacak. İsyan eden ayan/ayanlar ortadan kalkacak.
6c - Z ayanının yanında olan fakat ayaklanmayan ayanlar belli bir isyan ihtimali kazanacak. ™®
 Dipnot- Aradığınız şeyler böyle bir şey mi emin değilim. Dönem canladırması ile alternatif tarih arasında bir şeyler oldu bunlar. Tabi bunların oyuna eklenmesi biraz zor olabilir. Umarım yardımcı olmuşumdur. İyi günler.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2015, 20:39:16 Gönderen: Re-Doom »
wow, such protest, much democracy, very ban, wow.
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2015, 09:45:13 »
Fikirler çok iyi tam bir değerlendirme yapacağım, aklıma gelen detaylı hesaplamalar ve ilave YZ eklendiğinde oyun motoru her tur bunları kontrol ederken turun hesaplanma süresi çok uzayabilir. RUS GOLD’da bir çok YZ’nin olması 3 kişinin PBEM oynadığı  oyunlara ufak grupların (Yeşil ordu, Ukrayna milliyetçileri, Türkistan vs.) yansıtılmasıyla renk katıyor hem de farklı bölgelerde Bolşevik ve Beyaz ordularına güçlükler çıkarıyordu. 

Fakat buradaki geniş zaman ölçeği, birim sayısı ve temelinde savaş oyunu olduğu için düzensiz süvarı taktikleri kartları, ordu yapılanması ve manevraları YZ içinde alt bir YZ’yi çok zorlayabilir. Oyunun temeli PBEM esaslı olmasa da bir yerde bunun üzerine oynanışı gerektiriyor.

AGEOD’ın çalışma prensibi tarihi isimler üzerinden tarihi olayları canlandırmak ve üretim havuzu&ordu miktarlarında abartı olmaması için oldukça titizler *. Büyük ayanları isimlendirmek ve bağlı bulunduğu bölgelerin sadakatını düşürücü etkenler ve kilitli kalmaları belki sağlanabilir. Bölge sadakatının önemi düşmanın ‘gözü’ olmaları ve savaş sisini kaldırması. Ayrıca ikmal azalması, askerilerin sadakatsız bölgede ilerlerken daha çok ‘attrition’ hasarı almaları ve düşmanı ofansif postürde karşılama dezavantajını getiriyor. Osmanlı-Rusya savaşları üzerinden bir oyun için daha çok detaylara girilebilirdi belki.
   
*Oyunda bir kaynak olan atlarında sayesinde ve 1805 modellerinden birim olan Fransız muhafız tümen modelini oluşturan batarya ve Garde impériale Vieille Garde gibi pahalı alt birimlerinin Napolyon’un Rusya yenilgisinden sonra tekrar oluşturulabilmesi veyahut süvari kaybının karşılanması üzerine tercihler alternatif durumlar mevcut.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2015, 09:49:41 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #8 : 21 Ekim 2015, 11:50:46 »
Beni de tur süresi düşündürdü. Belki kilitli ayanlar daha az yük bindirir. Ayanlar konusunda bilgi lazım olursa yardımcı olurum.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #9 : 21 Ekim 2015, 14:32:53 »
Önemli olanları ve kaç yaya& atlı çıkarabildikleri gerekli bilgi. Oyunda İstanbul ordusu ve başıbozuk&tımar birim modeli üzerinden bölgesel ufak ordular ve liderler var. Kolordu ve tümen oluşturma kısıtlaması da var fakat diplomatik opsiyonla aktif olmaları veyahut kilitli kalmaları daha iyi olur. Ekonomik yönünden fikir de yardımcı olur.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #10 : 21 Ekim 2015, 17:44:36 »


Şöyle bir harita yaptım. Bej renk merkezi idarenin olduğu yerleri gösteriyor. Tabi bu merkezi idarenin çok güçlü olduğu anlamına gelmesin. Bursa gibi yerlerde merkezi idare güçlüyken Bosna gibi yerlerde zayıf, yer yer otonom.

Gri bölgeler, yerel hanedanların ve aşiretlerin olduğu yerleri gösteriyor. Buralar genel olarak askeri değeri düşük yerler. Yani merkezin asker gönderme anlamında çok beklentisi yok. Bazı bögeler (Bağdat, Musul gibi) güçlü yerel liderlere sahipken bazı yerler (Doğu Anadolu) çok parçalı, irili ufaklı yerel ailelerden oluşuyor.

Renkli yerler ise oyuna konulabilecek kadar güçlü ayanları temsil ediyor. Burada sadece en güçlüleri gösteriyorum. Sınırlar en geniş halini gösteriyor ve tahmini. Beyaz noktalar ayanların başkentlerini ifade ediyor. Tek tek gidecek olursak;

Arnavutluk ve Yunanistan'daki kırmızı bölge
Tepedelenli Ali Paşa'nın bölgesi. Başkent Yanya. Müslüman Napoleon olarak biliniyor. 1797 yılında Pazvantoğlu'na karşı oluşturulan büyük koalisyonun en önemli liderlerinden biri olarak güçlenme fırsatı buldu. III. Selim döneminde çok parlamasa da II. Mahmut döneminde padişahtan bile güçlü olduğu söylenir. Toplam Gücü: 8.000 ve çoğunlukla Arnavutlardan oluşuyor.

Balkanlardaki sarı bölge
Çapanoğlu Osman’ın bölgesi. Başkenti Vidin. III. Selim döneminin devlete en çok sorun çıkartan ayanı. Kendi casus ağı var. Doğu’daki komşusu Tirsiniklioğlu’nun topraklarının önemli bir kısmını zorla alıyor. Belgrad’daki Osmanlı paşasıyla sorunlu, Belgrad’ı kuşatsa da alamıyor. Gücendirilmiş yeniçeriler kendisine taptığı gibi yerli halk da onu çok seviyor. Ordusu Türk, Bulgar ve Sırp karması. Levendler ve yeniçeriler de var. Aşırı güçlü. Toplam kuvvet: 15.000 kadar.
Yeşil bölge
Tirsiniklioğlu İsmail’in bölgesi. Merkeze yakın yollarda olduğu için çok güçlü değil. Pazvantoğlu’na yenilince sırtını merkeze yaslıyor. Belli bir başkenti yok, Rusçuk, Varna gibi önemli kentleri başkenti sayabiliriz. Gücü 5.000

Anadolu’daki sarı bölge
Tayyar Mahmud Caniklizade’nin bölgesi. Babası Canikli Ali çok güçlü olsa da yenilip ortadan kaldırılıyor. Bundan sonraki dönemde Canik ve Trabzon’da çok güçlü bir ayan yok, 30-40 civarı aileye bölünmüş durumda. Yine de Tayyar Mahmud bölgede öne çıkıyor. Zayıf bir ayan. Gücü 4.000

Anadolu’daki mor bölge
Çapanoğlu Süleyman’ın bölgesi. Çankırı, Sivas, Tokat onun elinde. Babası daha güçlüydü ve Caniklizadeleri yendi. Oğlu daha zayıf olsa da padişaha yakın. Orta güçte: 6.000 asker

Suriye-Filistin
Burası Cezzar Ahmet Paşa’nın bölgesi. Yerel halkla özellikle de sünni olmayanlarla arası hiç değil. Vahhabileri, Dürzileri ve Yahudileri kesmesiyle tanınıyor fakat iyi bir general. Napolyon’u ilk durduran isim. Başkenti Şam. Gücü 10.000. Bir hayli süvarisi var.

Mısır
Kavalalı Mehmet Ali’nin bölgesi. Napolyon’un bölgeyi boşaltmasından sonra 1805 gibi vali oluyor ve ardından Memlükleri ortadan kaldırıp kendi krallığını kuruyor. Batılı usullere göre geliştirdiği ordusuyla Osmanlı tarihinin gördüğü en büyük yerel lider oluyor. Fakat o dönem henüz bu kadar güçlü değil. Gücü: 15.000

"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #11 : 21 Ekim 2015, 22:22:07 »
Harita harika ve bir kısmı oyun haritasındaki bölgesel sadakat düzeyinden pek farklı değil fakat güçlü ayanların etkin oldukları bölgeleri 1805 tarihi itibarı ile tam tutturalım istiyorum. Küçük bölgesel kontrolü bej renk üzerindeki haritadan senaryo başlangıcında daha kısıtlı bir bölgesel bağlılık üzerinden belirtebiliriz; etnik isyan üzerinden bölgede 3. bağlılık tanımı kullanmayarak. Askere alım ve zorla vergi toplama gibi durumlarda merkezi otoritenin 'varsayıldığı' yerler de isyana açık olmuş merkezi yapıya rağmen; Belki tarihi olmaz ama oyun gereği.

Yakın zamanda biraz daha ekleme yapacağım ayan veyahut vassal sayılabilecek bölgelere fikir alabilmek için.« Son Düzenleme: 21 Ekim 2015, 22:24:14 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #12 : 24 Ekim 2015, 17:21:53 »
Özellikle Rumeli ayanları üzerinden piyade, atlı sayıları tahmini ne kadar verebilebilir?  Ayrıca Kabakçı Mustafa isyanı& Köse Musa Paşa ve Alemdâr Mustafa Paşa üzerinden bir dinamik düşünüyorum. Bu olayların sadece bir ‘event’ ile sağlanması yeterli olmaz.

Osmanlı-Rusya savaşında birlik göndermeyen Anadolu ayanları veyahut ufak çatışan aileler düşük sadakat bölgesi olarak belirlenebilir. Fakat öncelikli olarak detay varsa ne tür birlik çıkardıkları önemli.
Türk, Bulgar ve Sırp birimlere kontrol eden komutanlara Napolyon'un ordusunda olduğu gibi 'multi national' özelliği eklenebilir. Fakat farklı birim modellerinin de eklenmesi lazım.
Topçu sınıfında olan birimlerin kapasitesi şu an asgari 4 kalibrelik topların kullanımına müsait.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #13 : 24 Ekim 2015, 20:25:28 »
Toptan başlayayım. 4,8,12 kalibrelik toplar kullanılıyor. 25 orta var ve her ortada 10 top var. Yani totalde 250 top var ama oyunda sayılar nasıl yansıtıldı bilemiyorum. Ayanlara top vermeye gerek yok.

Ayanlar da döneme uygun olarak piyade ağırlıklı ordular kullanıyor. Merkez ordusundaki gibi yeniçeri birlikleri var, bunun yanında yerelden topladıkları etnik askerleri de var. Merkezin Anadolu'dan topladığı sarıca sekbanların aynısı aslında bunlar. İlla etnik bir farklılık yaratmaya gerek olmayabilir. Bunlar için resim bulmaya çalışırım. Atlı piyade oranına gelince, bunlar dönemi takip eden ordular. Dediğim gibi piyade ağırlıklılar, max 7:3 gibi bir oran yeterli olur.

Alemdar ve diğer kişilere gelince, tam olarak nasıl bir şey düşünüyorsun. Birbirini tetikleyen event zinciri gibi bir şey mi?"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #14 : 25 Ekim 2015, 13:14:55 »
Maalesef 1805 üzerinden Britanya ordusunun tüm organik yapısını oyunda oluşturmak da zor olacaktır ve ayrı çalışma gerektirir. Resim ve portre oluşumunda AGEOD’un çok iyi grafik ekibi var fakat tarihi komutan portreleri her zaman gerekli. Üniforma ve renklerin zaten dönem kıyafetleri üzerinden yorumlanması daha kolay.

Amaçlanan Osmanlı ordusu üzerine biraz yorum ve ‘tarihe az çok uygun sayılar temelinde OOB’ oluşturmak oyunun kendi ölçeğinde ucu açık ‘Grand Campaign’ yapısı gereği.

Örnek olarak daha düşük ölçekte ve detaya girilebilen RUS oyununda tarihi olarak Bolşeviklerin tümen yapısı (daha çok ordu tanımı geçer) Beyazlara nazaran farklıydı fakat oyunda Bolşeviklerin tümen modelleri biraz daha kalabalık tutularak savaş motoru açısından avantaj sağlandı. Döneme uygun sayılar az çok tutturuldu ve oldukça başarılı oldu fakat OOB yapısı çok tarihi değildi.

Topçu kalibrelerinin hepsi var fakat sadece bir kaçı açık başlangıçta. Ayrıca Rumeli&Balkan, başıbozuk ve yeniçeri ağaları üzerinden belli birimleri komuta edebilme çeşitliliği sağlanabilir. Bir yandan Rusya’nın ordu miktarlarını da kontrol ediyorum. Saray darbesi üzerinden Rusya ile olan savaşta çok güçsüz kalmaması da gerekiyor.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2015, 13:20:13 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« Yanıtla #15 : 18 Şubat 2016, 23:58:06 »
İlgilenenler için bir kısım asker modellerinin şimdilik oluşturulan veritabanının İngilizce karşılıklarını belirledim. Terimlerin Türkçe karşılığı şimdilik bir kaç yanlış içeriyor, ki bu dönemle ilgilenip yardım amaçlı bana ulaşan yabancı oyuncuların eklemeleri de mevcut. Eklenmesini istediğiniz sınıfları belirtin. Dönem olarak 1805-1815 Osmanlı Ordusu. Burada belirtilen misal 2. Orta tanımı numaralandırma açısından tarihsel değil sadece oyun gereği birim üretim havuzunu teşkil ediyor.

(aç/kapa)
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.