Gönderen Konu: Vikingler ile iligili soru  (Okunma sayısı 2335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vincentm

• Mandate
  • *
  • Stratejist-Diplomat
Vikingler ile iligili soru
« : 22 Mart 2015, 23:10:15 »
Selam arkadaşlar. Vikinglerin tarihi pek çok ülkenin tarihi gibi ilgimi çekmiştir. Vikingler 8. ve 9. yy' da ingiltere' ye Fransa'ya uzun süreler saldırmışlar. Oraları kolonize etmeye çalışmışlar. Bunu bilmeme rağmen geçenlerde bi tanıdığım Vikingler'in Amerika'ya da kolonicilik yaptığını sanırım Vinland'a söyledi. Bende bunu biraz araştırdım. Fakat net bir cevap alamadım. Gerçekten bu olay tarihde yaşanmış ve elle tutulur kesin deliler var mı yoksa sadece bir tez mi bunu öğrenmek istiyorum. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
WHEN I WANT TO START NEW CAMPAIGN, AND TOMORROW IS PATCH DAY

Çevrimdışı Little Jacob

• Kral
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
Ynt: Vikingler ile iligili soru
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2015, 23:35:15 »
Vinland yanlış bilmiyorsam şimdiki Newfoundland olması lazım. Vikinglerin oraya yerleştikleri de doğru. Ama tutunamayıp geri çekildiler diye biliyorum.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

« Yanıtla #2 : 22 Mart 2015, 23:40:56 »
Kızıl Erik ve Leif Erikson'a bakabilirsin.

Çevrimdışı RedGuard

• Mülkiyetçi
  • *
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2015, 12:44:26 »
Hatta yanılmıyorsam AoE 2'de bununla ilgili bir görevde vardı  ;D

Çevrimdışı Keyser

« Yanıtla #4 : 23 Mart 2015, 12:59:02 »
Grönland üzerinden Kanada'ya çıktılar ama çok uzun süre kalmadılar diye biliyorum.

Çevrimdışı Reichstag

« Yanıtla #5 : 23 Mart 2015, 15:16:38 »
Yerlilerle ticaret yaptılar ama ellerindeki mallar bitince gitmek zorunda kaldılar.

Çevrimdışı vincentm

• Mandate
  • *
  • Stratejist-Diplomat
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2015, 19:08:02 »
Hepinize cevaplarınız için teşekkürler. :)
WHEN I WANT TO START NEW CAMPAIGN, AND TOMORROW IS PATCH DAY

Çevrimdışı Baranduin

• Filozof
  • *
« Yanıtla #7 : 16 Nisan 2015, 21:39:12 »
Dur, ben daha cevap vermedim, teşekkür etmekte hızlı davrandın ;D yanlış hatırlamıyorsam Vikingler Kızıl Erik zamanında İzlanda'yı keşfedip ticaret kolonisi kuruyorlar. Kızıl Erik'in oğulları zamanında da Grönland'ı ve Kanada'nın kuzey doğu kıyılarını keşfedip buralarda da ticaret kolonileri kuruyorlar. Fakat Vikingler zayıflamaya başlayınca işgal ettikleri bu yerlerden de geri çekiliyorlar. Sana bu konu hakkında yazılmış en iyi romanı tavsiye edeyim  :D http://www.kitapyurdu.com/kitap/vikingler--yeni-dunyanin-kesfi/105151.html

Roman 727 sayfa. Tamamını okuyup bitirdiğinde Vikinglere olan ilgine fazlasıyla doyacağını umuyorum  :)
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2015, 21:46:23 Gönderen: Baranduin »

Çevrimdışı Tatarullah32

• Mandate
  • *
  • "Evlere,Kapılarından Girin"
« Yanıtla #8 : 16 Nisan 2015, 22:16:22 »
Hatta Grönland'ın İngilizceye Çevrilmiş Hali "Greenland"'dır. Yani Yeşil Ülke. Kızıl Erik'in Grönland'a Adam Almak için Viking Halkına Söylediği İsim.
"Sizin Üzerinize Kitap İndirmemiz Sizlere Yetmiyor Mu?"

-Mirza Muhammed Ali

Tatarullah32, Bahai inancına mı sahipsiniz ?

Çevrimdışı Artiz

• Filozof
  • *
« Yanıtla #9 : 16 Nisan 2015, 22:19:48 »
Hatta Grönland'ın İngilizceye Çevrilmiş Hali "Greenland"'dır. Yani Yeşil Ülke. Kızıl Erik'in Grönland'a Adam Almak için Viking Halkına Söylediği İsim.
Grönland zaten biliniyor canım, Vinland ayrı.

Daha çok teorimsi bir şey ancak epey muhtemel zira Grönland'a kadar gitmişlerse oraya da gitmiş olabilirler... Bazı buluntuların bunu desteklediğini söylyür tarihçiler de. En popüler teori oraya küçük bir grupla gidip yerleşip, sonrasında gerek doğasal şartlar, gerekse diğer yerlilerle olan savaşlardan dolayı soylarının tükendiği.

Çevrimdışı Tatarullah32

• Mandate
  • *
  • "Evlere,Kapılarından Girin"
« Yanıtla #10 : 16 Nisan 2015, 22:26:43 »
Grönland zaten biliniyor canım, Vinland ayrı.

Daha çok teorimsi bir şey ancak epey muhtemel zira Grönland'a kadar gitmişlerse oraya da gitmiş olabilirler... Bazı buluntuların bunu desteklediğini söylyür tarihçiler de. En popüler teori oraya küçük bir grupla gidip yerleşip, sonrasında gerek doğasal şartlar, gerekse diğer yerlilerle olan savaşlardan dolayı soylarının tükendiği.

Söylediğim Şeyin Vinland veya Amerika ile Alakası yok Adamım. Grönland'dan Bahsediyorum.
"Sizin Üzerinize Kitap İndirmemiz Sizlere Yetmiyor Mu?"

-Mirza Muhammed Ali

Tatarullah32, Bahai inancına mı sahipsiniz ?

Çevrimdışı Artiz

• Filozof
  • *
« Yanıtla #11 : 16 Nisan 2015, 22:38:51 »
Söylediğim Şeyin Vinland veya Amerika ile Alakası yok Adamım. Grönland'dan Bahsediyorum.
Aynen zaten bende onu dedim :P

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.