Gönderen Konu: Türkiye Selçuklu Devleti’nde Saray Teşkilatı  (Okunma sayısı 9891 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Türkan

  • Roué
  • Ağır Süvari
  • *
  • İleti: 4608
  • Go ask Alice.
    • Profili Görüntüle
Türkiye Selçuklu Devleti’nde Saray Teşkilatı


Türkiye Selçuklularının saray teşkilatı, Büyük Selçuklu saray teşkilatının aynısıdır. Sarayda görev yapan hizmetliler arasında köle kökenliler ve tutsak alınanlar olduğu gibi doğrudan Türk kökenli olanlarda vardır. Köle ve tutsak alınan kimselere sarayda iyi bir eğitim verilerek Türkleştirilirlerdi; hatta bunlar arasından yetişip devletin yüksek makamlarına kadar yükselmiş kimseler de vardı. Hükümet işlerinden ayrı tutulan saray işlerindeki görevliler, doğrudan doğruya sultanın şahsına bağlı olarak hizmet yaparlardı. Bu hizmetlileri görevline göre şöyle sıralayabiliriz:

Büyük Hacib: Bunlar sultanla hükümet arasındaki ilişkileri düzenledikleri gibi saraydaki diğer hizmetlileri de denetlerlerdi. Bunlarla birlikte hacip ve perdedarlarda bulunurdu.

Üstaddar: Büyük Selçuklularda mevcut olmayan üstaddar, hükümdarların sarayına ait bütün harcamaları yönetir; buralarda çalışan bütün görevlilerin amiridir.

Emiri Çaşnigir: Bu görevdeki memurlar, sultanın yemeğini tadıp sofrasını hazırlarlar ve kendisine çok güvenilen kişilerden seçilirlerdi.

Emiri Candar: Saray muhafızlarının komutanı olan emir, kendisine güvenilen cesur babayiğit kimseler arasından seçilirdi.

Emiri Silah: Törenlerde sultanın silahını taşır ve silahhane muhafızlarının amiridir.

Emiri Meclis: Büyük Selçuklularda mevcut olmayan bu görevli, sultanın meclisinin amiridir.

Emiri Şikâr: Sultanın bütün av hizmetlerinden çalışanların amiridir. Sultan ile birlikte ava gider.

Emiri Âlem: Sultanın bayrak ve sancağını taşıyıp onu koruyan görevlilerin amiri.

Emiri Ahur: Hükümdarın atlarıyla ilgili hizmetleri yerine getirir, atının yularını tutarak onunla birlikte yürür. Bu emirin emri altında Cemabi Has denilen hizmetkârlar bulunur. Ahır kontu denilen bu memuriyetin Haçlılardan alındığı, yapılan araştırmalardan anlaşılmaktadır.

Emiri Devat: Devaddar da denilen bu emir, vezirlik simgelerinden devatı taşıyıp muhafaza eder.

Emiri Mahfil: Sultanların Cuma günkü kabul resimlerinde onun yanında durarak teşrifat görevi yapar ve hükümdara dua ederdi.

Camedar: Sultanın giysileriyle ilgili görevleri yapar. Bu görevlilerin dereceleri emirden daha aşağıydı.

Şarabdar: Sultanın içki ve şerbetlerini hazırlar, onları kilerde saklar, içki meclislerinde hizmet ederdi.

Taştdar: Sultana, yemekten önce ve sonra abdest alırken ibrik ve leğen getirir, eline su döker. Onun emrinde Taşthane adı verilen yerde leğen ve ibriklerden başka, sultana ait kumaş giysi, oda takımları, çizme ve benzeri şeyler bulundururdu.

Havayicsalar: Hükümdarın saray aşçısıdır. Yemekler onun denetiminde ve gözetiminde pişirilir.

Çavuş: Büyük Selçuklular ve diğer Türk ve İslam devletlerinde görünle bu görevliler, ellerinde işlemeli değnekler olduğu halde sultan alayının önünde gider ve yol açardı. Sultan sarayının kapısında durarak halkın şikayetlerini tespit eder ve sultana bildirirdi.

Kaynak: Türkiye Tarihi 1.Cilt Sayfa: 361-362-363
Aptallığa ve cahilliğe tahammülüm yok.