Gönderen Konu: Timur  (Okunma sayısı 13240 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatih pasha

• Dük
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Timur
« Yanıtla #40 : 04 Mart 2012, 01:04:22 »
'bir başka Türk ve Müslüman hükümdara' kısmı için yazmıştım.

Ne var canım bunda? Türk ve müslüman olması kitap ehlinden bir kafirle evlenmesine engel değil ki. Caizdir. Ayrıca padişahlar bu evlilikleri siyasi amaçlarla yapmışlardır.

Mesela Timur'la savaşan Yıldırım Bayezid Han Sırp despotu Stefan Lazareviç'in kızkardeşi Olivia ile siyasi amaçlı bir evlilik yapmış, bu sayede sorun çıkarma potansiyeline sahip bu vassalını Niğbolu ve Ankara Muharebeleri'nde yanında tutmuştur. Öyle ki, Lazareviç ve emrindeki Sırp süvariler Ankara Muharebesi'nde cesurca savaşmışlardır.

Tabi bu evlilik, Fatih Sultan Mehmed Han'ın 1459'da Sırbistan'da hak iddiasında bulunup burayı ilhak etmesi için CB sağlamıştır.

Bir de evlilik tanımı doğru olsa da kısmen yanlıştır. Osmanlı padişahları eşlerini nikahlarına almazdı. Bunu ilk yapan kişi Kanuni'dir.
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
Norðhymbriscra Ealdgesege
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

« Yanıtla #41 : 04 Mart 2012, 01:18:23 »
Benim kastettiğim Türklüğün bozulmasıydı :)

Çevrimdışı fatih pasha

• Dük
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 04 Mart 2012, 01:30:54 »
Benim kastettiğim Türklüğün bozulmasıydı :)

Türklük öyle evlilikle falan bozulsaydı, sen ben bugün bambaşka bir etnik kimlikle yaşıyor olurduk.
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
U-38'in Harp Ceridesi

« Yanıtla #43 : 04 Mart 2012, 01:36:07 »
Mesela Uygur freskleri :

Çevrimdışı Scipio

• (osmanli askeri)
  • Kral
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 04 Mart 2012, 14:25:44 »
O dönemde -ki bırak o dönemi bugün bile- ırk veya milliyet için adamın kanını alıp genlerine bakmıyorlardı. Babası Türk'se Türk'tür.

Yok bir çok padişahın anası Rum'muş da o yüzden padişahlar Türk değilmiş de falan da filan da saçmalığın dibine vurmaya gerek yok.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2012, 15:58:46 Gönderen: osmanli askeri »
"The men who went to the moon to export peace, remained on the moon to rest in peace."

Çevrimdışı sekban-ı cedit

• Şövalye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 04 Mart 2012, 15:57:56 »
Ardılları olarak Safeviler,Şeybaniler ve Babürler gösterilmiş wikipedide.

Çevrimdışı Bersun

• İmparator
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 04 Mart 2012, 16:15:00 »
Timur topraklarında kurulan devletler olduğu için muhtemelen.

« Yanıtla #47 : 04 Mart 2012, 16:23:36 »
O dönemde -ki bırak o dönemi bugün bile- ırk veya milliyet için adamın kanını alıp genlerine bakmıyorlardı. Babası Türk'se Türk'tür.

Yok bir çok padişahın anası Rum'muş da o yüzden padişahlar Türk değilmiş de falan da filan da saçmalığın dibine vurmaya gerek yok.

Gen bakıyorlar demedim. Tipleri incelemen yeterli.

Çevrimdışı Scipio

• (osmanli askeri)
  • Kral
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 04 Mart 2012, 16:40:43 »
Tip mip farketmez babası Türk ise o adam Türk'tür. Senin hesapla gidersek biz de Türk değiliz.

Ayrıca fatih pasha,

İlk nikah kıyan padişah Kanuni demişsin. Osman Bey ile Orhan Bey nikah kıydı diye biliyordum ben?
« Son Düzenleme: 04 Mart 2012, 16:41:15 Gönderen: osmanli askeri »
"The men who went to the moon to export peace, remained on the moon to rest in peace."

« Yanıtla #49 : 04 Mart 2012, 16:46:59 »

Bu biraz fotoşok gibi duruyor ama baba aslan olmasına rağmen aslan olarak değil 'Liger' olarak adlanıdırılıyor.

Çevrimdışı Scipio

• (osmanli askeri)
  • Kral
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 04 Mart 2012, 16:50:46 »
Kardeşim kendinde misin sen? Ben kültürden bahsediyorum. O zamanlar dünyanın geneli böyleydi, bugünse Doğu'da hala böyle(Dünyanın doğusu). Baba Türk ise o adam Türk'tür. Yahudilerde de anne Yahudi ise o çocuk Yahudi'dir. Bu iş kültüre bakar.

Tipe ya da gene değil.

« Yanıtla #51 : 04 Mart 2012, 16:51:51 »
Müneccim değilim kusura bakma.  Çok geç gelen edit : Genlerden bahsediyordum :P
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2012, 14:00:00 Gönderen: The Simpsons »

Çevrimdışı sekban-ı cedit

• Şövalye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 04 Mart 2012, 16:56:58 »
Fatih dönemine kadar nikah yapıldı diye biliyorum. Fatih yapmadı. Daha sonra ilk kez Süleyman yaptı.

Çevrimdışı fatih pasha

• Dük
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 05 Mart 2012, 01:36:25 »
Fatih dönemine kadar nikah yapıldı diye biliyorum. Fatih yapmadı. Daha sonra ilk kez Süleyman yaptı.

Doğrudur. Yanlış ifade etmişim. Fatih'e kadar siyasi evlilikler için nikah yapılıyor mecburen. Onun dışında cariyeler ile de ilişki mevcut. Fatih döneminde devlet sağlam temellere oturunca buna ihtiyaç kalmadığından, nikah tamamen terkediliyor.

Kanuni siyasi amaçlı olmayan ilk nikahı kıymıştır.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2012, 01:37:11 Gönderen: fatih pasha »
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Jagdpanzer

• Arşidük
  • *
  • الله اكبر Allahu Ekber!!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 18 Mart 2012, 01:39:02 »
Doğrudur. Yanlış ifade etmişim. Fatih'e kadar siyasi evlilikler için nikah yapılıyor mecburen. Onun dışında cariyeler ile de ilişki mevcut. Fatih döneminde devlet sağlam temellere oturunca buna ihtiyaç kalmadığından, nikah tamamen terkediliyor.

Kanuni siyasi amaçlı olmayan ilk nikahı kıymıştır.
rlywrd*
İmana gelin!!!

Dönitz genel ev kursun :smoking:

STURM DER FLAMME: YENİ BÖLÜM GELDİ (30.6.2013): http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29872.msg424436#msg424436
İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI YAZI DİZİSİNE DE YENİ BÖLÜM GELDİ (30.6.2013): http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=25043.msg583257#msg583257

Gemideki kadınların %10'u hamile kalmış. asg*

YA kim ateyiz ya  :wall:

STURM DER FLAMME DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29872.msg508380#msg508380

Sikkim çok küçük.

Niye ki Sikkimle oynamak çok eğlencelidir, herkese öneririm.

Darbe yapinca darbe oluyor...

Çevrimdışı MadKing

• Şövalye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 18 Kasım 2012, 19:00:13 »
konuyu hortlattığım için özür dilerim ama bilgi yanlış 1.mehmetten itibaren türk kadınlarla evlenilmiyor sebebi timurun bayezidın karısını çıplak bir şekilde şarap sundurması ile aşağalanmasıdır ve bir iletide 69 yaşında o zamana göre çok yaşamış diyorsunu peki orhan gazi 81 yaşında iken ne oluyor
Sinema Öğrencisi

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• İmparator
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 18 Kasım 2012, 19:06:38 »
Orhan Gazi'nin eşi de Rum zaten, Orhan Gazi'den sonra tek tük Türk kadınlarla evleniliyor diye biliyorum. Üstelik o dönem için Orhan Gazi bayağı yaşıyor. O dönem için yetmiş bugünkü yüz yirmi beş gibi bir şey.

Çevrimdışı Bartu

• (Kaptan)
  • Kont
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 18 Kasım 2012, 19:09:53 »
konuyu hortlattığım için özür dilerim ama bilgi yanlış 1.mehmetten itibaren türk kadınlarla evlenilmiyor sebebi timurun bayezidın karısını çıplak bir şekilde şarap sundurması ile aşağalanmasıdır ve bir iletide 69 yaşında o zamana göre çok yaşamış diyorsunu peki orhan gazi 81 yaşında iken ne oluyor

Türk kadınlarla nikah yapıldı dememişki.
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2012, 19:10:06 Gönderen: Kaptan »

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.