Gönderen Konu: Muhammed Peygamberin Resmedildiği Minyatürler  (Okunma sayısı 8861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ecdadı Türk

• Dük
  • *
Müslümanlar yapmışsa büyük ayıp etmiş.Hadi avrupalıyı anladık ta...

Çevrimdışı Re-Doom

• Kont
  • *
  • GeneralTzschück
Gözler neden hafif çekik hâlâ çözemedim ben.

İlk önce bizimkiler mi çizmiş yoksa araplar mı ? Bizimkiler çizmişse ; Çizerken illa esinlenecek bir kişi gerekir.O da 12. yy.'da özelliklerini tam olarak kaybetmemiş Türklerden biridir.

Ve minyatürde amaç kişileri betimlemek yerine olayı ve çevreyi anlatmaktır.Yani renk göz boy saç sakal yüz filan benzeyecek diye bir koşul yok.

Ayrıca minyatürün çıkış yeri Çin değil Japonya diye hatırlıyorum.Yada minyatüre benzer bir şeyler yapıyorlardı Japonlarki o da zaten minyatüre benziyor.Adını unuttum şimdi.
wow, such protest, much democracy, very ban, wow.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Senyör
  • *
  • Ceterum censeo carthaginem esse delendam!
Minyatür araplardan ve iranlılardan bize geçti uygurlar minyatürü tibetten yada çindende almış olabilir. O dönemin ideal yakışıklı erkek ve güzel hatun prototipi çinlilerin tipine yakındı. Çekik gözlü ince belli bembeyaz hatunlar araplara herhalde kendi memleketlerinde bu tipte insan olmadığı için inanılmaz çekici geldi ve peygamberi dahi bu yüzden böyle resmettiler. Minyatür sanatında cümle kainata tanrının gözüyle bakılır batılıların portre sanatında yaptıkları gibi canlılar resim olarak nakşedilirken gerçeğe aşırı yakın, kusursuz çizilmezler. Renklerin bolluğuna ve altın süslemelerine rağmen minyatürler çizgi film karakterleri gibi kalırlar. Minyatürlerin gözünden insanlar ve kainat kusursuz şekiller olarak değil basit, sıradan ve acizdirler. Bu basitlik, acziyet ve sıradanlık durumu tanrının kainata bakışını yansıtır. Oysa batıdaki portreler öylemidir? Bir dilencinin sefil halini bile insan gözündendeki görüntü gibi aynen resmedebilen ressamlar çizim üslubununda acziyet ve basitlik içerisinde olması gerektiğini ihlal etmiş olurlar.

Muhammed peygamber minyatürlerde çizgi roman kahramanı gibi değilde yüz hatları ve gölgeleri belli, derinliği olan gerçeğe yakın, diğer insanlardan ayırt edilecek bir şekilde çizilmiş olsaydı günah olurdu. Ama tüm bu minyatürlerde açıkça görüldüğü üzere islama göre 18 bin alemin nuru olan peygamber miraca çıkarken dahi aşırı basittir. Yuvarlak bir kafa çizilmiş ve bizim küçükken ilk okulda yaptığımız resimler gibi kulaklar, gözler, burun ve ağız basitçe işlenmiş. Batılılar isa mesihi öyle bir çizerlerki isa mesihin yer aldığı tablolardan birini elinize alsanız kıyamet günü onca kalabalığın içerisinde arayarak isa mesihi bulabilirsiniz. Halbuki peygamber ve mesih dahi olsa isa ruhullahta allahın sıradan bir kuludur acizdir, sadedir. Hala sorusu olan, anlamayan, tam ikna olmadım diyen varsa sorsun lütfen.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • Arşidük
  • *
  • Beğenildi: 24 kere
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
Bir Arap için fazla beyaz tenli değil mi, yoksa cidden ten rengi böyle miydi acaba ?
Peygamber tam Arap değildi.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Senyör
  • *
Arap diyince niye aklınıza kara insanlar geliyor ;D Bakın mesela kral abdullah bembeyaz adamdı.

Çevrimdışı Snykdel

• Arşidük
  • *
Çünkü tam Arap değil.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Senyör
  • *
Yahu araplar zaten zenci değiller ki. Mesela ben sivaslıyım ben ne kadar kumralsam onlarda o kadar kumral.

Çevrimdışı Snykdel

• Arşidük
  • *
Hangi etnik grupta olduğuna bağlı. Ten rengi zaten bağlayıcı bir unsur değil zamanla o hale gelmiş olabilir minyatürler. Göz olayı da doğunun etkisi olabilir...

Çevrimdışı Little Jacob

• Arşidük
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
Peygamberin ana tarafından Mısırlı olduğunu anlatırlardı. Mısır'ın fethinde merhamet göstermişler bu yüzden. Ne kadar doğru bilmem.

Çevrimdışı HulkSpider02

• Kral
  • *
Meleklerin kadın olarak çizilmesi garip gelmiyor mu size?

Çevrimdışı Gregory

Türkiye'de Araplar nedense zenci gibi muamele görüyorlar. (bkz: Arap .....ğı) ;D Bu konuyla da hiç olmadı ama malumunuz bu örneği vermem gerekirdi ...

Çevrimdışı Almanzor

Peygamberin nasıl göründüğünü aliye sormayı kimse akıl edememiş mi? Nechül belagada bu konuda bilgi varmıdır acaba?
Ali'nin A'sı büyük yazılır .Ve evet Nehcül Belaga'da bulunuyor diye hatırlıyorum...

Çevrimdışı Ashikaga

• Senyör
  • *
Büyük günaha giriyorsun kardeşim. Allah günahlarını affetsin.  nrm*

Arapların siyahi olduğu sadece şehir efsanesidir. Çoğu da bal gibi beyazdır.

Minyatürlerin çıkış noktası ise Çin değil Japonya'dır.
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2015, 16:09:10 Gönderen: Ashikaga »

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Arşidük
  • *
Araplar siyahi değildir zaten, hiç mi Ümmü Gülsüm veya Esad'ı görmediniz ?
Mesela benim ten rengim de Esad'ınkine yakın.
Ama yinde de Hicazlı birisi için fazla açık tenli değil mi ?

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.