Gönderen Konu: (Türk Beylikleri) Candar Oğulları  (Okunma sayısı 3223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Arşidük
  • *
    • Profili Görüntüle
(Türk Beylikleri) Candar Oğulları
« : 02 Aralık 2014, 21:09:00 »

a)Genel
Candaroğulları Beyliği, Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılışından sonra Kastamonu ve çevresinde kurulan bir Türkmen beyliğidir.
Denizci özellikleri, Sinop'ta kurdukları tersanenin Osmanlı Devleti'ne katılması ve geliştirilmesi, Osmanlı Donanması'na güç kattı. Kastamonu'nun Küre ilçesindeki bakır ocakları, Beylik daha Osmanlı Devleti'ne ilhak olmadan önce, Osmanlı Devleti'nin top üretimi için faydalandırılmıştır.
Yıldırım Bayezid, Anadolu'daki birliği sağlama yolundaki çalışmaları sırasında Candaroğulları topraklarına sahip olmuş, fakat Sinop'ta Candaroğulları Beyliği'ni devam ettirmiştir. İsfendiyar Bey Ankara Savaşı'ndan (1402) sonra Timur'un hâkimiyetini tanıdı. Bunun karşılığında da eski Candaroğulları toprakları kendisine verildi, böylece Kastamonu'ya yeniden hâkim oldu.
Fatih Sultan Mehmet'in izlediği akıllı politika sonucu 1461 yılında savaş olmadan Osmanlı Devleti'ne katıldı.

Resim 1 Türkiye üzerinde Eflani ve Eflani'nin bağlı olduğu il.

b)Tarihi
Kuruluş dönemi

Çobanoğulları'ndan sonra Kastamonu, Sinop ve civarin da kurulan Candaroğulları Beyliği'nin kurucusu Şemseddin Yaman Candar'dir. Candar oğulları kurulacağı zaman Anadolu Selçuklu Devleti Moğolların hakimiyeti altında bulunuyor du. Selçuklu Sultanı II.Giyaseddin Mesud'un ilk saltanat döneminde (1284-1296) kardeşi Rükneddin Kılıç Arslan tahtı ele geçirmek için mücadeleye başladı. Bu maksatla bulunduğu Kırım'dan gemilerle gelen Rükneddin Kılıç Arslan Sinop'a çıktı ve oradan Kastamonu'ya geçti . Bu sırada Kastamonu'da Çobanoğlu Mazafferüddin Yavlak Arslan bulunuyordu. Rükneddin Kılıç Arslan, Muzafferüddin Yavlak Arslan'i kendisine atabey tayin ederek sultanlığını ilân etti. II. Giyaseddin Mesud, onların üzerine yürüdü ise de yenilerek esir düştü. Ilhanlı hükümdarının Sultan Mesud'a yardim için gönderdiği kuvvetler yolda yetiştiklerinden yapılan savaşta Mesud'u kurtardılar. Bu savaşta büyük yararlılıkları görülen Semseddin Yaman Candar'a bu hizmetine karşılık Kastamonu yakınlarındaki Eflani'yi verdi. Böylece Candaroğulları Beyliği kurulmuş oldu.

Resim 2 Candar'ın Anadolu Selçukluların üzerine Türkiye haritasındaki bulundurduğu konumu

I. Süleyman Paşa (1309-1340 ?)

Hâkimiyeti Eflani ve çevresini aşamayan Semseddin Yamani'in ölümünden sonra yerine oğlu Süleyman Paşa beyliğin basına geçmiştir. Süleyman Pasa çok geçmeden beyliginin sinirlarini genişlemiş, Kastamonu üzerine giderek ani bir baskınla şehri, Muzafferüddin Yavlak Arslan'in oğlu Hüsameddin Mehmed'in elinden almıştır. Süleyman Paşa, Kuzey Anadolu'da nüfuzunun artmasından yararlanarak Pervaneogullari hâkimiyetinde bulunan Sinop'u ele geçirmiş ve idaresini oğlu Ibrahim Bey'e vermiştir (1322). Bu sırada Safranbolu da alindigindan buranin idaresi de diger oglu Ali Bey'e birakıldı. Süleyman Pasa 1335 yilina kadar Ilhanli hâkimiyetini tanimis, Ilhanli hükümdari Ebu Said Bahadir Han'in ölümünden sonra beş sene müstakil olarak hükümet etmiş, kendi adına para bastırmıştır.Ölüm tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

Resim 3 I. Süleyman Paşa Dönemi

I. İbrahim Bey (1241-?) ve Adil Bey (1345-1361)

Sinop valisi olan İbrahim Bey, babasının, kardeşi Candar'ı veliaht göstermesi sebebiyle isyan etmiş ve Kastamonu'ya hâkim olmuştu (1339?). Giyaseddin İbrahim Bey'in hükümdarlığı beş sene kadar sürmüş ve vefâtini müteakip yerine amcasi Emir Yakub'un oğlu Adil Bey geçmiştir (1346).Adil Bey'in beyliği dönemine ait elimizde fazla bilgi yoktur ve genel olarak 1361 yilinda öldügü kabul edilmektedir. O'nun zamanında Candaroğulları Beyliği, Karadeniz ticareti bakımından önemli gelişmeler kaydetmiş, Ceneviz ve Venedikliler ile ticarî ilişkiler kurulmuştur.

Resim 4 Karadeniz

Not;

Eğer okunacaksa ilhak olunuşuna kadar şekildeki gibi yazarım.Ancak buralara bakılmadığını düşündüğümden dolayı bu konu gerekli ilgiyi almayana kadar yazımı durdurulacaktır.Yanlız bu konuya ilgi gelirse sadece bu değil tüm minik ve unutulmuş devletleri yapacağım.Bu arada herhangi bir kaynak yoktur.Kendi kafamdan yazdım bunları ve resimleri de kendim editledim lütfen emeğe saygı verin ki devamı gelsin.(Osmanlı tarihi adlı bir kitaptan okumuştum aklımda bunlar kalmış.Vikipedi desteği vardır.Resimler kendimim olduğu için sınır hatalarını affedin.Resimlerin bazılarını Google Earht tan çektim.)
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2014, 21:29:42 Gönderen: Hasan.Macit »

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı HulkSpider02

• Kral
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: (Türk Beylikleri) Candar Oğulları
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2014, 21:13:19 »
Tesekkurler yararli bilgi fakat bu konulari amacmanin sebebi nedir?

Çevrimdışı Gök Börü

« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2014, 21:13:57 »
Devam etsin,okuyorum.

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Arşidük
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Aralık 2014, 21:14:44 »
Tesekkurler yararli bilgi fakat bu konulari amacmanin sebebi nedir?
İnsanların bu konuları bilmesini istiyorum.

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı HulkSpider02

• Kral
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2014, 21:15:22 »
Tesekkurler o zaman.tbrk*

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Kont
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Aralık 2014, 21:26:21 »
Bayraklarında neden sadece Davut'un Yıldızı var, hala merak ediyorum.

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Arşidük
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Aralık 2014, 21:28:47 »
Bayrakları Katalan Atlasından alıntı muhtemelen. Yıldız işareti de Türk-İslam kültüründe olan bir şey. Genel kabul gören ismi Davud Yıldızı olsa da İslam kültüründe Mühr-ü Süleyman olarak geçer.

Örnek verilecek olursa
Edirne Selimiye Camii / Kadınlar Mahfili

Barbarosların Sancağı

Güncelleme konuya atılan olumlu yorumlar ile konu biraz da olsa devam etmiştir.

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Kont
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Aralık 2014, 21:31:03 »
Barbaros'un bayrağında sadece yıldız yok fark ettiysen, hatta biraz küçümsemiş gibi bile duruyor. Ama Karamanoğulları, Candaroğullarında sadece yıldız olunca abes kaçıyor.

Çevrimdışı Little Jacob

• Arşidük
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 03 Aralık 2014, 00:25:21 »
O işaretin anlamının Siyonizm ile ilişkilendirilmesi yakın geçmişte olan bir şey. Ondan öncesinde İslam medeniyetinde ön plana çıkıyor.

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.