Gönderen Konu: .  (Okunma sayısı 4847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baranduin

• Kont
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Selahaddin`in Etnik Kökeni
« Yanıtla #20 : 16 Nisan 2015, 20:25:39 »
Demek tam bilmiyorlar, yarısını mı biliyorlar? Mesela sur çekmeyi mi bilmiyorlar acaba neden tam bilmiyorlar merak ettim şimdi ;D Cahil troll de geldiğine göre artık tamamız ;D
Cümleye başlarken dahi Kürt kelimesini küçük harflerle yazan bir site gerçekten bilimsel kaynak tabi aferim ;D

Yok çeyreğini biliyorlar. Kaynak göstermeden birşey yazınca kaynak göstermedim diye kızıyorsunuz, 2 tane kaynak gösteriyorum, yine eleştiriliyorum. Selahaddin Eyyubi'nin Türk olduğuna dair başka nasıl kaynak gösterebilirim, Selahaddin Eyyubi'nin Türk olduğuna dair benden daha iyi kaynak gösterebileceksen haklısın. Selahaddin Eyyubi'nin Türk olduğuna dair benim gösterdiğim kaynaklardan (kendine göre) daha iyisini göstersen yine benim gösterdiğim kaynaktakiler yazıyor olacak.

Selahattin gibi prestij delisi bir über hero'yu alt ırk Kürtlere kaptırmak Türk milliyetçilerinin en büyük güncel sorunlarından birisi. 0-1 mağlubuz. Bakın 1-0 değil 0-1 yazdım kendi evimizde yeniliyoruz yani.

Selahattin'in kardeşlerinin adlarının Türkçe olduğunu söyleyen arkadaş o dönem ki Türklerin alayının adının Arapça olduğunun farkında mı acaba? Geçen gün de yazdım Selçuk Bey'in çocuklarının alayına Musevi isimleri koymasını nasıl açıklayacak?

Tamam o zaman, Selahaddin Eyyubi Kürt veya Arap. İskitler Fars devleti. Harzemşahlar Devleti de Arap Devleti. Çünkü Conn Iggulden ``Tepelerin Kemikleri`` isimli romanında Harzemşahları Arap Devleti diye anlatıyor :D İyi bir yabancı yazar Harzemşahları Arap devleti diye anlatıyor, o zaman Harzemşahlar Arap Devleti'dir tabi. O zaman da Büyük Selçuklu Devleti Taciklerin kurduğu devlet. Çünkü bazı Taciklerin'de Selçukluları Tacik diye gösterip sahiplendiğini duymuştum. O zaman baklava da Yunan tatlısı. Tamam siz haklısınız. Bak kaç sıfır yenilmiş oldum bak.

Selçuk Bey çocuklarına Musevi ismi koyabilir, doğaldır. Çünkü Oğuzların bir ara bağlı olduğu devlet Hazarlar'dır, Hazar Devleti de Yahudi devletidir, bundan kolay açıklama yok :) Oğuzlar Hazarlar'dan Musevi geleneklerini birazcık aldılarsa tabi Musevi isimleri koyacak çocuklarına, Budist isimleri mi koyacaktı yoksa :)

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Arşidük
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 16 Nisan 2015, 20:35:11 »
Musevi gibi yapmacık bir kelime kullanmayalım lütfen.

Bu arada İran dillerinden birini konuşan bir milletin Fars kökenli olması mı saçma şimdi ?

Çevrimdışı Baranduin

• Kont
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 16 Nisan 2015, 20:47:02 »
Şöyle de birşey var, Araplar tarafından Kürtlerle birlikte göçebe Türklere de Ekrad denildiğini birçok yerde duydum, okudum. Yerleşik yaşama geçen Türklere Etrak diyen Araplar, göçebe yaşayan Türklere ve Kürtlere Ekrad diyor. Etrak Türk deme, Ekrad ise Kürt demek. Yani Araplar kaynaklarında göçebe yaşayan Türklere'de Kürt diyor, bu durumda bir ihtimal Selahaddin Eyyubi'de Kürt diye nitelenen Türkler'den olabilir. Kürtler'in büyük bir kısmı da dağlarda yaşayan göçebe bir toplum. Zaten Kürtler ayrı bir ırk değil ki, başta Türk, Ermen, Fars, Gürcü ve Arap ırkları Türkiye'nin doğusunda ve Güneydoğusnda dağlarda yaşayan ilkel kabilelerle karışarak Kürtleri oluşturuyor.

Musevi gibi yapmacık bir kelime kullanmayalım lütfen.

Bu arada İran dillerinden birini konuşan bir milletin Fars kökenli olması mı saçma şimdi ?

İskitlerin konuştuğu dilin Türkçe'den çok Farsçaya mı yakın olduğunu söylüyorsun şimdi :) İskitler'in Soğd'lardan kelime alıyor, Farslar'da Soğd'lardan kelime alıyor, İskitlerin ve Farsların ortak olan kelimleri de Farsça diye yorumlanıyor bazı kesimler tarafından diye biliyorum olayın özünü :D

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Arşidük
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 16 Nisan 2015, 20:55:01 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Scythian_languages

Gördüğün üzere İskit Dil(ler)i İran dillerini mensuptur. Her ne kadar Wikipedia çok kaliteli bir kaynak olmasa da herhalde hangi dil ailesine ait olduğunu doğru olarak verecektir diye düşünüyorum. (İngilizce Wiki'de trolleme çok daha az olduğundan, ve bu sayfayı trollemek anlamsız olacağından trolleme yapıldığını da düşünmüyorum.)

Ha belki Türk kökenli olabilirler, ama İranla da sıkı bir bağları var.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #24 : 16 Nisan 2015, 20:55:49 »
Kürtler tarihsiz oldukları için eziklik içerisinde çünkü gurur duyabilecekleri tarihi bir karaktere sahip değiller. Selahaddin'den daha fazla gurur duyulabilecek bir karakter de olmadığına göre sahiplenmeye çalışmaları normal. Selahaddin'in Kürtlüğü tartışmalı ama Türklüğü de tartışmalı. Fakat kendi mesajımda da dediğim gibi bunun bir önemi yok çünkü Selahaddin Batılılara göre sarazendir, müslümandır. Kültürel olarak da Araptır. Günümüzde Batı'da genel olarak Kürt olduğu kabul görüyor, niye öyle bilmiyorum fakat bu önemli bir nokta. Senin ne dediğinin bir önemi yok Batı, Selahaddin Japondur dese doğru kabul etmek zorundasın.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Baranduin

• Kont
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Nisan 2015, 21:12:58 »

Ha belki Türk kökenli olabilirler, ama İranla da sıkı bir bağları var.

Yani, bu inkar edilemez, bağları var. Kültürel etkileşim vardır, İskitlerin Farslardan etkilendiği gibi Fars'larda İskitlerin Türk kültüründen etkilenmişlerdir. İskitler Fars olsa, adı Türkçe'de ``Demir İz`` anlamına gelen kadın hükümdarları Tomris Han'a (diğer bir söylenişiyle Tomris Katun'a) Tomris ismini vermezlerdi, ve İskitler'de göçebe Türk kültürü yok mu ? Belki o yıllarda Türk kelimesi kullanılmadığı için kendilerine Türk dememiş olsalarda İskitler Türkler'in atalarıdır. Hatta bazı tarihçilere göre Oğuz Kağan destanı Hunlar'dan çok İskit'lere ait bir destandır.

Kürtler tarihsiz oldukları için eziklik içerisinde çünkü gurur duyabilecekleri tarihi bir karaktere sahip değiller. Selahaddin'den daha fazla gurur duyulabilecek bir karakter de olmadığına göre sahiplenmeye çalışmaları normal. Selahaddin'in Kürtlüğü tartışmalı ama Türklüğü de tartışmalı. Fakat kendi mesajımda da dediğim gibi bunun bir önemi yok çünkü Selahaddin Batılılara göre sarazendir, müslümandır. Kültürel olarak da Araptır. Günümüzde Batı'da genel olarak Kürt olduğu kabul görüyor, niye öyle bilmiyorum fakat bu önemli bir nokta. Senin ne dediğinin bir önemi yok Batı, Selahaddin Japondur dese doğru kabul etmek zorundasın.

Yani bu dediklerine katılıyorum Annibal. Selahaddin tam olarak Türk olmayabilir fakat soylarında kendisine yakın zamanlarda Türklük olduğu da muhakkaktır, soyunda hiç Türklük yoktur demek de yanlıştır. Çünkü İran'dan ve Orta Asya'dan gelen Türkler'in Anadoluya gidip yerleşmeden önceki uğrak yerleri Kuzey Irak'tır. Kuzey Irak'a Selçuklular zamanında çok Türk yerleşiyor. Kanı saf Türk olan birçok Alevi önderi de Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Kuzey Irak'tan ve Mardin'den Anadoluya yayılıp yerleşmişlerdir. Kısaca Selahaddin Eyyubi'nin Türk olduğu kesin olarak kanıtlanamamışsa da, kültürel olarak Araplara yakın olsada, Türk olduğuna dair çok iddialar vardır, bu iddiaların hepsini görmezden gelip Kürt'tür veya Arap'tır demek yanlıştır
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2015, 21:15:28 Gönderen: Baranduin »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #26 : 16 Nisan 2015, 22:08:08 »
Kanı saf maf diyeceksen hiç katılma benim görüşlerime
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.