Gönderen Konu: .  (Okunma sayısı 4792 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • General
  • *
    • Profili Görüntüle
.
« : 05 Ağustos 2014, 16:43:32 »
.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2015, 18:06:26 Gönderen: Vatikan Müftüsü »

Çevrimdışı Kurt Knispel

• General
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: selahhadin`in etnik kökeni
« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2014, 16:57:21 »
Şu adam üzerine hemen hemen her forumlarda en az 2-3 konu var bu mevzu üzerine. Yaptıklarının ve hayatının önüne geçmiş durumda gerçekten bu kadar önemli mi? Ne olduğunun ne önemi var?
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2014, 16:57:40 Gönderen: Quad Cannon »

Çevrimdışı TWTmh 051020

• Ataşe
  • *
  • Hüseyin Nihal Atsız 1905-∞
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2014, 16:58:20 »
Selahaddin etnik olarak Türk kültürel olarak Arap'tır. Kürtlükle alakası yoktur. Kardeşlerinden birinin adı Tunga'dır mesela. Oğluna Orta Asya isimleri verecek Kürt olabilir mi? Ama ben yine de tam Türk olduğunu düşünmüyorum. Türk-Arap kırması olabilir.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2014, 18:04:50 Gönderen: TWTmh051020 »
Siz putperestliğe saygı duyuyor musunuz?
Evet fakat neden ateist olduklarına anlam veremiyorum.

Çevrimdışı Reichstag

« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2014, 17:53:49 »
Ülkenin başbakanı bile Kürt derken wikipedi kaynağı iyimiş.

Soyu Yemen'e dayanıyor , annesi Türk diye hatırlıyorum.Bulunduğu ortamda kürt çok.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #4 : 05 Ağustos 2014, 17:59:04 »
Annesinin Türk olduğu kesin fakat soy babadan yürüdüğü için bu bir şey ifade etmiyor. Kardeşlerinin adları da Tuğtekin, Böri gibi bir Kürt için pek alışılmadık isimler. Türk olduğuna dair en büyük tez de buradan geliyor fakat bu etnik olarak Kürt olmadığı manasına gelmez. O dönem özellikle askeri kariyer sebebiyle pek çok klanın asimile olarak Türkleştiği malum. Selahaddin'in kökeni konusunda kesin bilgi yok ama bu zaten önemli değil çünkü kendisi kültürel olarak Arap'tır bu yüzden Arap olduğunu söylemek daha doğru fakat Batı'da daha çok Kürt olarak bilinir. Yine de az da olsa Arap ve Türk olduğunu söyleyen kaynaklar ve tarihçiler mevcut.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • General
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Ağustos 2014, 18:04:42 »
Büyük ihtimalle Kürtleşmiş Arap'tı. 8. Yüzyılın ortalarında Erbil'den Kuzeydoğu'ya göç etmiş ve oraya yerleşmiş Arap kökenli bir Kürt aşiretinden olduğu sanılıyor. TWT'nin bahsettiği Tuna değil Turan-Şah olabilir ama onun ismindeki Turan'ın da günümüzdeki anlamıyla değil Şahname'deki gibi İrani bir Halkın ismi olan Turan olarak ya da Turaj isminin değişik bir şekli olarak kullanılmış olması da mümkün. Bir de Tuğtekinle Böri var tabi ama onlar hakkında kesin bir şeyler bulamadım.
Bu arada Annibal'ın dediği gibi önemli olan Kültürel olarak Arap olması ya da en azından Araplaşmış olması. Yoksa babası Kürtmüş ya da annesi Türkmüş vesaire tartışsak neye yarar tartışmasak neye yarar.

Çevrimdışı cemoooo

• Onursal Üye
  • Albay
  • *
  • Burrard
    • Profili Görüntüle
Ynt: Selahhadin`in Etnik Kökeni
« Yanıtla #6 : 05 Ağustos 2014, 19:14:56 »
Zeki Velidi Togan, Umumi Türk Tarihi'ne Giriş'inde, Selehaddin'in kökeninin Yemen'de yaşayan Kürt bir aileye dayandığını, Eyyubilerinse zamanla kültürel olarak Kürt - Türk etkisinde kalmış Araplar olduğunu söyler.
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Emir-el Müminin

• Asteğmen
  • *
  • Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür. -Sɑrtre
    • Profili Görüntüle
Ynt: Selahaddin`in Etnik Kökeni
« Yanıtla #7 : 31 Mart 2015, 01:10:55 »
Selahattin,bildiğim kadarıyla kökeni Yemenli Arap,Dedeliri sonra Kürtleşiyor.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Ataşe
  • *
  • Ceterum censeo carthaginem esse delendam!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Mart 2015, 15:43:20 »
Çok basit olacak ama kürtler bildiğimiz gibi ağırlıklı olarak şafiidir selahaddin'de şafiimidir acaba?

Çevrimdışı RedGuard

• Ataşe
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 31 Mart 2015, 17:28:45 »
Tam olarak etnik kökenini bilmiyorum ama yanlış hatırlamıyorsam daha önce kardeşinin adının Tuğrul olduğunu okumuştum

Çevrimdışı Baranduin

• Yarbay
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Nisan 2015, 12:37:05 »
Çok basit olacak ama kürtler bildiğimiz gibi ağırlıklı olarak şafiidir selahaddin'de şafiimidir acaba?

Selahaddin etnik olarak Türk kültürel olarak Arap'tır. Kürtlükle alakası yoktur. Kardeşlerinden birinin adı Tunga'dır mesela. Oğluna Orta Asya isimleri verecek Kürt olabilir mi? Ama ben yine de tam Türk olduğunu düşünmüyorum. Türk-Arap kırması olabilir.

Bu iki yorum doğrudur. Kürtlerde devlet kurma geleneği yoktur. Selahaddin Eyyubi Kürtse bir anda nasıl böyle bir imparatorluk kurabilsin :) Kürtler bırakın imparatorluğu, daha küçük bir şehir devleti kurmayı bile tam bilmiyorlar. Selahaddin Eyyubi Kürtse kardeşlerinin ismi nasıl Tacülmülk Böri, Seyfülislam Tuğtekin, Melik Adil Ebu Bekir ve Şahinşah olabilir ? Selahaddin Eyyubi'nin yardımcısı olan İbn Munkız'ın yazdığı İbn Munkız Haçlılara Karşı isimli eserde Selahaddin'in Türkçe ve Arapça konuşmayı bildiği yazıyor, fakat kürtçe veya farsça konuşmasını bildiğini yazmıyor. Bu da Türk olma ihtimalinin kürt olma ihtimalinden daha fazla olduğu anlamına geliyor.

Arkadaşlara şu kaynakları önereyim: http://www.bilinmeyenturktarihi.com/selahattin-eyyubi-turk-mu-kurt-mu.html

http://www.turansam.org/makale.php?id=1821
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2015, 12:54:03 Gönderen: Baranduin »

Çevrimdışı Keyser

• Yarbay
  • *
  • So it begins.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Nisan 2015, 12:44:16 »
Vikipedi'de de şöyle yazıyor:
Selahaddin Eyyubi'ye  tarih boyunca farklı etnik kökenler atfedilmiş, çeşitli milletler mirasını sahiplenmişlerdir. Yaygın görüş Selahaddin'in baba tarafından Kürt kökenli olduğu yönündedir. Öyle ki, El-Hazrecî'nin Eyyubileri anlatan eserinin ismi Târihu Devleti'l-Ekrâd (Kürd Devletinin Tarihi) ismini taşımaktadır. Türk kökenli olduğunu belirten çeşitli kaynaklar da mevcuttur. Son dönemde yeniden ağırlık gösteren diğer bir görüş ise tarihçi İbn Haldun'un Mukaddime eserinde belirttiği üzere Selahaddin Eyyubi'nin atalarının, Yemen'in Himyeri vilayeti eşrafından Hezbâniyye Kürtlerinin Ravvadi aşretine mensup Araplardan olması ve bu aşiretin Himyeri bölgesini yüzyıllarca yönetmiş olan Devs hanedanına akraba olmasıdır.Tarihçi Yakubî'nin bir kaydına göre de Revadî Kürtleri, Revvâd b. El-Musanna el-Ezdî'den gelir ve bu şahıs da 758 yılında Basra'dan Azerbaycan'a yerleştirilen Yemen Araplarındandır. Zeki Velidi Togan da Eyyubîlerin önce Kürtleşmiş sonra da Türkleşmiş bir cenubî Arap sülâlesinden olduğunu desteklemiştir

Çevrimdışı Baranduin

• Yarbay
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Nisan 2015, 12:58:20 »
Vikipediye bakma canım sen :) İskit Devletine'de Fars devleti diyor, ne demişler: Vikipediye inanma, Vikipedisiz de kalma :) Vikipedi hobi olarak okunabilir fakat oarada okuduklarımızı başka kaynaklarla da desteklemek gerekir. Çünkü kendi alanında bilgili olmayan birçok kişi bildiği az buçuk şeyleri yazıyor, çok yanlış bilgilerde var. Yani kesin kaynak olarak vikipedi gösterilemez. Bu arada yukarıdaki yorumuma turansam'dan da (TURAN Stratejik Araştırma Merkezi) bir kaynak ekledim, bunu da dikkate almak gerekli

http://www.turansam.org/makale.php?id=1821

« Son Düzenleme: 16 Nisan 2015, 13:01:10 Gönderen: Baranduin »

Çevrimdışı Little Jacob

• General
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 16 Nisan 2015, 13:01:40 »
Turansam vikiye göre çok sağlam kaynak tabi :P

Çevrimdışı Baranduin

• Yarbay
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 16 Nisan 2015, 13:28:01 »
Orada kaynak gösterdiğim yazıyı Turansam sitesinin saihpleri değil, Necdet Sevinç yazmış, yukarıda sağ tarafta büyük harflerle ismi yazıyor :)

Çevrimdışı Little Jacob

• General
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 16 Nisan 2015, 13:56:01 »
Bu ismin bana bir şey mi ifade etmesi gerekiyor?

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • General
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 16 Nisan 2015, 15:33:08 »
Selahattin'in döneminde etnik ayrım yapılması zor olduğu için hangi milletten olduğunu bilmek zor, ama Batı kaynaklarında Kürt olarak geçiyor. Tabi bu konuda en doğru kaynak batılılarınki mi bilmiyorum. Ama Necdet Sevinç'in tarafsız olmadığı açık.

Ayrıca dilleri İran dil grubunun parçası olan İskitler elbette İranla alakasız değildir. İskitler hakkında pek bilgim yok ama İranla bağlantıları olduğunu biliyorum.
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2015, 15:37:25 Gönderen: Vatikan Müftüsü »

Çevrimdışı Quaim

• Orgeneral
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #17 : 16 Nisan 2015, 17:16:20 »
Kürtlerde devlet kurma geleneği yoktur. Selahaddin Eyyubi Kürtse bir anda nasıl böyle bir imparatorluk kurabilsin :) Kürtler bırakın imparatorluğu, daha küçük bir şehir devleti kurmayı bile tam bilmiyorlar.

Doktor bu ne? Mantığına hayran kaldım.
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #18 : 16 Nisan 2015, 18:18:23 »
Demek tam bilmiyorlar, yarısını mı biliyorlar? Mesela sur çekmeyi mi bilmiyorlar acaba neden tam bilmiyorlar merak ettim şimdi ;D Cahil troll de geldiğine göre artık tamamız ;D
Cümleye başlarken dahi Kürt kelimesini küçük harflerle yazan bir site gerçekten bilimsel kaynak tabi aferim ;D
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Gregory

« Yanıtla #19 : 16 Nisan 2015, 18:24:57 »
Selahattin gibi prestij delisi bir über hero'yu alt ırk Kürtlere kaptırmak Türk milliyetçilerinin en büyük güncel sorunlarından birisi. 0-1 mağlubuz. Bakın 1-0 değil 0-1 yazdım kendi evimizde yeniliyoruz yani.

Selahattin'in kardeşlerinin adlarının Türkçe olduğunu söyleyen arkadaş o dönem ki Türklerin alayının adının Arapça olduğunun farkında mı acaba? Geçen gün de yazdım Selçuk Bey'in çocuklarının alayına Musevi isimleri koymasını nasıl açıklayacak?
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2015, 18:25:43 Gönderen: Gregory »

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.