Gönderen Konu: Haçlı Seferleri Neden Karanlık Çağdan Aydınlığa Geçiş Olarak Adlandırılır?  (Okunma sayısı 6724 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Michael Wittmann

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
    • Profili Görüntüle
Çünkü yağmaları-Sevgi dolu ziyaretleri- ile beraber bir çok önemli buluşu Avrupa'ya taşımışlardır. En basit örnekleri;

<a href="http://www.youtube.com/v/2QPhQ5lw2dM" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/2QPhQ5lw2dM</a>
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 12:40:30 Gönderen: Michael Wittmann »

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ezikliği başka bahaneler ile kapatmaya gerek yok. İslam döneminde ki alimler güzel buluşlar yapmıştır elbette ama bu Avrupanın hiçbir şey yapmadığı anlamına gelmiyor , şimdide onlar üstün teknoloji olarak ne yani İran , Türkiye gelişse bu durumda Avrupalılarda aynısını diyecek.

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Öyle bir şey kastetmedim. Adamlar almış geliştirmiş biz sap gelip sap gidiyoruz.  Ama bu da her bir şeyi onlardan aldığımız, özenti olduğumuz anlamına gelmiyor.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 11:29:18 Gönderen: Michael Wittmann »

Çevrimdışı Franz

Yağma?  ;D ;D ;D ;D ;D Tarihte kimlerin yağmaladığını öğren bir. Müslümanlar cici her şey Müslümanlardan çalındı.
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Probang

(aç/kapa)
Doğu'nun zenginlikleri ve ilmi, Haçlı Seferleri'nin başarısızlığının sonucu klisenin zayıflaması elbet gelişmelerin önünü açmıştı.
Zamanlar geçtikçe biz yobazlaşırken onlar gelişti.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 11:40:03 Gönderen: Probang »
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Sorduğunu sanıp bi hışımla lise 1 konusu lan bunlar diyecektim tamda.

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
Avrupa doğudan ilmi,medeniyeti öğrenmiştir.Hatta bir kere sanırım rus bir elçi osmanlıya geldiğinde çok koktuu için yıkanması gerektiği söylenmiştir.Türklerin hamam alışkanlığını duyunca şok olmuştur.Onun dışında ateşli silahları avrupa yine osmanlıdan öğrenmiştir.Ancak şuanki durum tam tersini gösteriyor.

Çevrimdışı Jay-Jay Okocha

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Peki bilimsel anlamda hala öncü Avrupa mı? Bence bundan 500-600 yy önce bizim kaybettiğimiz gibi Avrupada bu öncülüğünü yavaş yavaş kaybediyor.
Sizce Çin Japonya ABD bilimsel açıdan Avrupa'dan üstün mü?
Çevrenizden 3-5 kız bulun da getirin şu foruma

Çevrimdışı Kazak

• Sekban
  • *
  • bad translations only
    • Profili Görüntüle
Tabi ki ABD üstün.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Yağma?  ;D ;D ;D ;D ;D Tarihte kimlerin yağmaladığını öğren bir. Müslümanlar cici her şey Müslümanlardan çalındı.

Arkadaşım burada "Müslümanlar yağma yapmadı" denmiyor.

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Kardeşim anlayamıyorum sizi. Ben öyle bir şey demedim.  Nerenizden çıkarıyorsunuz tüm bu sonuçları? Yağmayı Müslümanlar da yapıyor Hristiyanlarda. Buna bir itirazım yok. Aslında hiç bir şeye itirazım yok. Ama bu yaptığınız açıkça küçümsemek. Sizin kafanızda oluşan olgu şu "Biz gerizekalıyız bizden nasıl çıksın ki bunlar? En büyük Avrupa-Amerika!"

Yağma lafı ağır kaçmış olabilir. Çaldılar da demiyorum. Ama niye bir Doğulunun bunları yapmasını küçümsüyorsunuz ya da inanmıyorsunuz bunu anlamış değilim.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 13:07:53 Gönderen: Michael Wittmann »

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • Burrard
    • Profili Görüntüle
Buradan çıkaracağımız sonuç, "Haçlı Seferlerinde batılıların gördüğü ve deneyimlediği bulgular daha sonraları yapacakları çalışmalarda referans noktası olmuştur." Olmalı. Eminim Michael'in bahsetmek istediğide bu. Konu nerelere gelmiş.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 12:37:21 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Baris

Peki bilimsel anlamda hala öncü Avrupa mı? Bence bundan 500-600 yy önce bizim kaybettiğimiz gibi Avrupada bu öncülüğünü yavaş yavaş kaybediyor.
Sizce Çin Japonya ABD bilimsel açıdan Avrupa'dan üstün mü?

Siyasi olarak batı hala daha güçlü ama  teknoloji alanında uzak asya çok iyi durumda. Ki 100-150 sene evvel Japonya belki yarı feodal devletti.
-------

Nedeni ise Meiji dönemi'nde ülkeye davet edilen batılı uzmanlardan; (her ne kadar arasında bir çok misyoner ve ajan olsa bile) sonuna kadar yararlanmış ki Çin'in Afyon savaşlarındaki duruma düşmemek için. Japonya tarihi oldukça ilginç ki Samuray ayaklanmaları ve batıyı kendi silahıyla vurmak istemesi açısından. Pasifik savaşının ilk yıllarında Japon donanması ve hava filosu kök söktürmüştü. Burdan çıkaracağımız sonuç hiç bir şeye sığınmamak lazım.  ;)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 12:52:08 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben Japonların savaşı sadece madde yetersizliğinden kaybettiklerini düşünüyorum , birde vodkaları yoktu. Almanlarda ki malzeme onlarda olsa idi kök söktürürlerdi ABD'ye veya Çin'de şöyle Norveç gibi metal dağları , Romanya gibi petrol filan  ;D

Çevrimdışı Bgieer

• (Selanikli)
  • Nizam-ı Cedid
  • *
  • Muk
    • Profili Görüntüle
Dediğin gibi özellikle Japonya'nın dönüm noktası Mutsihito'nun Meiji restorasyonudur bana göre.Japonya'nın her alanda modern devlet olmasını sağlamıştı.
beggin beggin uhuuuuuu

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Japonya hala modern  ;D Silahlanmıyor ama silahlı robot filan yapmaya başladılar. Birde propaganda yapıyor bizimkiler neymiş Japon nüfusu azalıyormuş ee azalsın teknoloji denen bir şey var bu adamlar robot yapıyor. Neyse konumuz Japonya değil. İslam düşmanları ile İslam yanlılarının kavgası normalde konumuz.

Çevrimdışı Baris

Almanya'nın şansı hammadde dışında kara harekatı yapıyor oluşu. Dünya'da gerçek anlamda en fazla hammadde ve lojistik bilgi gerektiren askeri operasyon  malum o zamanlar için deniz operasyonları.   

Japonya'nın şanssızlığı petrol dışında etrafının hiç bir şekilde müttefik devletle sarılı olmaması.
----
Konuya gelecek olursak belgesel gayet doğru bir bilgi sunmuş. Bu gün batıda Roma ve Yunan medeniyetinin yanında  malesef İslam dünyasının hak ettiği bir yer yok. En azından o zamanki  dönem açısından.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 17:40:04 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle

Konuya gelecek olursak belgesel gayet doğru bir bilgi sunmuş. Bu gün batıda Roma ve Yunan medeniyetinin yanında  malesef İslam dünyasının hak ettiği bir yer yok.

Bu mesajım belki İslam düşmanlığı gibi algılanacak yalan konuşmayayım Şii'lik dışında İslam'a ilgi duyan birisi değilim ama düşmanı da değilim. Şimdi hak ettiği yeri alamamasının sebebi bence ayrım değil , şöyle bir gerçek var ki İslam( günümüzde ki temsilcileri ) kendileri dışında herkesi aşağılıyorlar yok yılbaşı şöyleymiş yok onların kızları ahlaksız edepsiz onursuz şerefsiz kimselermiş. Erkekleri desen vatan haini imiş vb uzayıp gidiyor böyle aşağılama şekilleri. Elin İngiliz'i veya Yahudisi veya Japon'u veya Rus Fizikçisi. Bir buluş bulur geliştirir bizim İslam fetişi herif çıkar der ki Kuran'da yazıyor zaten bunlar , bunları o adamlara biz öğrettik diye başlar yine aşağılamaya. Şimdi mesele buluş ise bir şeyi bulmak ise İslamdan öncesine dönersek İslam'ın herşeyi komple Yunanlılar Mısırlılar ve Zerdüştlerden ÇALDIĞINI görebiliriz mesele aşağılamak ise İslamı yerin dibine sokarlar. Günümüzde ki İslam şu aşağılayan zihniyetten kurtulmadığı sürece adam yerine konmaz zaten , iyi bir şey olsa bile diğerlerinin gözünde hep yobaz gerici aşağı sınıf olarak görülmeye devam edecekler. Şimdi ben Agnostik adamın tekiyim dinlere inancım 0 Allahın varlığı veya yokluğunun kanıtlanamayacağını düşünüyorum. Olmayan bir şey kanıtlanamaz ancak henüz kanıtlanmadığı için yoktur demek imkansızdır çünkü geçmişte dünya düz deniliyordu ve kimse tersini kanıtlayamaz idi. Bana göre Ateizm ve Radikal İslam arasında hiçbir fark yok. Biri Yobaz bir şekilde Allah vardır diyor. Öteki de aynı Yobazlık ile Allah yoktur diyor  :dozey:  Kısacası İslam dünyası kendi dışında herşeyi böyle dışladığı sürece elbette ki Roma ve Yunan medeniyetleriyle aynı kefeye konulamaz çünkü , bu medeniyetlerin buluşları Global'dir ancak İslam yapısı gereği ( aslında yapısı böyle olmasa bile Emevi Araplarca değiştirilmiş ) Global değil tekildir kısacası sadece İslam'ı kapsar bu durumda buluşlarının ( kaldı ki buluşları yapan kişiler de Mısır , Roma , Yunan medeniyetlerinden derledikleri bilgiler ile yapmışlardır ) diğer Global araştırmaların yanına konması mümkün olmaz.

Kendi görüşün nedir diye soracak olursan eğer :

Şuan ki İslam'ı bende adam yerine koymuyorum , biriyle tartışırken sen yanacaksın biz iyiyiz sen kötüsün bak biz sokakta hayvan kesiyoruz onlarda hindi kesiyorlar aynı şey işte diyen adamların bilimselliği ile Roma,Mısır,Yunan bilimini aynı ortama koymam. Leziz bir çobanın içine işemek gibi olurdu.

Elbette ki İslam'da reform yapılır ise saydığımız medeniyetler arasına alınması taraftarıyım.

Çevrimdışı Baris

Şimdi aslında burda imaj tartışmıyoruz.  Daha evvel bir konu açmıştım ki belki son mesajım silindi veyahut forumda bir problem oldu diyelim.  ;)
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=30037.0

Benim şu forumda bulunmamdaki amaç son dönem M. Kemal ile izlenimleri görmek aslında oyunlar dışında. Son dönem gençlerin fikirleri çok önemli.
Verdiğim linkteki gibi batının  dışarıya olan tavrı ve zaman zaman tarafsız yaklaştığını unutmamak lazım ki şu çekilen belgesel buna örnek. ;)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 18:16:28 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Sosyolog filanmısın mübarek  ;D

Çevrimdışı Stuka

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu mesajım belki İslam düşmanlığı gibi algılanacak yalan konuşmayayım Şii'lik dışında İslam'a ilgi duyan birisi değilim ama düşmanı da değilim. Şimdi hak ettiği yeri alamamasının sebebi bence ayrım değil , şöyle bir gerçek var ki İslam( günümüzde ki temsilcileri ) kendileri dışında herkesi aşağılıyorlar yok yılbaşı şöyleymiş yok onların kızları ahlaksız edepsiz onursuz şerefsiz kimselermiş. Erkekleri desen vatan haini imiş vb uzayıp gidiyor böyle aşağılama şekilleri. Elin İngiliz'i veya Yahudisi veya Japon'u veya Rus Fizikçisi. Bir buluş bulur geliştirir bizim İslam fetişi herif çıkar der ki Kuran'da yazıyor zaten bunlar , bunları o adamlara biz öğrettik diye başlar yine aşağılamaya. Şimdi mesele buluş ise bir şeyi bulmak ise İslamdan öncesine dönersek İslam'ın herşeyi komple Yunanlılar Mısırlılar ve Zerdüştlerden ÇALDIĞINI görebiliriz mesele aşağılamak ise İslamı yerin dibine sokarlar. Günümüzde ki İslam şu aşağılayan zihniyetten kurtulmadığı sürece adam yerine konmaz zaten , iyi bir şey olsa bile diğerlerinin gözünde hep yobaz gerici aşağı sınıf olarak görülmeye devam edecekler. Şimdi ben Agnostik adamın tekiyim dinlere inancım 0 Allahın varlığı veya yokluğunun kanıtlanamayacağını düşünüyorum. Olmayan bir şey kanıtlanamaz ancak henüz kanıtlanmadığı için yoktur demek imkansızdır çünkü geçmişte dünya düz deniliyordu ve kimse tersini kanıtlayamaz idi. Bana göre Ateizm ve Radikal İslam arasında hiçbir fark yok. Biri Yobaz bir şekilde Allah vardır diyor. Öteki de aynı Yobazlık ile Allah yoktur diyor  :dozey:  Kısacası İslam dünyası kendi dışında herşeyi böyle dışladığı sürece elbette ki Roma ve Yunan medeniyetleriyle aynı kefeye konulamaz çünkü , bu medeniyetlerin buluşları Global'dir ancak İslam yapısı gereği ( aslında yapısı böyle olmasa bile Emevi Araplarca değiştirilmiş ) Global değil tekildir kısacası sadece İslam'ı kapsar bu durumda buluşlarının ( kaldı ki buluşları yapan kişiler de Mısır , Roma , Yunan medeniyetlerinden derledikleri bilgiler ile yapmışlardır ) diğer Global araştırmaların yanına konması mümkün olmaz.

Kendi görüşün nedir diye soracak olursan eğer :

Şuan ki İslam'ı bende adam yerine koymuyorum , biriyle tartışırken sen yanacaksın biz iyiyiz sen kötüsün bak biz sokakta hayvan kesiyoruz onlarda hindi kesiyorlar aynı şey işte diyen adamların bilimselliği ile Roma,Mısır,Yunan bilimini aynı ortama koymam. Leziz bir çobanın içine işemek gibi olurdu.

Elbette ki İslam'da reform yapılır ise saydığımız medeniyetler arasına alınması taraftarıyım.

Buluş yapılırken başka medeniyetlerin bilim insanlarının çalışmalarından yararlanması çok normal.Müslüman bilim adamlarının bunlardan yararlanması bence çalmak sayılmaz.Tabi aynı şekilde Avrupalıların Müslümanların çalışmalarından faydalanması da bence çalmak sayılmaz.Çıkıpta Avrupalılar bizim icatlarımızı çalıpta gelişti diyenleri eleştirmeni haklı buluyorum.Fakat bu adamları eleştiripte üstüne İslam Yunanlılardan, Mısırlılardan, Zerdüştlerden ÇALDI dediğinde sen de eleştirdiğin insanlar gibi davranmış olmadın mı? Bunun haricinde sözlerinin kalanına katılıyorum.Müslüman toplumlar kendi hallerine bakmayıp başkalarını eleştirdiği sürece eleştirdikleri kişiler tarafından aşağı görülmeye devam edecekler.Açıkçası bunu garip bulmuyorum.Dünyaya kendilerini kötü göstermeyi çok iyi başarıyorlar.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben o sözü İslam'ın geneline yaymadım bahsetmiş olduğum %80'lik kesimine yaydım.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Fikir derken ? Ne konuda  :dizzy2:

Çevrimdışı Baris

Tarih sosyoloji ilişkisini anlatacaksın.  ;)
İsrail'de nereye gittin bu arada? Hayfa'da bulundun mu hiç?
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 22:47:06 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Franz

Benim bildiğim loki henüz İsraile gitmedi.  ;D
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Baris

Yanlış anlaşılmasın ben Tel-Aviv'e de gittim ve  düzgün insanlar. Hatta kartalların yuva yaptığı doruklarda ispanyol rahiplerle ile de tanıştım fakat genel olarak demek istediğim entellektüel vizyon çok önemli. Bu hayatın her anlamında insanı kaliteli ve önyargısız  yapıyor ki hem insanın kendi içindeki hemde dışında ki pislikleri  temizlemek için çok önemli ;)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 23:09:48 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Tarih sosyoloji ilişkisini anlatacaksın.  ;)

Tarih ve Sosyoloji olarak uzun uzun bilimsel açıklama yapamam  şimdi ama kendi fikrimi soruyorsan şöyle özetleyebilirim. Objektif bir Tarih arıyor isek mutlaka içinde sosyoloji olmalıdır , öbür türlüsü değerli kaynaklar olsa bile gerçek ve objektif bir Tarihe ulaşamayacağımız anlamına geliyor. Tarih ve Sosyoloji zaten birbirine en yakın bilim dalı araştırma ve bilgi toplama yöntemlerine bakarsak kullanılan materyallerin birbirine çok yakın olduğunu görürüz. Benim kişisel görüşüm Tarihçi olarak yetiştirilen kişiler aynı zamanda Sosyolog olarak da yetiştirilmeliler öbür türlü bu insanlardan objektif ve realist  Tarih sunmalarını bekleyemeyiz.

Ayrıca bu sadece Tarih için geçerli değil her açıya Sosyoloji bilimini kullanarak bakarsak ufkumuz daha geniş olur , tabi ki ben bunu henüz yapamıyorum. Araplar konusunda mesela ırkçı değildim ama sevmiyordum sadece Irak Araplarını seviyordum sonra fazla katı düşündüğümü fark edip bu özelliğimi değiştirdim.

Kendimle çeliştirdin bak şimdi beni 15 dakikadır düşünüyorum acaba gittim mi diye  ;D Yeşil Pasaportum var gerçi her bir ülkeye gidebiliyorum sorun olmuyor bir nevi bakan gibiyim , boş işlerden sorumlu devlet bakanı  :P İsrail ile sinagog dışında hiçbir bağlantım olmadı gitmedim yani ancak şunu biliyorum girilmesi ve çıkılması en zor ülke  :) Fazla güvenlik var girişte ve çıkışta. İsrail'e Yahudi olursam gitmeyi düşünürüm şuan öyle bir düşüncem yok tek bağlantım dediğim gibi sinagoglar.

Espriyle karışık bazen MOSSAD ajanıyım diyorum ama inanmayın şaka tabi ki ; belki de değildir ?

Neyse yatayım ben iyice uykum geldi biraz daha ayakta kalırsam değişik değişik yorumlar atabilirim konulara , hade baykuşlar Sith kaçar meditasyon yapacağım.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 23:28:28 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı katilemre

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ya beyler İslam güzel de şu şakirtler yüzünden millet soğuyor olay bu yani.

Çevrimdışı Jagdpanzer

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • الله اكبر Allahu Ekber!!!
    • Profili Görüntüle
Ya beyler İslam güzel de şu şakirtler yüzünden millet soğuyor olay bu yani.
Şakirtlerin bir kötülüğünü görmedim.
İmana gelin!!!

Dönitz genel ev kursun :smoking:

STURM DER FLAMME: YENİ BÖLÜM GELDİ (30.6.2013): http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29872.msg424436#msg424436
İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI YAZI DİZİSİNE DE YENİ BÖLÜM GELDİ (30.6.2013): http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=25043.msg583257#msg583257

Gemideki kadınların %10'u hamile kalmış. asg*

YA kim ateyiz ya  :wall:

STURM DER FLAMME DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29872.msg508380#msg508380

Sikkim çok küçük.

Niye ki Sikkimle oynamak çok eğlencelidir, herkese öneririm.

Darbe yapinca darbe oluyor...

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Loki forumda ciddiye alınacak son adamlardan biridir.

Adamına göre yorum atıyorum mübarek sende biliyorsun '' Barış '' gibi arkadaşlara ciddi şekilde yorum atarım ama kalkıp başkalarına aynı yorumu gönderecek değilim.

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Beyler çaldı diye de bir şey demedim. Siz neden bu kadar uzattınız bu konuyu. Bilim bir bayrak yarışı gibidir. Birisi çıkar bayrağı belli bir noktaya getirir sonra diğeri gelir onu geliştirip daha iyi bir şey ortaya çıkarır. Bilim Doğudan çıktı da demiyorum. Batı cahildi de demiyorum. Sizce bilimin çalınıp götürülmesi gibi bir şey olabilir mi, mantıklı geliyor mu? Bilimin tek yönden, bölgeden gelişmesi düşüncesi de bir o kadar saçma. Olay sadece arkadaşın dediği gibi;

"Haçlı Seferlerinde batılıların gördüğü ve deneyimlediği bulgular daha sonraları yapacakları bazı çalışmalarda referans noktası olmuştur."

Uzatılmasına gerek yok.

Çevrimdışı goltz pasha

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Beyler çaldı diye de bir şey demedim. Siz neden bu kadar uzattınız bu konuyu. Bilim bir bayrak yarışı gibidir. Birisi çıkar bayrağı belli bir noktaya getirir sonra diğeri gelir onu geliştirip daha iyi bir şey ortaya çıkarır. Bilim Doğudan çıktı da demiyorum. Batı cahildi de demiyorum. Sizce bilimin çalınıp götürülmesi gibi bir şey olabilir mi, mantıklı geliyor mu? Bilimin tek yönden, bölgeden gelişmesi düşüncesi de bir o kadar saçma. Olay sadece arkadaşın dediği gibi;

"Haçlı Seferlerinde batılıların gördüğü ve deneyimlediği bulgular daha sonraları yapacakları bazı çalışmalarda referans noktası olmuştur."

Uzatılmasına gerek yok.
Kesinlikle katılıyorum.

Çevrimdışı ketolar

batı da hala cadı denilip kadın yakılıyorken doğu oldukça gelişmişti her alanda fakat avrupa roma döneminden kalan tüm bilimsel şeyleri yakmıştı hepsini büyü olarak nitelendiriyordu din adamları haçlı seferleri ile askerler doğunun gelişmişliğini görüyor orada ki yeni şeyleri görüyor barut gibi falan sonra onlardan biraz satın alıp ülkesine götürüyor ve avrupa bu sayede karanlık çağdan aydınlığa geçer ve o topların falan kullanıldığı savaşlardan birisi de 1453 İstanbul`un fethidir şahi adında kocaman toplar ile şehrin surlarının yıkıldığı görülür ve tabiki de haçlı seferlerinde bunlar öğrenilince bilgiyi alınca ülkelerinde uygularlar ve feodalite yani derebeylik sistemi yıkılır :D bunları 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğretiliyor şuan lise 3 üm ama hala bunun gibi neleri neleri hatırlarım :D bilmekte zorundayım zaten

Çevrimdışı Gregory

batı da hala cadı denilip kadın yakılıyorken  :stop:

1000 yıl ileri sarıyoruz...

...Günümüzde hala günah denilip kadın sünnet ediliyorken (!)

Aradaki fark burada işte. Adamlar geçmiş zamanın hikayesinde o zihniyettelerken, biz günümüzde o zihniyetteyiz.
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2014, 01:38:00 Gönderen: Shithappens »

Çevrimdışı Delete®

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
batı da hala cadı denilip kadın yakılıyorken doğu oldukça gelişmişti her alanda fakat avrupa roma döneminden kalan tüm bilimsel şeyleri yakmıştı hepsini büyü olarak nitelendiriyordu din adamları haçlı seferleri ile askerler doğunun gelişmişliğini görüyor orada ki yeni şeyleri görüyor barut gibi falan sonra onlardan biraz satın alıp ülkesine götürüyor ve avrupa bu sayede karanlık çağdan aydınlığa geçer ve o topların falan kullanıldığı savaşlardan birisi de 1453 İstanbul`un fethidir şahi adında kocaman toplar ile şehrin surlarının yıkıldığı görülür ve tabiki de haçlı seferlerinde bunlar öğrenilince bilgiyi alınca ülkelerinde uygularlar ve feodalite yani derebeylik sistemi yıkılır :D bunları 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğretiliyor şuan lise 3 üm ama hala bunun gibi neleri neleri hatırlarım :D bilmekte zorundayım zaten

Şahi adında kocaman toplar ile şehir surlarının yıkıldığı görüldü ve Haçlı Seferlerinde bunlar öğrenildi öyle mi? O Sosyal Bilgiler derslerini tekrar almalısın.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Sen hatırlama.