Gönderen Konu: SABARLAR(SİBİRLER)  (Okunma sayısı 2135 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Loki

• İmparator
  • *
    • Profili Görüntüle
SABARLAR(SİBİRLER)
« : 16 Kasım 2012, 15:29:07 »
Öncelikle herkese merhaba günümüzde bir Osmanlıcılık almış başını gidiyor diğer Türk kavimleri yok sayılıyor halbuki bu kavimler Osmanlıdan çok daha ileri kavimler. Bu durumu düzeltmek için bu kavimleri açıklayıp anlatma gereği duydum ve bazı kısa bilgileri paylaşmaya karar verdim.

Sabarların İlk Dönemleri
Önceleri Tanrı dağlarının batısında, Büyük Hun Devleti'ne bağlı olarak yaşamış olan Sabarların adı sapan, yol değiştiren , başıboş dolaşan anlamlarına gelmektedir.

Sibirlere(Sabar) ait ilk bilgiler 461-465 yılları arasında Batı Sibirya kavimleri arasında görülen göç olayları ile ilgilidir. V.yüzyılda doğudan gelen Avarların baskısı ile yurtlarını terk eden Sabarlar, yönlerini batıya çevirdiler. Altaylar ve Ural dağları arasında yaşayan Ogur Türklerini göçe zorlayan Sabarlar, Tobol ve İşim nehirleri dolaylarına yerleştiler. 503 yılında da Doğu Avrupa'da görülen Sabarlar, Kafkasya'nın kuzeyindeki Kuban Nehri boyunca uzanan topraklara sahip oldular.

Sabarların Siyasi Tarihi

VI. yüzyılın başlarında Sabar hükümdarı olan Balak, Bizans ve Sasaniler ile iyi ilişkiler kurmuştur. 516 yılında Kafkasları aşan Sabarlar Anadolu'ya, Avrupa Hunlarının yaptıkları ilk akınlardan sonra, ikinci büyük akını gerçekleştirmişlerdir. Sabarlar Anadolu'da Kayseri,Konya ve Ankara'ya kadar ilerlediler. Sabarların sahip oldukları askeri güç ve savaş teknikleri Bizans'ta büyük ilgi uyandırmıştır.

Balak ölünce yerine karısı Boğarık Hatun geçti. Boğarık Hatun idareciliği ve güzelliği yanında , askerliği ile de şöhret yapmıştı. Aynı zamanda Sabar ordusuna da komuta ediyordu. Bizans güçlü bir orduya sahip olan Sabarlar ile anlaşma yoluna gitti. Sabarlar bu sefer Bizanslıların yanında Sasanilere karşı mücadeleye girdiler. Ancak bu mücadele Sabarları zayıflattı. 557 yılında Sabarlar, Avarlardan ağır bir darbe yiyerek dağıldılar. Bu sırada sınırları Karadeniz'e ulaşmış bulunan Göktürklerin hakimiyetini kabul ettiler. 576 yılında Güney Kafkaslardaki hakimiyetlerine Bizans tarafından son verildi. Dağınık bir halde yaşamaya başlayan Sabarlar daha sonraları da Hazar Hakanlığına tabi oldular. En son Peçenek akınları sonucunda diğer kavimlere karışarak büsbütün ortadan kalktılar.

Sabarların Tarihi Rolleri

VII.yüzyıl ortalarına kadar dağınık bir halde yaşayan Sabarlar, Hazar Hakanlığı'nın esas temelini oluşturdular. Sibirya adı da Sabar Türklerinden kalmıştır. Önceleri Sabar yurdunu gösteren bu ad, daha sonraları bütün Kuzey Asya için kullanılmıştır.

Sabarlar ileri bir medeniyete , özellikle de çok gelişmiş savaş araç ve gereçlerine sahiptiler.'' BİZANSLI TARİHÇİ PRİSKOS ONLAR HAKKINDA ŞU BİLGİLERİ VERMEKTEDİR : '' Sabarlar , insan hafızasının hatırlayabildiği zamandan beri ne İranlılardan ne Romalılardan hiç kimsenin düşünemediği makinelere sahiptiler. Öyle ki , her iki imparatorlukta mühendis eksik olmamış ve her devirde surları dövmek için makineler yapılmıştır , fakat şimdiye kadar böyle bir buluş ne ortaya konmuş ne de onlar gibi kullanılabilmiştir. Bu şüphesiz insan dehasının bir eseridir.''

Zaman buldukça diğer sayısız kavmi'de paylaşacağım.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• İmparator
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: SABARLAR(SİBİRLER)
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2012, 15:42:00 »
Kaynak koysan da biz de daha detaylı bilgilere ulaşsak? Gerçekten çok önemli bir konu çünkü...

Çevrimdışı Loki

• İmparator
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2012, 15:44:47 »
Eğitim danışmanı bir tanıdığım var kağıt kağıt yazıcıdan çıkartıp verdi bana bu kavimlerin adlarını özetlerini büyük ihtimalle Ahmet Taşağıl ve Kültür Bakanlığı kaynaklı. Sabarlar konusunda ki aynı bilgileri geçen gün okuduğum ve sınava hazırladığım Türk Kavimleri ders kitabında'da gördüm. Yani eksik veya uydurulmuş bir bilgi yok.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2012, 15:45:21 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• İmparator
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2012, 15:47:11 »
Ben uydurulma bilgi değil, daha fazla bilgi yer alır diye kaynak istedim. Sonuçta daha detaylı bilmek daha iyidir.

Çevrimdışı Arpad

• Şövalye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Kasım 2012, 19:18:29 »
Diğer kavimleride bekliyorum.

Çevrimdışı Jagdpanzer

• Arşidük
  • *
  • الله اكبر Allahu Ekber!!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Aralık 2012, 22:26:04 »
 Uzun süredir bekliyordum Loki'den bunu. Her yerde reklam yapıyordu Sabarlarla alakalı. Beni de merak ettirdi. ;D Güzel yazı olmuş. Ben de diğer kavimleri de (diğer üyeler için de söylüyorum) bekliyorum. Daha fazla yazı olursa forumun bu kısmı daha güzel olacak. Haliyle herkes forumun esas amacı olan oyunlar kısmını ele alıyor ama ikisi de kamu hizmeti sonuçta... tbrk*
İmana gelin!!!

Dönitz genel ev kursun :smoking:

STURM DER FLAMME: YENİ BÖLÜM GELDİ (30.6.2013): http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29872.msg424436#msg424436
İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI YAZI DİZİSİNE DE YENİ BÖLÜM GELDİ (30.6.2013): http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=25043.msg583257#msg583257

Gemideki kadınların %10'u hamile kalmış. asg*

YA kim ateyiz ya  :wall:

STURM DER FLAMME DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29872.msg508380#msg508380

Sikkim çok küçük.

Niye ki Sikkimle oynamak çok eğlencelidir, herkese öneririm.

Darbe yapinca darbe oluyor...

Çevrimdışı Tatarullah32

• Şövalye
  • *
  • "Evlere,Kapılarından Girin"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Temmuz 2014, 21:44:05 »
1464 yılında kurulan Sibir Hanlığı ile bunların bi alakası varmı ? yoksa Sibir Hanlığı tatarlardan mı oluşuyor? :popcorn:
"Sizin Üzerinize Kitap İndirmemiz Sizlere Yetmiyor Mu?"

-Mirza Muhammed Ali

Tatarullah32, Bahai inancına mı sahipsiniz ?

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.