Gönderen Konu: Kişi Arslan Yabgu  (Okunma sayısı 611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

Arslan Yabgu
« : 16 Nisan 2018, 21:40:23 »
Kurt Kanunu: Arslan Yabgu Sultan Mahmud’un huzurunda..( Çok sevdiğim bir hikayedir bu zaten Selçukluların en büyük hastası benimdir büyük sempati duyarım )Maveraünnehir’de artan Oğuz nüfusunu dikkatle tahlil eden Sultan Gazneli Mahmud, Selçuklu ailesinin ve tüm oğuzların Yabgusu Arslan’ı huzuruna çağırır.

Orta Asya’daki Seyhun ve Ceyhun nehirleri arasındaki bölge bizler için her zaman çok önemli olmuştur. Bu bölgenin adı Maveraünnehir’dir. Türkler’in İslamiyet’i benimsemesi ve bugünkü medeniyetimizin sağlam temeller üzerine kurulması Maveraünnehir üzerinde gerçekleşmiştir.

Dönemin ve bölgenin iki büyük lideri, Türk Hakanlığı (Karahanlılar) hükümdarı Yusuf Kadır Han ve Gazneli Sultanı Put Kıran Mahmud, 1025’te Semerkant yakınlarında bir araya geldiler. Yaşanan hadiseleri istişare ederken, Kadır Han’a muhalefet olan bir diğer Türk Hakanlığı şehzadesi Ali Tegin ve onun askeri gücü Selçuk Bey’in oğlu İsrail Arslan Yabgu’nun akıbetine son verilmesine karar verdiler.

ARSLAN YABGU SULTAN MAHMUD’UN HUZURUNDA

Sultan Gazneli Mahmud’un Türkistan’a ordularıyla girdiği zaman durumdan haberdar olan Alit Tegin, tarihte birçok kez örneğine rastlanan çöle kaçma hadisesini gerçekleştirdi. Lakin Selçuklu ailesinin o dönemki Yabgusu Arslan, Sultan ile görüşmeyi kabul etti.

-Sultan Mamud- Biz her zaman Hind tarafına, kafirlerle gazaya gitmek zorundayız. Böyle olunca Horasan ihmal ediliyor. Sizden beklentim odur ki, iki taraf arasında bir sözleşme ve yardımlaşma olsun. Zira bir taraftan kuvvetli bir düşman peyda olursa, yardıma ihtiyaç olacaktır. Siz yardımı esirgemeyesiniz.
 -Arslan Yabgu- Sultan’a bağlılık konusunda bizden kusur ve ihmal olmaz.
 -Sultan Mahmud- Askere ihtiyacım olursa bana ne kadar yardım edebilirsin?
 -Arslan Yabgu- Bu yayı kendi kavmime gönderirsem 30.000 kişi derhal atlanırlar.
 -Sultan Mahmud- Daha fazlasına ihtiyacım olursa?
 -Arslan Yabgu- Bu oku kendi kabileme işaret olarak gönderdiğim her zaman 10.000 kişi daha gelir.

Sultan, toplamda 3 ok ve 1 yay ile 100.000 kişi taahhütünde bulunan Arslan Yabgu’ya bir soru daha sordu.

-Sultan Mahmud- Peki daha fazlasına ihtiyacım olursa?
 -Arslan Yabgu- Şu oklardan birini Balhan Dağı’na gönder, 100.000 atlı daha gelir.
 -Sultan Mahmud- Daha da fazlasına ihtiyacım olursa?
-Arslan Yabgu- Bu oku Türkistan’a gönder, istersen 200.000 atlı daha gelir.

KALİNCAR KAL’ASI

Gazneli Mahmud, bu cevaplar üzerine ‘Bir yay ve üç okla maaşsız-ücretsiz bu kadar orduyu emre amade edebilen bir kimse hafife alınmaz.’ dedi. Akabinde Arslan Yabgu ve adamlarını yakalattı. Gece yarısı zincirlere vurulan Yabgu, Hindistan’daki Kalincar Kalesi’ne gönderildi. Dudak’ın torunu, Selçuk Bey’in oğlu, Tuğrul ve Çağrı Bey’in amcası Arslan Yabgu 1032 yılında Kalincar’da vefat etti.

KURT KANUNU

Arslan Yabgu, abisi ve aynı zamanda Tuğrul ile Çağrı Beyler’in babası olan Mikail ölünce Selçuk Bey’den sonra ailenin ikinci ismi oldu. Yaklaşık 100 yaşlarında vefat eden Selçuk Bey’den sonra da Yabgu olan Arslan, Gazneli Mahmud’un huzuruna çıkıp iddialı sözleri söyleyerek Kurt Kanunu’nu tabi oldu…
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2018, 09:35:54 Gönderen: kerem1249 »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''
 

Çevrimdışı Dutchy

Ynt: Arslan Yabgu
« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2018, 22:31:01 »
Güzel olmuşda biz sadece eu 4 te gözüken tarihi karakterleri anlatıcaktık ama beğendim güzel olmuş keşke 1 tık daha uzun olsaydı :'(
 

Çevrimiçi kerem1249

Ynt: Arslan Yabgu
« Yanıtla #2 : 17 Nisan 2018, 09:36:34 »
Konu tarih bölümüne alınmıştır EU4'de geçmediğinden. Güzel paylaşım teşekkür ederiz.
 

Çevrimdışı Bumin

Ynt: Arslan Yabgu
« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2018, 10:56:31 »
Len bu benim yazım  :D

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.