Gönderen Konu: Ukrayna Krizi  (Okunma sayısı 31362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ukrayna Krizi
« : 28 Şubat 2014, 00:13:43 »
Ukrayna malum Rusya ile AB arasında mücadele alanı haline geldi. Ülkede 8 milyon Rus bulunuyor. Rus yanlısı kişiler seçimleri kazandığında Ukrayna halkı ayaklanıyor.

(aç/kapa)
Tüm seçimler: http://www.electoralgeography.com/new/en/category/countries/u/ukraine

Ukraynalıların oranı:

Rusların oranı:

Rusya'nın Rus nüfusun ağırlıkta olduğu kısımda Kırım'a uzanan bir kukla devlet kurması söz konusu olabilir mi?
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2014, 17:39:06 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı alboratunay

• Yeni Çeri
  • *
  • III.Selim - سليم ثالث - Nizam-ı Alem !
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ukrayna bölünür mü?
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2014, 00:22:57 »
Bence Kırım Tatarları soydaşları olan Kazakistan , Azerbaycan gibi fırsattan istifade edip bağımsız devletlerini kurmalı . Bir daha böyle bir fırsat ellerine geçmez .

Çevrimdışı Kaan✰

• Global Moderatör
  • *
  • Can I talk to you for a moment?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2014, 00:25:17 »
Almanya ABD Rusya 1994'teki anlaşmaya bağlı kalacaklarını belirttiydi. (BBC)

Edit: Zaten Kırım özerk bir cumhuriyet.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2014, 00:26:01 »
Kırım Tatarları en kalabalık oldukları yerde %20 oranındalar.

Sayıları 300 bin.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2014, 00:27:07 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2014, 00:27:34 »
Zamanında Ruslar soykırım ve asimilasyon yapmasalardı oralar hep Tatar doluydu...

Çevrimdışı alboratunay

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2014, 00:32:18 »
Şu an Türkiye'de 200.000 civarı Tatar var diye biliyorum . Demek ki , sayıları 500.000 civarı . . .

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2014, 00:35:42 »
Şu an Türkiye'de 200.000 civarı Tatar var diye biliyorum . Demek ki , sayıları 500.000 civarı . . .
http://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_Tatars

Çevrimdışı asau

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2014, 00:37:18 »
Bence Kırım Tatarları soydaşları olan Kazakistan , Azerbaycan gibi fırsattan istifade edip bağımsız devletlerini kurmalı . Bir daha böyle bir fırsat ellerine geçmez .

Benim çevremdeki okumuş tayfadan bazılarında da olduğu gibi Türkiye'de pek çok insan Kırım'ın özerk bir Türk (Tatar) cumhuriyeti olduğunu sanıyor. Kırım fiili alamda bir Rus Özerk Cumhuriyetidir.

Ukrayna olayları, sokak demokrasisini benimseyenlere ders olsun. Sen Avrupa Birliği'nin emrine girecem diyip etrafı yakıp yıkarsan (şimdi yıktığını onar bakalım-köle gibi yalvar Avrupalılara, belki sana biraz kapik atarlar) birileri de çıkıp biz de Rusya'nın emrine gireceğiz derler. Her tezin bir karşı tezi vardır. Asıl olaması gerek "Ne Avrupa Ne Rusya, Tam Bağımsız Ukrayna" olmalıydı...

Çevrimdışı alboratunay

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2014, 00:39:38 »
Biraz alakasız olacak ama , şuna benzedi :

"Ne cemaat ne Akp tam bağımsız Fenerbahçe  "

Sıfır siyaset , yanlış anlamayın :D

Çevrimdışı Darkrad

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Strategyturk
« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2014, 00:42:01 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_Tatars

Alıntı
Turkey   150,000 - 6,000,000[3]

Bu nasıl bir bilgidir ahahahahaha.

Türkiye toprakları içerisinde varolan tüm etniklerin bu maximum değerlerini toplasan ülkenin nüfusu 200 milyon çıkar. Bildiğiniz gibi Kürtler de Türkiye'de 11 ila 19 milyon arasında diye yazılıyor. Hani az buçuk rakamlar da değil bahsettiğimiz.

Ukrayna'dan Rusya'ya katılım olur mu bilemem bu üstünde tartışılabilir bir olay çünkü gerçekleşme ihtimali var. Peki ya Kırım'ın Türkiye'ye bağlanacağını zannedenler? Ben bir Rusa çıkıp "hacı Kırım Türkiyenin olcakmış he" desem adam ne alaka olduğunu anlamaz anlatsam bir de saatlerce alay konusu oluruz.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2014, 00:43:36 Gönderen: Darkrad »

Çevrimdışı Kaan✰

• Global Moderatör
  • *
  • Can I talk to you for a moment?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2014, 00:45:55 »
Kesinlikle. Zaten adamlar devlet binalarına Rusya bayrağı asmıştı.

Çevrimdışı asau

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Şubat 2014, 00:49:36 »
Biraz alakasız olacak ama , şuna benzedi :

"Ne cemaat ne Akp tam bağımsız Fenerbahçe  "

Sıfır siyaset , yanlış anlamayın :D

Ukraynadaki olayların temelinde Rusya ekseninde siyaset ile Avrupa ekseninde siyaset arasında çatışma yat mıyor mu?

Çevrimdışı alboratunay

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Şubat 2014, 00:54:12 »
Yahu tırnak içine aldığım cümlede sıfır siyaset demek istedim..

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Şubat 2014, 01:02:55 »
Ukrayna'da olan olayların Gezi ile ne alakası var? Büyük ihtimalle ömrü boyunca siyaseten adam akıllı temsil edilmemiş ve bu seçim sisteminde büyük ihtimalle temsil edilemeyecek azınlığın kendilerini görmeyen üstüne üstlük düşman ilan eden kuvvetlere tepki vermesiyle Ukrayna'daki yaşanan şeyler bir mi? Ukrayna konusunu bir taraf AB'yi istiyor diğer taraf Rusya'yı diye kötü bir şekilde indirgenebilir ama bunun üstünden bir görüş belirtmeye kalkarsanız görüşünüz noksan kalır.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 28 Şubat 2014, 01:14:47 »
Bölünür bölünmez bilemiyorum. İki tarafın tutumları da hoşuma gitmiyor. Özellikle Muhalifler'in baş isimleri olayları anladığım kadarıyla düzgün ölçüp biçemedi belki de onlar da bezmişlerdi kestiremiyorum. İhtimal dahilin de birilerinin maşası olanlarda olabilir. Her ne kadar eylemlerin hakkını veriyorlar derken işi iç savaş eşiğine getirseler de AB yanlılığı desteklediğim bir şey.

Hakkını veriyor demekten kastım şimdi bakıyorum da biz karanfil attık da ne oldu Gezi de? Her türlü aşağılama ile karşılaşmadı mı oraya gidenler. Kazançlar ne oldu? Ukraynalılar açı çekiyor çekmeye de devam edecek belli de belki fazla iyimserim ama ben yolun sonunda bir örnek tablonun oluşacağını düşünüyorum. İnsanlar arasında uzlaşma yerine elinde ki güç ile fitne ve çatışma oluşturmak bu yol ile gücünü muhafaza edenlere özellikle ders olacaktır. Bir ülke de olsa kimse bir arada yaşamak zorunda değil.

Çevrimdışı Swhimme

• Sipahi
  • *
  • Elhamdülilûvatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 28 Şubat 2014, 01:16:08 »
Batı blokunun karşı çıktığı bir bölünmenin yaşanması mümkün görünmüyor.

Çevrimdışı Kaymak Pürüzü

• Sipahi
  • *
  • Gördüğüm illegal durumları rapor ediyorum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 28 Şubat 2014, 01:30:32 »
Allah'ın ve Hz. Muhammed (sav) 'ın izniyle... ;)

Çevrimdışı Ayran.Forever

« Yanıtla #17 : 28 Şubat 2014, 01:41:41 »
Bölünme olmaz ve bu şekilde çatışmalar devam ederse 2. bi Suriye olabilir. ( Suriye kadar uzayacağını tahmin etmiyorum :(. )

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 28 Şubat 2014, 09:16:45 »
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2014, 10:26:52 Gönderen: Lejyoner »

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 28 Şubat 2014, 11:14:23 »
Rusya uzunca bir süredir Soğuk Savaş sırasındaki gücüne tekrardan kavuştuğunun izlenimini vermeye çalışıyor. Dış siyasette attığı her adımda güçlü bir devlet olduğunu göstermek için yürüdü, pek geri adım atmadı. Ukrayna'da sokak ayaklanmalarıyla Batı'ya yenilmiş gibi göründü, onları kimse umursamıyor gibi bir izlenim yaratıldı. Ukrayna'dan daha çok önem verdikleri şey imajları ve bu olaylarla zedelenen imajlarını bir hareketle iyice yukarı çıkartmak isteyeceklerdir. Ukrayna parçalanır mı bilemem ama Rusya'nın sessizce dönüp, bu işin peşini bırakmayacağı çok açık.