Gönderen Konu: Truman Doktrini  (Okunma sayısı 5710 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Swift

• Filozof
  • *
  • Hadi Güle Güle
Ynt: Truman Doktrini
« : 31 Temmuz 2014, 12:00:01 »
Ekleme:  Ankara'da bir araştırma yapılmıştı. Araştırmanın gayesi ilköğretimden mezun olan çocuklarımızın kaç kelime öğrendiğiydi. Amerika çocukları bizden 12 kat daha fazla kelime öğreniyordu yaklaşık 50.000 . Bu araştırmayı bilen biri lütfen kaynak verebilir mi ? Velhasıl adamlar eğitimimize de el attılar. Sonra neden bizim bilim adamımız çok az ?  evil*
İngilizce her ne kadar suni olarak dönem dönem dilbilimciler tarafından kasıtlı olarak evrim geçirtirilmiş bir dil olsa da İngilizce Türkçe'den çok daha zengin bir dildir. He dil yapısı bakımından Türkçe'de dahil bir çok dille mukayese bile edilemez fakat bu İngilizce'yi kötü bir dil yapmaz. Aksine dünyadaki en zengin dillerden biridir yapı bakımından beğenilmese de.

Araştırmaya gelince ABD her açıdan kapitalist bir ülke. Yani bölgeden bölgeye eğitim çok farklılık gösterebiliyor. Örneğin Milwaukee'nin herhangi bir yerinde ki okul New York'un göbeğindeki okul ile aralarında çok büyük farka sahip. ABD tam bir sosyal devlet değil yani. Rusya, Almanya gibi ülkenin dört bir tarafı birbirine yakın eğitim veren okullarla dolu değil. Yani eğitim açısından uçurumlu bir ülke. Mesela bazı liselerde en yoğun ders alışveriş dersi (dersi bile komik) oluyorken bazılarında fizik dersi olabiliyor. Ama tabii ki de ABD'de dünyanın en iyi eğitim veren okulları da varken en kötüleri de vardır. Doğrudur yani bu araştırma büyük ihtimalle.

Güzel yazı fakat CHP-MHP koalisyon kursun diyenleri anlamıyorum. Birleşip aKApe karşısında tek parti olsun deseler anlarım.
Konuyu yanlış anlamışsın dostum sen. Ben CHP-MHP-AKP hepsi birleşse ülkenin %90'ını temsil eden iktidar falan olsa yine bir şey değişmez. Biz her türlü ABD mandası oluruz, mandaterliğe boyun eğmemek için en yapılacak şey kendimizi geliştirmekten daha fazlası değildir. Neden Hollanda'da darbe olmuyor da Türkiye'de oluyor insan bir sormalı kendine. Halkın gelişmesi lazım zihinsel açıdan, askerlerin içeri atılması sadece darbe yapabilecek kişileri değiştirmekten başka bir işe yaramaz yani.   

Bu arada ülkemizde çok yanlış bir beyin göçü algısı var bence. ABD'ye okumak için gideni vatan haini ilan edebiliyorlar. Bu vatan haini bilim adamı olayı çok olmaz dünyada. Ancak askeri teknolojiler üzerine çalışan bir bilim adamı başka bir ülkenin askeri bir endüstriyel firmasında görevli olarak çalışırsa hain falan denilebilir belki onun dışındaki işlerle ilgilenen bilim adamları istediği yere gitsin hain falan olmaz. Türkiye'de bilim adamı az Japonya'da çok diye bir şey yok. Japonya'lıların çoğu ABD'ye öğrenim görmek için geçmişte de gidiyordu hala gidebiliyor. Türkiye'de böyle eğitim için çok yurtdışına gidemiyor insanlar.

Bu arada başlığı değiştirmeye gerek yok. Zaten Truman doktrini yapı itibariyle komünizmi bahane ederek devletlerin içişlerine müdahile etmekten yani o ülkeyi etkilemekten başka bir şey değildir.
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2014, 12:01:36 Gönderen: Swift »
düke düke dol dozet yu ve düke düke dal dozetyu ve düke düke dal dozeyet yu deki düşke düke dal duzet yuvediüke dükedal dozet yuvedakdallyöz

-Kendinize iyi bakın.

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.