Gönderen Konu: Olay Küba Krizi 1.Bölüm  (Okunma sayısı 593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 25itroy25

 • Çevirmen
 • Mülkiyetçi
 • *
 • İleti: 441
 • Beğenildi: 37 kere
 • Ne mümkün zulm ile bidad ile imha-i hürriyet.
Küba Krizi 1.Bölüm
« : 29 Ağustos 2018, 11:16:39 »
(aç/kapa)
Küba Füze Krizi, ABD’nin Türkiye ve İtalya'ya , SSCB’nin de Küba’ya nükleer başlıklı füze yerleştirmesi ile başlayan, Ekim 1962’de dönemin iki süper gücünü karşı karşıya getiren ve dünyayı nükleer savaş tehdidi altında bırakan bunalımdır.

Özellikleri         
Ekim Füzeleri bunalımının en önemli özelliği, nükleer silahlara sahip iki süper gücün dünyada ilk kez doğrudan karşı karşıya gelmesidir. Bunalımın bir başka özelliği hem soğuk savaşın doruğunu hem de 1962 sonrasında yavaş yavaş; ama kararlı bir tempoda yerleşmeye başlayan “yumuşama” (detente) olgusunun temelini oluşturmasıdır.

NEDENLERİ
Ekim Füzeleri bunalımının temelinde yatan asıl neden Amerikan Hükümetinin Fidel Castro rejimini devirmek istemesidir.

Castro’nun 1959 yılında ABD’nin kontrolündeki Batista rejimini yıkarak iktidara gelmesi üzerine ABD, önce Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) bünyesinde Latin Amerika ülkelerinin ortak harekatıyla Castro rejimini yıkmayı denediyse de OAS üyeleri yalnızca Castro rejimini kötülemekle yetindiler. Daha sonra ABD’ye kaçan Kübalı mültecilerin Amerikan hükümetinin yardım ve desteği ile Küba’yı işgal etmesini içeren bir plan yürürlüğe konduysa da mültecilerin Domuzlar Körfezi Çıkartması'nda başarısızlığa uğraması, ABD’nin bu dolaylı müdahale girişimini sonuçsuz bıraktı.Bunalımın bir diğer nedeni ise SovyetӀer BirӀiği'nin ABD’nin gerek OAS bünyesinde gerekse Domuzlar Körfezi Çıkartması’nda yaşadığı başarısızlıktan yararlanması ve Küba’daki Castro rejimine destek olmaya başlamasıdır. SSCB, ihtiyaç duymamasına karşın Küba’nın şeker ihracatının büyük kısmını satın aldı ve Küba’ya olası bir Amerikan müdahalesine karşı güvence verdi.

Füzeler   
ABD'ye ait bir U-2 casus uçağının 1 Mayıs 1960'ta düşürülmesiyle ABD-SSCB ilişkileri gerginleşirken Küba-SSCB dostluğu giderek sıkılaşıyordu. Bu sıcak ilişkilerin bir sonucu olarak 1962 sonbaharında Küba’ya Sovyet füzelerinin konuşlandırılmasına başlandı.

Bir görüşe göre Küba bunalımının ortaya çıkardığı tehlike gerçek olmaktan çok görünüşteydi. Bu görüşe göre füzelerin yerleştirilmesi dönemin SSCB lideri Nikita Khrushchev açısından becerikli bir soğuk savaş oyunuydu ve füzeler dönemin ABD Başkanı J. F. Kennedy zorladığı takdirde sökülmek üzere yerleştirilmişti. Ancak, sökme bedeli olarak Khrushchev bazı ödünler beklemekteydi: Küba’nın işgal edilmeyeceğine dair güvence ve SSCB toprakları yakınına(özelde Türkiye'ye) yerleştirilmiş füzelerin sökülmesi.Füzelerin yerleştirilme amacı ne olursa olsun Küba ile SSCB arasında gelişen bu ilişkiler ABD’yi bir müdahaleye doğru itmeye başladı. ABD Başkanı Kennedy 1962 yılı Ekim ayının hemen başında verdiği bir demeçte şu olasılıkların gerçekleşmesi halinde Küba'ya müdahale edeceğini açıkladı: Küba'daki Amerikalı Guantanamo Üssü, Panama Kanalı, öteki Latin Amerika ülkeleri veya kıtadaki Amerikalıların hayatları tehlikeye girerse; Cape Canaveral İstasyonu'na müdahale edilirse; SSCB Küba'da saldırgan üsler kurarsa.


Küba Füze Krizi'nin ardından ABD'nin Lockheed U-2 casus uçağından çekilen San Cristóbal'daki Sovyet MRBM (Orta Menzilli Balistik Füze) sitelerinin keşif fotoğrafı (1 Kasım 1962).
 Okuduğunuz için teşekkür ederim.2.bölüm 1-2 güne gelir
Kaynak
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2018, 11:32:51 Gönderen: 25itroy25 »
Steam:itroy2003
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
 
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: FatihTr, Revanchism

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Ynt: Küba Krizi 1.Bölüm
« Yanıtla #1 : 30 Ağustos 2018, 18:34:06 »
Kopyala/yapıştır büyük emek var vallahi.
 

Çevrimdışı 25itroy25

 • Çevirmen
 • Mülkiyetçi
 • *
 • İleti: 441
 • Beğenildi: 37 kere
 • Ne mümkün zulm ile bidad ile imha-i hürriyet.
Ynt: Küba Krizi 1.Bölüm
« Yanıtla #2 : 30 Ağustos 2018, 18:36:22 »
aynen baya çok emek harcadım.ilerde daha güzel şeyler gelecek :)
Steam:itroy2003
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
 

Çevrimdışı 25itroy25

 • Çevirmen
 • Mülkiyetçi
 • *
 • İleti: 441
 • Beğenildi: 37 kere
 • Ne mümkün zulm ile bidad ile imha-i hürriyet.
Ynt: Küba Krizi 1.Bölüm
« Yanıtla #3 : 31 Ağustos 2018, 10:39:28 »
Sizce bu yazı bilgilendirici ve iyi bir yazı mı ? @Ragnarr Loðbrók
Steam:itroy2003
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
 

Çevrimdışı Kirpi

Ynt: Küba Krizi 1.Bölüm
« Yanıtla #4 : 31 Ağustos 2018, 11:15:34 »
Öncelikle merhaba, iyi forumlar. İlgili konuda bahsedilen olayın işleniş tarzı yanlış bir şekilde anlatılmıştır ve bilgide eksiklik, yanlışlık vardır.

'Ekim Füzeleri bunalımının temelinde yatan asıl neden Amerikan Hükümetinin Fidel Castro rejimini devirmek istemesidir.'

Küba füze krizinin nedeni bu değildir. İlk paragrafta yazan cümle bunun en temel sebebidir. ABD yakın komşularında 'komünist' rejimle yönetilen bir ülke istememiştir. Bunun için bir takım faaliyetlerde bulunmuştur fakat dünyayı 'nükleer' savaşın eşiğine getiren olay Küba'nın komünist olması değil. ABD'nin SSCB'ye karşı yürüttüğü 'Çevreleme' politikasına istinaden müttefik ülkelere yerleştirdiği nükleer başlıklı füzelerdir. SSCB'nin misillemesi Küba üzerinden olmuştur ve bu durumda bir krize yol açmıştır.

Peki SSCB neden Küba'yı seçti ?

Füze teknolojisinde o dönemde ABD'den bir hayli geri olduğu için kendi topraklarından ABD'yi tehdit edemiyordu. SSCB'nin elinde ICBM(Kıtalar Arası Balistik Füze) bulunmuyordu.(Vardı fakat prototipti) Sahip olduğu füzelerin düşük menzilinden dolayı, Küba'ya yerleştirilmiştir.

EK BİLGİLER

-SSCB ve ABD arasında olan gerginlik iki taraf arasında büyük bir korku yaratmıştır. Olası bir yanlış anlama durumunda tarafların birbiriyle kolay bir şekilde iletişim kurması için 'Hotline' telefon hattı oluşturulmuştur SSCB ve ABD arasında.


-1960'ta düşürülen U-2 uçağı Türkiye'den havalanmıştır.

-Türkiye'ye yerleştirilen nükleer başlıklı 'Jüpiter' füzelerinin akıbetini Türkiye tarafından biraz üzücüdür. ABD bu füzelerin bakımı için kendi askerlerini konuşlandırmıştı Türkiye'de. Yerleştirilen füzelerin bir kısmı Karadeniz kıyısında ki askeri bölgelerdedir. (Kılıçlı vs.) Hala daha füze rampaları gözükmektedir. İşin üzücü tarafı SSCB ve ABD kendi arasında anlaştı füzeler karşılıklı olarak söküldü fakat füzelerin faal olmadığını bizim anlamamız yaklaşık birkaç seneyi buldu.« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2018, 11:16:03 Gönderen: Kirpi »
 
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: 25itroy25

Çevrimdışı 25itroy25

 • Çevirmen
 • Mülkiyetçi
 • *
 • İleti: 441
 • Beğenildi: 37 kere
 • Ne mümkün zulm ile bidad ile imha-i hürriyet.
Ynt: Küba Krizi 1.Bölüm
« Yanıtla #5 : 31 Ağustos 2018, 11:17:35 »
2.bölümde bunları da ekleyeceğim
Steam:itroy2003
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
 

 

Küba Krizi 2.Bölüm

Başlatan 25itroy25

Yanıt: 0
Gösterim: 409
Son İleti 03 Eylül 2018, 14:08:50
Gönderen: 25itroy25
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.