Gönderen Konu: SOM Füze;Milli Gurur  (Okunma sayısı 493 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mami2003

SOM Füze;Milli Gurur
« : 15 Eylül 2017, 10:44:55 »

SOM Seyir Füzesi, TÜBİTAK SAGE tarafından tasarlanmış, yüksek kesinlikli, kara, deniz ve hava platformlarından atılabilen yeni nesil bir seyir füzesidir. Füze, ilk olarak, 4 Haziran 2011 günü İzmir Çiğli hava üssünde Türk Hava Kuvvetleri'nin 100. kuruluş yılı kutlamalarında teşhir edilmiştir. 2006'dan beri tasarlanan füze, Türkiye'nin yerli imkanları ile, kuşbakışı 180 km uzaklıktaki sabit ve hareketli hedefleri vurmak için ürettiği ilk füzedir.Füzenin üretim ve yurtdışı pazarlama iş sorumlulukları ise Roketsan'a yüklenmiştir.

Operasyonel Özellikler

1-Uzun Menzil (250+ km)
    2-Düşük Görünürlük
    3-KKS/ANS/YRNS/OHA ile Yüksek Hassasiyet
    4-Kızılötesi Görüntülemeli Arayıcı ve Veri Tümleşimi ile Yüksek Hassasiyetli Terminal Safha Güdüm[/li][/list]
    5-Karşı Koyma/Karıştırma Tedbirlerine Dayanıklılık
    6-Ağ Merkezli Harekata Uygunluk
    7-Fırsat Hede erine Angajman
    8-Uçuş Sırasında Önceden Planlanmış Görevler Arasında SeçimUçuş Sırasında Hedef Tanımlama
    9-Seçilebilir Vuruş Parametreleri
    10-Evrensel Silah Arayüzü Uyumluluğu

RESİMLER

https://www.youtube.com/v/oM348VzDb2M&fs=1&wmode=transparent
    « Son Düzenleme: 15 Eylül 2017, 12:05:15 Gönderen: mami2003 »

Çevrimdışı mami2003

Ynt: SOM Füze;Milli Gurur
    « Yanıtla #1 : 15 Eylül 2017, 14:11:49 »
    İhraç edilmek isteniyorsa kesinlikle etkili menzili artırılmalı. Diğer ülkeler bu sınıftaki füzeleri kıtalar arası yoluyor.(biraz abarttım farkındayım)

Ama şöyle bir şeyde var kıtalararası füze yollarken diğer ülkenin hava savunma sistemlerinde ki radarlar füzeyi görür hava kuvvetleride  imha ederler füzede çöp olur.
    « Son Düzenleme: 15 Eylül 2017, 15:01:02 Gönderen: mami2003 »

Çevrimdışı alemdar1227

« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2017, 14:13:49 »
    koyduğun videoya baktım da Türk yapımı mı yabancı yapımı mı anlayamadım. Bir de bu füzelerin şu an kullanılıp kullanılmadığına dair bir fikri olan var mı?
    zaman geçiyor.

Çevrimdışı mami2003

« Yanıtla #3 : 15 Eylül 2017, 14:52:26 »
    Füze yerli yapım. Fakat kullanılıyor mu bilmiyorum
    « Son Düzenleme: 15 Eylül 2017, 15:01:22 Gönderen: mami2003 »

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.