Gönderen Konu: S-400;Füze  (Okunma sayısı 1230 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mami2003

S-400;Füze
« : 14 Eylül 2017, 21:31:18 »

S-400 Triumf orta menzilli hava savunma sistemi S-300'den geliştirilmiş yeni nesil Rus yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemidir. S-400 1979'da S-300'ün ortaya çıkmasından hemen sonra 1980'lerin başında o zamanki adıyla Almaz Merkezi Tasarım Bürosu tarafından (günümüzde Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi) Sovyetler Birliği'nde geliştirilmeye başlanmış ve gelişim süreci SSCB'nin dağılması nedeniyle uzun bir evrim olmuştur. S-400'ün S-300 sistemlerinden en önemli farkı daha fazla hedefi aynı anda takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahip olmasıdır. Ayrıca S-400'de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahiptir. S-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen Çin Halk Cumhuriyeti haricinde yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir.

FÜZELER

S-400'ün kullandığı füzeler Rus Hava Kuvvetleri'nin mevcut hava savunma sistemlerini azaltma programına paralel olarak kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilecek değişik füzelerden seçilmiştir.

Orta menzilli 9M96 füzesi aktif radar güdümlü bir füze olup 120 km menzile sahiptir ve hedefi vurma kabiliyeti uçaklara karşı 1 üzerinden 0.9 ve insansız uçaklara karşı 0.8 olarak hesaplanmıştır. Bu füzenin bir üst türevi olan 48N6DM 30 Nisan 2004 tarihinde Kapustin Yar test merkezinde test edilmiştir.

Uzun menzilli yeni bir füze olan 40N6 400 km menzile sahiptir (MIM-104 Patriot ve S-300'ün iki katı) ve yarı aktif - aktif güdümle hedefe yönlendirilebilir. Bu füzenin hedefleri AWACS erken uyarı uçakları, sinyal karıştırıcı uçaklar ve balistik füzelerdir. Füzenin hızı olan 4.8 km/saniye (17280 km/saat) aynı hızda hareket eden hedefleri vurmasını sağlar.

Radarlar

S-400'ün radarları S-300 sisteminde kullanılan 64N6 ve 76N6 radarlarının gelişmiş bir türevi olan 96L6'dır. S-400 komuta merkezi aynı anda 6 bataryaya komut verebilir ve her batarya 12 fırlatma aracına komuta eden bir 96L6 radara sahiptir. Bu radarlar hayalet uçak tabir edilen hedefleri izleme ve bu hedeflere kilitlenme yeteneğine sahiptir. Gelecekte 96L6 radarların daha da geliştirilmesiyle 500-600 kilometreye kadar etkili olacakları düşünülmektedir.

https://www.youtube.com/v/1VK9W_S9qHA&fs=1&wmode=transparent

https://www.youtube.com/v/cvQGRgngeQo&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2017, 21:33:14 Gönderen: mami2003 »

Çevrimdışı kerem1249

• Hedefinden asla sapma
  • Yönetici
  • Orgeneral
  • *
  • Beğenildi: 150 kere
  • Eşsiz gözlerin, senden başkası yok benim için.
    • Profili Görüntüle
    • Kerem1249 Blogu
Ynt: S-400;Gündem
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2017, 21:34:22 »
Türkiye kendi füzelerini yapsa daha iyi olacaktı, ama bu alımda talihsizlik değil.
Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.

Çevrimdışı mami2003

Ynt: S-400;Gündem
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2017, 21:38:22 »
Türkiye kendi füzelerini yapsa daha iyi olacaktı, ama bu alımda talihsizlik değil.
1-ROKETSAN Cirit,
2-UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi,
3-L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi,
4-OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi,
5-SOM Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı,
6-SOM-J JSF Uyumlu Stand-Off MühimmatıTRGK-300 Güdüm Kiti,
7-Kaan Füzesi,TRG-122 Füzesi,
8-Kaplan Füzesi  ve daha niceleri

Türkiye kendi füzelerini üretiyor.Fakat neden hala başka ülkelerden füze alıyor anlamıyorum.Sanırım seri olarak üretemediği için
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2017, 21:40:28 Gönderen: mami2003 »

Çevrimdışı alemdar1227

Ynt: S-400;Füze
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2017, 21:54:27 »
Ürettiği füzelerin hiçbiri S-400 kapasitesinde ve gücünde değil.

Amerikada sanki Yunanistan'da s-300 yokmuş gibi Türkiyenin s-400 almasının sakıncalı olduğunu söylüyor. Oysaki Nato'daki en üst düzey yetkili olan Stoltenberg S400 almamız hakkında kararı Türkiyenin vereceğini söyleyerek almamızda sakınca olmadığını belirtti. Eğerki teknoloji paylaşımlı olarak gelirse çok iyi olur.
zaman geçiyor.

Çevrimdışı mami2003

« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2017, 22:04:00 »
Haklısın evet.  &)

Çevrimdışı KoKi

« Yanıtla #5 : 15 Eylül 2017, 03:11:35 »
Olayı siyasi olarak değil de askeri anlamda incelersek.Bir kaç şey söylemek gerekir.

S400 füzeleri hava savunma füzeleri ve şu anda bu coğrafyada sahip olunabilecek en iyi hava savunma silahları.Caydırıcılıkları çok yüksek.Hava kuvvetlerimizin eski olması ve sayıca az savaş uçağımız oldugu göz önüne alınırsa "düşman" hava kuvvetlerini operasyonel anlamda kısıtlayabileceğimizi düşünüyorum.Mantıki olarak iyi bir hamle uçağın yoksa hava harekatı yapamıyorsan karşı tarafın da yapmasına izin verme.Şahsi olarak bu tarz silahlanmanın ortadoğuda amerika ve israile karşı en mantıklı askeri hamleler oldugunu düşünüyorum.Avrupalı devletler,amerika ve israilin askeri sanayisi ile kesinlikle boy ölçüşemeyiz ve bu yüzdende uçak değil uçaksavar , tank değil tanksavar şeklinde teknolojik gelişmeler yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Askeri anlamda başarılı bir hamle ama siyasi olarak bence başarısız.Ordumuzun amerikan menşeili bir ordu olduğu göz önüne alınırsa ileride bu hamle sorun çıkarabilir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Kirpi

« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2017, 15:36:21 »
@koki

Yazdığınız bir şey dikkatimi çekti , hava kuvvetlerine eski derken tam anlayamadım neyi kastettiniz ?

Çevrimdışı Noman Man

« Yanıtla #7 : 20 Eylül 2017, 16:17:01 »
Askeri anlamda başarılı bir hamle ama siyasi olarak bence başarısız.Ordumuzun amerikan menşeili bir ordu olduğu göz önüne alınırsa ileride bu hamle sorun çıkarabilir diye düşünüyorum.

Entegre edilip bu teknoloji üzerinden yerli bir savunma cihazı üretilirse hiç fena olmaz.

Yazdığınız bir şey dikkatimi çekti , hava kuvvetlerine eski derken tam anlayamadım neyi kastettiniz ?

Büyük ihtimalle modern uçak sayısını kastetti.Bir F35 yok envanterde diyor.
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı kerem1249

• Hedefinden asla sapma
  • Yönetici
  • Orgeneral
  • *
  • Beğenildi: 150 kere
  • Eşsiz gözlerin, senden başkası yok benim için.
    • Profili Görüntüle
    • Kerem1249 Blogu
« Yanıtla #8 : 20 Eylül 2017, 16:25:42 »
Türkiye (abartmıyorum) 100.000.000.000 Dolar bir bütçeyle tamamen kendi savaş aletlerini üretebilecek teknolojik ve sanayise bir kompleks kursaydı en doğrusu olurdu. Ülkede milyonlarca işsiz var, üniversite mezunu olanlar teknolojide, lise veya aşağısı da üretim-işçilikte çalışırdı.
Türkiye yatırımlarını gayrimenkul ve diyanete değil sanayi ve askerileşmeye yatırırsa kazanır.
Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #9 : 20 Eylül 2017, 16:41:34 »
Ne anlamda kazanır? Refaha katkısı olur mu. İtalya bugün Avrupa'nın büyük bir yüzdeyle pirinç ihtiyacını karşılıyor. Fransa tarım ülkesi. Kaynak bu alana yatırılsa istihdam ve fiyatlar açısından faydası olmaz mı.

Çevrimdışı KoKi

« Yanıtla #10 : 20 Eylül 2017, 20:28:22 »
@koki

Elimizde bulunan f16 genel anlamda artık modası geçmiş uçaklar.Hava kuvvetlerinde modernleştirme çalışmalarının başlaması gerektiğini düşünüyorum.Rusların su-35 leri var -ki bunlar f16lardan üstün uçaklar- ayrıca Sukhoi PAK FA isminde yeni model bir uçak üretimine geçicekler.Ki bu Sukhoi PAK FA amerikalıların f35ine karşı tasarlandığı için efsane olacağını düşünüyorum.Bunların yanında amerikalıların üretmeye başladığı f35'ler de listenin bence 2. sırasında olucak.Bunlarla kıyaslandığında teknolojik anlamda geri kalmış , sayıca az fighter'a sahip bir hava kuvvtlerimiz var.

Entegre edilip bu teknoloji üzerinden yerli bir savunma cihazı üretilirse hiç fena olmaz.

Büyük ihtimalle modern uçak sayısını kastetti.Bir F35 yok envanterde diyor.

Entegre edilebileceğini düşünmüyorum.Örnek vermek gerekirse ak-47'yi çinlilerde üretiyor , romanyalılarda üretiyor ruslarda üretiyor.Satın alıcak olsak hangisini alırız? tabiki rus yapımı olanı (rusyada ak-47 ama diğer ülkerin ürettiklerinin isimleri farklı https://tr.wikipedia.org/wiki/AK-47 linkte görebilirsiniz)

Bu entegre muhabbeti için de 1.si rusların izin vermesi gerekiyor. 2.si bu silahın teknolojisini inceleyip öğrenebilecek elemanların olucak.3.sü Üretebilecek tesislerin olucak. bu işler hadi hava savunma silahı üretelim demekle olmuyor belli bir birikim ve atılım gerektiyor.Şu an türkiyenin ürettiği silahları (her anlamda) neden elle tutulur bir ülke satın almıyor ? düşündünüzmü hiç ?

Türkiye (abartmıyorum) 100.000.000.000 Dolar bir bütçeyle tamamen kendi savaş aletlerini üretebilecek teknolojik ve sanayise bir kompleks kursaydı en doğrusu olurdu. Ülkede milyonlarca işsiz var, üniversite mezunu olanlar teknolojide, lise veya aşağısı da üretim-işçilikte çalışırdı.
Türkiye yatırımlarını gayrimenkul ve diyanete değil sanayi ve askerileşmeye yatırırsa kazanır.

Ne anlamda kazanır? Refaha katkısı olur mu. İtalya bugün Avrupa'nın büyük bir yüzdeyle pirinç ihtiyacını karşılıyor. Fransa tarım ülkesi. Kaynak bu alana yatırılsa istihdam ve fiyatlar açısından faydası olmaz mı.

İlk anlamda yapılması gereken bencede Baris'in dediği doğru.Ekonomik olarak halkı refah düzeyine ulaştırabilirsen.Halkın akşam nasıl karnım doyucak sorununu çözersen halk akşam yemek yiyebileceğimmi diye düşünmez akşama yapacağı projeleri düşünür hale gelir.Hitlerin almanyada ilk yaptığı şey askeri yenilikler değildi ilk önceliğide değildi zaten.İlk yapılan ekonomik anlamda halkı refah düzeyine ulaştırmak olmuştur.Ayrıca şahsen şu an Türkiye'nin 100.000.000.000 dolar bir bütçe bulması sıfıra yakın.Şu an sadece borçlara faiz işlenmemesi için gereken parayı ödeyebilen bir türkiye var.Üstüne üstlük dahada farklı yerlerden borç alıyor.Katar ve B.A.E gönderdiği nakit dolar akışını bir keserse ülkede ekonomik kriz çıkacaktır.(ki bence ülke zaten ekonmik anlamda zaten krizde)Böyle bir ortamda tank , uçak yapamazsınız, yaptıklarınızıda kimse satın almaz zaten. :)
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2017, 20:30:03 Gönderen: koki »

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #11 : 20 Eylül 2017, 22:29:11 »
70'lik rakının fiyatının 100 tl civarına çıkması ama çocuklara en zararlı olan gazlı içecek ve çikolatanın çok ucuza satılması zaten bir çelişki değil mi.

Çevrimdışı Kirpi

« Yanıtla #12 : 20 Eylül 2017, 23:32:14 »
Elimizde bulunan f16 genel anlamda artık modası geçmiş uçaklar.Hava kuvvetlerinde modernleştirme çalışmalarının başlaması gerektiğini düşünüyorum.Rusların su-35 leri var -ki bunlar f16lardan üstün uçaklar- ayrıca Sukhoi PAK FA isminde yeni model bir uçak üretimine geçicekler.Ki bu Sukhoi PAK FA amerikalıların f35ine karşı tasarlandığı için efsane olacağını düşünüyorum.Bunların yanında amerikalıların üretmeye başladığı f35'ler de listenin bence 2. sırasında olucak.Bunlarla kıyaslandığında teknolojik anlamda geri kalmış , sayıca az fighter'a sahip bir hava kuvvtlerimiz var.

Şimdi bir konuda çok büyük bir yanlışınız var ; F-35 , F-22  bunlar it dalaşında F-16 ile kıyaslanamaz. F-16 modern dünyanın en iyi it dalaşı performansına sahip uçaklarından biridir.  F-35 ve F-22 uçakları it dalaşı için değil , kritik operasyonları icra etmesi için tasarlanan saldırı uçaklarıdır . Bunun en basit açıklaması 2 uçağın tasarlanma şekilleridir. F-22 ve F-35'te radar izini azaltmak için mühimmatlar gövdedir. Ha bu uçaklar ile havadan havaya mühimmat kullanılamaz mı ? Tabi ki kullanılır fakat günümüzde ki erken uyarı sistemleri ile kilometrelerce uzaktan gelmekte olan füze tespit edilebilir ve elimine edilebilir kısacası olay it dalaşına gider eski usul. Burada sorulması gereken soru şu ; Türk Hava Kuvvetlerinin eksikliği nedir ? Bu arada F-16'larımız bahsettiğiniz gibi kötü değil . Öncelikle F-35 ve F-16 arasında ki temel farkları bilmeniz lazım, biri safkan avcı uçağı diğeri ise destek uçağı . F-16'lar hala daha aktif olarak kullanılmakta ve uzun bir sürede kalacak daha iyisi olana kadar. 

Bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim 

https://www.youtube.com/v/9re9tJckTlk&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2017, 23:36:39 Gönderen: Kirpi »

Çevrimdışı KoKi

« Yanıtla #13 : 21 Eylül 2017, 18:59:31 »
Şimdi bir konuda çok büyük bir yanlışınız var ; F-35 , F-22  bunlar it dalaşında F-16 ile kıyaslanamaz. F-16 modern dünyanın en iyi it dalaşı performansına sahip uçaklarından biridir.  F-35 ve F-22 uçakları it dalaşı için değil , kritik operasyonları icra etmesi için tasarlanan saldırı uçaklarıdır . Bunun en basit açıklaması 2 uçağın tasarlanma şekilleridir. F-22 ve F-35'te radar izini azaltmak için mühimmatlar gövdedir. Ha bu uçaklar ile havadan havaya mühimmat kullanılamaz mı ? Tabi ki kullanılır fakat günümüzde ki erken uyarı sistemleri ile kilometrelerce uzaktan gelmekte olan füze tespit edilebilir ve elimine edilebilir kısacası olay it dalaşına gider eski usul. Burada sorulması gereken soru şu ; Türk Hava Kuvvetlerinin eksikliği nedir ? Bu arada F-16'larımız bahsettiğiniz gibi kötü değil . Öncelikle F-35 ve F-16 arasında ki temel farkları bilmeniz lazım, biri safkan avcı uçağı diğeri ise destek uçağı . F-16'lar hala daha aktif olarak kullanılmakta ve uzun bir sürede kalacak daha iyisi olana kadar. 

Bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim 

https://www.youtube.com/v/9re9tJckTlk&fs=1&wmode=transparent

Şimdi ilk söylemem gereken şey hava kuvvetlerinin mantığının değişmiş olması.İlk öğrenmen gereken şey bence f-35 lerin neden üretildiği.Ve usaf'ın elindeki uçakları ilerleyen yıllarda bu f-35lerle neden değiştirecek olacağıdır.21. yy artık it dalaşı kavramanın yavaş yavaş ortadan kalktığı bir yüzyıl oluyor.Artık bombardıman,avcı ve keşif uçaklarının tek uçakta toplanması gerekliliği ortaya çıkıyor.ABD hava kuvvetlerinin ekonomiye ayrılan bütçesi artık rahatsızlık verici bir düzeye geldi.Aynısı rusya içinde geçerli. 2 dünya gücü böyle bir karar alıyorsa 3. dünya ülkesi olan türkiye neye güvenerek hala daha stratejisini değiştirmiyor anlamak güç.

Kağıt üstünde f-16lar f-35lerden iyi olabilir ama savaş anında hava stratejileri değiştiği için f-16 lar eskimeye başladı.Ayrıca f-16ların ömrünün 8000 saat uçuş oldugu göz önüne alınırsa ve türkiyede artık f-16 kazaları olmaya başladıysa oturup bir düşünmek gerekir.Kağıt üstünde f-16lar f-35leri vuruyor olabilir ama gerçek bir savaşta f-16 ne kadar işimize yarayacaktır ? sorulması gereken soru bu.ABD yıllarca üstünde çalışıp gene de f-16ları geçecek bir uçak tasarlayamamış olması ne kadar mantıklı ? Günümüzde radar izinin çok önemli oldugu bir çağda f-35ler f-16ların radar izinin yarısına sahip.Radarda göremeyeceğin bir uçağa erken tepkide veremeyeceğin için f-16lar ne kadar başarılı olabilir ? Doğuda hala daha gece operasyonlarında f-16 lar %100 performans sergileyemiyor nedenini hiç düşündün mü? 1940'da fransız tankları alman tanklarından iyi ve sayıca fazla olmasına rağmen fransız tankları savaşın gidişatına etki edememiştir.(alman panzer ııı'lerin sayısı çok azdı yeni üretimine başlanmıştı).Çünkü alman tanklarının tek bir üstünlüğü vardı optik nişangah.Ayrıca tankları doğru stratejiyle kullandılar.Demem o ki kağıt üstünde bir silahın diğerinden iyi olması savaş anında onun başarılı olacağı anlamına gelmiyor.(örnek alman panzer tiger)

neyse genede yurtta sulh cihanda sulh diyoruz tabii :))
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 19:04:33 Gönderen: koki »

Çevrimdışı Kirpi

« Yanıtla #14 : 21 Eylül 2017, 23:14:31 »
Günümüzde ki Hava Kuvvetleri anlayışı değişmekte dediğiniz gibi fakat bu değişimin tam anlamıyla entegre olması seneleri bulacaktır. Hala günümüzde ABD , Rusya, Türkiye hava kuvvetlerinin katılacağı operasyonlarda paket formasyonu ile gidiyor. Bu bahsettiğim formasyon 2. Dünya Savaşından beri devam etmekte olan bir şey . Şimdi bu formasyonu yerle bir edecek bir sistem konusu hepsini tek bir uçakta birleştirmek . İşte bahsetmek istediğim mevzu budur ordu doktrinleri kolay kolay değişen bir şey değildir. Yarım asrın üzerinde verilen eğitimin artık çok bir anlamı kalmayacak . F-35'lerin radarda bıraktığı iz yarısından da az bir seviyede F-16 ile kıyaslama yapılırsa. Kaldı ki böyle bir radar izine sahip uçak ile karşı karşıya gelirse bir F-16 büyük ihtimalle duyacağı ilk uyarı sesi F-35'ten gelen füzenin sesi olur. Evet gece operasyonlarında F-35'lerin kullanacağı sistemler çok daha modern ve gelişmiş . Ben F-35'i kötülemiyorum demek istediğim Türkiye bunu kendine nasıl entegre edebilecek ? Yeni taktikler , yeni stratejiler . Bunların altyapısı ülkemizde çok sağlam değil bu sebepten ötürüdür endişem.

Çevrimdışı fakeswift

• Ataşe
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 22 Eylül 2017, 05:07:03 »
Neden değil, altyapı eksikliği mi var, bilim görevlileri daha mı az yetenekli yoksa S400 üretmek daha mı pahalı?

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.